پورشه ارزشمندترین خودروساز ۲۰۲۲ اروپا

۲۴ مهر ۱۴۰۱ پورشه ارزشمندترین خودروساز ۲۰۲۲ اروپا

پورشه بعد از اینکه سهامش سپتامبر ۲۰۲۲ در بورس فرانکفورت عرضه عمومی شد، توانست در فهرست با ارزش‌ترین خودروسازان اروپا، فولکس واگن را پشت سر بگذارد و به عنوان ارزشمندترین خودروساز اروپا در سال ۲۰۲۲ شناخته شود.

ارزش پورشه در بازار

پورشه ۹۱۱ ۲۰۲۳

ماه گذشته فولکس واگن ۲۵ درصد از سهام ترجیحی پورشه را در بورس عرضه اولیه کرد. قیمتی که آلمانی‌ها برای هر سهم پورشه تعیین کردند، ۸۲.۵ یورو (معادل ۸۰ دلار) بود و با نماد «P911 GY» که نشانی از پورشه ۹۱۱ است، معامله شد.

عرضه اولیه سهام پورشه به ارزش ۷۲ میلیارد دلار، دومین عرضه بزرگ تاریخ بورس آلمان است. هر چند قیمت هر سهم پورشه روز ۳ اکتبر به کمتر از قیمت عرضه اولیه رسید، اما در نهایت رالی صعودی را تکمیل کرد و پنجشنبه، ۵ اکتبر با قیمت ۹۳ یورو (۹۱.۹۵ دلار) معامله شد و ارزش بازار پورشه به ۸۵ میلیارد یورو (۸۳.۴ میلیارد دلار) رسید. هر چند ارزش هر برگه سهم در ساعات پایانی کاری بازار سهام کاهش یافت، اما بعد از اینکه حقوقی‌ها و بانک‌های سرمایه‌گذاری ۳.۸ میلیون قطعه سهم پورشه را به ارزش ۳۱۲.۸ میلیون یورو خریداری کردند، دوباره روند صعودی در پیش گرفت.

کمپانی‌های آلمانی پورشه و فولکس واگن از زمان مالکیت VW در سال ۲۰۰۹، جزو یک مجموعه قرار گرفتند و بعد از آن، از ۱ اوت ۲۰۱۲ پورشه به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه فولکس واگن فعالیت می‌کرد. سرانجام، سال گذشته این دو شرکت از هم جدا شدند. دسامبر ۲۰۲۱، فولکس واگن برنامه خود برای عرضه اولیه سهام پورشه را اعلام کرد که در آن زمان ارزش این خودروساز بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده بود.

دلیل این کار افزایش منابع فولکس واگن برای توسعه پروژه خودروهای برقی و افزایش سهم فروش ماشین‌های الکتریکی در بازارهای جهانی اعلام شد و خانواده‌های پورشه و پیه‌ش برای به دست آوردن مدیریت شرکت پورشه، سهام خود در فولکس واگن را واگذار کردند. در ماه ژوئیه ۲۰۲۲، ارزیابی کارشناسان از ارزش پورشه به دلیل حمله روسیه به اوکراین و احتمال رکود در اقتصاد جهان کاهش یافت، اما فقط چند ماه زمان برد تا اوضاع دوباره مثل قبل شود.

در حال حاضر پورشه ۸۵ میلیارد یورو ارزش دارد و به عنوان ارزشمندترین خودروساز اروپا شناخته می‌شود. فولکس واگن با ارزش بازار ۷۷.۷ میلیارد یورو در جایگاه دوم قرار گرفته و به دنبال آن مرسدس بنز به ارزش ۵۷.۲ میلیارد یورو و بی ام و به ارزش ۴۷.۵ میلیارد یورو سوم و چهار هستند. گروه خودروسازی استلانتیس، با ارزش بازار ۳۹.۷ میلیارد یورو پنجمین خودروساز ارزشمند اروپا است.

افزایش ارزش سهام پورشه، این شرکت را بعد از لینده، SAP، دویچه تلکوم و زیمنس، در جایگاه پنجمین کمپانی ارزشمند آلمان تبدیل کرده است.

از ۲۹ سپتامبر تا ۴ اکتبر، ۳۴ میلیون سهم یا ۱۱ درصد از کل عرضه اولیه، به فروش رفته است. برای تثبیت قیمت، ۱۴.۸۵ میلیون قطعه سهم به ارزش ۱.۲ میلیارد یورو از طریق گزینه greenshoe در دسترس سهامداران قرار دارد.

پس از عرضه موفق سهام پورشه توسط فولکس واگن و کسب ۹.۳ میلیارد دلار سرمایه، گروه خودروساز آلمانی قصد دارد تا بخش باتری‌سازی خود را نیز در بورس عرضه کند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو