بررسی مشخصات فنی پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴

۲۰ بهمن ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴

اولین خودروهای پولستار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد و به بازارهای جهانی راه پیدا کرد. از آن زمان، خودروساز سوئدی هر سال با به‌روزرسانی سعی کرده سطح کیفی و فنی محصولاتش را بهبود ببخشد. پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴ فقط فیس‌لیفت نسخه‌های قبلی نیست و از نظر فنی هم دچار تغییر و تحول شده تا به ماشینی قوی‌تر و با بُرد بیشتر بدل شود.

مزایا و معایب

+ طراحی ظاهری لوکس

+ افزایش قدرت پیشرانه‌ها

+ افزایش مسافت قابل رانندگی

+ کابین راحت و شیک

بُرد کمتر از محصولات تسلا

مشخصات فنی

یکی از تغییرات مهمی که در پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴ اعمال شده، مربوط به پیشرانه‌های برقی و اینورترهاست.

مدل پایه جدید به یک موتور الکتریکی مغناطیس دائم با اینورتر کاربید سیلیکون مجهز شده که روی محور عقب قرار گرفته است. بدین شکل، قدرت پولستار ۲ در تیپ پایه از ۲۳۱ اسب بخار به ۲۹۹ اسب بخار افزایش یافته و گشتاور هم از ۳۲۹ نیوتن.متر به ۴۸۹ نیوتن.متر رسیده است. در نتیجه شتاب ۰ تا ۱۰۰ خودرو یک ثانیه از مدل دیفرانسیل جلو سریع‌تر شده و در ۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

در مدل دو موتوره، نسبت نیروی محرکه و نرخ گشتاور برای افزایش لذت رانندگی و عملکرد متعادل شده است. روی هر محور یک موتور برقی وجود دارد و موتور عقب نقش پیشرانه اصلی را دارد و موتور ناهمگام جلو به عنوان تقویت‌کننده عمل می‌کند. آمار و ارقام پیشرانه از ۴۰۸ اسب بخار و ۶۳۳ نیوتن.متر به ۴۲۱ اسب بخار و ۷۴۰ نیوتن.متر افزایش پیدا کرده است. پولستار ۲ دو موتوره ۰ تا ۱۰۰ را در ۴.۴ ثانیه پر می‌کند و سواری اسپرت‌تری نسبت به مدل ۲۰۲۳ دارد.

اگر این مدل هم نتواند خریداران را راضی کند، می‌توان به سراغ بسته Performance رفت تا قدرت سدان لیفت‌بک پولستار به ۴۵۵ اسب بخار برسد و شتاب ۰ تا ۱۰۰ نیز ۴.۲ ثانیه باشد.

ارتقای موتورهای الکتریکی به این معنی است که بهره‌وری و مسافت قابل رانندگی خودرو نیز بهتر شده است. پولستار ۲ تک موتوره با یک بار شارژ قابلیت ۴۸۳ کیلومتر رانندگی را دارد، در صورتی که بُرد مدل دو موتور ۴۳۵ کیلومتر است.

پولستار ۲ مدل ۲۰۲۳ دارای بسته باتری ۷۸ کیلووات ساعتی بود که در مدل جدید بسته باتری ۸۲ کیلووات ساعتی به کار رفته و در کمتر از ۳۰ دقیقه شارژ می‌شود.

مشخصات کلی

نوع موتور

یک موتور برقی

دو موتور برقی

ظرفیت باتری

۸۲ کیلووات ساعت

قدرت

۲۹۹ اسب بخار

۴۲۱ اسب بخار

۴۵۵ اسب بخار

گشتاور

۴۸۹ نیوتن.متر

۷۴۰ نیوتن.متر

گیربکس

تک سرعته اتوماتیک

محور محرک

دیفرانسیل عقب

دو دیفرانسیل

شتاب

۶ ثانیه

۴.۴ ثانیه

۴.۲ ثانیه

سرعت

—–

بُرد خودرو

۴۸۳ کیلومتر

۴۳۵ کیلومتر

استاندارد آلایندگی

یورو ۶

فرمان

برقی

نوع بدنه

سدان لیفت‌بک

نوع رینگ

آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول

۴۶۰۵ میلیمتر

عرض

۱۸۵۹ میلیمتر

ارتفاع

۱۴۸۱ میلیمتر

فاصله محورها

۲۷۳۶ میلیمتر

وزن خالص

۱۹۹۶ کیلوگرم

۲۱۰۹ کیلوگرم

تعداد سرنشین

۵ نفر

ظرفیت صندوق

۴۰۵ لیتر

قطر رینگ

۱۹ اینچ

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل

دارد

کروز کنترل هوشمند

دارد

کنترل ایستایی در سربالایی

دارد

کنترل سرعت در سرازیری

ندارد

کنترل کشش

دارد

کنترل پایداری

دارد

اتو پارک

دارد

سنسور جلو

دارد

سنسور عقب

دارد

رادار نقطه کور

دارد

رادار تغییر لاین

دارد

رادار تصادف جلو

دارد

رادار تصادف عقب

دارد

ترمز ضدقفل

دارد

ترمز کمکی

دارد

ترمز اضطراری

دارد

ترمز پارک برقی

دارد

اتولایت

دارد

چراغ روز

دارد

دکمه‌های کنترلی فرمان

دارد

گرم‌کن فرمان

ندارد

نمایشگر اطلاعات و سرگرمی

دارد

ناوبری

دارد

نمایشگر هدآپ

ندارد

دوربین عقب

دارد

دوربین ۳۶۰ درجه

دارد

کیسه هوا

دارد

ورود بدون کلید

دارد

استارت بدون کلید

دارد

تهویه اتوماتیک

دارد

صندلی برقی راننده

دارد

صندلی برقی سرنشین جلو

دارد

گرم‌کن صندلی جلو

دارد

سردکن صندلی جلو

ندارد

آینه بغل برقی

دارد

گرم‌کن آینه بغل

دارد

پانوراما

دارد

سانروف

دارد

طراحی ظاهری

طراحی پولستار ۲ ۲۰۲۴

اصلی‌ترین تغییر ظاهری پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴ روی چهره این خودرو اعمال شده است. جلوپنجره SmartZone از پولستار ۳ گرفته شده و طراحی کلی سدان لیفت‌بک شباهت‌هایی به مدل مفهومی پرسپت پیدا کرده است.

جلوپنجره جدید فقط برای ارائه ظاهری زیبا و مدرن کار نشده، بلکه بخش بزرگی از فناوری‌ها مثل دوربین جلو و رادار میان‌برد را نیز در خود جای داده است.

خودرویی که از منطقه اسکاندیناوی آمده باید المانی از وایکینگ‌ها را نیز به همراه داشته باشد و برای همین منظور چراغ‌های جلوی پولستار ۲ با طرح چکش ثور کار شده‌اند. مه‌شکن‌ها درون قابی مشکی رنگ روی سپر قرار گرفته‌اند.

زبان طراحی محصولات پولستار شسته‌رفته و شیک است و پولستار ۲ بدنه‌ای ظریف و جذاب دارد. مدل ۲۰۲۴، مثل نسخه قبلی، روی رینگ‌های ۱۹ اینچی سوار شده، اما می‌توان چرخ‌های ۲۰ اینچی مشابه پولستار ۳ را نیز سفارش داد.

طراحی داخلی

کابین پولستار ۲ ۲۰۲۴

طراحی داخلی پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴ همان کابین باکیفیت و خوش‌ساخت نسخه قبلی است و فقط بعضی از آپشن‌ها به فهرست امکانات استاندارد آن اضافه شده است. قطعات داخلی مثل همیشه با مواد بازیافتی ساخته شده و علاوه بر این، کابین راحتی و رفاه را در اختیار سرنشینان می‌گذارد.

پولستار ۲؛ تکامل خودروهای برقی

نمای عقب پولستار ۲ ۲۰۲۴

پولستار خودروهای زیادی را روانه بازار نکرده، اما مدل‌های جدید محصولاتش همیشه از مدل‌های قبلی بهتر بوده است. این قضیه در مورد پولستار ۲ نیز صدق می‌کند و مدل ۲۰۲۴ این خودرو برقی دارای پیشرانه‌های قوی‌تری شده و سواری بهتری پیدا کرده است. مشتریان در بازارهای جهانی برای خرید خودرو پولستار ۲ مدل ۲۰۲۴ احتمالا به مبلغی هم‌اندازه مدل فعلی، یعنی ۴۹ هزار دلار نیاز دارند و مدل دو موتوره ۳۵۰۰ دلار گران‌تر از تیپ تک موتوره خواهد بود.

پولستار ۲ رقبایی شامل بی ام و i4 و تسلا مدل ۳ را پیش رو دارد. تسلا مدل ۳ بُرد بیشتری از خودرو برقی سوئدی دارد، اما از نظر طراحی داخلی حرفی برای گفتن نخواهد داشت. بی ام و i4 با قیمت‌ گران‌تری از پولستار ۲ به فروش می‌رسد و فضای داخلی لوکس و عملکرد فنی خیلی خوبی دارد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو