کوشا خودرو و محصولات آن

۱ بهمن ۱۴۰۲ کوشا خودرو و محصولات آن

واردات خودرو از آبان ماه ۱۴۰۱ دوباره از سر گرفته شد تا بعد از ۴ سال ممنوعیت، خودروهای مدل ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ وارد کشور شوند. طبق اظهارات وزارت صمت، ۴۰۰ شرکت متقاضی واردات خودرو بودند که فقط تعدادی از آنها توانستند مجوز را کسب کنند. در بین ۱۳ شرکتی که نام آنها به عنوان واردکنندگان در سال ۱۴۰۱ اعلام شده است، اسم کوشا خودرو هم دیده می‌شود. این شرکت که تا قبل از ممنوعیت سال ۱۳۹۷، محصولات کیا، تویوتا، رنو، لکسوس و هیوندای را وارد می‌کرد، از پاییز ۱۴۰۱ به عنوان نماینده رسمی کیا موتورز فعالیت خود را از سر گرفته است و اولین سری خودروهای خارجی مدل ۲۰۲۳ را وارد کرده است.

اعلام قیمت نهایی کیا K5

بر اساس دعوتنامه‌های کوشا خودرو، قیمت نهایی کیا K5، ۲ میلیارد و ۴۶۷ میلیون و ۳۲۱ هزار تومان اعلام شده است.

تاریخچه کوشا خودرو

کوشا خودرو سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را در حوزه واردات خودرو شروع کرد. این شرکت در طول بیش از یک دهه‌ای که از فعالیتش می‌گذرد، توانسته ۱۵ هزار دستگاه خودرو را به صورت رسمی وارد کند و همچنین قطعات محصولات خارجی را از شعبه‌های خودروسازان جهانی یا به طور مستقیم تامین کند. در فهرست محصولات قدیمی کوشا خودرو، تا قبل از ممنوعیت واردات سال ۱۳۹۷، اسامی محصولات کیا، تویوتا، رنو، لکسوس و هیوندای دیده می‌شود.

با اعلام آیین‌نامه جدید واردات ماشین، کوشا خودرو هم یکی ۱۳ شرکتی است که توانسته مجوز ورود اتومبیل‌های خارجی را از وزارت صمت بگیرد و اولین واردکننده‌ای است که تبلیغات محصولاتش را روی بیلبوردهای شهری با معرفی کیا سراتو ۲۰۲۳ شروع کرد. اولین سری خودروهای وارداتی که به گمرک کشور رسیدند، ۲۲ دستگاه کیا است که توسط کوشا خودرو وارد شد.

کوشا خودرو به عنوان نماینده رسمی کیا موتورز در ایران فعالیت می‌کند و خدمات خود را به همه محصولات جدید و قدیمی این شرکت کره‌ای در ایران ارائه و قطعات مورد نیاز را به صورت مستقیم از کمپانی کیا تامین می‌کند.

تا پایان سال جاری ۲۰ نمایندگی کوشا خودرو در شهرهای بزرگ تاسیس می‌شود و تعداد آنها در سال ۱۴۰۲ به ۵۰ عدد می‌رسد.

قیمت گمرکی محصولات کیا در ایران

قیمت پایه خودروهای وارداتی کیا (کوشا خودرو)، اعلام شد.

این قیمت‌ها، قیمت گمرکی هستند و باید به آن‌ها سایر هزینه‌‌ها مثل مالیات، عوارض، بیمه، سود واردکننده، کرایه حمل به نمایندگی و… اضافه شود.

کرایه حمل تا گمرک ایران، معادل ۲.۲۱۰ یورو محاسبه شده است.

نوع خودرو قیمت تا گمرک (یورو) نرخ تعرفه
کیا پیکانتو ۱۱.۷۸۰ ۵۵ درصد
کیا پگاس ۱۲.۲۶۵ ۵۵ درصد
کیا سونت ۱۷.۵۰۰ ۵۵ درصد
کیا سراتو (۱.۶ لیتر) ۱۹.۳۰۰ ۷۵ درصد
کیا سراتو (۲ لیتر) ۱۹.۵۰۰ ۷۵ درصد
کیا سلتوس ۱۹.۵۰۰ ۷۵ درصد

واردات ۲۲ دستگاه خودرو کیا

اولین سری خودروهای وارداتی شامل ۲۲ دستگاه محصولات کیا است که اواخر آذر ماه به گمرکات کشور رسید. تعداد ۲۲ دستگاه خودرو تعجب‌برانگیز است و انتظار می‌رفت که تعداد بیشتری خودرو خارجی راهی ایران شود. طبق اطلاعات منتشرشده، کل خودروهایی که قرار است کوشا خودرو وارد کند، ۷۰۰ دستگاه است و باقی محصولات کیا ماه‌های آینده به گمرک خواهد رسید.

تعداد واردات کوشا خودرو آنقدر کم است که عملا هیچ تاثیری روی بازار ماشین ایران نخواهد گذاشت، در صورتی که تقاضای بازار کشور سالانه ۱.۶ میلیون دستگاه است.

نکته جالب دیگر درباره کوشا خودرو این است که این شرکت ۶ ماه قبل از اجرایی شدن واردات خودرو، اقدام به احداث و راه‌اندازی نمایندگی با تابلوی کیا کرده بود. این در شرایطی است که اسم کوشا خودرو در فهرست اولیه ۱۲ شرکت مجاز واردکننده وزارت صمت دیده نمی‌شد و بعد از آن به جمع واردکنندگان پیوست.

محصولات کوشا خودرو

بر اساس آیین‌نامه جدید، فقط خودروهایی با قیمت کمتر از ۲۰ هزار دلار اجازه واردات به کشور را دارند و کوشا خودرو هم محصولات جدیدش را طبق شرایط جدید انتخاب کرده است، با این حال بعضی از خودروهای موجود در این فهرست با قیمتی بیشتر از ۲۰ هزار دلار در بازارهای جهانی عرضه می‌شوند. نام ۹ خودرو مدل ۲۰۲۳ در بخش محصولات سایت کوشا خودرو دیده می‌شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو