سریع ترین خودروهای چهار سیلندر ۲۰۲۲

۲۵ مهر ۱۴۰۱ سریع ترین خودروهای چهار سیلندر ۲۰۲۲

بیشتر موتورهای چهار سیلندر توربو با القای اجباری، برای کاهش مصرف سوخت طراحی شده‌اند و افزایش قدرت اولویت اصلی خودروسازان نیست. با این حال، برای تولید نسخه اسپرت یک خودرو، لزومی به استفاده از توربوشارژ در موتور خودرو نیست. مهندسان می‌توانند از موتور قوی‌تری در مدل اسپرت استفاده کنند، سیلندرها و پیستون‌ها را تغییر دهند و تغییراتی در واحد کنترل الکترونیکی اعمال کنند. بدین ترتیب می‌توان خودروهای چهار سیلندری ساخت که از ابرخودروهای سال‌های گذشته قوی‌تر و سریع‌تر باشند.

مرسدس AMG CLA 45 (شتاب ۳.۸ ثانیه)

مرسدس AMG CLA 45 ۲۰۲۲

سریع‌ترین خودرو چهار سیلندر موجود در بازارهای جهانی مرسدس AMG CLA 45 است. موتور این خودرو ۳۸۲ اسب بخار قدرت و ۴۸۰ نیوتن متر گشتاور دارد و از گیربکس اتوماتیک دو کلاچه ۸ سرعته با ضریب کم استفاده می‌کند تا بتواند شتاب بیشتری داشته باشد. عددی که مرسدس بنز برای شتاب AMG CLA 45 اعلام کرده ۴ ثانیه است، اما در تست‌های انجام‌شده این خودرو ۰ تا ۱۰۰ را در ۳.۸ ثانیه پر می‌کند. این عدد برای خودرویی که پیشرانه چهار سیلندر غیر هیبریدی دارد، عالی است.

فولکس واگن R (شتاب ۴ ثانیه)

فولکس واگن گلف R ۲۰۲۲

هر چند گلف GTI انتخاب اول مشتریان فولکس واگن است، اما مدل R قدرت و سرعت بیشتری دارد. موتور چهار سیلندر ۲ لیتری توربو با قدرت ۳۱۵ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن متر زیر کاپوت قرار گرفته و گیربکس ۷ سرعته DSG نیروی پیشرانه را به هر چهار چرخ می‌فرستد. در آمارهای رسمی، حداکثر سرعت فولکس واگن گلف R به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و شتاب ۴.۷ ثانیه است، اما در تست‌هایی که انجام شده، صفر تا ۱۰۰ این هاچبک اسپرت ۴ ثانیه و سرعت نیز ۲۷۵ کیلومتر بر ساعت است. فولکس واگن این روش کمتر اعلام کردن آمارها را از بی ام و یاد گرفته، اما کارشناسان می‌دانند که توانایی‌های محصولات این خودروساز بیشتر از آن چیزی است که تبلیغات نشان می‌دهند.

پورشه ۷۱۸ (شتاب ۴.۱ ثانیه)

پورشه ۷۱۸ ۲۰۲۲

شتاب مدل‌های پایه پورشه کیمن و باکستر کمتر از ۵ ثانیه است، اما مدل S با گیربکس PDK و پکیج اسپرت کرونو، ۰.۵ ثانیه شتاب بهتری دارد. این ماشین چهار سیلندر موتور وسط فقط در ۴.۱ ثانیه ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت پیدا می‌کند و جاده‌های پر پیچ و خم را تند و تیز پشت سر می‌گذارد. البته پورشه ۷۱۸ خودرو ارزان‌قیمتی نیست. قیمت کیمن S از ۷۲،۵۰۰ هزار دلار شروع می‌شود، گیربکس PDK پورشه ۳،۲۱۰ دلار درمی‌آید و پکیج اسپرت کرونو ۲،۶۱۰ دلار قیمت دارد.

آئودی S3 (شتاب ۴.۶ ثانیه)

آئودی S3 ۲۰۲۲

موتور توربوشارژ ۲ لیتری آئودی S3 حداکثر ۳۰۶ اسب بخار و ۴۰۰ نیوتن متر قدرت و گشتاور تولید می‌کند و نیروی موتور از طریق سیستم کواترو آئودی به هر چهار چرخ منتقل می‌شود. در بروشور خودروساز آلمانی جلوی شتاب عدد ۴.۶ ثانیه درج شده، اما از آنجا که آلمانی‌ها معمولا شتاب و سرعت را کمتر از مقدار واقعی اعلام می‌کنند، احتمالا در تست‌ها بتوان آئودی S3 را سریع‌تر راند. گیربکس DCT عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد و در صورتی که مسیر خلوت باشد، می‌تواند سرعت آئودی را به نمایش بگذارد.

بی ام و M235i گرن کوپه (شتاب ۴.۸ ثانیه)

بی ام و M235i گرن کوپه ۲۰۲۲

بی ام و سری ۲ گرن کوپه خودرو چندان پرطرفداری در بین بی ام و بازها نیست، اما موتور پرقدرتی دارد. پیشرانه ۲ لیتری توربو چهار سیلندر در M235i به سرعت از E46 M3 پیشی می‌گیرد. موتور این خودرو ۳۰۱ اسب بخار قدرت و ۴۴۹ نیوتن متر گشتاور دارد و عملکرد آن مشابه پیشرانه شش سیلندر E46 M3 است. با این حال، سواری M235i تناسبی با قدرت موتور ندارد و به جای آن، می‌توان به سراغ بی ام و سری ۲ کوپه ۲ در، به‌خصوص مدل M240i رفت که با دیفرانسیل عقب در بازار موجود است.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو