انواع فیلتر خودرو و عملکرد آن

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ انواع فیلتر خودرو و عملکرد آن

فیلترها قطعات ارزان قیمتی هستند که نقش مهمی در عملکرد و سلامت خودرو دارند. فلیترهای خودرو باید در زمان معینی تعویض شوند تا بتوانند نقش خود را به درستی ایفا کنند. بی توجهی به تعویض و یا تمیز کردن فیلترها می‌تواند به خودرو آسیب جدی وارد کند به همین منظور لازم است که اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید.

انواع فیلترهای خودرو

خودروها معمولا سه فیلتر هوا، روغن و سوخت دارند و همانطور که از نام آن مشخص است، این قطعه خودرویی وظیفه فیلتر کردن را دارد تا هوا، سوخت و روغن تمیز به خودرو برسد.

فیلتر هوا

فیلترهای هوا از مواد سلولزی، کتان و اسفنج ساخته شده است. این فیلتر در ورودی هوا به محفظه موتور قرار گرفته است تا هوای وارد شده به موتور را تمیز کند و اجازه ندهد که ذرات گرد و غبار وارد موتور شود. فیلترها باید در زمان‌های معینی تعویض شوند و این زمان با توجه به محیط جغرافیایی و بالا یا پایین بودن آلاینده‌های هوا متفاوت است و آلاینده‌ها روی عمر آنها تاثیر گذارند. هنگامی که فلیتر هوای خودرو دچار مشکل شود با علایمی که در ادامه می‌آید مشخص می‌شود، این علایم عبارتند از:

  • روشن شدن چراغ چک خودرو
  • پایین آمدن سرعت خودرو
  • بالا رفتن مصرف سوخت

این علایم نشان دهنده کثیف بودن فیلتر هوا است و باید نسبت به تعویض و یا تمیز کردن آن اقدام کرد. همانطور که گفته شد زمان تعویض فیلتر هوا به موقعیت جغرافیایی که در آن رانندگی می‌کنید ارتباط دارد و از آنجایی که فیلتر هوا جزو قطعات مصرفی خودرو به شمار می‌رود بهتر است که هر ۵ هزار کیلومتر تعویض شود البته بهتر است که تا رسیدن به ۵ هزار کیلومتر این قطعه دوباره تمیز شود.

همچنین یک فیلتر هوای دیگر در کابین وجود دارد تا هوای وارد شده از فن به داخل کابین را تمیز کند. معیوب بودن فیلتر هوای کابین با علایم زیر همراه است؛

  • بوی نامطبوع از دریچه‌های هوا وارد خودرو شود
  • شنیده شدن صدای اضافه از فن خودرو
  • جریان ورودی هوا از دریچه‌ها کاهش پیدا می‌کند

فیلتر‌های هوا قبل از تعویض قابلیت تمیز شدن دارند و می‌توان آن را دو یا سه بار تمیز کرد که این کار با پارچه نمناک و یا دستگاه مکش انجام می‌گیرد.

فیلتر روغن

جنس فیلتر روغن موتور به طور معمول از سلولز است. این فیلتر از ورود گرد و غبار،‌ روغن فاسد و آلوده و ذرات فلزی به اجزای داخلی موتور جلوگیری می‌کند اگر فیلتر روغن به درستی کار نکند عملکرد اجزای موتور دچار اختلال می‌شود و ممکن است مانع از حرکت خودرو شود. اگر فیلتر روغن مشکل داشته باشد صداهای غیر عادی از موتور شنیده می‌شود. همچنین اگر فیلتر روغن معیوب باشد هنگامی که با گیج (میله اندازه گیری روغن ماشین) روغن را اندازه‌گیری می‌کنید در روغن دانه‌هایی مانند شن به رنگ سیاه و سفید دیده می‌شود. نشانه دیگری که از معیوب بودن این قطعه مهم خبر می‌دهد روشن شدن چراغ هشدار دهنده روغن است. بهتر است به جای تمیز کردن فیلتر روغن آن را تعویض کنید تا روغن بدون ناخالصی به موتور وارد شود. زمان تعویض این فیلتر به روغنی که استفاده می‌شود بستگی دارد؛ برای مثال زمانی که از روغن موتور ۵ هزار کیلومتری استفاده شود، فیلتر آن باید بعد از طی ۱۰ هزار کیلومتر تعویض شود و در صورتی که از روغن ۲۰ هزار کیلومتری استفاده شود با هر تعویض روغن فیلتر آن نیز باید تعویض شود.

فیلتر سوخت

هر نوع سوختی که وارد موتور خودرو می‌شود نیاز به عبور از فیلتر دارد تا ناخالصی‌های آن گرفته شود. اگر سوخت ناخالصی داشته باشد به موتور خودرو آسیب می‌زند. فیلترهای سوخت معمولا در لوله سوخت رسانی قرار دارند تا بتوانند عمل فیلترینگ را انجام دهند. معیوب بودن فیلتر سبب می‌شود که خودرو روشن نشود و یا در زمان رانندگی متوقف شود و شتاب آن نیز کم شود. فیلتر سوخت مانند فیلترهای دیگر خودرو نیست که زمان مشخصی برای تعویض داشته باشد. بهتر است با دیدن هر یک از این نشانه‌ها نسبت به تعویض فیلتر سوخت اقدام کرد.

دلیل اهمیت تعویض فیلترها

همانطور که گفته شد فیلترها لوازم مصرفی خودرو محسوب می‌شوند و بعد از مدتی به درستی عمل نمی‌کنند و نمی‌توانند عمل فیلترینگ را انجام دهند به همین دلیل باید تعویض شود البته زمان تعویض آن به میزان آلایندگی در شهرها و نوع رانندگی ارتباط دارد اما بهتر است هنگام سرویس دوره‌ای خودرو مورد بررسی قرار گیرند. این قطعات کوچک و ارزان قیمت نقش مهمی دارند و سلامت موتور خودرو با سلامت آنها ارتباط مستقیمی دارد و نباید نسبت به آن بی توجه بود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شقایق صفی‌خانی