نحوه آماده سازی کولر خودرو برای تابستان

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ نحوه آماده سازی کولر خودرو برای تابستان

آماده سازی کولر خودرو و استفاده از پارکینگ مناسب، دو مورد ضروری است که برای مراقبت از وسیله نقلیه در فصل گرما، باید به آن‌ها اهمیت داده شود. ماشین خود را تا جایی که امکان دارد در محلی که تحت تاثیر آفتاب شدید است؛ آن هم به مدت طولانی، پارک نکنید. همچنین در صورتی که مجبور به پارک کردن در فضای رو باز هستید؛ آن را زیر سایه قرار داده و حتما از آفتاب‌گیر یا روکش استفاده کنید تا اتومبیل، کمتر در معرض آفتاب باشد.

سرویس کولر خودرو اما از یافتن پارکینگ مناسب هم مهم‌تر است؛ زیرا علاوه بر مراقبت از ماشین، آسایش را هم برای سرنشینان آن به ارمغان می‌آورد. ما در خودرو 45، تمام موارد مهمی که برای آماده سازی سیستم خنک‌کننده، پیش از شروع تابستان نیاز است را در این مطلب گردآوری کردیم تا شما با مطالعه و به کارگیری آن‌ها، تجربه خوبی از رانندگی یا مسافرت با اتومبیل خود در گرم‌ترین فصل سال را به دست آورید.

 

مراحل آماده‌سازی کولر ماشین برای فصل گرما

سرویس کولر خودرو ضروری‌ترین کاری است که برای مقابله با هوای آفتابی و روزهای داغ سال، پیش از شروع فصل و حتی از اواسط بهار، باید به فکر آن باشید. دمای بالا در محیط بسته و کوچکی مثل اتومبیل، نه تنها باعث ناآرامی افراد داخل آن می‌شود؛ بلکه به قطعاتی مثل شلنگ‌ها، رادیاتور و … هم آسیب‌هایی می‌رساند که فرایند فرسودگی قطعات و بدنه را سرعت می‌بخشد.

 آماده سازی کولر ماشین

بررسی وضعیت باد لاستیک‌ها

فشار باد لاستیک تحت تاثیر دمای محیط، کم و زیاد می‌شود. این فشار با هر 10 درجه افزایش گرما به میزان 2 psi بالاتر می‌رود. اولین قدم برای بررسی تایرها، اطلاع از رقم دقیق میزان باد است که توسط خودروسازی‌ها اعلام می‌شود و در مرحله بعدی، کنترل آن بر روی هر چهار چرخ و اطمینان از استاندارد بودن فشار باد لاستیک‌ها است. متاسفانه بسیاری از مردم، تنها به کنترل یک تایر، اکتفا کرده و سه مورد دیگر را بررسی نمی‌کنند که با این کار، خطراتی مثل ترکیدن آن‌ها را به جان می‌خرند.

استفاده از روغن و فیلتر جدید

یکی از کاربردهای مهم روغن و فیلتر آن، خنک کردن قطعات پیشرانه و کمک غیر مستقیم به کولر ماشین است؛ بنابراین تاثیر زیادی در کاهش دمای موتور دارد. با نزدیک شدن به فصل گرما، در صورتی که روغن و فیلتر، نیاز به تعویض داشت؛ باید آن‌ها رو نو کرده و اگر حجم روغن بیشتر از حد استاندارد بود، مقدار اضافی را خالی کنید.

نکته: حداقل زمان توصیه شده برای تعویض روغن و فیلتر آن، هر سه ماه یکبار است. البته شاید خاصیت این ماده تا چند ماه بعد هم حفظ شود؛ بنابراین آن را مرتبا به خصوص در تابستان چک کنید تا کولر خودرو شما، تحت تاثیر گرمای تزریقی توسط روغن خراب به موتور، قرار نگیرد.

کنترل سیستم خنک‌کننده و رادیاتور

مورد دیگری که پیش از آماده‌سازی کولر خودرو، باید بررسی شود؛ کارکرد درست رادیاتور و سیستم خنک‌کننده است. اگر این موارد به اندازه کافی موتور را خنک نکنند؛ قطعات فلزی موجود در پیشرانه ممکن است که ذوب شوند.

برخی از خودروها دارای سیستم هوشمند خنک‌کننده هستند که با حساسیت بالا، دمای ماشین را همیشه تحت نظر دارد. در فصل گرما باید تمام قطعات این سیستم را در فاصله‌های زمانی کوتاه و مرتب بررسی کنید؛ زیرا با خرابی هر قطعه، عملکرد صحیح آن مختل می‌شود.

اگر می‌خواهید ماشین‌تان در گرما جوش نیاورد؛ رادیاتور را چک کرده و مطمئن شوید که هیچ‌گونه نشتی نداشته باشد. ترافیک هم دلیل دیگری است که منجر به جوش آوردن موتور می‌شود.

کنترل کولر خودرو

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا مانع نفوذ گرد و غبار به قطعات موتور و همچنین سیستم کولر ماشین می‌شود. این قطعه در فصل زمستان، آلودگی‌های زیادی را به خود جذب می‌کند و زودتر بهره‌وری خود را از دست می‌دهد.

زمان استفاده از فیلتر هوای جدید، کاملا بستگی به مسیرهایی دارد که شما در آن رانندگی کرده‌اید. اگر بیشتر به جاده‌های خاکی رفت و آمد دارید؛ باید این قطعه را در فاصله‌های زمانی کمتر، تعویض کنید. بهترین روش، کنترل فیلتر در دوره‌های زمانی مشخص و پیش از شروع فصل‌ها به خصوص تابستان است؛ زیرا ظاهر آن به روشنی از میزان کیفیت خبر می‌دهد.

نکته مهم: فیلتر هوای کثیف، مصرف بنزین را بیشتر کرده و سوخت بیشتر هم، دمای اتاقک اتومبیل را بالا می‌برد. در نتیجه کولر خودرو برای متعادل‌سازی هوا، مجبور به کار کردن با فشار بیشتری می‌شود.

نکات ضروری در استفاده از کولر خودرو

 1. پنجره‌ها با فعالیت کولر ماشین، باید بسته شوند. در صورتی که شیشه‌های اتومبیل، پایین و سیستم خنک‌کننده روشن باشد؛ به کولر فشار آمده و احتمال آسیب، وجود دارد. همچنین پنجره باز، انرژی تولیدشده توسط آن را هدر داده و دمای پایین داخل را با گرمای بیرون جایگزین می‌کند.
 2. اگر ماشین خود را در گرما پارک کردید؛ هنگام روشن کردن آن، شیشه‌ها را پایین کشیده و فقط، دستگاه تهویه را روشن کنید. پس از چند دقیقه، استارت بزنید؛ مسیر کوتاهی را رانندگی کرده و سپس کولر خودرو را روشن کنید.
 3. محفظه کولر به دلیل رطوبت بالا، فضای مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند. بنابراین بهتر است که به صورت مرتب، فیلتر تصفیه آن را تعویض کنید.
 4. پیش از شروع به استفاده از کولر خودرو در فصل گرما، فشار گاز آن را کنترل کرده و از استاندارد بودن میزان آن مطمئن شوید.
 5. زمانی که کولر ماشین روشن است؛ کمی به موتور فشار می‌آید. بنابراین در سربالایی‌ها یا سرعت بالا، بهتر است که سیستم خنک‌کننده خودرو را خاموش کرده یا درجه آن را کاهش دهید

چرا باد کولر ماشین گرم است؟

گاهی همه چیز طبق اصول و برنامه پیش نمی‌رود مثلا انتظار داریم که باد کولر ماشین خنک باشد اما این اتفاق پیش نمی‌آید. گرم بودن باد کولر دلایل گوناگونی دارد که به بررسی آن می‌پردازیم.

دلایل گرم بودن باد کولر

کاهش گاز کولر

یکی از شایع‌ترین دلایل گرم بودن باد کولر کاهش میزان گاز آن است. گاز کولر وظیفه خنک کنندگی سیستم کولر را به عهده دارد. اگر گاز کولر از سطح مشخصی پایین‌تر باشد، کولر خودرو قادر به خنک کردن نیست و باد گرم از محفظه آن دمیده می‌شود. به خاطر داشته باشید که کولرهای گازی نیاز به شارژ دوره‌ای ندارد و تنها دلیلی که می‌تواند میزان گاز آن را کاهش دهد، نشتی است که باید محل آن تشخیص داده شود.

وجود مشکل در برق خودرو

اجزای مختلف کولر برای کار کردن به برق نیاز دارند و در صورت وجود مشکل در سیستم برق خودرو، کولر به درستی کار نمی‌کند.

سرعت بالا

رانندگی با دور موتور بالا سبب می‌شود که کولر خودرو قادر به خنک کردن نباشد و باد آن گرم شود. به همین سبب توصیه می‌شود که دور موتور خودرو را در حد متعادل نگه دارید و از رانندگی با دور موتور بالا بپرهیزید.

وجود گرد و خاک در اوپراتور کولر

به دلیل عبور هوا از اوپراتور، معمولا یک لایه گرد و خاک روی آن می‌نشیند و همین دلیل سبب گرم شدن باد کولر می‌شود. برای جلوگیری از این کار قبل از استفاده از کولر باید اپراتور آن را از گرد و خاک تمیز کنید.

 1. نکات استفاده از کولر خودرو

یخ زدن اپراتور

بیشتر خودروها یک سنسور درون کابین دارند که دمای هوا را می‌سنجد، در صورتی که دمای هوا به صفر درجه برسد، کمپرسور کولر را قطع می‌کند. این مکانیزم برای جلوگیری از یخ زدن اپراتور یاد قطع زود هنگام کمپرسور طراحی شده است. زمانی که این سنسور به درستی کار نکند، کمپرسور یخ می‌زند و حجم هوای خارج شده از دریچه‌ها کم می‌شود.

خرابی دریچه های کولر و بخاری

خرابی یا تنظیم نبودن دریچه کولر و بخاری سبب سرد شدن بخاری در زمستان و گرم شدن کولر در تابستان می‌شود.

کثیفی کندانسور

کندانسور یا رادیاتور یکی از قطعات سیستم خنک کننده خودرو است. گاز کولر پس از اینکه از کمپرسور عبور می‌کند علاوه بر فشرده شدن، دمای بسیار بالایی دارد که باید بیشتر دمای خود را در رادیاتور از دست بدهد تا پس از رسیدن به قسمت کم فشار بتواند گرما را بگیرد و هوا را خنک کند. حال اگر رادیاتور کولر که در جلوی خودرو قرار دارد، کثیف باشد این اتفاق به درستی رخ نمی‌دهد. به همین سبب توصیه می‌شود که هر سال رادیاتور کولر را تمیز کنید.

چرا شارژ کردن گاز کولر ماشین مهم است؟

خودروهای امروزی برای خنک کردن کابین از فرایند تبخیر و تصعید استفاده می‌کنند. زمانی که کولر خودرو به درستی کار نمی‌کند و  هوای درون کابین خنک نمی‌شود باید ببینید که گاز کولر کم شده است یا خیر. به یاد داشته باشید که در صورت کم شدن گاز کولر باید به دنبال یک نشتی باشید و قبل از شارژ کردن گاز کولر باید نشتی را برطرف کنید. به خاطر داشته باشید که

گاز کولر سمی است و بهتر است برای شارژ کردن آن به یک متخصص مراجعه کنید.

وسایل لازم برای شارژ کردن گاز کولر ماشین

همانطور که گفته شد بهتر است شارژ کردن گاز کولر را به یک فرد متخصص بسپارید اما تا مراحلی می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. برای شارژ کردن گاز کولر به این وسایل نیاز دارید:

 • کپسول یک کیلویی گاز
 • گیج منیفولد
 • رابط شلنگ
 • شلنگ

مراحل شارژ گاز کولر ماشین

 • ابتدا باید داخل موتور خودرو لوله و والف کولر را پیدا کنید
 • این لوله یک درپوش آبی رنگ دارد که باید آن را باز کرده و به وسیله یک شی والف را فشار دهید
 • اگر گاز بیرون زده شود یعنی کولر گاز دارد
 • اما اگر گاز بیرون زده نشود، یعنی باید گاز کولر را شارژ کنید
 • شلنگ گیج را به والف وصل کنید
 • پیچ شلنگ گیج را باز کنید تا هوای موجود در آن خالی شود
 • شیر کپسول گاز را باز کنید تا گاز وارد سیستم کولر شود
 • شیر گیج را ببندید و ماشین را روشن کنید
 • سپس کولر ماشین را روشن کرده و حالت پنکه را روی تند قرار دهید
 • گیج باید عددی بین ۳۵ تا  ۴۰  psi را نشان دهد
 • اگر عدد کمتر از این بود شیر گاز را باز کنید تا به این عدد برسید
 • زمانی که به این عدد رسیدید یعنی سیستم کاملا شارژ شده است

به یاد داشته باشید که بهتر است شارژ کردن کولر را به یک فرد متخصص بسپارید.

 

نویسنده: شیوا فاضلی- شقایق صفی خانی

فروش فوری خودرو کارکرده