نامزدهای جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴

۹ مهر ۱۴۰۲ نامزدهای جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴

جایزه خودرو، وانت و شاسی بلند سال آمریکای شمالی (NACTOY)، نامزدهای دوره جدید خود را معرفی کرد. اسامی خودروهای منتخب برای رقابت در مرحله پایانی، طبق رسم هر سال در نمایشگاه دیترویت اعلام شد. جایزه خودرو سال آمریکای شمالی در سه بخش خودرو، وانت و شاسی بلند برگزار می‌شود و ۲۵ خودرو برای کسب عنوان بهترین خودرو سال ۲۰۲۴ در یکی از این سه بخش با هم رقابت می‌کنند.

جایزه سال ۲۰۲۴

جایزه خودرو، وانت و شاسی بلند سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ در ابتدا شامل ۵۲ ماشین می‌شد، که در نهایت با رای داوران تعداد آنها به ۲۵ عدد رسید. در ماه اکتبر (مهر و آبان)، هیات داوران NACTOY هر یک از این ۲۵ خودرو را بررسی و ارزیابی می‌کنند و به آنها امتیاز می‌دهند و در نهایت ۳ خودرو را برای مرحله فینال انتخاب می‌کنند.

به گفته جف گیلبرت، رئیس NACTOY، ارزش جایزه خودرو سال آمریکای شمالی به تخصص و دیدگاه‌های متفاوت هر کدام از داوران است. هر یک از اعضای هیات ژوری، خودروها را با روش خاص خود ارزیابی می‌کنند و در پایان به جمع‌‌بندی می‌رسند.

نامزدهای خودرو سال ۲۰۲۴

از بین خودروهای عرضه‌شده به بازار آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۱۰ خودرو توانستند نظر داوران را جلب کنند. اسامی خودروها عبارتست از:

در بین نامزدهای خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ اسامی مختلفی، از سدان‌های رده بالا تا خودروهای اسپرت و پرفورمنس دیده می‌شود. بی ام و سری ۵ بنزین و i5 برقی، با وجود ظاهر و پلتفرم یکسان، به عنوان دو خودرو مجزا انتخاب شده‌اند. هیوندای آیونیک ۶، با ظاهر مدرن و عملکرد و بُرد قابل توجه، دیگر خودرو برقی موجود در این لیست است.

کراون، محصول پرچمدار تویوتا دیگر سدان حاضر در بین نامزدهای خودرو سال آمریکای شمالی است و آکورد، تنها نماینده هوندا محسوب می‌شود. پریوس و کرولا GR دیگر تویوتاهایی هستند که توانسته‌اند نظر داوران را جلب کنند. البته هات هچ ژاپنی کرولا GR تنها خودرو اسپرت این لیست نیست و فورد موستانگ و کوروت E-Ray دیگر ماشین‌های پرفورمنس در این بخش محسوب می‌شوند.

سوبارو ایمپرزا جدید که اواخر سال ۲۰۲۲ به بازار آمد، شانس کسب عنوان بهترین خودرو را دارد. از بین ۱۰ نامزد خودرو سال ۲۰۲۴ آمریکا، ۵ خودرو را ژاپنی‌ها ساخته‌اند، ۲ ماشین محصول آلمانی‌هاست، ۲ اتومبیل توسط آمریکایی‌ها طراحی و تولید شده است و کره جنوبی هم یک خودرو در این فهرست دارد.

نامزدهای وانت سال ۲۰۲۴

در بخش پیکاپ‌ها و وانت‌های جایزه سال ۲۰۲۴، نام ۵ محصول دیده می‌شود که از این قرار است.

فورد و جنرال موتورز در این دوره برای کسب عنوان بهترین پیکاپ رقابت می‌کنند. هر پنج نامزد جایزه سال ۲۰۲۴ محصول این دو کمپانی است. سیلورادو و کلرداو و کنیون به نمایندگی از جنرال موتور شرکت کرده‌اند و رنجر و سوپر دیوتی هم نشان بیضی شکل و آبی فورد را روی جلوپنجره دارند.

از نظر آماری، جنرال موتورز شانس بیشتری برای دریافت جایزه بهترین وانت سال دارد. کلرادو و کنیون، خودروهای قدرتمندی هستند، اما رنجر نیز به همان اندازه جالب توجه است. پیکاپ سوپر دیوتی با موتور V8 و سطح بالای آپشن‌ها می‌توان نظر داوران را جلب کند. سیلورادو EV تنها خودرو برقی در این بخش به شمار می‌رود، اما قیمت بیشتری از رقبای بنزینی دارد.

نامزدهای شاسی بلند سال ۲۰۲۴

خودروهای کاربردی (Utility Vehicle) که در ایران به شاسی بلند معروفند، با ۱۰ نامزد، دیگر بخش جایزه خودرو سال آمریکای شمالی ۲۰۲۴ محسوب می‌شود. اسامی این خودروها به ترتیب زیر است.

در گروه خودروهای شاسی بلند نام ۱۰ ماشین جذاب به چشم می‌خورد. نیمی از این خودروها را محصولات برقی، از کراس اوورهای جمع و جوری مثل ولوو EX30 گرفته تا شاسی بلندهای ۷ نفره‌ای مانند کیا EV9، تشکیل می‌دهند. جدیدترین کراس‌اوورهای برقی جنرال موتورز، بلیزر EV و ایکوناکس EV هم در این فهرست حضور دارند.

نکته جالب اینجاست که دوج هورنت توانسته یکی از نامزدهای بهترین شاسی بلند سال باشد، اما آلفارومئو توناله که پلتفرم و ظاهر مشابهی دارد، از حضور در این لیست باز مانده است. دیگر رقبای قدرتمند عبارتند از هوندا پایلوت، مزدا CX90 و تویوتا هایلندر.

فینال ۲۰۲۴

هوندا و فورد سال گذشته جوایز را درو کردند. آکورا اینتگرا، فورد F-150 لایتنینگ و کیا EV6 برندگان سال ۲۰۲۳ بودند. در سال ۲۰۲۲ هم هوندا سیویک، فورد ماوریک و فورد برانکو عنوان بهترین خودرو، وانت و شاسی بلند را به خود اختصاص دادند.

فینالیست‌های جایزه خودرو سال ۲۰۲۴ آمریکای شمالی در نمایشگاه لس آنجلس در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۳ معرفی می‌شوند و در ۴ ژانویه ۲۰۲۴، اسامی برندگان در مراسمی ویژه واقع در دیترویت اعلام خواهد شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو