نیسان ماکسیما نزدیک خط پایان

۲۱ مرداد ۱۴۰۱ نیسان ماکسیما نزدیک خط پایان

ماکسیما برای رانندگان و ماشین‌بازهای ایرانی در یکی دو دهه گذشته نام آشنایی است. سدان بزرگی که در سال ۱۳۸۱ روی خط مونتاژ پارس خودرو قرار گرفت و برای ظاهر جذاب و پیشرانه قدرتمندش خیلی سریع پرطرفدار شد. تولید نسل پنجم نیسان ماکسیما یک دهه ادامه پیدا کرد، تا اینکه در سال ۱۳۹۱ در ایران به خط پایان رسید و تحریم‌ها باعث شد تا الان هم خبری از نسل‌های ششم، هفتم و هشتم آن نباشد. حالا یک دهه بعد از پایان مونتاژ نیسان ماکسیما در ایران، به زودی تولید این خودرو در جهان نیز برای همیشه متوقف خواهد شد.

پایان ماکسیما در ۲۰۲۳

نیسان ماکسیما ۲۰۲۲

وقتی که نیسان ماکسیما ۲۰۲۲ با تغییراتی جزیی وارد بازار شد، به نظر رسید که دارد به پایان کار خود نزدیک می‌شود، هر چند همچنان توانسته رضایت مشتریان و خریداران را جلب کند.

با این وجود، از مدتی قبل شایعاتی درباره پایان تولید ماکسیما پخش شده بود و این موضوع نشان می‌دهد که حتی سدان‌های بزرگ از برندهای معتبر و شناخته‌شده نیز در رقابت با خودروهای برقی و کراس‌اوورها شانس چندانی برای بقا ندارند.

آن طور که مدیران نیسان اعلام کرده‌اند، تولید ماکسیما از اواسط ۲۰۲۳ متوقف خواهد شد. نیسانی‌ها دلیل این کار را افزایش تولید خودروهای برقی اعلام کرده‌اند، با این حال هنوز مشخص نیست که آیا خودرو بنزینی جدیدی جای ماکسیما را خواهد گرفت یا اینکه ظرفیت خط تولید این سدان بزرگ به ماشین‌های الکتریکی اختصاص پیدا می‌کند.

خودروساز ژاپنی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ماکسیما یکی از معروف‌ترین محصولات نیسان است. به کارمندان، قطعه‌سازان و فروشندگان اعلام کردیم که تولید نسل فعلی ماکسیما در اواسط سال ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید.»

نیسان در ادامه بیانیه به برنامه Ambition 2030 اشاره کرد که هدف اصلی آن تولید و توسعه خودروهای برقی و فناوری‌های جدید است و بر این اساس، تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۴۰ درصد از فروش این خودروساز، متعلق به ماشین‌های الکتریکی خواهد بود. دو مدل جدید برقی و همچنین محصول تازه‌ای از برند اینفینیتی روی خط تولید در ژاپن و ایالات متحده قرار می‌گیرند و نیسان آریا نیز به زودی روانه بازار خواهد شد. با این حال، این خودروهای برقی جایگزین مستقیمی برای نیسان ماکسیما نیستند و مشخص نیست که آیا نسل جدیدی از این سدان بزرگ معرفی خواهد شد یا خیر.

نیسان بیانیه خود را با این جمله به پایان برد: «لطفا منتظر خبرهای جدید درباره آینده ماکسیما باشید. وسایل نقلیه جذاب و مدرنی در راه است.» با وجود اینکه اطلاعات بیشتری منتشر نشده و نیسان ماکسیما هم تا سال بعد از چرخه تولید حذف می‌شود، هنوز خبری از خودرو و مدل جدیدی نیست.

تویوتا با ارائه خودرو هیبریدی و جدید تویوتا کراون نشان داد که همچنان به تولید سدان‌های بزرگ ادامه می‌دهد، البته محصول جدید این خودروساز تفاوت زیادی با تویوتا آوالون دارد. بنابراین، احتمال دارد که نیسان ماکسیما در قالب یک کراس‌ اوور برقی، دوباره به دنیای خودرو برگردد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو