محصولات ایران خودرو در بازار

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ محصولات ایران خودرو در بازار

گروه صنعتی ایران خودرو،  به عنوان اولین کمپانی خودروسازی ایران از سال ۱۳۵۴ فعالیت خود را با تولید مدل نوستالژیک پیکان آغاز کرد و به بنیان‌گذار صنعت تولید اتومبیل در ایران تبدیل شد.  این شرکت،  سال‌ها تولید پیکان را ادامه داد تا اینکه  در سال ۱۳۸۴،  مهر پایان را بر پیشانی این خودرو قدیمی کوبید و آن را راهی موزه کرد.

ایران خودرو از اواخر دهه ۶۰ شمسی تولید مدل پژو ۴۰۵ را در کارخانه‌های خود بنیان نهاد و تاکنون به تولید این محصول اهتمام ورزیده است. البته در این بین شرکت ایران خودرو بیکار ننشست و برخی محصولات دیگر نظیر: پژو ۲۰۶ هاچبک و صندوقدار، پژو پارس (به عنوان مدل فیس لیفت ۴۰۵)، رانا (نسخه مشتق شده از ۲۰۶ صندوقدار)، سمند (محصولی بر پایه پژو ۴۰۵)، دنا (اشتقاق یافته از سمند) و دنا پلاس را راهی بازار خودرو کشورمان کرده است.

افزایش تولید ایران‌ خودرو دیزل

تولید بیش از۸ هزار دستگاه خودرو در دستور کار ایران خودرو دیزل قرار گرفته است. مدیران خودروساز بر این باور هستند که افزایش تولید موجب تقویت صنعت خودرو خواهد شد. بر اساس آمار تا ۳ ماهه پایانی سال ۹۹، شرکت ایران خودرو دیزل توانست از محل افزایش تولید، درآمد خود را بیش از۳ برابر در مقایسه با سال ۹۸ افزایش دهد. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری، درآمد این شرکت دوباره افزایش پیدا کند.

تارا K132

پس از برجام، گروه صنعتی ایران خودرو و گروه پژو سیتروئن تصمیم گرفتند تا خودروهای جدیدی مثل پژو ۲۰۰۸، ۲۰۸ و ۳۰۱ را وارد بازار ایران کنند.

اما تحریم‌ها مانع از این کار شد و در پی آن گروه صنعتی ایران خودرو، تغییراتی در طرح پژو ۳۰۱ اعمال کرد و آن را با نام تارا (K132) به تولید انبوه رساند. این خودرو که فیس‌لیف پژو ۳۰۱ به شمار می‌آید، از یک موتور ۱۶۰۰ سی سی بهره می‌گیرد که ۱۱۰ اسب بخار را به چرخ‌های آن منتقل می‌کند. تارا می‌تواند با استفاده از یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی در طی ۹.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

تارا K132 محصول ایران خودرو

  پژو پارس

در اواخر دهه ۷۰ شمسی و اوایل دهه ۸۰ شرکت ایران خودرو اقدام به ارائه نسخه‌ای فیس لیفت و نسبتا لوکس‌تر از پژو ۴۰۵ کرد که ابتدا با نام سفیر سپس پرشیا و در نهایت پژو پارس راهی بازار کشورمان شد. گرچه پژو پارس از قوای فنی مشابه با پژو ۴۰۵ (موتور 1800 سی سی) بهره می‌برد، اما یک نسخه خاص از آن به نام  ای ال ایکس (ELX)،  برای چند سال به بازار آمد که از پیشرانه ۱۶ سوپاپ مشترک با سیتروئن زانتیا نیرو می‌گرفت. تولید مدل ای ال ایکس ( ELX)،  پس از چند سال متوقف شد اما ساخت پژو پارس در این سال‌ها با پیشرانهXU7  و TU5 همراه با گیربکس دستی و اتومات، در قالب مدل‌های ال ایکس، سال، دوگانه‌سوز، اتوماتیک و… تا به امروز همچنان ادامه یافته است.

جدیدترین قیمت محصولات ایران خودرو

 پژو ۲۰۶

پژو ۲۰۶ از سال ۱۹۹۸ در لیست تولیدات شرکت فرانسوی پژو قرار گرفت و اوایل دهه هشتاد شمسی بود که جاده‌های کشورمان را مزین به حضور خودش ساخت. این خودرو جمع‌ و جور در تیپ‌های مختلف و مجهز به دو نوع پیشرانه ۴ سیلندر تنفس طبیعی با نام‌های TU3 و TU5 به پارکینگ منازل ایرانیان راه یافت.

پیشرانه تیو۳ به عنوان مدل کم‌توان‌تر قادر به تولید نیرویی معادل ۷۵ اسب بخار و ۱۱۸ نیوتن متر گشتاور است که به واسطه گیربکس ۵ سرعته دستی به سوی چرخ‌های جلو انتقال می‌یابد. پیشرانه TU5 نیز همان‌طور که اشاره شد معادل با 105 اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این مدل علاوه بر گیربکس ۵ سرعته دستی با یک جعبه‌دنده چهار سرعته اتوماتیک مجهز به مبدل گشتاور (موسوم به AL4) نیز وارد بازار شد.

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو

پژو ۲۰۷ صندوقدار

پس از ۴ سال توقف تولید ۲۰۷، ایران خودرو پژو ۲۰۷ صندوقدار خود را در سال ۱۳۹۵ به بازار فرستاد. این خودرو ابتدا در تیپ دنده‌ای به بازار آمد که تغییراتی مانند چراغ‌های جدید جلو و عقب، آینه و رینگ جدید داشت همچنین امکاناتی از قبیل دوربین و سنسور عقب، مانیتور لمسی، کروز کنترل، دی لایت و غربیلک فرمان با دکمه‌های کنترل صوتی به این خودرو اضافه شد. تحریم‌ها سبب شد که ایران خودرو کروزکنترل و رینگ آلومینیومی را از روی ۲۰۷ دنده‌ای و رینگ آلومینیومی را از روی ۲۰۷ اتوماتیک حذف کند. از ابتدای سال ۹۹ پژو ۲۰۷ صندوقدار با فرمان قابل سفارش شد.

پژو ۲۰۷ صندوقدار 

پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ که یکی از قدیمی‌ترین و بنیادی‌ترین تولیدات ایران خودرو به شمار می‌رود از سال ۱۳۶۹ رسما وارد سبد محصولات ایران خودرو گردید و تولید آن تا زمان حاضر تداوم یافته است. ۴۰۵ طی این سال‌ها تغییرات چندان گسترده‌ای را به خود ندیده و عموما با یک پیشرانه ۱۸۰۰ سی سی XU7  راهی بازار شده است. توانمندی این پیشرانه معادله ۱۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور بوده که توسط یک جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی به سوی چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود.

همچنین نسخه فیس لیفت پژو ۴۰۵ موسوم به مدل SLX نیز در این سال‌ها به مشتریان عرضه شده که از یک پیشرانه ۱۶ سوپاپ به حجم ۱.۶ لیتر موسوم به TU5 (مشترک با پژو ۲۰۶) نیرو می‌گیرد؛ توان حاصل از پیشرانه TU5 برابر ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور آن نیز معادل ۱۴۲ نیوتن متر است که توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو انتقال می‌یابد.

پژو 405 محصول ایران خودرو

سمند

سمند که به عنوان خودرو ملی ایران از سال ۱۳۸۰ به بازار ایران ارائه شد، از پلتفرم مشترک با پژو ۴۰۵ بهره می‌برد و همچنان در لیست تولیدات ایران‌خودرو حضور دارد. سمند با تیپ‌های مختلف همچون LX، دوگانه، سال، سورن و… عرضه شد که علاوه بر قوای فنی مشترک با پژو ۴۰۵ (موتور۱۸۰۰)، به یک پیشرانه جدید پایه گازسوز موسوم به موتور EF7 نیز مجهز شده‌اند. موتور سمند ال ایکس EF7 دارای توانی معادل ۱۱۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۵۷ نیوتن‌متر است که توسط جعبه دنده ۵ سرعته به سوی چرخ‌های جلو روانه می‌شود.

سمند ال ایکس محصول ایران خودرو

سمند سورن

سمند سورن که تغییر یافته سمند x7 و LX است برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ توسط ایران خودرو به بازار عرضه شد. این خودرو تغییراتی در جلو پنجره، سپرها و چراغ‌ها نسبت به سمند معمولی دارد همچنین بخش فنی این خودرو با سمند معمولی متفاوت است. در سال ۱۳۹۰ سمند سورن با موتور EF7 به بازار عرضه شد و پس از آن خودرویی با امکانات بیشتر به نام سورن  ELX به بازار آمد که از سال ۱۳۹۵ مدل توربو آن نیز راهی بازار شده است.

لازم به ذکر است که ایران خودرو در زمستان ۹۸ خودرو سمند سورن پلاس نیز رونمایی شد و هنوز قیمت نهایی این خودرو به دلیل نوسانات نرخ ارز و تلاطم بازار خودرو قطعی نشده است.

سمند سورن محصول ایران خودرو

رنو ال ۹۰ (تندر ۹۰)

ال ۹۰ سدانی اقتصادی است که در زیرمجموعه رومانیایی شرکت رنو یعنی داچیا به تولید رسیده و از سال ۱۳۸۶ مونتاژ آن در شرکت ایران خودرو آغاز شد. قرار بود ال ۹۰ به عنوان محصولی ارزان‌قیمت جایگزین پیکان شود اما امروزه به یکی از گران‌ترین تولیدات ایران‌خودرو بدل شده است. نمونه فیس‌لیفت تندر ۹۰ با عنوان «تندر پلاس» نیز در سال‌های اخیر به لیست محصولات شرکت ایران خودرو اضافه شد.

تمام تیپ‌های تندر ۹۰ شامل تندر پلاس، پارس تندر (محصول پارس خودرو) و…، از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری با نام K4M نیرو می‌گیرند. توان پیشرانه مذکور برابر ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۰ نیوتن متر گشتاور است که توسط جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی یا ۴سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود.

رنو ال 90 محصول ایران خودرو
رانا

اتومبیل رانا به عنوان یکی از تولیدات ملی ایران خودرو از سال ۱۳۹۱ در لیست تولیدات این شرکت جای گرفت. رانا که در واقع نسخه فیس لیفت شده پژو ۲۰۶ صندوقدار به حساب می‌آید، با با چهره متفاوت و فضای داخلی دگرگون شده نسبت به پژو ۲۰۶ روانه بازار ایران شد. قوای فنی این محصول با پژو ۲۰۶ تیپ ۵ تفاوت چندانی نداشته و از همان پیشرانه TU5 نیرو می‌گیرد.

رانا معمولی محصول ایران خودرو

رانا پلاس

رانا پلاس در زمستان ۹۸ معرفی شد. این خودرو نسخه ارتقا یافته رانا است؛ تغییر در چراغ‌های جلو و عقب، مجهز به دی‌لایت نئونی، هم رنگ شدن دستگیره‌ها با بدنه، تغییر در قاب آینه‌ها و قالپاق‌ها و جلو پنجره جدید از تفاوت‌های ظاهری رانا پلاس حکایت دارد. یورو۵ شدن رانا پلاس یکی از نکات مهم این خودرو محسوب می‌شود.

یکی دیگر از اصلاحاتی که باید در رانا ایجاد شود داشبرد آن است، اما انگار ایران خودرو در مدل رانا پاس هم این مشکل را بر طرف نکرده و از همان داشبورد خشک در رانا پلاس استفاده کرده است. موتور ۱.۶ لیتری رانا پلاس ۱۰۵ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند ۱۴۲ نیوتن متر کشتاور تولید کند. ایران خودرو فرمان کمک برقی را جایگزین پمپ هیدرولیک در رانا پلاس کرده است.

رانا پلاس محصول ایران خودرو

 دنا

دنا نیز به عنوان نسخه فیس لیفت سمند روانه بازار کشورمان شدد و با توجه به ظاهر بسیار جذاب‌تر مورد استقبال اکثر هم‌وطنان و مشتریان ایرانی قرار گرفت. دنا از همان پیشرانه EF۷ به کار رفته در سمند نیرو می‌گیرد. همچنین پس از ارائه دنا، شرکت ایران خودرو اقدام به عرضه محصول دیگری به نام دنا پلاس کرد که تفاوت‌هایی از نظر ظاهری با دنای معمولی دارد.

دنا پلاس نیز از همان موتور EF7نیروی خود را دریافت می‌کند که توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به سوی چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. البته گل سرسبد محصولات دنا به دنا پلاس توربو مشهور شده است؛ این محصول به یک پیشرانه توربوشارژ بر پایه موتور EF۷ مجهز شده که قادر به تولید نیرویی معادل ۱۵۰  اسب بخار قدرت و ۲۱۵  نیوتن متر گشتاور خواهد بود.

دنا معمولی محصول ایران خودرو

مطالب مرتبط:

دنا پلاس

دنا پلاس نسخه پیشرفته و مجهزتر دنا است که امکانات بیشتری نیز نسبت به آن دارد. خودرو دنا با استقبال بسیار خوبی رو‌به‌رو شد و پس از آن ایران خودرو از دو محصول جدید خود یعنی دنا پلاس و پژو۲۰۷ صندوقدار رونمایی کرد. ایران خودرو با چند تغییر در چهره دنا موفق شد چهره لوکسی از دنا پلاس ارائه کند. از نظر طراحی داخلی دنا و دنا پلاس تفاوتی ندارند اما پس از نارضایتی مشتریان از کیفیت ساخت دنا، ایران خودرویی‌ها این مشکل را در دنا پلاس حل کرده‌اند. دوربین دید عقب، آنتن کوسه‌ای، سانروف و سیستم مولتی مدیا جدید از تغییرات مهم دنا پلاس به شمار می‌رود و ایمنی این خودرو با ۴ ایربگ برای سرنشینان جلو پیشرفت خوبی داشته است.

دنا پلاس محصول ایران خودرو

 پژو ۲۰۰۸

پژو ۲۰۰۸ به عنوان یک محصول کراس اوور جمع‌وجور از سال ۲۰۱۳ در قالب مدل جایگزین ۲۰۷ استیشن واگن معرفی شد. این محصول در سال ۲۰۱۶ دستخوش فیس‌لیفت جزئی شده و از سال ۱۳۹۶ مهمان جاده‌های ایران شد؛ اما به دلیل شروع دور جدید تحریم‌ها تولید آن در حال حاضر متوقف شده و به حالت تعلیق درآمده است. پژو ۲۰۰۸ از یک پیشرانه توربوشارژ توانمند موسوم به THP۱۶۵ نیرویی برابر با ۱۶۳ اسب بخار دریافت می‌کند. گشتاور حاصل از این پیشرانه نیز معادل ۲۴۰ نیوتن متر خواهد بود که توسط یک جعبه‌دنده ۶ سرعته اتومات راهی چرخ‌های جلو می‌شود.

مشخصات فنی پژو 2008

مطالب مرتبط:

پس از توافق برجام نیز ایران خودرو قصد داشت خطوط تولید خود را تا حدی نونوار ساخته و در این بین فضایی برای محصولات جدید شرکت پژو-سیتروئن همچون ۲۰۰۸، ۲۰۸ و ۳۰۱ باز کند؛ اما به استثنای پژو ۲۰۰۸ که با شروع مونتاژش در کشورمان به صورت محدود راهی بازار ایران شد، دو مدل دیگر مجال چندانی برای ارائه به بازار دست نیافتند. ناگفته نماند که پژو ۳۰۱ به صورت تماما وارداتی و کاملا محدود برای مدتی از سوی ایران خودرو به مشتریان ایرانی تحویل داده شد. پس از اعمال مجدد تحریم‌ها همکاری میان صنعت خودروسازی ایران و سایر کمپانی‌های بین‌المللی از جمله پژو به حالت تعلیق درآمد و تولید این محصولات در هاله ابهام قرار گرفت.

همان‌طور که استحضار دارید، متأسفانه قیمت محصولات ایران خودرو همچون سایر خودروها این روزها با افزایش شدیدی در بازار مواجه شده است؛ این در حالیست که پیش ‌فروش ایران خودرو همچنان با قیمت‌های مصوب در بازار ادامه دارد و امید است قیمت کارخانه محصولات ایران خودرو همچون قیمت دنا معمولی ، قیمت محصولات پژو و به طور کل قیمت فروش نقدی ایران خودرو همانند سابق بدون افزایش باقی بماند تا التهابات بازار فرونشست کند. لطفا در ادامه با خودرو ۴۵ همراه باشید تا اطلاعات اجمالی پیرامون انواع محصولات ایران‌خودرو در بازار را به استحضار شما مخاطبان گرامی برسانیم.

رکورد تولید محصولات ایران خودرو شکسته شد

ایران خودرو با تولید ۳۷۰ هزار و ۳۹۹ دستگاه خودرو در ۹ ماه رکورد تولید یک ساله خود را شکست.این گروه خودروسازی موفق شد رکورد تولید یک ساله خود را در ۹ ماه بشکند و در ماه‌های آتی نیز قرار است ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو سواری و وانت تولید کند.

کلاهبرداری با نام پیش فروش ایران خودرو

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو نسبت به کلاهبرداری به صورت دعوت به مشارکت در طرح‌های پیش فروش ایران خودرو هشدار داد.

بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو گفت: تنها مرجع ثبت نام ایران خودرو سایت esale.ikco.ir است. تمامی اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌ها درباره پیش فروش ایرن خودرو از طریق این سایت منتشر می‌شود و هیچ وجهی زمان ثبت نام از مشتریا دریافت نمی‌شود.
عرضه محصولات ایران خودرو به صورت فروش فوری با سودها و قیمت‌های پایین از مصادیق کلاهبرداری است.

علاوه بر مدل‌های ذکر شده، شرکت ایران خودرو اقدام به عرضه برخی محصولات دیگر نظیر سوزوکی ویتارا و کیزاشی، هایما اس7، هایما اس 7 پلاس،  هایما اس5 و دانگ فنگ اچ30 کراس نیز کرده که در این مطلب به آنها اشاره‌ای نشده است.

نویسنده: حسین باباپور- شقایق صفی خانی