بررسی مشخصات فنی کونیگزگ CC850 ۲۰۲۳

۱۱ شهریور ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی کونیگزگ CC850 ۲۰۲۳

امروز پس از گذر ۲۰ سال از عرضه اولین محصول برند کونیگزگ (CC8S) و همزمانی آن با پنجاهمین سالگرد زادروز بنیانگذار این برند، کریستین وُن کونیگزگ، این شرکت محصول جدیدی را با نام CC850 روانه بازار خواهد کرد تا این دو اتفاق مهم و تاریخی را برای این برند سوئیسی جشن بگیرد.

CC850 بار دیگر به عنوان یک ابرخودرو نوین با نوآوری‌های بسیار در خط تولید شرکت کونیگزگ ساخته خواهد شد تا ثابت کند که این برند تولید محدود اما بسیار خوشنام، در مسیر پیشرفت قدم گذاشته است.

مزایا و معایب

+ طراحی گذشته‌گرا با الهام از مدل CC8S

+ به کارگیری عملکرد حقیقی هر دو گیربکس اتوماتیک و دستی به صورت همزمان

+ طراحی بسیار ساده اما گیرا و زیبا

+ ویژه گرامیداشت تاریخچه برند کونیگزگ

– قیمت نهایی قابل توجه

– محدودیت تیراژ به ۵۰ دستگاه

مشخصات فنی

جدیدترین محصول وقت کمپانی کونیگزگ پس از مدل یسکو (Jesko)، یک خودرو تیراژ محدود بر اساس اولین محصول تولیدی این برند است که وظیفه یادآوری تاریخچه و پستی و بلندی‌های مسیر شهرت آن را بر عهده دارد. کریسیتن وُن کونیگزگ در خصوص مدل جدید CC850 می‌گوید، مدل CC8S ۲۰ سال پیش نقشه راه را برای شرکت خودروسازی کونیگزگ قلم زد. حالا پس از گذر دو دهه و همزمانی با پنجاهمین سالروز من به عنوان بنیانگذار این برند، وقت آن رسیده بود که نسخه‌ خاصی را روانه بازار کنیم تا نه فقط در ظاهر، بلکه در شیوه نام‌گذاری نیز یادآور تحولات شگرف این شرکت در صنعت خودروسازی باشد.

مدل CC8S در عمل به معنای کوپه مسابقه‌ای V8 سوپرشارژر (Competition Coupe V8 Supercharged) بود. حالا مدل CC850 در سبک نام‌گذاری مشابه، به معنای کوپه مسابقه‌ای V8 با تولید محدود به ۵۰ دستگاه است. اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. CC850 از دیدگاه ارائه تکنولوژی‌های جدید، بار دیگر در نوع خود منحصر به فرد عمل کرده است تا باز هم ثابت کند که این برند، تنها در ساخت خودروهای سریع و عجیب و غریب دست ندارد.

مهم‌ترین نکته بارز مدل CC850، استفاده از گیربکس ۹ سرعت اتوماتیک LST (Light Speed Transmission) به کار رفته در مدل یسکو، اما با این تفاوت عمده است که این گیربکس حالا می‌تواند به صورت هم‌زمان در جایگاه یک گیربکس شش سرعت کاملا دستی الگو H، به همراه مجموعه کلاچ و شیفتر کنسولی، ایفای نقش کند.

به این ترتیب مالک CC850 می‌تواند برای راحتی، آرامش و داشتن بهترین تجربه هنگام تعویض سریع دنده، از حالت تمام اتوماتیک گیربکس ۹ سرعت LST استفاده کرده یا برای دستیابی به حس رانندگی تمام اسپرت و کاملا مکانیکی، از حالت دستی شش سرعت الگو H سنتی بهره بگیرد. مزیت بزرگ دیگر این نوآوری آن است که به دلیل پیاده‌سازی ساختار دستی شش سرعت بر یک گیربکس ۹ سرعت اتوماتیک، بر اساس حالت رانندگی انتخاب شده، ضرایب گیربکس در حالت دستی بین دو وضعیت رانندگی در خیابان و رانندگی ویژه پیست اتومبیلرانی، قابل تغییر است.

به این ترتیب که در حالت رانندگی روزمره خیابانی، دنده یک حالت دستی از ضریب دنده دو گیربکس ۹ سرعت بهره می‌گیرد، در حالی که با ورود به حالت رانندگی در پیست اتومبیلرانی، دنده یک حالت دستی، از دنده سه گیربکس ۹ سرعت اتوماتیک استفاده می‌کند. سایر ضرایب پنج دنده دیگر نیز بر اساس همین حالت رانندگی، از بین سایر دنده‌های گیربکس ۹ سرعت LST انتخاب می‌شود تا بتواند حس یک خودرو دنده دستی حقیقی را برای مالک شبیه‌سازی کند. کونیگزگ این تکنولوژی را ESS (Engage Shift System) نام نهاده است. این اولین بار در تاریخ خودروسازی جهان است که یک خودروساز توانسته به صورت کاملا حقیقی، ایده همزمانی هر دو نوع گیربکس اتوماتیک و دستی را در یک محصول تولیدی پیاده‌سازی کند.

برای آن دسته از افرادی که این تکنولوژی را با تکنولوژی بسیار ساده تیپ ترونیک یکسان می‌دانند، باید تاکید کنیم که CC850 در واقع به یک صفحه کلاچ و پدال حقیقی مجهز است و تا زمان اعمال نیرو بر پدال کلاچ، خودرو نه خلاص شده و نه به دنده وارد می‌شود. این یک خودرو دستی الگو H واقعی است.

کونیگزگ در نسخه ابتدایی CC8S، از پیشرانه V8 ۵.۰ لیتری بهره می‌گرفت که اساس و تکنولوژی بلوک آن بر طراحی پیشرانه‌های ۵.۰ لیتری V8 شرکت فورد با نام پیشرانه ماژولار (Modular/بعدها معروف به کایوتی) بنا شده بود. این پیشرانه در گذر زمان از سوی شرکت کونیگزگ مورد تغییرات فنی بسیار زیاد قرار گرفت تا بتواند در جایگاه یک ابرخودرو اسپرت ایفای نقش کند. در نتیجه، پیشرانه ۵.۰ لیتری به کار رفته در CC850 حالا با استفاده از سوخت درجه کیفی E85، قادر است ۱۳۸۵ اسب بخار (۱۱۸۵ اسب بخار با بنزین معمولی) قدرت تولید کند که با در نظر گرفتن وزن خالص ۱۳۸۵ کیلوگرمی، درست همانند کونیگزگ ONE:1، به تناسب زیبای نیرو به وزن ۱:۱ (یک به یک) دست یابد.

با وجود رونمایی ابتدایی از CC850، ‌هنوز اطلاعات جامع و دقیقی از مشخصات فنی دیگر این خودرو منتشر نشده است. اما شخص کونیگزگ تاکید دارد که مدل CC850 به منظور شکستن رکورد سرعت مدل یسکو یا برای ثبت شتاب سرعت و شیطنت‌های ماشینی طراحی نشده است. هدف از طراحی CC850‌ تنها ارائه بالاترین سطح لذت و رضایت ممکن از سواری با یک خودرو دارای دو روح متمایز به مالک است.

مشخصات کلی

نوع موتور بنزینی /V8
حجم موتور ۵.۰ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۸ / ۳۲
تنفس موتور توئین توربو
قدرت ۱۳۸۵ اسب بخار
گشتاور ۱۳۸۳ نیوتون.متر
گیربکس ۹ سرعت اتوماتیک و ۶ سرعت دستی همزمان
محور محرک دیفرانسیل عقب
شتاب
سرعت
مصرف سوخت
استاندارد آلایندگی یورو ۶
فرمان برقی
نوع بدنه هایپر اسپرت کوپه
نوع رینگ آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول ۴۳۶۴ میلی‌متر
عرض ۲۰۲۴ میلی‌متر
ارتفاع ۱۱۲۷ میلی‌متر
فاصله محورها ۲۷۰۰ میلی‌متر
وزن خالص ۱۳۸۵ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۲ نفر
ظرفیت صندوق
حجم مخزن سوخت
قطر رینگ ۲۰ و ۲۱ اینچ (جلو و عقب)

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل دارد
کروز کنترل هوشمند دارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد
کنترل سرعت در سرازیری دارد
کنترل کشش دارد
کنترل پایداری دارد
اتو پارک ندارد
سنسور جلو دارد
سنسور عقب دارد
رادار نقطه کور دارد
رادار تغییر لاین دارد
رادار تصادف جلو دارد
رادار تصادف عقب دارد
ترمز ضدقفل دارد
ترمز کمکی دارد
ترمز اضطراری دارد
ترمز پارک برقی دارد
اتولایت دارد
چراغ روز دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد
گرم‌کن فرمان دارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد
ناوبری دارد
نمایشگر هدآپ
دوربین عقب دارد
دوربین جانبی
دوربین ۳۶۰ درجه
کیسه هوا دارد
ورود بدون کلید دارد
استارت بدون کلید دارد
تهویه اتوماتیک دارد
صندلی برقی راننده دارد
صندلی برقی سرنشین جلو دارد
گرم‌کن صندلی جلو دارد
سردکن صندلی جلو دارد
آینه بغل برقی دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد
پانوراما ندارد
سانروف ندارد

طراحی ظاهری

نمای جلویی کونیگزگ CC850 ۲۰۲۳

الهام‌بخش طراحی مدل جدید CC850، مستقیما CC8S بوده است که اولین محصول تولیدی برند کونیگزگ به حساب می‌آید. المان‌های تکرار شده طراحی اولین خودرو در CC850 به وضوح در ساختار کلی اتاق و فرم اصلی بدنه، شکاف‌های بزرگ جانبی جلو چرخ‌های عقب، برش شیشه‌های جانبی و جلو، ریم‌های سوراخ‌دار منحصر به فرد (با شباهت بسیار زیاد به ریم‌های اسپرت محصولات نوین آلفا رومئو) و طراحی کلی چراغ‌های جلو دیده می‌شود. اما چراغ‌های عقب خودرو بدون تردید بسیار نوین و متمایز از نسخه اولیه طراحی شده است. بنابراین، مدل CC850 را باید اولین خودرو با طراحی رترو (Retrospective Design / به معنای طراحی قدیمی) از برند کونیگزگ دانست.

طراحی داخلی

نمای داخلی کونیگزگ CC850 ۲۰۲۳

نمای داخلی CC850 نیز المان‌هایی از نسخه ابتدایی CC8S دارد که مهم‌ترین آن مجموعه نشانگرهای پشت فرمان است که در مدل جدید، همگی به صورت آنالوگ عقربه‌ای اما داخل همان قاب هلالی مشابه نسخه قدیمی قرار گرفته‌اند. باقی طراحی کاملا متمایز، با توجه بسیار بالا به جزئیات در تمامی اجزا و ادوات داخلی، مخصوصا مجموعه نشانگرهای آنالوگ، تزئینات دو رنگ رودری‌ها و صد البته، بخش مکانیزم شیفتر دنده دستی اعمال شده است. شاید نمایشگر لمسی سیستم مولتی مدیا قرار گرفته به صورت پرتره (مستطیل عمودی) در محل اتصال کنسول میانی به داشبرد، تنها المان نوین و مدرن نمای داخلی CC850 باشد، اما بدون تردید سایر بخش‌ها با تمرکز بر ساختار کلاسیک و سنتی رایج در جهان امروز صنعت خودروسازی و در مغایرت کامل با سایر ساخته‌های کونیگزگ طراحی شده است.

سخن نهایی

نمای عقبی کونیگزگ CC850 ۲۰۲۳

پس از مدل‌های بسیار خاص و منحصر به فرد کونیگزگ نظیر یسکو و جمرا، CC850 شاید عجیب‌ترین ساخته این برند تا کنون باشد. خودرویی که الزاما پیرو خط ‌مشی مدل‌های اگزاتیک و مدرن پیش از خود نبوده و تنها با تمرکز دقیق بر اصل ارائه لذت سواری در دو حالت اتوماتیک و دستی طراحی و ساخته شده است تا نیم نگاهی هم به تاریخچه پربار این برند سوئیسی بسیار تیراژ محدود داشته باشد.

کونیگزگ با مدل CC850 بار دیگر به تمام جهان ثابت کرد که برای تولید یک ابرخودرو ارودینامیک و سریع، هیچ نیازی نیست به اندازه مک‌لارن و بیشتر ابرخودروهای تیراز محدود امروزی بازار اروپا زشت باشید. هنوز هم می‌توان زیبا بود و هم سریع.

CC850 تنها در تیراژ بسیار محدود ۵۰ دستگاهی به تولید خواهد رسید که هر واحد آن برابر با رقم خیره کننده سه میلیون و ۶۵۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت. بعید است کونیگزگ برای فروش این ۵۰ دستگاه به کوچک‌ترین مشکلی برخورد کند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شهاب انیسی