پژو اینسپشن؛ نسل آینده خودروهای فرانسوی

۲۱ دی ۱۴۰۱ پژو اینسپشن؛ نسل آینده خودروهای فرانسوی

خودروساز فرانسوی پژو با رونمایی و معرفی جدیدترین محصولش نشان داد که قصد دارد دوران جدیدی را شروع کند. پژو اینسپشن (Inception = سرآغاز) نام خودرو مفهومی است که از همه نظر، چه ظاهری و چه داخلی با ماشین‌های فعلی کمپانی فرانسوی، متفاوت است. هر چند پژو از سال ۱۹۹۱ دیگر در بازار آمریکا حضور ندارد، اما اینسپشن را برای اولین بار در نمایشگاه CES ۲۰۲۳ واقع در لاس وگاس ایالات متحده رونمایی کرد. پژو اینسپشن اولین خودرویی است که تحت مدیریت ماتیاس هوسمان در بخش طراحی پژو و بر اساس سه اصل کلیدی «جذابیت، هیجان و کیفیت» تولید شده است.

مشخصات فنی

با نگاهی به طراحی ظاهری و داخلی فوق مدرن پژو اینسپشن به این نتیجه می‌رسیم که این خودرو قرار نیست به خط تولید برسد، با این حال فرانسوی‌ها مشخصات فنی این خودرو را اعلام کرده‌اند.

پژو اینسپشن روی کلاس Large پلتفرم STLA ساخته شده است که برای بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین خودروهای سواری استلانتیس استفاده خواهد شد. این پلتفرم ماژولار سه نوع دیگر شامل Small، Medium و Frame هم دارد که از اواسط دهه ۲۰۲۰ برای تولید دیگر کلاس‌های خودرویی زیرمجموعه استلانتیس به کار می‌رود.

یک بسته باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی در اینسپشن جای داده شده است که اجازه می‌دهد با یک بار شارژ ۸۰۵ کیلومتر با این خودرو برقی رانندگی کرد و از این نظر، بیشترین بُرد را بین همه محصولات استلانتیس و پژو دارد. علاوه بر این، خودرو مفهومی پژو به سیستم شارژ ۸۰۰ ولتی مجهز است و در ۵ دقیقه به اندازه ۱۴۵ کیلومتر رانندگی شارژ می‌شود. همچنین، برای شارژ باتری نیازی به کابل نیست و این کار از طریق فناوری القایی صورت می‌گیرد.

هر دیفرانسیل پژو اینسپشن دارای یک موتور الکتریکی است تا قدرت این خودرو برقی ۶۷۱ اسب بخار باشد. این میزان قدرت، دو برابر قوی‌ترین محصول فعلی پژو است. ماشین مفهومی فرانسوی در ۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

محصول جدید پژو دارای سیستم STLA AutoDrive است که یک فناوری خودران سطح ۴ به شمار می‌آید و نیازی به دخالت راننده ندارد.

طراحی ظاهری

طراحی پژو اینسپشن

پلتفرم جدید امکان تغییر و دستکاری در المان‌های سنتی پژو را به طراحان داده است تا اینسپشن یک خودرو سدان با ساختار سه جعبه‌ای و کاپوت بلند نباشد.

پژو اینسپشن، با ارتفاع ۱۳۴۰ میلیمتری و ظاهر اسپرت و فست بک، از نظر فرم و قالب شبیه سدان پژو ۵۰۸ به نظر می‌رسد، اما ابعاد و اندازه بزرگ‌تری دارد و طول و عرض آن به ترتیب ۵۰۰۰ میلیمتر و ۲۱۰۰ میلیمتر است.

طراحی اینسپشن بر اساس شاخصه‌های «دنیای دیجیتال» انجام شده و شامل خطوط صاف و تیز و نورپردازی‌های LED می‌شود و خودرویی را پیش روی بیننده می‌گذارد که هم‌زمان هم اسپرت است و هم لوکس و راحت.

سقفی شیشه‌ای از جلوی خودرو تا انتها کشیده شده است تا شیشه جلو و سقف پانوراما در ساختار یکپارچه و یکدستی قرار گیرد. این سقف شیشه‌ای موجب شده تا کاپوت خیلی کوچکی را در جلوی پژو اینسپشن ببینیم و در نمای عقب هم یک خودرو شوتینگ بریک پیش رویمان قرار گیرد.

طراحی داخلی

کابین پژو اینسپشن

فضای داخلی با حذف سیستم‌های فیزیکی و داشبرد، خیلی جادار و بزرگ است تا راننده و سرنشینان فضای پای زیاد و دید خیلی خوبی داشته باشند. ستون فرمان نیز حذف شده است و به جای آن سیستم جدید Steer by Wire (فرمان سیمی) به کار رفته است که مشابه آن را پیش‌تر تویوتا و لکسوس استفاده کرده بودند.

سیستم اطلاعات و سرگرمی اینسپشن از طریق نسخه تغییریافته i-Cockpit کنترل می‌شود و دسترسی به آن از طریق صفحات لمسی حساس امکان‌پذیر است.

غربیلک فرمان به شکل مستطیل Hypersquare نام دارد و به گفته پژو رانندگی ساده‌تر و ایمن‌تری را فراهم می‌کند. این فرمان جدید دارای مجموعه‌ای از دکمه‌های لمسی برای کنترل تنظیمات اصلی خودرو است و حالتی شبیه به تلفن‌های همراه هوشمند دارد. هنگام فعال شدن سیستم خودران سطح ۴، فرمان جمع می‌شود تا فقط نمایشگرهای دیجیتال جلوی چشم راننده باشد.

پژو قصد دارد تا سال ۲۰۳۰، فرمان Hypersquare را روی یکی از محصولات تولیدی‌اش به بازار عرضه کند.

پژو اینسپشن؛ آغازگر دوران جدید

نمای عقب پژو اینسپشن

پژو اینسپشن بر اساس سه اصل کلیدی طراحی «جذابیت، هیجان و کیفیت» ساخته شده است و نقطه شروعی برای عصر جدید پژو خواهد بود. اگرچه به نظر نمی‌رسد شاهد نسخه تولیدی این خودرو باشیم، اما المان‌های طراحی ظاهری و داخلی و فناوری‌های جدید آن را به زودی در خودروهای تازه پژو و همین طور دیگر برندهای زیرمجموعه استلانتیس خواهیم دید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو