آخرین وضعیت تردد تهران و جریمه احتمالی (دی) 

۲۹ دی ۱۴۰۰ آخرین وضعیت تردد تهران و جریمه احتمالی (دی) 

از زمانی که کرونا شدت گرفت، وضعیت تردد در شهرهای مختلف به نسبت آمار تلفات هر استان تغییر کرد تا وضعیت این استان‌ها تحت کنترل قرار گیرد. تهران هم از جمله استان‌هایی بود که در مقاطعی به دلیل مراعات کمتر مردم و بالا رفتن سفرهای ورودی، به رنگ قرمز تبدیل شد.

دولت از همان ابتدایی که رنگ‌بندی شهرها را نهایی کرد، ممنوعیت تردد مشخصی را برای شهرهای قرمز در نظر گرفت. این محدودیت ابتدا برای شهرهای قرمز بود اما کمی بعد و به دلیل تاثیری که به نظر می‌رسید می‌تواند در کنترل شدت کرونا داشته باشد، ادامه‌دار شد. ابتدا قرار بود محدودیت تردد از ساعت ۲۱ آغاز شود که بعد از ورود به سال ۱۴۰۰و به دلیل تغییر ساعت‌های رسمی، به ساعت ۲۲ شب تغییر پیدا کرد.

۳۰ دی، آخرین مهلت بخشودگی دیرکرد جریمه

بنابر اعلام پلیس راهور، جریمه دو برابری ناشی از دیرکرد پرداخت جرائم رانندگی در سال‌های ۱۳۹۹ و قبل از آن در سال ۱۴۰۰ بخشیده شده و رانندگان تا ۳۰ دی ماه ۱۴۰۰ مهلت دارند جریمه‌های معوقه‌شان را پرداخت و از طرح بخشودگی جرایم دیرکرد استفاده کنند.

این فرصت قابل تمدید نخواهد بود و از اول بهمن ماه سال جاری جرایم معوق رانندگی به اصل خود برمی‌گردد.

نحوه حذف جرائم کرونایی

به گفته سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور جرائم کرونایی افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، حذف خواهد شد:

 • افرادی که از فرمانداری حکم گرفته باشند، اما حکم آنها به پلیس راهور نرسیده باشد.
 • پرستاران و کادر درمان
 • افراد دارای حکم قضایی
 • خبرنگاران
 • بیماران و افراد دارای وقت عمل جراحی
 • افرادی که محل کارشان در طرح باشد.

این افراد برای حذف جرائم کرونایی باید با در دست داشتن مدارک و مستندات لازم به این ادارات مراجعه کنند تا پس از بررسی‌های لازم، جرائم کرونایی آنها حذف شود:

 • مرحله اول: پلیس +۱۰
 • مرحله دوم: هیات‌های رسیدگی ماده ۵
 • مرحله سوم: پلیس راهنمایی و رانندگی استان‌ها در سراسر کشور

تغییر ساعت طرح ترافیک

 • اجرای طرح ترافیک در پایتخت از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۷:۰۰
 • امکان یک خروج رایگان پس از ساعت ۱۴:۳۰ 
 • امکان یک ورود رایگاه پس از ساعت ۱۴:۳۰
 • جریمه ۷۹ هزار تومانی در در صورت عدم رزرو

وضعیت قرمز تهران در پیک پنجم

۹۲ شهر در پیک پنجم کرونا به وضعیت قرمز رسیده‌اند و آنطور که به نظر می‌رسد تهران هم در میان این شهرهاست. طبق آخرین اخبار اعلام شده، بازار تهران به تعطیلی کشیده شده و سه چهارم مشاغل تهران باید فعالیت خود را متوقف کنند. نکته مهم اینجاست که اتاق اصناف نسبت به این تصمیم اعتراض کرده و گفته که بسیاری از مشاغل به دلیل باز بودن بانک‌ها با بحران‌های جدی روبرو خواهند شد. موج جدید کرونا از این جهت با هشدارهای بسیار روبرو شده که ویروس نوع دلتا بیشتر از انواع دیگر ویروس‌های کرونا خطرناک بوده و نیاز به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیشتر از قبل احساس می‌شود.

وقتی کل استان تهران قرمز شد

استان تهران در حدود یک سال و چند ماه که از ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد، چندین بار به وضعیت قرمز رسید اما تنها در فروردین ماه ۱۴۰۰ بود که کل این استان به رنگ قرمز تبدیل شد. هشدار درباره سفر به تهران در وضعیت قرمز بسیار جدی‌تر بود به طوری که هر بار تهران به وضعیت قرمز می‌رسید دولت اعلام می‌کرد سفر به این استان ممنوع است. این ممنوعیت در کنار ممنوعیت تردد داخل استان‌های قرمز، به بخشی از سیاست دولت تبدیل شد تا وضعیت همه‌گیری کرونا را قدری در کنترل خود بگیرد.

بخشی از سیاست دولت برای کنترل ورود و خروج به شهرهای قرمز، به شکل رصد پلاک‌های بومی و غیربومی بود. در تمام مقاطعی که تهران در رده قرمزها قرار می‌گرفت، ورود پلاک غیربومی به آن و خروج پلاک بومی از آن ممنوع بود.

خروج از تهران مجاز است؟

هر بار که با این پرسش مواجه شدید، کافی است رنگ تهران را در نقشه کرونایی بررسی کنید. اگر رنگ تهران قرمز بود، بدانید که در صورت خروج از تهران با جریمه مواجه می‌شوید.

این مساله درباره ورود به دیگر شهرها هم صدق می‌کند و اگر به عنوان مثال قصد سفر به شهرهای شمالی را دارید، ابتدا رنگ آن را در نقشه کرونایی بررسی کرده و سپس برنامه سفر خود را نهایی کنید. هرچند که هشدارها نشان می‌دهد بهتر است حتی در صورت قرمز نبودن شهر مربوطه، تا حد امکان از سفر پرهیز کنید چرا که بالا رفتن میزان تردد در شهرها و استان‌ها، می‌تواند شهرهای زرد یا نارنجی را هم به نقاط قرمز نقشه اضافه کند.

البته برای سفر در مواقع ضروری، گزینه‌ای هم از طرف دولت ارائه شده که افراد می‌توانند با مراجعه به فرمانداری و ارائه آزمایش منفی کرونا، مجوز تردد داخل شهری یا مجوز خروج از تهران را دریافت کنند. با این حال، در بسیاری از مواقع همین مراجعه به فرمانداری و تجمع گسترده مردم به محلی برای انتقاد از این طرح تبدیل می‌شود.

 جریمه خروج از تهران چقدر است؟

همانطور که پیش از این ذکر شد، ورود پلاک‌های غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی و خروج پلاک‌های بومی در مقاطعی ممنوع اعلام شده بود. در همین زمان بود که جریمه مشخصی برای تخطی از این دستور در نظر گرفته شد. طبق اعلام پلیس راهور، ورود به شهرهای قرمز جریمه‌ای در حدود نیم میلیون تومان برای افراد به دنبال داشت.

یعنی اگر در زمان قرمز بودن تهران، خودرویی وارد تهران می‌شد، حدود نیم میلیون تومان جریمه می‌شد. البته این نکته هم بیان شده بود که پلیس می‌تواند به ازای هر ۲۴ساعت، یک بار خودروی مربوطه را جریمه کند.

چگونه از رنگ شهرها مطلع شویم؟

به طور کلی هر بار که وضعیت شهر یا استانی وخیم می‌شود، دولت محدودیت‌های مشخصی برای آن اعمال می‌کند. مطلع شدن از وضعیت مناطق مختلف هم از طریق اخبار و هم از طریق اپلیکیشن‌هایی مثل ماسک، قابل بررسی است. با روشن شدن رنگ کرونایی شهر یا استان مربوطه، محدودیت تردد در این استان‌ها هم راحت‌تر قابل درک است.

طرح ترافیک چه روزهایی لغو می شود؟

یکی از کارهایی که دولت برای کاهش آمار ابتلا به کرونا و تجمع در وسایل حمل و نقل عمومی انجام می‌دهد، لغو موقتی طرح ترافیک یا همان طرح ورود به محدوده آلودگی هواست. این طرح که جایگزین همان طرح زوج و فرد سابق است، در مقاطعی برای کم کردن تردد مردم در مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی به مدت چند روز لغو می‌شد تا قدری از رشد همه‌گیری کرونا را کم کند. البته این طرح در شرایط فعلی در حال اجراست و در صورت ورود به محدوده آن، جریمه خواهید شد.

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45