نحوه آماده سازی کولر خودرو برای تابستان

۲۹ شهریور ۱۴۰۰ نحوه آماده سازی کولر خودرو برای تابستان

آماده سازی کولر خودرو و استفاده از پارکینگ مناسب، دو مورد ضروری است که برای مراقبت از وسیله نقلیه در فصل گرما، باید به آن‌ها اهمیت داده شود. ماشین خود را تا جایی که امکان دارد در محلی که تحت تاثیر آفتاب شدید است؛ آن هم به مدت طولانی، پارک نکنید. همچنین در صورتی که مجبور به پارک کردن در فضای رو باز هستید؛ آن را زیر سایه قرار داده و حتما از آفتاب‌گیر یا روکش استفاده کنید تا اتومبیل، کمتر در معرض آفتاب باشد.

ابزار شارژ گاز کولر خودرو

 • کپسول گاز یک کیلویی
 • شلنگ مخصوص
 • رابط شلنگ
 • گیج مانوفیلد

نحوه شارژ گاز کولر خودرو

 •  لوله و شیر یا والو کولر را داخل موتور پیدا کنید.
 •  درپوش آبی رنگ را باز کنید و شیر کولر را با استفاده از انگشت و یا ابزار فشار دهید.
 • اگر گاز بیرون زد، یعنی کولر خودرو دارای گاز است و فقط باید تا میزان مناسب شارژ کنید.
 • اگر فاقد گاز باشد، هیچ گازی خارج نمی‌شود و در این صورت باید به طور کامل شارژ شود.
 •  شلنگ گیج را به والو یا شیر کولر وصل کنید و برای اینکه هوای داخل شلنگ خالی شود، پیچ آن را باز کنید.
 •  شیر کپسول را باز کنید تا مقداری گاز وارد شود.
 • شیر گیج را ببندید و سپس خودرو و بعد از آن کولر را روشن کنید و فن را روی بیشترین سرعت قرار دهید.
 • گیج فشار را نگاه کنید و در صورتی که عقربه روی ۳۵ تا ۴۰ psi بود، یعنی کولر کامل شارژ شده است. اگر گیج عددی کمتر از این مقدار را نشان می‌داد، شیر کپسول را دوباره باز کنید.
 • در صورتی که فشار کولر بیشتر از ۳۵ تا ۴۰ psi بود، باید مقداری از گاز را خالی کنید.

نکته: نوع گاز کولر هر خودرو مشخص است و نباید از گازی غیر از آن که سازنده تعیین کرده، استفاده کرد. همچنین به هیچ وجه نباید گاز دیگری را با گاز مخصوص خودرو مورد نظر ترکیب کرد.

نکته: میزان و اندازه گاز کولر خودروهای مختلف با هم فرق دارد. همین طور ممکن است میزان گاز کولر سری‌های مختلف یک مدل هم با هم متفاوت باشد. به عنوان مثال، میزان گاز سری‌های مختلف تیبا با هم تفاوت دارد.

نکته: معموللا فشار گاز بیشتر کولرها ۳۵ تا ۴۰ psi است، با این حال ممکن است به دلایلی مثل دمای محیط، فشار کمپرسور، خلوص گاز و دور فن خنک‌کننده و سایر عوامل متفاوت باشد.

نکته: بهتر است شارژ گاز کولر توسط تعمیرکار متخصص انجام شود.

هزینه شارژ کولر خودرو

شارژ گاز کولر یک کار تخصصی است و به همین دلیل بهتر است که توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود. در این صورت، اگر سیستم کولر خودرو نشتی پیدا کرده و یا خراب شده باشد، به صورت اصولی تعمیر می‌شود.

 • هزینه شارژ کولر هرساله با افزایش همراه است.
 • میانگین هزینه شارژ کولر خودرو از ۲۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان بسته به مدل خودرومتغیر است.

کولر و مصرف سوخت

بعضی از راننده‌ها عقیده دارند که روشن کردن کولر باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود و به همین خاطر اصطلاحا کولر نمی‌گیرند.

 • گاز خنک‌کننده در کمپرسور کولر متراکم می‌شود و به کندانسور می‌رود. بخشی از قدرت موتور از طریق تسمه به کمپرسور منتقل می‌شود.
 • گرمای گاز بعد از ورود به کندانسور جذب و به هوای خارج از کابین منتقل شده و گاز تبدیل به مایع می‌شود.
 • مایع به شیر انبساط می‌رسد که وظیفه کنترل ورودی به اپراتور را دارد. فشار مایع کاهش یافته و در حالت دو فازی به سمت اپراتور می‌رود.
 • سپس خشک‌کن، گاز یا مایع و همین مجراهای ورود را خشک می‌کند و رطوبت را کاهش می‌دهد.
 • مایع کولر وارد اپراتور می‌شود که در داخل کابین خودرو قرار دارد. در این مرحله، مایع گرما و رطوبت داخل کابین را جذب می‌کند و دوباره به گاز تبدیل می‌شود.
 • در مرحله آخر، پروانه هوا را از بین لوله‌ها عبور داده و از طریق دریچه‌های تهویه مطبوع به داخل کابین می‌فرستد.

بیشتر قطعات سیستم کولر یا انرژی خود را از طریق دینام و باتری می‌گیرند و یا یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد. فقط کمپرسور به موتور متصل است و تنها قطعه‌ای است که می‌تواند مصرف سوخت خودرو را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.

اگر در بزرگراه‌ها و جاده‌ها با سرعت بیشتر از ۸۰ کیلومتر در حال رانندگی باشید، استفاده از کولر مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. در این حالت، اگر پنجره‌ها باز باشد، جریان هوای بیرون وارد کابین شده و در برابر هوا مقاومت ایجاد می‌کند و فشار بیشتری به موتور وارد می‌شود.

اما اگر پنجره‌ها بسته و کولر روشن باشد، حالت آیرودینامیکی خودرو حفظ شده و فشار کمتری به موتور وارد شده و سوخت کمتری مصرف می‌شود.

روش های نگهداری از کولر سالم

رانندگی با سرعت معمول

در صورتی که کولر خودرو را روشن می‌کنید، با سرعت بالا رانندگی نکنید. در این صورت فشار بیشتری به موتور، به‌خصوص موتورهای ضعیف وارد می‌شود.

پارک کردن خودرو در سایه

در صورتی که خودرویتان را چند ساعت زیر آفتاب پارک کنید، کابین داخل خودرو به شدت داغ می‌شود و اگر بلافاصله بعد از سوار شدن، کولر را روشن کنید، فشار زیادی به سیستم تهویه مطبوع و همین طور موتور وارد می‌شود. پس بهتر است چند دقیقه‌ای شیشه‌ها را پایین بکشید و بعد کولر بگیرید.

بالا بودن شیشه‌ها

در زمان رانندگی با سرعت بیشتر از ۸۰ کیلومتر بر ساعت، شیشه‌ها را پایین نکشید. به دلیل اینکه هوا وارد کابین شده و حالت آیرودینامیکی خودرو به هم می‌ریزد و باعث می‌شود فشار بیشتری به موتور وارد شود.

روشن کردن به موقع کولر

بلافاصله بعد از روشن کردن خودرو، کولر نگیرید. همین طور قبل از خاموش کردن خودرو، کولر را خاموش کنید و دقت کنید که قبل از استارت زدن، کولر روشن نباشد. همچنین کولر خودرو را در سرعت‌های بالا روشن نکنید.

بررسی گاز کولر خودرو

همیشه قبل از استفاده طولانی‌مدت در فصل گرما، میزان گاز کولر خودرو را بررسی کنید که کم یا زیاد نباشد. همین طور برای شارژ گاز کولر، از نوع مناسب و درست استفاده کنید.

مراحل آماده‌سازی کولر درفصل گرما

سرویس کولر خودرو ضروری‌ترین کاری است که برای مقابله با هوای آفتابی و روزهای داغ سال، پیش از شروع فصل و حتی از اواسط بهار، باید به فکر آن باشید. دمای بالا در محیط بسته و کوچکی مثل اتومبیل، نه تنها باعث ناآرامی افراد داخل آن می‌شود؛ بلکه به قطعاتی مثل شلنگ‌ها، رادیاتور و … هم آسیب‌هایی می‌رساند که فرایند فرسودگی قطعات و بدنه را سرعت می‌بخشد.

بررسی وضعیت باد لاستیک‌ها

 • فشار باد لاستیک تحت تاثیر دمای محیط، کم و زیاد می‌شود.
 • این فشار با هر 10 درجه افزایش گرما به میزان 2 psi بالاتر می‌رود.
 • اولین قدم برای بررسی تایرها، اطلاع از رقم دقیق میزان باد است که توسط خودروسازی‌ها اعلام می‌شود و در مرحله بعدی، کنترل آن بر روی هر چهار چرخ و اطمینان از استاندارد بودن فشار باد لاستیک‌ها است.

استفاده از روغن و فیلتر جدید

یکی از کاربردهای مهم روغن و فیلتر آن، خنک کردن قطعات پیشرانه و کمک غیر مستقیم به کولر ماشین است؛ بنابراین تاثیر زیادی در کاهش دمای موتور دارد. با نزدیک شدن به فصل گرما، در صورتی که روغن و فیلتر، نیاز به تعویض داشت؛ باید آن‌ها رو نو کرده و اگر حجم روغن بیشتر از حد استاندارد بود، مقدار اضافی را خالی کنید.

نکته: حداقل زمان توصیه شده برای تعویض روغن و فیلتر آن، هر سه ماه یکبار است. البته شاید خاصیت این ماده تا چند ماه بعد هم حفظ شود؛ بنابراین آن را مرتبا به خصوص در تابستان چک کنید تا کولر خودرو شما، تحت تاثیر گرمای تزریقی توسط روغن خراب به موتور، قرار نگیرد.

کنترل سیستم خنک‌کننده و رادیاتور

مورد دیگری که پیش از آماده‌سازی کولر خودرو، باید بررسی شود؛ کارکرد درست رادیاتور و سیستم خنک‌کننده است. اگر این موارد به اندازه کافی موتور را خنک نکنند؛ قطعات فلزی موجود در پیشرانه ممکن است که ذوب شوند.

برخی از خودروها دارای سیستم هوشمند خنک‌کننده هستند که با حساسیت بالا، دمای ماشین را همیشه تحت نظر دارد. در فصل گرما باید تمام قطعات این سیستم را در فاصله‌های زمانی کوتاه و مرتب بررسی کنید؛ زیرا با خرابی هر قطعه، عملکرد صحیح آن مختل می‌شود.

اگر می‌خواهید ماشین‌تان در گرما جوش نیاورد؛ رادیاتور را چک کرده و مطمئن شوید که هیچ‌گونه نشتی نداشته باشد. ترافیک هم دلیل دیگری است که منجر به جوش آوردن موتور می‌شود.

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا مانع نفوذ گرد و غبار به قطعات موتور و همچنین سیستم کولر ماشین می‌شود. این قطعه در فصل زمستان، آلودگی‌های زیادی را به خود جذب می‌کند و زودتر بهره‌وری خود را از دست می‌دهد. زمان استفاده از فیلتر هوای جدید، کاملا بستگی به مسیرهایی دارد که شما در آن رانندگی کرده‌اید. اگر بیشتر به جاده‌های خاکی رفت و آمد دارید؛ باید این قطعه را در فاصله‌های زمانی کمتر، تعویض کنید. بهترین روش، کنترل فیلتر در دوره‌های زمانی مشخص و پیش از شروع فصل‌ها به خصوص تابستان است؛ زیرا ظاهر آن به روشنی از میزان کیفیت خبر می‌دهد.

نکته مهم: فیلتر هوای کثیف، مصرف بنزین را بیشتر کرده و سوخت بیشتر هم، دمای اتاقک اتومبیل را بالا می‌برد. در نتیجه کولر خودرو برای متعادل‌سازی هوا، مجبور به کار کردن با فشار بیشتری می‌شود.

رعایت نکات ضروری درباره کولر خودرو

 • پنجره‌ها با فعالیت کولر ماشین، باید بسته شوند. در صورتی که شیشه‌های اتومبیل، پایین و سیستم خنک‌کننده روشن باشد؛ به کولر فشار آمده و احتمال آسیب، وجود دارد. همچنین پنجره باز، انرژی تولیدشده توسط آن را هدر داده و دمای پایین داخل را با گرمای بیرون جایگزین می‌کند.
 • اگر ماشین خود را در گرما پارک کردید؛ هنگام روشن کردن آن، شیشه‌ها را پایین کشیده و فقط، دستگاه تهویه را روشن کنید. پس از چند دقیقه، استارت بزنید؛ مسیر کوتاهی را رانندگی کرده و سپس کولر خودرو را روشن کنید.
 • محفظه کولر به دلیل رطوبت بالا، فضای مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند. بنابراین بهتر است که به صورت مرتب، فیلتر تصفیه آن را تعویض کنید.
 • پیش از شروع به استفاده از کولر خودرو در فصل گرما، فشار گاز آن را کنترل کرده و از استاندارد بودن میزان آن مطمئن شوید.
 • زمانی که کولر ماشین روشن است؛ کمی به موتور فشار می‌آید. بنابراین در سربالایی‌ها یا سرعت بالا، بهتر است که سیستم خنک‌کننده خودرو را خاموش کرده یا درجه آن را کاهش دهید.

دلیل گرمای باد کولر چیست؟

کاهش گاز کولر

 • گاز کولر وظیفه خنک کنندگی سیستم کولر را به عهده دارد.یکی از شایع‌ترین دلایل گرم بودن باد کولر کاهش میزان گاز آن است.
 • اگر گاز کولر از سطح مشخصی پایین‌تر باشد، کولر خودرو قادر به خنک کردن نیست و باد گرم از محفظه آن دمیده می‌شود.
 •  کولرهای گازی نیاز به شارژ دوره‌ای ندارد و تنها دلیلی که می‌تواند میزان گاز آن را کاهش دهد، نشتی است که باید محل آن تشخیص داده شود.

وجود مشکل در برق خودرو

اجزای مختلف کولر برای کار کردن به برق نیاز دارند و در صورت وجود مشکل در سیستم برق خودرو، کولر به درستی کار نمی‌کند.

سرعت بالا

 • دور موتور را در حالت متعادل نگه دارید.
 • دور موتور بالا باعث گرم شدن خودرو و فشار زیاد به اجزای آن می‌شود.
 • وجود گرد و خاک در اوپراتور کولر

  به دلیل عبور هوا از اوپراتور، معمولا یک لایه گرد و خاک روی آن می‌نشیند و همین دلیل سبب گرم شدن باد کولر می‌شود. برای جلوگیری از این کار قبل از استفاده از کولر باید اپراتور آن را از گرد و خاک تمیز کنید.

  یخ زدن اپراتور

  بیشتر خودروها یک سنسور درون کابین دارند که دمای هوا را می‌سنجد، در صورتی که دمای هوا به صفر درجه برسد، کمپرسور کولر را قطع می‌کند. این مکانیزم برای جلوگیری از یخ زدن اپراتور یاد قطع زود هنگام کمپرسور طراحی شده است. زمانی که این سنسور به درستی کار نکند، کمپرسور یخ می‌زند و حجم هوای خارج شده از دریچه‌ها کم می‌شود.

  خرابی دریچه ها

  • خرابی یا تنظیم نبودن دریچه کولر و بخاری سبب سرد شدن بخاری در زمستان و گرم شدن کولر در تابستان می‌شود.
  • قبل از هر فصل ( گرماو سرما) و استفاده از بخاری یا کولر خودرو حتما از تمیزی دریچه‌ها مطمئن شوید.

  کثیفی کندانسور

  کندانسور یا رادیاتور یکی از قطعات سیستم خنک کننده خودرو است. گاز کولر پس از اینکه از کمپرسور عبور می‌کند علاوه بر فشرده شدن، دمای بسیار بالایی دارد که باید بیشتر دمای خود را در رادیاتور از دست بدهد تا پس از رسیدن به قسمت کم فشار بتواند گرما را بگیرد و هوا را خنک کند.

  حال اگر رادیاتور کولر که در جلوی خودرو قرار دارد، کثیف باشد این اتفاق به درستی رخ نمی‌دهد.  به همین سبب توصیه می‌شود که هر سال رادیاتور کولر را تمیز کنید.

دلیل اهمیت شارژ گاز کولر

زمانی که کولر خودرو به درستی کار نمی‌کند و  هوای درون کابین خنک نمی‌شود باید ببینید که گاز کولر کم شده است یا خیر. به یاد داشته باشید که در صورت کم شدن گاز کولر باید به دنبال یک نشتی باشید و قبل از شارژ کردن گاز کولر باید نشتی را برطرف کنید. به خاطر داشته باشید که

گاز کولر سمی است و بهتر است برای شارژ کردن آن به یک متخصص مراجعه کنید.

مراحل شارژ گاز کولر ماشین

 • ابتدا باید داخل موتور خودرو لوله و والف کولر را پیدا کنید
 • این لوله یک درپوش آبی رنگ دارد که باید آن را باز کرده و به وسیله یک شی والف را فشار دهید
 • اگر گاز بیرون زده شود یعنی کولر گاز دارد
 • اما اگر گاز بیرون زده نشود، یعنی باید گاز کولر را شارژ کنید
 • شلنگ گیج را به والف وصل کنید
 • پیچ شلنگ گیج را باز کنید تا هوای موجود در آن خالی شود
 • شیر کپسول گاز را باز کنید تا گاز وارد سیستم کولر شود
 • شیر گیج را ببندید و ماشین را روشن کنید
 • سپس کولر ماشین را روشن کرده و حالت پنکه را روی تند قرار دهید
 • گیج باید عددی بین ۳۵ تا  ۴۰  psi را نشان دهد
 • اگر عدد کمتر از این بود شیر گاز را باز کنید تا به این عدد برسید
 • زمانی که به این عدد رسیدید یعنی سیستم کاملا شارژ شده است

به یاد داشته باشید که بهتر است شارژ کردن کولر را به یک فرد متخصص بسپارید.

فروش فوری خودرو

تهبه و تنظیم: تیم محتوا خودرو۴۵