تویوتا، پرفروش ترین خودروساز جهان در سال ۲۰۲۲

۱۶ شهریور ۱۴۰۲ تویوتا، پرفروش ترین خودروساز جهان در سال ۲۰۲۲

پرفروش‌ترین خودروساز جهان در سال ۲۰۲۲ همان همیشگی است، یعنی تویوتا. صنعت خودروسازی جهان در سال گذشته میلادی، همچنان دچار بعضی از مشکلات و معضلات سال ۲۰۲۱ شامل کمبود چیپ‌ها و مواد اولیه بود، با این حال شرکت‌ها توانستند از موانع عبور کنند و خودروهای جدیدی را به بازار بفرستند.

رقابت اصلی برای کسب عنوان پرفروش‌ترین خودروساز جهان در سال ۲۰۲۲، مثل سال‌های قبل بین گروه‌های خودروسازی تویوتا و فولکس واگن بود و باز هم خودروساز ژاپنی همراه با زیرمجموعه‌هایش توانست کمپانی آلمانی را پشت سر بگذارد. آمار فروش خودرو تویوتا در سال ۲۰۲۲، به بیش از ۱۰ میلیون دستگاه رسید، اگرچه کمتر از عددی است که سال ۲۰۲۱ به ثبت رسید.

فروش تویوتا در سال ۲۰۲۲

خودروهای ۲۰۲۲ تویوتا

تویوتا با پشت سر گذاشتن شرکت‌های خودروسازی جهان به پرفروش‌ترین خودروساز جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی تبدیل شد.

غول خودروسازی ژاپن در سال گذشته ۱۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۲۴ دستگاه اتومبیل فروخت، البته بخشی از این آمار، متعلق به فروش دایهاتسو و هینو است. اگر این دو خودروساز کوچک را فاکتور بگیریم، فروش تویوتا به ۹ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۹۶۱ دستگاه می‌رسد. اگرچه این آمار چشمگیر و خیره‌کننده است، اما ۰.۵ درصد از فروش خودرساز ژاپنی در سال ۲۰۲۱ کمتر است.

محبوبیت و تقاضای بالا برای خودروهایی مثل تویوتا کرولا سدان و تویوتا راوفور، موجب ثبت این آمار و برتری خودروساز ژاپنی به کمپانی آلمانی فولکس واگن شده است. تویوتا بیشتر محصولاتش را با قیمت روز خودرو اقتصادی در اختیار خریداران می‌گیرد و همین مورد یکی دیگر از دلایل پرفروش شدن محصولات برند ژاپنی است. در سال ۲۰۲۲، گروه خودروسازی فولکس واگن ۸ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۸۰۰ دستگاه ماشین در سراسر جهان فروخت. آمار شرکت آلمانی، نشان از افت ۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ دارد.

مشکلات زنجیره تامین، بحران تراشه‌ها و معضلات دیگر صنعت خودرو، دلیل کاهش فروش تویوتا و فولکس واگن در سال گذشته میلادی بوده است.

تویوتا در بیانیه‌ای به وضعیت زنجیره تامین و مشکلات ناشی از کمبود نیمه‌رساناها و شیوع ویروس کرونا اشاره کرده است. همچنین شرکت ژاپنی اعلام کرد که روی تامین قطعات نظارت کامل دارد و سعی می‌کند تا جلوی کاهش ناگهانی و شدید تولید را بگیرد و تعداد بیشتری خودرو را به مشتریان و خریداران تحویل دهد.

در آخرین ماه سال ۲۰۲۲، تویوتا ۸۳۹ هزار و ۲۹۹ خودرو تحویل مشتریانش در کشورهای مختلف داد که ۱.۴ درصد کمتر از میزان فروش دسامبر ۲۰۲۱ بود. گروه ژاپنی شامل تویوتا، دایهاتسو و هینو، ۱۰ میلیون و ۶۱۰ هزار و ۶۰۴ دستگاه خودرو تولید کردند.

جالب اینجا آن است که میزان تولید تویوتا در کارخانه‌های ژاپن با ۶.۲ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۲۱، به ۳ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۱۲ دستگاه رسید. تولید این گروه خودروسازی در سراسر جهان ۱۲.۵ درصد رشد داشت و تویوتا توانست آمار ۶ میلیون و ۹۵۷ هزار و ۵۹۲ دستگاه خودرو را به ثبت برساند.

فروش تویوتا در بازارهای بزرگ

همان طور که دیدیم گروه خودروسازی تویوتا در سال ۲۰۲۲ موفق شد بیش از ۱۰ میلیون دستگاه خودرو را به مشتریانش در سراسر جهان تحویل دهد. با این حال در بازارهای بزرگ خودرو جهان، این برند عنوان پرفروش‌ترین خودروساز را به فولکس واگن، استلانتیس و سوزوکی واگذار کرده است.

در بازار ایالات متحده آمریکا، گروه خودروسازی جنرال موتورز ۲ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۸ دستگاه شورولت، جی ام سی، کادیلاک و بیوک فروخت. در حالی که آمریکایی‌ها فقط ۲ میلیون و ۱۰۸ هزار و ۴۵۴ دستگاه از محصولات گروه تویوتا را خریدند. البته آمار فروش خودروهایی که فقط نشان تویوتا را روی جلوپنجره خود دارند، یک میلیون و ۸۴۹ هزار و ۷۵۰ دستگاه و بالاتر از هر برند دیگری در آمریکا بود.

آلمانی‌ها در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۹۸۲ هزار و ۶۸۱ عدد از محصولات فولکس واگن را خریدند، در صورتی که تویوتا با فروش ۸۱ هزار و ۲۴۶ خودرو، هشتمین خودروساز پرفروش در بازار این کشور اروپایی بود.

استرالیا یکی از کشورهایی است که تویوتا موفق شد درون مرزهای آن، عنوان پرفروش‌ترین خودروساز را از آن خود کند. ژاپنی‌ها ۲۳۵ هزار و ۳۷۱ دستگاه خودرو فروختند که ۶۴ هزار دستگاه از این تعداد سهم تویوتا هایلوکس است.

فروش تویوتا در بازار همسایه غربی ایران، یک ‌پنجم استلانتیس بود. در سال ۲۰۲۲، ۵۰ هزار و ۲۶۶ دستگاه تویوتا در ترکیه فروخته شد، در صورتی که آمار فروش استلانتیس ۲۴۹ هزار و ۹۵۳ خودرو و میزان فروش فولکس واگن ۱۰۳ هزار و ۹۶۱ خودرو بود. در بین محصولات متنوع خودروساز ژاپنی، تویوتا کرولا سدان ۳۱ هزار و ۲۰۰ مشتری در بازار ترکیه پیدا کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو