۱۰ بازار بزرگ خودرو جهان در سال ۲۰۲۲

۹ اسفند ۱۴۰۱ ۱۰ بازار بزرگ خودرو جهان در سال ۲۰۲۲

بازارهای خودرو جهانی در دو سه سال سال اخیر با مشکلات و چالش‌های متعددی دست و پنجه نرم کرده‌اند، از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی چند ماه خطوط تولید گرفته تا کاهش تولید نیمه‌رساناها و اختلال در زنجیره تامین. همه این موارد موجب شده تا تیراژ تولید خودروسازان به نسبت گذشته کاهشی باشد و خودرو صفر کمتری به بازار برسد. هر چند در کشورهای توسعه‌یافته آمریکایی و اروپایی آمارها حاکی از کاهش فروش ماشین صفر است، اما اعداد و ارقام بازارهای جنوب و جنوب شرق آسیا نشان از رشد چشمگیر عرضه اتومبیل دارد. در سال ۲۰۲۲، مثل همیشه چین و ایالات متحده در صدر فهرست بزرگ‌ترین بازارهای خودرو جهان قرار گرفته‌اند.

بازار خودرو جهان در سال ۲۰۲۲

فهرست فروش جهانی خودرو در سال ۲۰۲۲ تغییرات گسترده و چشمگیری نسبت به سال قبل از آن داشته است. بر اساس داده‌های ۷۸ کشور جهان، میزان فروش خودروهای سواری و ماشین‌های تجاری سبک در بازارهای مختلف با کاهشی ۲ درصدی به ۷۸.۴۹ میلیون دستگاه رسیده است. این عدد با احتساب فروش چند کشور دیگر، به حدود ۸۱.۵ میلیون دستگاه می‌رسد.

در لیست ۱۰ بازار بزرگ خودرو نسبت به سال ۲۰۲۱ تغییر و تحولاتی جالبی دیده می‌شود. چین و ایالات متحده آمریکا مثل همیشه رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند، اما هند در جایگاه سومین بازار بزرگ خودرو جهان قرار گرفته است. افزایش چشمگیر تقاضا در یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان ناشی از عرضه خودروهای جذاب‌تر و مدرن‌تر، رشد ۲۴ درصدی فروش خودرو در هند را به ثبت رسانده است.

رتبه سوم هند، مهم‌ترین تغییر در فهرست بزرگ‌ترین بازارهای خودرو جهان است و برای اولین بار نام هند را در رتبه سوم می‌بینیم. تا امسال، رتبه سوم این فهرست به دلیل میزان تقاضای زیاد و علاقه مردم ژاپن به ماشین‌های کوچک، در اختیار این کشور شرق آسیایی بوده است. اما ثابت ماندن تقاضا در ژاپن و تسریع رشد بازار هند، موجب شد تا این کشورها جایگاه خود را عوض کنند.

کشور

فروش ۲۰۲۲ (دستگاه)

تغییر نسبت به ۲۰۲۱

چین

۲۶.۸۶۴.۰۰۰

۲٪+

آمریکا

۱۳.۸۲۸.۳۳۷

۸٪-

هند

۴.۳۶۷.۹۶۴

۲۴٪+

ژاپن

۴.۱۶۷.۵۹۰

۵٪-

آلمان

۲.۸۷۴.۸۲۸

۰٪

برزیل

۱.۹۵۳.۵۵۷

۱٪-

بریتانیا

۱.۸۹۶.۲۵۹

۵٪-

فرانسه

۱.۸۷۴.۸۰۵

۱۰٪-

کره جنوبی

۱.۶۵۲.۳۰۵

۲٪-

کانادا

۱.۵۵۱.۴۰۹

۷٪-

بازار برزیل، بریتانیا و فرانسه

اگرچه برزیلی‌ها در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱٪ درصد ماشین کمتری از سال ۲۰۲۱ خریدند، اما جلوتر از بریتانیا و فرانسه قرار گرفتند. بریتانیا با افت ۵ درصدی روبه‌رو شد و فروش خودرو در فرانسه هم ۱۰ درصد کاهش یافت که بیشترین میزان افت در بین ۱۰ کشور برتر است.

نااطمینانی، کمبود خودروهای جدید در نمایندگی‌ها و بحران انرژی ناشی از حمله روسیه به اوکراین، دلایل منفی شدن فروش در بیشتر کشورهای اروپایی است. فروش بازار خودرو اروپا و ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی ۶ درصد افت داشت و در مجموع ۱۳.۷۱ میلیون دستگاه عرضه شد. بدون ترکیه، آمار اروپایی‌ها به ۱۲.۹۳ میلیون دستگاه می‌رسد.

بازار ایتالیا

ایتالیا باز هم نتوانست جزو ۱۰ بازار بزرگ خودرو جهان قرار بگیرد. برعکس دیگر کشورهای اروپایی، عرضه خودروهای الکتریکی تاثیر چشمگیری روی افزایش فروش ایتالیا نداشت، چرا که مشوق‌ها برای ترغیب خریداران کافی نبود. اگرچه مشوق‌های دولتی خریداران انگلیسی و آلمانی را به سمت ماشین‌های برقی آورده، اما نتوانسته تاثیر مثبتی بر ایتالیایی‌ها بگذارد.

بازار جنوب شرق آسیا

بازارهای جنوب شرق آسیا آمار فروش بالایی را به ثبت رساندند. اندونزی با پشت سر گذاشتن اسپانیا به چهاردهمین بازار بزرگ خودرو دنیا (بدون احتساب ایران) تبدیل شد. یکی از دلایل رشد بازارهای منطقه آسه‌آن، ورود ماشین‌های الکتریکی تولید و مونتاژ داخل، مثل وولینگ ایر است. تقاضا برای این خودروها در سال ۲۰۲۳ همچنان روند صعودی دارد.

بازار روسیه

همان طور که انتظار می‌رفت، فروش خودرو در روسیه منفی شده است. آمار سال ۲۰۲۲ بازار روسیه، عدد ۶۶۷ هزار دستگاه را نشان می‌دهد که در مقایسه با ۲۰۲۱ میلادی و پیش از حمله به اوکراین، ۵۹ درصد کمتر است. تشدید تحریم‌ها و خروج برندهای غربی از بازار این کشور، عرضه خودروهای جدید را کاهش داده است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو