برندگان جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴

۱ بهمن ۱۴۰۲ برندگان جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴

برندگان جایزه خودرو، وانت و شاسی بلند آمریکای شمالی در سال ۲۰۲۴ معرفی شدند. جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۳ به آکورا اینتگرا، فورد F150 لایتنینگ و کیا EV6 رسید. اما امسال اتفاقات جالبی برای شرکت‌کنندگان افتاد، از جمله اینکه ولوو EX30 به دلیل اینکه نتوانست در مدت زمان تعیین‌شده به بازار عرضه شود، شرایط حضور در رقابت را از دست داد تا هر سه فینالیست بخش بهترین شاسی بلند از شرکت هیوندای باشند.

هوندا آکورد، هیوندای آیونیک ۶ و تویوتا پریوس فهرست فینالیست‌های بهترین خودرو سال را تشکیل دادند. در بخش بهترین وانت و پیکاپ، شورولت کلرادو، شورولت سیلورادو و فورد سوپر دیوتی به مرحله نهایی راه یافتند. شرکت‌کنندگان در فینال بهترین شاسی بلند سال آمریکای شمالی نیز جنسیس الکتریفاید GV70، کیا EV9 و هیوندای کونا / کونا EV بودند.

در نهایت جایزه این سه بخش خودرو سال آمریکا به ماشین‌های بنزینی، هیبرید و برقی رسید.

فینال خودرو سال ۲۰۲۴ آمریکای شمالی

هوندا و فورد سال گذشته جوایز را درو کردند. آکورا اینتگرا، فورد F-150 لایتنینگ و کیا EV6 برندگان سال ۲۰۲۳ بودند. در سال ۲۰۲۲ هم هوندا سیویک، فورد ماوریک و فورد برانکو عنوان بهترین خودرو، وانت و شاسی بلند را به خود اختصاص دادند.

فینالیست‌های جایزه خودرو سال ۲۰۲۴ آمریکای شمالی در نمایشگاه لس آنجلس در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۳ معرفی شدند و در ۴ ژانویه ۲۰۲۴، اسامی برندگان در مراسمی ویژه واقع در دیترویت اعلام شد.

جایزه خودرو، وانت و شاسی بلند سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ در ابتدا شامل ۵۲ ماشین می‌شد، که در نهایت با رای داوران تعداد آنها به ۲۵ عدد رسید. در ماه اکتبر (مهر و آبان)، هیات داوران NACTOY هر یک از این ۲۵ خودرو را بررسی و ارزیابی کردندو به آنها امتیاز دادند و در نهایت ۳ خودرو را برای مرحله فینال انتخاب کردند.

به گفته جف گیلبرت، رئیس NACTOY، ارزش جایزه خودرو سال آمریکای شمالی به تخصص و دیدگاه‌های متفاوت هر کدام از داوران است. هر یک از اعضای هیات ژوری، خودروها را با روش خاص خود ارزیابی می‌کنند و در پایان به جمع‌‌بندی می‌رسند.

خودرو سال ۲۰۲۴ آمریکای شمالی

تویوتا پریوس ۲۰۲۳

تویوتا پریوس خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ است. پیش از اعلام اسامی برندگان، احتمال کسب این جایزه توسط پریوس بالا بود، چرا که در نقدها و بررسی‌ها توانسته نظر مثبت کارشناسان را جلب کند. تویوتا همیشه سود زیادی را برای فروش یکی از بهترین خودروهای هیبرید جهان، یعنی پریوس به دست می‌آورد، اما نسخه جدید این خودرو پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشته است. تویوتا پریوس سواری بهتری از مدل‌های قبلی دارد، سوخت یکسانی با نسخه‌های پیش از ۲۰۲۳ مصرف می‌کند و ۱۹۶ اسب بخار در مدل معمولی و ۲۲۰ اسب بخار در مدل پرایم قدرت دارد. با گسترش استفاده از خودروهای برقی و هیبرید، دیگر تویوتا پریوس مثل قبل کم‌مصرف‌ترین خودرو نیست، اما همچنان سواری خوبی دارد.

وانت سال ۲۰۲۴ آمریکای شمالی

فورد سوپر دیوتی ۲۰۲۳

یک سال پیش فورد F150 لایتنینگ به‌عنوان وانت سال آمریکای شمالی انتخاب شد و در دوره جدید فورد سوپر دیوتی توانسته این جایزه را کسب کند. سوپر دیوتی یکی از بهترین خودروها برای کارهای سنگین به حساب می‌آمد و نسخه جدید آن با افزایش قدرت و ظرفیت حمل بار، قابلیت‌های بیشتری پیدا کرده است. اسب باری فورد ۵۰۰ اسب بخار و ۱۶۲۷ نیوتن.متر از موتور دیزل ۶.۷ لیتری V8 قدرت و گشتاور می‌گیرد و ظرفیت یدک‌کشی آن ۱۸،۰۰۰ کیلوگرم است. ظرفیت حمل بار بالا همراه با فناوری بکسل پیشرفته شامل دوربین‌های مختلف و ترازوی داخلی، فورد سوپر دیوتی را به یکی از بهترین پیکاپ‌های کار تبدیل کرده است.

شاسی بلند سال ۲۰۲۴ آمریکای شمالی

کیا EV9 مدل ۲۰۲۴

آخرین جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ به کراس اوور برقی کیا EV9 رسید. اگرچه این خودرو به‌تازگی وارد بازار شده است، اما با نگاهی به مشخصات فنی و طراحی آن می‌توان دلیل موفقیت‌هایش را فهمید. در سال ۲۰۲۰، کیا تلوراید این جایزه را گرفت و عنوان بهترین شاسی بلند دوره قبل نیز به کیا EV6 رسید. کیا EV9 همان عملکرد مدل EV6 را با فضای داخلی ۷ نفره ترکیب کرده است. نسخه GT Line این خودرو دارای شارژر ۸۰۰ ولت، پیمایش ۴۹۰ کیلومتر و موتور ۳۷۹ اسب بخاری است. خودروساز کره‌ای کیا امیدوار است همان فروشی را که تلوراید در بازار خودروهای بنزینی تجربه کرده بود، بتواند با کیا EV9 در کلاس شاسی بلندهای برقی تکرار کند.

نامزدهای خودرو سال آمریکا ۲۰۲۴

جایزه خودرو، وانت و شاسی بلند سال آمریکای شمالی (NACTOY)، نامزدهای دوره جدید خود را معرفی کرد. اسامی خودروهای منتخب برای رقابت در مرحله پایانی، طبق رسم هر سال در نمایشگاه دیترویت اعلام شد. جایزه خودرو سال آمریکای شمالی در سه بخش خودرو، وانت و شاسی بلند برگزار می‌شود و ۲۵ خودرو برای کسب عنوان بهترین خودرو سال ۲۰۲۴ در یکی از این سه بخش با هم رقابت می‌کنند.

از بین خودروهای عرضه‌شده به بازار آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۱۰ خودرو توانستند نظر داوران را جلب کنند. اسامی خودروها عبارتست از:

در بین نامزدهای خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ اسامی مختلفی، از سدان‌های رده بالا تا خودروهای اسپرت و پرفورمنس دیده می‌شود. بی ام و سری ۵ بنزین و i5 برقی، با وجود ظاهر و پلتفرم یکسان، به عنوان دو خودرو مجزا انتخاب شده‌اند. هیوندای آیونیک ۶، با ظاهر مدرن و عملکرد و بُرد قابل توجه، دیگر خودرو برقی موجود در این لیست است.

کراون، محصول پرچمدار تویوتا دیگر سدان حاضر در بین نامزدهای خودرو سال آمریکای شمالی است و آکورد، تنها نماینده هوندا محسوب می‌شود. پریوس و کرولا GR دیگر تویوتاهایی هستند که توانسته‌اند نظر داوران را جلب کنند. البته هات هچ ژاپنی کرولا GR تنها خودرو اسپرت این لیست نیست و فورد موستانگ و کوروت E-Ray دیگر ماشین‌های پرفورمنس در این بخش محسوب می‌شوند.

سوبارو ایمپرزا جدید که اواخر سال ۲۰۲۲ به بازار آمد، شانس کسب عنوان بهترین خودرو را دارد. از بین ۱۰ نامزد خودرو سال ۲۰۲۴ آمریکا، ۵ خودرو را ژاپنی‌ها ساخته‌اند، ۲ ماشین محصول آلمانی‌هاست، ۲ اتومبیل توسط آمریکایی‌ها طراحی و تولید شده است و کره جنوبی هم یک خودرو در این فهرست دارد.

نامزدهای وانت سال ۲۰۲۴

در بخش پیکاپ‌ها و وانت‌های جایزه سال ۲۰۲۴، نام ۵ محصول دیده می‌شود که از این قرار است.

فورد و جنرال موتورز در این دوره برای کسب عنوان بهترین پیکاپ رقابت می‌کنند. هر پنج نامزد جایزه سال ۲۰۲۴ محصول این دو کمپانی است. سیلورادو و کلرداو و کنیون به نمایندگی از جنرال موتور شرکت کرده‌اند و رنجر و سوپر دیوتی هم نشان بیضی شکل و آبی فورد را روی جلوپنجره دارند.

از نظر آماری، جنرال موتورز شانس بیشتری برای دریافت جایزه بهترین وانت سال دارد. کلرادو و کنیون، خودروهای قدرتمندی هستند، اما رنجر نیز به همان اندازه جالب توجه است. پیکاپ سوپر دیوتی با موتور V8 و سطح بالای آپشن‌ها می‌توان نظر داوران را جلب کند. سیلورادو EV تنها خودرو برقی در این بخش به شمار می‌رود، اما قیمت بیشتری از رقبای بنزینی دارد.

نامزدهای شاسی بلند سال ۲۰۲۴

خودروهای کاربردی (Utility Vehicle) که در ایران به شاسی بلند معروفند، با ۱۰ نامزد، دیگر بخش جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ محسوب می‌شود. اسامی این خودروها به ترتیب زیر است.

در گروه خودروهای شاسی بلند نام ۱۰ ماشین جذاب به چشم می‌خورد. نیمی از این خودروها را محصولات برقی، از کراس اوورهای جمع و جوری مثل ولوو EX30 گرفته تا شاسی بلندهای ۷ نفره‌ای مانند کیا EV9، تشکیل می‌دهند. جدیدترین کراس‌اوورهای برقی جنرال موتورز، بلیزر EV و ایکوناکس EV هم در این فهرست حضور دارند.

نکته جالب اینجاست که دوج هورنت توانسته یکی از نامزدهای بهترین شاسی بلند سال باشد، اما آلفارومئو توناله که پلتفرم و ظاهر مشابهی دارد، از حضور در این لیست باز مانده است. دیگر رقبای قدرتمند عبارتند از هوندا پایلوت، مزدا CX90 و تویوتا هایلندر.

جایزه خودرو سال آمریکا

خودرو سال آمریکای شمالی جایزه سالانه‌ای است که در سه بخش بهترین خودرو، بهترین پیکاپ و بهترین شاسی بلند اهدا می‌شود. خودروهایی واجد شرایط شرکت در این جایزه هستند که در سال گذشته میلادی در بازارهای ایالات متحده و کانادا به‌صورت انبوه عرضه شده باشند. بهترین خودروهای سال از بین ۵۲ ماشین و با رای داوران انتخاب می‌شوند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو