رنو 4Ever تروفی، برقی و خشن

۲۱ آبان ۱۴۰۱ رنو 4Ever تروفی، برقی و خشن

شرکت خودروسازی رنو فرانسه، طی سالیان سال و دهه‌ها فعالیت، ماشین‌های خاطره‌انگیزی را طراحی، تولید و عرضه کرده است. رنو ۵ یکی از اسطوره‌های این شرکت است که در ایران، به خصوص در بین جماعت کلاسیک‌باز، هوادارانی دارد و در دیگر کشورها نیز خودرو به‌یادماندنی محسوب می‌شود. از دیگر محصولات محبوب رنو می‌توان به کلیو V6 هم اشاره کرد. اما معروف‌تر از این دو، رنو ۴ است که ۸ میلیون دستگاه از آن طی ۳۳ سال تولید شد. حالا فرانسوی‌ها، رنو 4Ever تروفی را در قالب یک کراس اوور آفرودر برقی، با الهام از مدل کلاسیک و به یاد رنو ۴ قدیمی در نمایشگاه پاریس ۲۰۲۲ معرفی کرده‌اند.

مشخصات فنی

رنو 4Ever تروفی یک خودرو مفهومی است که طبق گفته‌های خودروساز فرانسوی، از پیشرانه الکتریکی استفاده می‌کند. اما در صحبت‌های مدیران رنو هیچ حرفی از نوع، قدرت و گشتاور موتور به میان نیامده است.

آن طور که مشخص است رنو 4Ever تروفی در حد خودرو مفهومی باقی می‌ماند و وارد خط تولید نمی‌شود، با این حال پیش‌نمایشی از رنو ۴ برقی است که مدل تولیدی آن در آینده‌ای نزدیک وارد بازار می‌شود.

مدل الکتریکی رنو ۴ روی پلتفرم CMP-BEV و در محل کارخانه ElectriCity رنو واقع در شمال فرانسه تولید خواهد شد.

طراحی ظاهری

طراحی رنو 4Ever تروفی

رنو 4Ever Trophy طراحی ظاهری خود را از مدل کلاسیک ۴ وام گرفته است. طرح بدنه زاویه‌دار شکل و شمایل مدرن و به‌روز پیدا کرده، اما نمای صاف جلو، با چراغ‌های گرد حالتی مشابه خودرو قدیمی دارد. برای کاهش مقاومت در برابر هوا، کاپوت هم طرح نامتعارفی دارد. کاپوت دارای یک فرورفتگی است تا هوای ورودی از جلوی خودرو را از روی شیشه عبور دهد. در نمای عقب، طرح شیب‌دار نامتعارفی را می‌بینیم که با شیشه‌های ذوزنقه‌ای بالای چرخ‌ها همراه شده و از این زاویه شباهت‌هایی به مینی کوپر کانتریمن دارد.

با وجود اینکه برای طراحی رنو ۴اور تروفی از گذشته الهام گرفته شده، اما طراحان نگاهی هم به آینده داشته‌اند و یک کراس‌اوور الکتریکی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار داده‌اند. علاوه بر این موارد، المان‌های دیگری را هم در طراحی خودرو مفهومی رنو می‌بینیم. اولین چیزی که رنو 4Ever تروفی نشان می‌دهد، طرح یک خودرو آفرود است. تایرهای بزرگ ۱۹ اینچی ۵۵/۲۵۵ دور رینگ‌های مفهومی قرار گرفته و لاستیک یدک روی سقف فیبر کربن نصب شده است. یک بیل و تخته وافل هم روی در صندوق عقب دیده می‌شود.

کف خودرو ۲۰ سانتیمتر با زمین فاصله دارد که برای رانندگی در مسیرهای صعب‌العبور به کار راننده می‌آید. کف رنو 4Ever تروفی تقویت شده و استحکام بیشتری پیدا کرده تا جلوی ضربه و آسیب به باتری خودرو برقی گرفته شود.

طراحی داخلی

طرح یا عکسی از نمای داخلی منتشر نشده است.

رنو 4Ever تروفی، یادمان ۴ کلاسیک

نمای عقب رنو 4Ever تروفی

متاسفانه رنو 4Ever برقی فقط در قالب خودرو مفهومی باقی خواهد ماند و نمی‌توانیم مدل تولیدی را در جاده‌ها و خیابان‌ها ببینیم، اما المان‌های ظاهری این خودرو برای طراحی رنو ۴ جدید استفاده خواهد شد. رنو ۵ و رنو ۴ تا سال ۲۰۲۵ با پیشرانه‌های برقی معرفی می‌شوند و همان نقشی را برای رنو بازی می‌کنند که بر عهده مدل‌های بنزینی رنو کلیو و رنو کپچر بوده است.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو