سانگ یوپ لی، چهره خودرویی سال ۲۰۲۳

۷ اسفند ۱۴۰۱ سانگ یوپ لی، چهره خودرویی سال ۲۰۲۳

خودروساز کره‌ای هیوندای سال به سال به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کند. کمپانی کره جنوبی علاوه بر تولید و فروش خودرو در سراسر جهان، به خصوص بازارهای بزرگ مثل آمریکا و اروپا، توانسته با محصولاتش نظر مثبت کارشناسان را جلب کند و جوایزی را در زمینه‌های مختلف از معتبرترین رویدادهای خودرویی به دست بیاورد. هیوندای سال گذشته، جوایز خودرویی جهان را با مدل آیونیک ۵ درو کرد و علاوه بر آن، جایزه چهره خودرویی ۲۰۲۲ هم نصیب لوک دونکروولکه، مدیر خلاقیت و طراحی این شرکت شد.

خودروساز شرق آسیا، سال جدید میلادی را نیز با دست پر شروع کرده و اولین جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ در بخش چهره خودرویی به سانگ یوپ لی، مدیر طراحی هیوندای رسیده است.

چهره خودرویی ۲۰۲۳

سانگ یوپ لی مدیر طراحی هیوندای

رویداد خودرو سال جهان، جایزه چهره خودرویی سال ۲۰۲۳ میلادی (2023 World Car Person of the Year) را به سانگ یوپ لی، از شرکت هیوندای اهدا کرد.

سانگ یوپ لی، مدیر مرکز جهانی طراحی هیوندای و جنسیس، مغز متفکر پروژه‌های پیشرو شرکت، شامل خودرو برقی آیونیک ۶، جدیدترین مدل کونا و مدل مفهومی N Vision 74 با موتور هیدروژنی و طراحی کلاسیک است.

لوک دونکروولکه، مدیر خلاقیت هیوندای، سال گذشته برنده جایزه چهره خودرویی شده بود و جایزه سانگ یوپ لی، دومین موفقیت پیاپی خودروساز کره‌ای در این زمینه است.

لی گفت: «هیوندای چالش‌های زیادی پیش رو دارد و تازه اول راه است. ما به دنبال موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگی هستیم که پیش رویمان قرار دارد. این جایزه شخصی نیست و تاییدی است بر شور و شوق و خلاقیتی که مدیران هیوندای برای دستیابی به استانداردهای بالای تعیین کرده‌اند.»

معاون اجرایی هیوندای رقابت سختی داشت، اما در نهایت توانست عنوان نخست را به خود اختصاص دهد. پیتر راولینسون از لوسید موتورز، نائویوکی ساکاموتو (مهندس ارشد پروژه کرولا GR) و دکتر استلا کلارک، مدیر پروژه خودرو تغییر رنگ‌دهنده بی ام و i Vision Dee افرادی بودند که نامشان در فهرست فینالیست‌های بخش چهره خودرویی سال دیده می‌شد.

این جایزه یکی از بخش‌های رویداد خودرو سال جهان است و آلفارومئو توناله، نیسان Z و هیوندای آیونیک ۶ برای کسب عنوان بهترین ماشین رقابت می‌کنند.

لی از سال ۲۰۱۶ با خودروساز کره‌ای همکاری می‌کند، اما قبل از آن تجربیات گرانبهایی را از کار کردن در دیگر شرکت‌ها به دست آورده بود. این طراح کره‌ای برای گروه فولکس واگن و جنرال موتورز کار کرده و دوره‌های کارآموزی را در پورشه و پینین فارینا گذرانده است. یکی از مهم‌ترین خودروهایی که توسط لی طراحی شده، نسل پنجم شورولت کامارو است.

طراحی یکی از علایق همیشگی سانگ یوپ لی بوده و بعد از دریافت مدرک دانشگاهی در رشته هنرهای زیبا، به سراغ یادگیری طراحی خودرو در کالج آرت سنتر کالیفرنیا رفت.

لی درباره گذشته‌اش می‌گوید: «کودکی من با دیدن و تماشای خودروهای جمع و جور کره‌ای گذشت و در آن دوران خبری از ماشین‌های اسپرت نبود. این قضیه در نهایت به نفع من تمام شد. من در کره با خودروهایی مثل سفیا و النترا بزرگ شدم و با دنیای اتومبیل‌های اسپرت آشنایی چندانی نداشتم. این سابقه دست آخر به من کمک کرد تا نگاهی نو به ماشین‌های کلاسیک و قدیمی داشته باشم.»

هیوندای N Vision 74، توانایی لی را در طراحی خودرویی با ظاهری فوق‌العاده نشان می‌دهد. فرانک استفنسون، طراح سابق فراری آنقدر از این مدل مفهومی خوشش آمد که آرزو دارد یک دستگاه از آن را داشته باشد.

با وجود لی و دونکروولکه به عنوان مدیران هیوندای و جنسیس، شاهد خودروهای زیباتر و جذاب‌تری از خودروسازان کره‌ای در سال‌های آتی خواهیم بود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو