سودآورترین خودروسازان جهان در سال ۲۰۲۲

۸ خرداد ۱۴۰۲ سودآورترین خودروسازان جهان در سال ۲۰۲۲

صنعت خودرو یکی از جذاب‌ترین و پرسودترین صنایع تولیدی به حساب می‌آید که اعداد و ارقام به دست آمده در آن، گاهی مواقع تناسب چندانی با شرایط ندارد. به عنوان مثال، در سال گذشته بسیاری از خودروسازان، اعم از شرکت‌های بزرگ و کوچک، در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات متعددی همچون بحران جهانی کمبود تراشه و عواقب همه‌گیری ویروس کرونا بودند. با این وجود، برخی شرکت‌ها نه‌تنها متحمل زیان نشده، بلکه در مقایسه با چند سال اخیر به سود قابل‌ملاحظه‌ای دست یافتند.

در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ صنعت خودرو به شرایط عادی بازگشت و خودروسازان توانستند فروش عادی خود را ادامه دهند. ماشین‌های متعددی در این بازه زمانی وارد بازار شد و آمار فروش محصولات خوش‌نام متعلق به شرکت‌های بزرگ بالا رفت.

این مقاله با بررسی اطلاعات به دست آمده از گزارش مالی ۲۵ شرکت خودروسازی مطرح جهان در سال ۲۰۲۲، میزان فروش و سود عایدی هر خودروساز را در این برهه زمانی مشخص کرده است.

نیسان، تویوتا، هیوندای، گریت وال، جیلی، بی وای دی، تاتا، مزدا، تسلا، جنرال موتورز، رنو، هوندا، فولکس واگن، فورد و البته برترین‌های مهد خودرو یعنی بی ام و، استلانتیس، مرسدس بنز و فراری از جمله شرکت‌هایی هستند که گزارش مالی آن‌ها در سال ۲۰۲۲ مورد تحلیل قرار گرفته است. در ادامه با معرفی پردرآمدترین و پرسودترین شرکت‌های خودروسازی در سال ۲۰۲۲ همراه ما باشید.

خودروسازان سودآور ۲۰۲۲

خودروسازان سودده ۲۰۲۲

از بین شرکت‌های مختلف، کمپانی فراری به عنوان پرسودترین خودروساز در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است. فراری کماکان پادشاه مطلق سودآوری در صنعت خودروسازی بوده و در ازای تحویل هر خودرو توانسته به سود ۹۲ هزار و ۳۶۹ یورو دست پیدا کند. این رقم تقریبا ۱۰ برابر سود تسلا برای فروش یک دستگاه اتومبیل است. شرکت آمریکایی در ازای فروش هر خودرو، حدود ۹۶۸۴ یورو سود کرده و به عنوان دومین خودروساز سودآور در سال ۲۰۲۲ در جایگاه پایین‌تری نسبت به فراری قرار می‌گیرد.

جایگاه سوم تا پنجم لیست سودآورترین خودروسازان در سال ۲۰۲۲ نیز به سه شرکت اروپایی تعلق دارد. مرسدس بنز، بی ام و و استلانتیس به ازای فروش هر دستگاه خودرو به ترتیب به سود عملیاتی ۷۱۳۵، ۵۸۳۴ و ۳۶۱۰ یورو دست یافته و رتبه‌های سوم تا پنجم خودروسازان سودآور را به خود اختصاص داده‌اند.

کم‌سودترین خودروسازان در سال ۲۰۲۲، به ترتیب شرکت هندی تاتا، گروه صنعتی جیلی و شرکت‌های ژاپنی سوزوکی، نیسان و مزدا هستند. تاتا در ازای فروش هر خودرو تنها ۹۴ یورو سود کرده است. به عبارت دیگر، تاتا با تحویل ۱۰۰۰ دستگاه خودرو، به رقم سود حاصل از فروش تنها یک دستگاه فراری دست پیدا می‌کند. هرچند مقایسه تاتا یا هر خودروساز آسیایی با فراری ایتالیایی به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست. جیلی با سود عملیاتی ۶۰۸ یورو، دومین خودروساز کم‌بازده در سال ۲۰۲۲ به حساب می‌آید. اما سوزوکی، نیسان و مزدا در ازای فروش هر دستگاه خودرو به ترتیب به سود ۷۴۷، ۷۶۲ و ۹۵۹ یورو دست یافته‌اند.

پردرآمدترین خودروسازان ۲۰۲۲

پردرآمدترین خودروسازان ۲۰۲۲

لیست پردرآمدترین شرکت‌های تولیدکننده خودرو در سال ۲۰۲۲ متفاوت با لیست سودآورترین خودروسازها است. در ابتدای این لیست، فولکس واگن آلمانی با درآمد ۲۷۹ میلیارد و ۲۳۲ میلیون یورو (مجموع سود عملیاتی ۲۲،۱۲۴،۰۰۰،۰۰۰ یورو و حاشیه عملیاتی ۷.۹ درصد) در بالاترین جایگاه قرار می‌گیرد. رتبه بعدی به تویوتا ژاپنی تعلق دارد. این خودروساز در سال ۲۰۲۲ توانسته ۲۵۲ میلیارد و ۹۰۱ میلیون و ۵۹۱ هزار یورو درآمد کسب کرده و به مجموع سود عملیاتی ۱۸،۲۱۲،۱۰۷،۰۰۰ یورو (حاشیه عملیاتی ۷.۲ درصد) دست پیدا کند.

استلانتیس با درآمد ۱۷۹ میلیارد و ۵۹۲ میلیون یورو (مجموع سود عملیاتی ۲۱،۰۸۴،۰۰۰،۰۰۰ یورو و حاشیه عملیاتی ۱۱.۷ درصد) در رتبه سوم، هیوندای-کیا با درآمد ۱۶۹ میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۵۵۰ هزار یورو (مجموع سود عملیاتی ۱۲،۵۹۸،۲۴۵،۰۰۰ یورو و حاشیه عملیاتی ۷.۴ درصد) در رتبه چهارم و مرسدس بنز با درآمد ۱۵۰ میلیارد و ۱۷ میلیون یورو (مجموع سود عملیاتی ۱۸،۳۸۶،۰۰۰،۰۰۰ یورو و حاشیه عملیاتی ۱۲.۳ درصد) در لیست پردرآمدترین شرکت‌های خودروساز در سال ۲۰۲۲ قرار گرفته‌اند.

جالب اینکه درآمد فراری در سال ۲۰۲۲ تنها ۵ میلیارد و ۹۵ میلیون و ۲۵۴ هزار یورو بوده، ولی مجموع سود عملیاتی این شرکت به ۱،۲۲۱،۲۰۷،۰۰۰ یورو و حاشیه عملیاتی آن به ۲۴ درصد می‌رسد. به همین خاطر فراری به عنوان سودآورترین خودروساز در سال ۲۰۲۲ شناخته می‌شود.

سود و درآمد خودرو در جهان

از بین ۲۵ شرکت مطرح فعال در حوزه خودرو، فراری به عنوان سودآورترین خودروساز در سال ۲۰۲۲ شناخته می‌شود. پس از کمپانی ایتالیایی، تسلا در رتبه دوم و به ترتیب مرسدس بنز، بی ام و و استالنتیس در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، شرکتی همانند فولکس واگن برای رسیدن به سود حاصل از فروش تنها یک دستگاه فراری، باید ۳۵ خودرو به مشتری تحویل دهد. با این وجود، شرکت آلمانی با درآمد ۲۷۹ میلیارد یورو، به عنوان پردرآمدترین شرکت‌ خودروساز در سال ۲۰۲۲ معرفی شده است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو۴۵