چگونه کولر خودرو را برای تابستان آماده کنیم؟

۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ چگونه کولر خودرو را برای تابستان آماده کنیم؟

آماده سازی کولر خودرو و استفاده از پارکینگ مناسب، دو مورد ضروری است که برای مراقبت از وسیله نقلیه در فصل گرما، باید به آن‌ها اهمیت داده شود. ماشین خود را تا جایی که امکان دارد در محلی که تحت تاثیر آفتاب شدید است؛ آن هم به مدت طولانی، پارک نکنید. همچنین در صورتی که مجبور به پارک کردن در فضای رو باز هستید؛ آن را زیر سایه قرار داده و حتما از آفتاب‌گیر یا روکش استفاده کنید تا اتومبیل، کمتر در معرض آفتاب باشد.

سرویس کولر خودرو اما از یافتن پارکینگ مناسب هم مهم‌تر است؛ زیرا علاوه بر مراقبت از ماشین، آسایش را هم برای سرنشینان آن به ارمغان می‌آورد. ما در خودرو 45، تمام موارد مهمی که برای آماده سازی سیستم خنک‌کننده، پیش از شروع تابستان نیاز است را در این مطلب گردآوری کردیم تا شما با مطالعه و به کارگیری آن‌ها، تجربه خوبی از رانندگی یا مسافرت با اتومبیل خود در گرم‌ترین فصل سال را به دست آورید.

 

مراحل آماده‌سازی کولر ماشین برای فصل گرما

 آماده سازی کولر ماشین

سرویس کولر خودرو ضروری‌ترین کاری است که برای مقابله با هوای آفتابی و روزهای داغ سال، پیش از شروع فصل و حتی از اواسط بهار، باید به فکر آن باشید. دمای بالا در محیط بسته و کوچکی مثل اتومبیل، نه تنها باعث ناآرامی افراد داخل آن می‌شود؛ بلکه به قطعاتی مثل شلنگ‌ها، رادیاتور و … هم آسیب‌هایی می‌رساند که فرایند فرسودگی قطعات و بدنه را سرعت می‌بخشد.

بررسی وضعیت باد لاستیک‌ها

فشار باد لاستیک تحت تاثیر دمای محیط، کم و زیاد می‌شود. این فشار با هر 10 درجه افزایش گرما به میزان 2 psi بالاتر می‌رود. اولین قدم برای بررسی تایرها، اطلاع از رقم دقیق میزان باد است که توسط خودروسازی‌ها اعلام می‌شود و در مرحله بعدی، کنترل آن بر روی هر چهار چرخ و اطمینان از استاندارد بودن فشار باد لاستیک‌ها است. متاسفانه بسیاری از مردم، تنها به کنترل یک تایر، اکتفا کرده و سه مورد دیگر را بررسی نمی‌کنند که با این کار، خطراتی مثل ترکیدن آن‌ها را به جان می‌خرند.

استفاده از روغن و فیلتر جدید

یکی از کاربردهای مهم روغن و فیلتر آن، خنک کردن قطعات پیشرانه و کمک غیر مستقیم به کولر ماشین است؛ بنابراین تاثیر زیادی در کاهش دمای موتور دارد. با نزدیک شدن به فصل گرما، در صورتی که روغن و فیلتر، نیاز به تعویض داشت؛ باید آن‌ها رو نو کرده و اگر حجم روغن بیشتر از حد استاندارد بود، مقدار اضافی را خالی کنید.

نکته: حداقل زمان توصیه شده برای تعویض روغن و فیلتر آن، هر سه ماه یکبار است. البته شاید خاصیت این ماده تا چند ماه بعد هم حفظ شود؛ بنابراین آن را مرتبا به خصوص در تابستان چک کنید تا کولر خودرو شما، تحت تاثیر گرمای تزریقی توسط روغن خراب به موتور، قرار نگیرد.

کنترل سیستم خنک‌کننده و رادیاتور

کنترل کولر خودرو

مورد دیگری که پیش از آماده‌سازی کولر خودرو، باید بررسی شود؛ کارکرد درست رادیاتور و سیستم خنک‌کننده است. اگر این موارد به اندازه کافی موتور را خنک نکنند؛ قطعات فلزی موجود در پیشرانه ممکن است که ذوب شوند.

برخی از خودروها دارای سیستم هوشمند خنک‌کننده هستند که با حساسیت بالا، دمای ماشین را همیشه تحت نظر دارد. در فصل گرما باید تمام قطعات این سیستم را در فاصله‌های زمانی کوتاه و مرتب بررسی کنید؛ زیرا با خرابی هر قطعه، عملکرد صحیح آن مختل می‌شود.

اگر می‌خواهید ماشین‌تان در گرما جوش نیاورد؛ رادیاتور را چک کرده و مطمئن شوید که هیچ‌گونه نشتی نداشته باشد. ترافیک هم دلیل دیگری است که منجر به جوش آوردن موتور می‌شود.

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا مانع نفوذ گرد و غبار به قطعات موتور و همچنین سیستم کولر ماشین می‌شود. این قطعه در فصل زمستان، آلودگی‌های زیادی را به خود جذب می‌کند و زودتر بهره‌وری خود را از دست می‌دهد.

زمان استفاده از فیلتر هوای جدید، کاملا بستگی به مسیرهایی دارد که شما در آن رانندگی کرده‌اید. اگر بیشتر به جاده‌های خاکی رفت و آمد دارید؛ باید این قطعه را در فاصله‌های زمانی کمتر، تعویض کنید. بهترین روش، کنترل فیلتر در دوره‌های زمانی مشخص و پیش از شروع فصل‌ها به خصوص تابستان است؛ زیرا ظاهر آن به روشنی از میزان کیفیت خبر می‌دهد.

نکته مهم: فیلتر هوای کثیف، مصرف بنزین را بیشتر کرده و سوخت بیشتر هم، دمای اتاقک اتومبیل را بالا می‌برد. در نتیجه کولر خودرو برای متعادل‌سازی هوا، مجبور به کار کردن با فشار بیشتری می‌شود.

 

نکات ضروری در استفاده از کولر خودرو

نکات استفاده از کولر خودرو

  1. پنجره‌ها با فعالیت کولر ماشین، باید بسته شوند. در صورتی که شیشه‌های اتومبیل، پایین و سیستم خنک‌کننده روشن باشد؛ به کولر فشار آمده و احتمال آسیب، وجود دارد. همچنین پنجره باز، انرژی تولیدشده توسط آن را هدر داده و دمای پایین داخل را با گرمای بیرون جایگزین می‌کند.
  2. اگر ماشین خود را در گرما پارک کردید؛ هنگام روشن کردن آن، شیشه‌ها را پایین کشیده و فقط، دستگاه تهویه را روشن کنید. پس از چند دقیقه، استارت بزنید؛ مسیر کوتاهی را رانندگی کرده و سپس کولر خودرو را روشن کنید.
  3. محفظه کولر به دلیل رطوبت بالا، فضای مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند. بنابراین بهتر است که به صورت مرتب، فیلتر تصفیه آن را تعویض کنید.
  4. پیش از شروع به استفاده از کولر خودرو در فصل گرما، فشار گاز آن را کنترل کرده و از استاندارد بودن میزان آن مطمئن شوید.
  5. زمانی که کولر ماشین روشن است؛ کمی به موتور فشار می‌آید. بنابراین در سربالایی‌ها یا سرعت بالا، بهتر است که سیستم خنک‌کننده خودرو را خاموش کرده یا درجه آن را کاهش دهید.

 

نویسنده: شیوا فاضلی