کلکسیون خودروهای ملکه الیزابت

۲۲ شهریور ۱۴۰۱ کلکسیون خودروهای ملکه الیزابت

رفت و آمد و حمل و نقل پادشاهان، روسای جمهور، نخست‌وزیران، روسای مجلس و صاحب‌منصبان دولتی در همه کشورها بر اساس پروتکل‌ها و قوانین خاصی انجام می‌شود و همه قوانین یک بند مشترک دارند، اینکه برای شرکت در مراسم‌ها و رویدادهای رسمی این افراد هیچ وقت پشت فرمان نمی‌نشینند و راننده مخصوص آنها را با خودرو جابه‌جا می‌کند. اما بعضی از این افراد، مثل ملکه الیزابت، فرمانروای بریتانیا که به تازگی درگذشته است، علاقه زیادی دارند تا خودشان پشت فرمان بنشینند.

سابقه رانندگی ملکه الیزابت به ۷ – ۸ دهه قبل و جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، زمانی که با عنوان شاهدخت الیزابت شناخته می‌شد و در بخش خدمات امدادی سرزمینی ارتش به عنوان راننده و مکانیک خدمت می‌کرد. علاقه ملکه الیزابت به رانندگی بعد از دهه‌ها همچنان ادامه داشت و خودروهای مختلفی در مجموعه‌اش دیده می‌شد.

الیزابت به عنوان ملکه بریتانیا، بیشتر خودروهای ساخت انگلیس را سوار می‌شد و جالب است بدانید که هیچ وقت گواهینامه رانندگی نگرفت.

لندرور سری ۱

لندرور سری ۱

لندرور سری ۱ که با کد State IV در فهرست خودروهای سلطنتی بریتانیا ثبت شده، یکی از اولین خودروهای ملکه الیزابت است. این خودرو آفرودی امکانات و آپشن‌های خیلی کمی داشت و با رنگ‌های خاص پادشاهی بریتانیا رنگ‌آمیزی شده بود.

لندرور سری ۱ درباری همراه با ۶ خودرو دیگر بخشی از کاروان شاهدخت الیزابت (۶ سال قبل از اینکه به عنوان ملکه تاجگذاری کند) و شاهزاده فیلیپ در تور شش ماهه کشورهای مشترک‌المنافع بود. آنها در قسمت عقب خودرو می‌ایستادند و راننده وسیله نقلیه را هدایت می‌کرد.

دایملر امپرس مارک ۲

دایملر امپرس مارک ۲

طراحی کلاسیک و پساجنگ این سدان لوکس چهار درب، نشان‌دهنده تاریخ سلطنت ملکه الیزابت است. دایملر امپرس یکی از اولین خودروهای الیزابت بعد از رسیدن به تاج و تخت بریتانیا است و کابین آن شامل صندلی‌های طرح سلطنتی و میزهای تاشو می‌شود.

دایملر در دهه ۵۰ یکی از خودروهای موردعلاقه ملکه شناخته می‌شد. از این لیموزین با موتور ۳ لیتری تنها ۳۳ دستگاه ساخته شد که یکی از آنها را Empress نامگذاری کردند.

رولز رویس فانتوم IV استیت لندلت

رولز رویس فانتوم IV

فانتوم IV در پنجاهمین سالگرد تاسیس خودروسازی رولز رویس رونمایی شد. اولین محصول هشت سیلندر این کمپانی، با موتور ۵.۷ لیتری، از سال ۱۹۵۹ تا ۲۰۰۲ در رویال میوز نگهداری می‌شد.

تنها ۱۸ دستگاه از این مدل فانتوم ساخته شد که خودرو اختصاصی ملکه با شماره شاسی 4BP5 دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی ویژه و رادیو امنیتی با بلندگوهای خارجی و آنتن زیر بدنه است. همچنین روی سقف محلی برای نصب پرچم خاندان سلطنتی تعبیه شده و یک ورقه پرسپکس، امکان ورود نور از عقب خودرو به کابین را فراهم می‌کند.

سقف نیمه عقبی لندلت قابلیت باز و بسته شدن دارد و زمانی یکی از آپشن‌های خودروهای دولتی به شمار می‌رفت.

لندلت (Landaulet) به خودروهای لوکسی گفته می‌شود که سقف ردیف عقب باز و بسته می‌شود و برای تشریفات به کار می‌رود.

فورد زفیر استیت

فورد زفیر استیت

در اواسط قرن بیستم، ملکه الیزابت دارای دو فرزند بود و نیاز به خودرو معمولی‌تری احساس می‌شد. در آن زمان هنوز چیزی به اسم شاسی‌ بلند وجود نداشت، بنابراین یک دستگاه فورد زفیر با فضای بار بزرگ و سقف بلند به کار خانواده جوان و در حال رشد ملکه می‌آمد.

زفیر در سال ۱۹۵۶ با تزیینات چوبی و نوارهای کرومی بازسازی شد. این خودرو با موتور شش سیلندر می‌توانست به حداکثر سرعت ۱۲۹ کیلومتر در ساعت برسد و گنجایش ۹ نفر را داشت.

رولز رویس فانتوم V استیت لیموزین

رولز رویس فانتوم V

در فهرست مالکان لیموزین رولز رویس فانتوم V اسامی مختلفی به چشم می‌خورد که شامل محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، الویس پریسلی و جان لنون می‌شود.

در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۶۱ دو دستگاه از این خودرو خریداری شد تا در کنار فانتوم IV قرار بگیرد و به جای نشان رولز رویس، نماد سنت جورج و اژدها روی کاپوت آنها نصب شد.

واکسال کرستا PA فرایری استیت

واکسال کرستا فرایری

ملکه الیزابت در ابتدای دهه ۱۹۶۰ به جای فورد آمریکایی، سدان بریتانیایی واکسال را به فهرست خودروهایش اضافه کرد.

فرایری موتورز تغییراتی را مخصوص ملکه روی این خودرو بزرگ و جادار اعمال کرد که شامل مکانی برای نگهداری سگ، فضایی برای تفنگ‌های شکاری و نگهدارنده قلاب ماهیگری روی سقف می‌شود.

امپریال گرین PA از موتور ۲۲۶۲ سی‌سی استفاده می‌کرد و اولین خودرویی بود که این برند برای دربار بریتانیا ساخت و بعدها اتومبیل‌های وایسروی و FE ویکتور ۳۳۰۰ نیز به مجموعه خودروهای سلطنتی بریتانیا اضافه شد.

واکسال کرستا PC

واکسال کرستا PC

واکسال کرستا PC نسبت به PA مدل جدیدتری بود. این خودرو با موتور ۳.۳ لیتری در نمایشگاه لندن ۱۹۶۵ رونمایی شد و مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

مدل PC استیت توسط شرکت مارتین واکر ساخته شد و واکسال نیز این خودرو را تایید کرد. برای ساخت اتومبیل سلطنتی تغییراتی روی مدل دولوکس داده شده و سرنشینان سلطنتی می‌توانستند از بخاری و فندک استفاده کنند.

دایملر دابل سیکس LWB

دایملر دابل سیکس

موتور V12 آلومینیومی جگوار ابتدا در خودرو اسپرت E تایپ و سپس سدان لوکس XJ به کار رفت. مشابه این جگوار لوکس، دایملر دابل سیکس بود که از همان پیشرانه ۵.۲ لیتری با قدرت ۲۷۲ اسب بخار استفاده می‌کرد.

ملکه الیزابت در اکتبر ۱۹۸۴ یک دستگاه دابل سیکس را تحویل گرفت. لیموزین سلطنتی با رنگ خاص Gavin Green رنگ‌آمیزی شده و برای تزیین فضای داخلی نیز پوست گوزن به کار رفته بود. حداکثر سرعت دایملر لوکس به ۲۱۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسید.

دایملر V8 سوپر سالن LWB

دایملر V8 سوپر سالن

دایملر محوربلند در بریتیش ریسینگ گرین به مدت ۳ سال به عنوان خودرو شخصی ملکه استفاده می‌شد و کارکرد این خودرو در این مدت به ۱۷،۷۰۰ کیلومتر رسید.

زیر‌آرنجی و نگهدارنده کیف، امکاناتی بود که جگوار، مخصوص ملکه الیزابت به این خودرو اضافه کرد.

بنتلی استیت لیموزین

بنتلی استیت لیموزین

بنتلی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاجگذاری ملکه الیزابت دو دستگاه خودرو به او هدیه داد. این خودروها بر اساس لیموزین کلاسیک آرنیج رد لیبل (Arnage Red Label) ساخته شده، اما تغییرات زیادی روی این خودروها که از موتور V8 توربو دوقلو استفاده می‌کردند، داده شده و سقف بلندتری دارند.

شیشه‌ها و بدنه ضدگلوله و لاستیک‌های کولار از سرنشینان محافظت می‌کند و فضای داخلی هم برای مقابله با گازهای سمی عایق‌بندی شده است.

لندرور دیفندر ۱۱۰

لندرور دیفندر ۱۱۰

دینفدر اختصاصی که در سال ۲۰۰۲ ساخته شده، یکی از خودروهای مورد علاقه ملکه است. این خودرو با موتور ۴.۲ لیتری V8، طراحی داخلی چرم سبز، سیستم تعلیق بلندتر و صندلی گرم‌شونده راننده برای مراسم شکار تولید شده است.

لندرور دیفندر ۱۱۰ اختصاصی در سال ۲۰۱۴ با قیمت ۳۰ هزار و ۲۴۰ پوند به حراج گذاشته شد و خریدار در داشبرد آن فشنگ‌های ساچمه‌ای و نقشه تیراندازی پیدا کرد.

جگوار X تایپ سوورن استیت

جگوار X تایپ

یکی از خودروهای خاص ملکه الیزابت به نام او (Sovereign – به معنی فرمانروا) شناخته می‌شود. این جگوار X تایپ دارای سنسور پارک جلو و عقب، صندلی‌های گرم‌شونده و فضایی برای سگ‌های کورگی ملکه است.

جگوار X تایپ استیت با موتور V6 برای گشت و گذار در قصر وینزور استفاده می‌شد و تا زمان فروش در سال ۲۰۱۶، فقط ۱۲،۲۳۱ کیلومتر کارکرد داشت. خریدار ۱۵ هزار پوند برای جگوار سلطنتی پرداخت، بدون اینکه اطلاعی از سابقه و گذشته خودرو داشته باشد.

رنج رور LWB هیبرید

رنج رور هیبرید

از زمانی که رنج رور در سال ۱۹۷۰ معرفی شد، ملکه الیزابت پشت فرمان همه مدل‌های این آفرودر لوکس نشست. این شاسی‌بلند رده‌بالا از خودروهای مورد علاقه همه اعضای خاندان سلطنتی است.

خودرو اختصاصی ملکه مدل روباز است و با سکوی اختصاصی امکان ایستادن در خودرو را فراهم می‌کند. همچنین رنج رور ملکه الیزابت هیبریدی و سازگار با محیط زیست است.

بنتلی بنتایگا

بنتلی بنتایگا

بنتلی بنتایگا یک شاسی‌بلند لوکس با سیستم چهار چرخ متحرک است که در سال ۲۰۱۷ به فهرست خودروهای سلطنتی اضافه شد و جای لندرور دیفندر را گرفت. اولین بنتایگا که از خط تولید بیرون آمد، نصیب ملکه الیزابت شد تا بتواند از کابین بزرگ و جادار آن، برای مردم دست تکان دهد.

در آن زمان، بنتلی بنتایگا سریع‌ترین شاسی‌بلند جهان بود، اما حالا باید با لامبورگینی اوروس و SUVهای قدرتمند آلمانی رقابت کند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو