بررسی مشخصات فنی تویوتا C-HR پرولوگ

۳۰ آذر ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی تویوتا C-HR پرولوگ

تویوتا حدود ۱۰ سال پیش برای رقابت با نیسان و کراس اوور کوچکش، خودرویی را معرفی کرد که به همان اندازه ظاهری عجیب داشت. پروژه طراحی و تولید تویوتا C-HR در سال ۲۰۱۳ شروع شد و سه سال بعد در نمایشگاه ژنو پیش روی مخاطبان قرار گرفت و به بازار عرضه شد. اولین کراس اوور جمع و جور تویوتا که پلتفرم مشترکی با کرولا دارد، در بازارهای جهانی و ایران خریدارانی پیدا کرد. حالا، بزرگ‌ترین خودروساز جهان، مدل مفهومی تویوتا C-HR پرولوگ را معرفی کرده است تا نشان دهد نسل بعدی C-HR چه شکلی خواهد بود.

مشخصات فنی

تویوتا C-HR فعلی با دو پیشرانه بنزینی و هیبریدی در بازار موجود است و از یک گیربکس CVT برای انتقال قدرت به چرخ‌های جلو یا دو دیفرانسیل استفاده می‌کند.

تویوتا C-HR پرولوگ یک خودرو مفهومی است و به همین خاطر جدول کامل مشخصات فنی ندارد. با وجود اینکه از نظر مدیران ژاپنی خودروهای آینده فقط برقی نخواهند بود، اما با عرضه کراس اوور برقی تویوتا bZ4X نشان داده‌اند که نیم‌نگاهی به این بخش بازار دارند و نسل بعدی C-HR را با پیشرانه تمام برقی و همین طور پلاگین هیبرید تولید خواهند کرد. علاوه بر این، پیشرانه‌های هیبریدی، بنزینی و هیدروژنی جزو برنامه‌های تویوتا برای استفاده در محصولات آینده‌اش قرار دارد.

طراحی ظاهری

طراحی تویوتا C-HR پرولوگ

طراحی ظاهری نسل اول C-HR در مقایسه با دیگر محصولات تویوتا و رقبا عجیب‌تر بود و فقط نیسان جوک بود که مثل C-HR شکل و شمایلی غیرمتعارف داشت. ژاپنی‌ها برای نسل دوم تویوتا C-HR نیز همین رویه را در پیش گرفته‌اند و ظاهری متمایز برای خودرو مفهومی به وجود آورده‌اند.

با یک نگاه می‌توان نسبت خانوادگی بین تویوتا C-HR پرولوگ را با نسل اول C-HR تشخیص داد. دلیل این شباهت هم یکی بودن تیم طراحی دو نسل کراس‌اوور است و همان افرادی که مدل مفهومی اولیه را در سال ۲۰۱۳ طراحی کرده بودند، دست به طراحی تویوتا C-HR پرولوگ زده‌اند.

شکل و شمایل «سرچکشی» خودرو مفهومی کاملا به چشم می‌آید، اما اولین بار نیست که چنین طرحی را می‌بینیم. چرا که در دسامبر ۲۰۲۱، تویوتا چندین مدل مفهومی را معرفی کرد. بعد از آن، تویوتا کراون با المان‌های ظاهری مشابه رونمایی شد و ماه گذشته نیز، عکس‌های تویوتا پریوس ۲۰۲۳ با شکل و شمایل مشابه رسانه‌های خودرویی را پر کرد.

خطوط تند و تیز بدنه تویوتا C-HR پرولوگ را شکل داده‌اند. چراغ‌های بومرنگی جلو مشابه همانی است که در تویوتا پریوس جدید به کار رفته، البته با طرحی پیشروتر.

رینگ‌های بزرگ در نمای جانبی دیده می‌شود که زیر گلگیرها را به طور کامل گرفته است و تم سه رنگ و خطوط صاف نشان از یک خودرو متفاوت دارد.

در نمای عقب، شیب زیاد شیشه، اسپویلر دوگانه، دیفیوزر دو تکه و چراغ‌های یکپارچه ظاهر پیچیده‌ای به تویوتا C-HR پرولوگ داده است.

کراس‌اوور مفهومی با بدنه‌ای سه رنگ رونمایی شده است و انتظار می‌رود تویوتا از همین سبک برای نسخه تولیدی بهره ببرد.

طراحی داخلی

تویوتا تصویری از کابین پرولوگ منتشر نکرده است، اما احتمالا فضای داخلی آن شباهت‌هایی با پریوس و کراون جدید داشته باشد. همچنین به گفته مدیران خودروساز ژاپنی، C-HR جدید ابعاد و اندازه بزرگ‌تری از نسل فعلی دارد و با داشتن فاصله محوری بیشتری، فضای بزرگ‌تری را در اختیار سرنشینان، به خصوص در ردیف عقب قرار خواهد داد.

معرفی نسل دوم C-HR

نمای عقب تویوتا C-HR پرولوگ

تویوتا C-HR پرولوگ، پیش‌نمایشی از نسل بعدی کراس‌اوور کوچک ژاپنی است که با پیشرانه‌های تمام برقی و پلاگین هیبریدی، به زودی به بازارهای جهانی خواهد رسید. هر چند پرولوگ به عنوان خودرو مفهومی معرفی شده است، اما احتمالا نسخه تولیدی فرق چندان زیادی با مدل مفهومی نخواهد داشت.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو