معرفی برندگان خودرو سال ۲۰۲۳ جهان

۲۲ فروردین ۱۴۰۲ معرفی برندگان خودرو سال ۲۰۲۳ جهان

جایزه خودرو سال جهان، بعد از خودرو سال اروپا و خودرو سال آمریکای شمالی در اوایل سال جدید میلادی برگزار می‌شود. مثل همیشه، اسامی فینالیست‌های دوره جدید این جایزه در فوریه ۲۰۲۳ معرفی شد. ۲۹ خودرو برای رسیدن به مرحله فینال با هم رقابت کردند و ۱۰ ماشین توانستند نام خود را به عنوان فینالیست خودرو سال ۲۰۲۳ جهان ثبت کنند. این جایزه، علاوه بر بخش اصلی با نام معرفی بهترین خودرو، بهترین محصول خودروسازان در بخش‌های خودرو لوکس، خودرو شهری، خودرو پرفورمنس و خودرو برقی را معرفی می‌کند و جوایزی هم به بهترین طراحی و فرد تاثیرگذار اهدا می‌شود. مرحله دوم رای‌گیری بعد از معرفی فینالیست‌ها شروع شده و در ابتدای ماه مارس اسامی سه خودرو نهایی اعلام می‌شود و اوایل ماه آوریل، برندگان هر بخش در نمایشگاه خودرو توکیو معرفی خواهند شد.

برندگان خودرو سال ۲۰۲۳ جهان

برندگان جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ جهان معرفی شد و هیوندای برای دومین سال پیاپی موفق شد تا جوایز سه بخش را به خود اختصاص دهد. مراسم اهدای جوایز مثل همیشه در نمایشگاه خودرو نیویورک برگزار شد.

بهترین خودرو

هیوندای آیونیک ۶

در بخش اصلی، یعنی بهترین خودرو سال، ۱۰ محصول خودروسازان بزرگ و معتبر جهان نامزد دریافت جایزه بودند که از بین آنها آلفارومئو توناله، بی ام و سری ۲ کوپه،‌ مرسدس بنز کلاس C، نیسان آریا و هیوندای آیونیک ۶ با رای داوران به مرحله نهایی راه یافتند. اما در نهایت هیوندای آیونیک ۶ بود که توانست عنوان خودرو سال ۲۰۲۳ جهان را به خود اختصاص دهد. نکته جالب توجه اینجاست که جایزه سال ۲۰۲۲ نیز به هیوندای و برند برقی آیونیک این شرکت، یعنی هیوندای آیونیک ۵ رسیده بود.

بهترین خودرو پرفورمنس

کیا EV6 GT ۲۰۲۳

موفقیت کره‌ای‌ها به سدان برقی هیوندای محدود نشد، چرا که کراس اوور الکتریکی ساخت این کشور آسیایی نیز توانست در یکی از بخش‌ها عنوان نخست را به خود اختصاص دهد. کیا EV6 GT رقبای اسپرت خود از شرکت‌های بی ام و، پورشه، تویوتا و نیسان را پشت سر گذاشت و جایزه بهترین خودرو پرفورمنس را به دست آورد.

بهترین خودرو لوکس

لوسید ایر

جایزه بهترین خودرو لوکس نیز مثل دو بخش قبلی به یک ماشین الکتریکی اهدا شد، با این تفاوت که این بار محصولی از آمریکا جایزه را به خود اختصاص داد. بی ام و سری ۷ و i7 و جنسیس G90 به فینال این بخش راه یافته بودند، اما قافیه را به لوسید ایر، اولین محصول شرکت لوسید موتورز واگذار کردند.

بهترین خودرو شهری

سیتروئن C3

رقابت در بخش خودروهای شهری گرم و پررونق نبود و در نهایت سیتروئن C3 رقبای کوچک و جمع و جوری چینی و آلمانی را شکست داد.

بهترین خودرو برقی

بخش خودروهای برقی از سال ۲۰۲۲ به جایزه خودرو سال جهان اضافه شده که سال گذشته این عنوان به هیوندای آیونیک ۵ رسیده بود و امسال هیوندای آیونیک ۶ این عنوان را به خود اختصاص داد.

بهترین طراحی

هیوندای آیونیک ۶ با کسب جایزه بهترین طراحی سال ۲۰۲۳ جهان هت‌تریک کرد.

چهره خودرویی

هیوندای که توانسته در سه بخش با خودرو آیونیک ۶، جوایز را درو کند، جایزه چهره خودرویی سال را نیز برای طراحی هیوندای آیونیک ۶ به دست آورده است. سانگ یوپ لی، مدیر طراحی خودروساز کره‌ای، جایزه چهره خودرویی سال ۲۰۲۳ جهان را دریافت کرد.

فینال خودرو سال ۲۰۲۳ جهان

جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ جهان

فینالیست‌های خودرو سال ۲۰۲۳ جهان با حضور ماشین‌هایی از آلمان، ایتالیا، ژاپن و کره جنوبی معرفی شدند. هر چند اتومبیل‌های آمریکایی، بریتانیایی، چینی و فرانسوی جزو فهرست اولیه بودند، اما نتوانستند نظر هیات داوران را جلب کنند و جزو ۱۰ خودرو برتر قرار بگیرند.

آیویز U6، چری اومودا ۵، چری تیگو ۸ پرو، سیتروئن C3، سیتروئن C5 X و هوندا CR-V نتوانستند به جمع ۱۰ فینالیست راه پیدا کنند. اسامی اسمارت #1، ام جی ۴ EV / مولان، اورا فانکی کت / هائومائو، جیپ کامندر، سوبارو سولترا و سوزوکی S کراس و هوندا HR-V e:HEV در فهرست اولیه کاندیداها دیده می‌شد. تویوتا bZ4X و تویوتا کراون از حضور در لیست نهایی جا ماندند و فولکس واگن تایگو، فولکس واگن ویرتوس، وین فست VF8 و وی کافی ۰۱ از دیگر خودروهایی هستند که نظر داوران را جلب نکردند.

خودرو شهری

طول خودروهای حاضر در این بخش نباید از ۴۲۵۰ میلیمتر بیشتر باشد و همچنین، باید حداقل در دو قاره و دو بازار بزرگ شامل آمریکای لاتین، اروپا، ایالات متحده آمریکا، چین، ژاپن، کره جنوبی و هند به فروش برسند.

فینالیست‌های این بخش در سال ۲۰۲۳ عبارتند از اورا هائومائو، سیتروئن C3 و فولکس واگن تایگو / نیووس. تعداد کم خودروها نشان می‌دهد که رقابتی در این دسته وجود ندارد.

خودرو لوکس

راه‌یابی بی ام و سری ۷ و بی ام و i7 به مرحله نهایی خودرو لوکس سال تعجب‌برانگیز نیست. جنسیس G90 و لندروور رنج روور و رنج روور اسپرت توانستند نظر مثبت داوران را جلب کنند. لوسید ایر هم یکی دیگر از خودروهای حاضر در این بخش است.

کادیلاک لیریک، جنسیس G80 الکتریفاید، جنسیس GV60 و جیپ گرند چروکی 4xe خودروهایی هستند که از حضور در فینال بازماندند. لکسوس RX و لکسوس RZ به همراه مرسدس بنز EQB، مرسدس بنز EQE، مرسدس بنز EQS SUV و مرسدس بنز GLC را هم باید به فهرست جامانده‌ها اضافه کرد. وین فست V9 هم در رقابت با دیگر ماشین‌های لوکس کم آورد.

خودرو پرفورمنس

خودروهایی می‌توانستند در این بخش رقابت کنند که حداقل ۱۰۰۰ دستگاه از آنها در یک سال میلادی فروش رفته باشد، به همین دلیل در این فهرست خبری از ابرخودروها و سوپرماشین‌های کم‌تیراژ نیست.

فینالیست‌های خودرو پرفورمنس سال شامل بی ام و M4 CSL، پورشه ۹۱۱ GT3 RS، تویوتا کرولا GR، کیا EV6 GT و نیسان Z می‌شود.

پورشه کاین توربو GT، مرسدس AMG SL و هوندا سیویک تایپ R میدان رقابت را به رقبایشان واگذار کردند و موفق نشدند نامشان را در فهرست فینالیست‌های خودرو سال ۲۰۲۳ جهان ثبت کنند.

خودرو برقی

بخش خودروهای برقی تنها یک سال است که به جایزه خودرو سال جهان اضافه شده و با وجود کاندیداهای متعدد و مختلف، فقط ۵ خودرو بی ام و i7، جنسیس GV60، کیا نیرو EV، لوسید ایر و هیوندای آیونیک ۶ مورد توجه هیات داوران قرار گرفت.

خودروهایی که از دور رقابت کنار رفتند عبارتند از آیویز U6، بی ام و iX1، جنسیس G80 الکتریفاید، لکسوس RZ و کادیلاک لیریک. مرسدس هم با مدل‌های EQB و EQE و EQS SUV از شانس‌های حضور در فینال بود. اسمارت ۱، ام جی ۴ EV / مولان، اورا فانکی کت / هائومائو، تویوتا bZ4X، سوبارو سولترا، نیسان آریا و وین فست VF8 و VF9 نیز از رسیدن به مرحله پایانی باز ماندند.

طراحی سال

خودروهایی که واجد شرایط شرکت در بخش‌های مختلف جایزه خودرو سال جهان شده‌اند، امکان حضور در فینال طراحی سال را نیز دارند. فقط اسامی فینالیست‌های این بخش منتشر شده که عبارتست از کادیلاک لیریک، لندروور رنج روور، لوسید ایر، نیسان Z و هیوندای آیونیک ۶.

خودرو سال

بعد از معرفی فینالیست‌های بخش‌های فرعی، به سراغ خودروهای راه‌یافته به بخش اصلی جایزه خودرو سال ۲۰۲۳ جهان می‌رویم.

مراسم پایانی

تندیس خودرو سال جهان

با معرفی فینالیست‌های خودرو سال ۲۰۲۳ جهان، مرحله دوم تست رانندگی و رای‌گیری توسط هیات داوران برگزار می‌شود. روز ۲۱ فوریه (۲ اسفند)، نام چهره خودرویی سال ۲۰۲۳ اعلام خواهد شد. ۷ مارس (۱۶ اسفند)، سه خودرو نهایی معرفی می‌شوند. در پایان، ۵ آوریل (۱۶ فروردین)، اسامی برندگان هر بخش در نمایشگاه خودرو نیویورک اعلام خواهد شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو