پروژه E-Lion پژو، رونمایی از شیرهای برقی

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ پروژه E-Lion پژو، رونمایی از شیرهای برقی

پژو یکی از قدیمی‌ترین خودروسازان جهان است و بیش از یک قرن در صنعت خودرو سابقه دارد. در این صد و اندی سال، خودروهای ماندگاری با نشان «شیر» و موتور بنزینی معرفی شده و خاطرات بسیاری را، به خصوص برای ما ایرانی‌ها ساخته است. اما حالا باد تغییرات به پرچم پژو هم وزیده و چند سال آینده با خودروهای بنزینی پژو خداحافظی می‌کنیم و در فهرست محصولات این خودروساز، فقط شیرهای برقی می‌ببینیم. پژو اینسپشن، به عنوان سمبل دوره جدید در نمایشگاه CES ۲۰۲۳ رونمایی شد و بعد از آن پژو در رویدادی، پروژه E-Lion را برای معرفی خودروهای برقی آینده برگزار کرد.

پروژه E-Lion خودرو برقی

خودرو برقی پژو E-Lion

پژو با معرفی خودرو مفهومی اینسپشن در نمایشگاه CES ۲۰۲۳ برنامه جدید خود را استارت زد تا در آینده‌ای نزدیک به یک خودروساز تمام برقی تبدیل شود. در ادامه کمپانی فرانسوی، رویداد E-Lion Day را برگزار و لیندا جکسون، مدیر پژو، برنامه‌های شرکت را اعلام کرد.

پروژه E-Lion (شیر برقی) نقشه راه و استراتژی جدید شرکت است و عرضه ۵ خودرو الکتریکی و پیشرانه‌های هیبریدی جدید بخشی از آن را شامل می‌شود.

پروژه E-Lion سه هدف را دنبال می‌کند:

  • هر محصول پژو در سال ۲۰۲۳ دارای یک مدل با پیشرانه هیبریدی خواهد بود.
  • همه محصولات پژو تا سال ۲۰۲۵ در قالب یک خودرو تمام برقی به بازار عرضه خواهند شد.
  • در سال ۲۰۳۰ پژو فقط خودروهای برقی تولید خواهد کرد و این کار را با استفاده از پلتفرم جدید STLA انجام خواهد داد.

اضافه شدن پیشرانه‌های نیمه هیبریدی ۴۸ ولتی به مشخصات فنی تولیدات فعلی پژو، به غیر از ماشین‌های ون و پژو ۵۰۸ در حال انجام است و در سال ۲۰۲۳ در دسترس خریداران قرار می‌گیرند.

این پیشرانه‌های هیبریدی ترکیبی از موتورهای بنزینی ۹۹ تا ۱۳۴ اسب بخاری و موتور الکتریکی ۲۸ اسب بخاری و گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته است. در مسیرهای شهری می‌توان فقط از موتور برقی بهره گرفت و رانندگی بی سر و صدایی را تجربه کرد.

همراه با خودروهای هیبریدی، مدل‌های جدید e-308 و e-308 SW که روی پلتفرم فعلی EMP2 ساخته شده‌اند، در سال جاری وارد بازار می‌شوند. با این حال، موتور و باتری جدیدی با قدرت ۱۵۶ اسب بخار و بُرد بیش از ۴۰۰ مایل در این ماشین‌ها به کار رفته است. شارژ باتری ۵۴ کیلووات ساعتی پژو e-308 کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد.

طراحی و تولید مدل تمام برقی پژو ۴۰۸ نیز در دست انجام است که احتمالا قوای محرکه خود را از e-308 می‌گیرد. البته به خاطر بدنه بزرگ کراس اوور کوپه، بُرد ۴۰۸ کمتر از هاچبک برقی است.

پژو e-3008، اولین محصول شرکت است که از صفر به عنوان یک خودرو برقی طراحی و تولید شده است. این ماشین که روی پلتفرم جدید STLA سوار شده، در نیمه دوم ۲۰۲۳ وارد جاده‌ها می‌شود. کراس اوور خانوادگی با سه نوع پیشرانه، از جمله نسخه دو موتوره چهار چرخ متحرک می‌تواند با یک بار شارژ، ۶۹۸ کیلومتر راه را طی کند. بعد از آن نوبت معرفی پژو e-5008 می‌شود که برای تولید آن از پلتفرم STLA استفاده خواهد شد.

پژو اینسپشن

پژو اینسپشن

خودرو مفهومی اینسپشن، الگویی برای خودروهای برقی جدید پژو با دماغه کوسه‌ای، لوگوی نورانی و چراغ‌های LED با طرح دندان نیش است. پلتفرم STLA Large اینسپشن زیربنای تولید پژوهای آینده به قدرت ۶۷۰ اسب بخار و بُرد ۸۰۰ کیلومتر خواهد بود.

سیستم ۸۰۰ ولتی این پلتفرم، باتری را در هر دقیقه برای ۲۹ کیلومتر رانندگی شارژ می‌کند. طراحی داخلی سری جدید خودروهای پژو بر اساس نسل جدید i-Cockpit انجام شده است که شامل فرمان مستطیلی Hypersquare و نمایشگر Halo Cluster روی داشبرد می‌شود.

چهار پنل لمسی روی گوشه‌های Hypersquare این امکان را فراهم می‌کند تا راننده بتواند در حالی که دستش روی فرمان است، سیستم‌های خودرو را کنترل کند. امکان استفاده از کنترل‌های صوتی و حرکتی نیز فراهم شده است. سیستم خودران سطح ۴ نیز امکان رانندگی و سواری راحت‌تر را می‌دهد.

هدف پژو برای سال ۲۰۳۸ تولید خودروهایی با آلایندگی صفر است و قصد دارد از مواد بازیافتی و قطعات قابل تعویض در کابین استفاده کند تا هم عمر خودرو را افزایش دهد و هم خریداران امکان شخصی‌سازی داشته باشند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو