انواع محصولات ایران خودرو در بازار

۱۲ فروردین ۱۳۹۹ انواع محصولات ایران خودرو در بازار

گروه خودروسازی ایران خودرو به عنوان اولین کمپانی خودروسازی ایران از سال ۱۳۴۵ فعالیت خود را با تولید مدل نوستالژیک پیکان آغاز کرد و به بنیان‌گذار صنعت تولید اتومبیل در ایران تبدیل شد. این شرکت سال‌ها تولید پیکان را ادامه داد تا اینکه نهایتا در سال ۱۳۸۴ مهر پایان را بر پیشانی این خودرو قدیمی کوبید و آن را راهی موزه کرد.

به گزارش خودرو ۴۵، شرکت ایران خودرو از اواخر دهه ۶۰ شمسی تولید مدل پژو ۴۰۵ را در کارخانه‌های خود بنیان نهاد و تاکنون به تولید این محصول اهتمام ورزیده است. البته در این بین شرکت ایران خودرو بیکار ننشست و برخی محصولات دیگر نظیر: پژو ۲۰۶ هاچبک و صندوقدار، پژو پارس (به عنوان مدل فیس لیفت ۴۰۵)، رانا (نسخه مشتق شده از ۲۰۶ صندوقدار)، سمند (محصولی بر پایه پژو ۴۰۵)، دنا (اشتقاق یافته از سمند) و دنا پلاس را راهی بازار خودرو کشورمان کرده است.

پس از توافق برجام نیز ایران خودرو قصد داشت خطوط تولید خود را تا حدی نونوار ساخته و در این بین فضایی برای محصولات جدید شرکت پژو-سیتروئن همچون ۲۰۰۸، ۲۰۸ و ۳۰۱ باز کند؛ اما به استثنای پژو ۲۰۰۸ که با شروع مونتاژش در کشورمان به صورت محدود راهی بازار ایران شد، دو مدل دیگر مجال چندانی برای ارائه به بازار دست نیافتند. ناگفته نماند که پژو ۳۰۱ به صورت تماما وارداتی و کاملا محدود برای مدتی از سوی ایران خودرو به مشتریان ایرانی تحویل داده شد. پس از اعمال مجدد تحریم‌ها همکاری میان صنعت خودروسازی ایران و سایر کمپانی‌های بین‌المللی از جمله پژو به حالت تعلیق درآمد و تولید این محصولات در هاله ابهام قرار گرفت.

همان‌طور که استحضار دارید، متأسفانه قیمت محصولات ایران خودرو همچون سایر خودروها این روزها با افزایش شدیدی در بازار مواجه شده است؛ این در حالیست که پیش ‌فروش ایران خودرو همچنان با قیمت‌های مصوب در بازار ادامه دارد و امید است قیمت کارخانه محصولات ایران خودرو همچون قیمت دنا معمولی ، قیمت محصولات پژو و به طور کل قیمت فروش نقدی ایران خودرو همانند سابق بدون افزایش باقی بماند تا التهابات بازار فرونشست کند. لطفا در ادامه با خودرو ۴۵ همراه باشید تا اطلاعات اجمالی پیرامون انواع محصولات ایران‌خودرو در بازار را به استحضار شما مخاطبان گرامی برسانیم.

۱. پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ که یکی از قدیمی‌ترین و بنیادی‌ترین تولیدات ایران خودرو به شمار می‌رود از سال ۱۳۶۹ رسما وارد سبد محصولات ایران خودرو گردید و تولید آن تا زمان حاضر تداوم یافته است. ۴۰۵ طی این سال‌ها تغییرات چندان گسترده‌ای را به خود ندیده و عموما با یک پیشرانه ۱۸۰۰ سی سی XU7  راهی بازار شده است. توانمندی این پیشرانه معادله ۱۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور بوده که توسط یک جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی به سوی چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود.

همچنین نسخه فیس لیفت پژو ۴۰۵ موسوم به مدل SLX نیز در این سال‌ها به مشتریان عرضه شده که از یک پیشرانه ۱۶ سوپاپ به حجم ۱.۶ لیتر موسوم به TU5 (مشترک با پژو ۲۰۶) نیرو می‌گیرد؛ توان حاصل از پیشرانه TU5 برابر ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور آن نیز معادل ۱۴۲ نیوتن متر است که توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو انتقال می‌یابد.

 

قیمت محصولات ایران خودرو

۲. پژو پارس

در اواخر دهه ۷۰ شمسی و اوایل دهه ۸۰ شرکت ایران خودرو اقدام به ارائه نسخه‌ای فیس لیفت و نسبتا لوکس‌تر از پژو ۴۰۵ کرد که ابتدا با نام سفیر سپس پرشیا و در نهایت پژو پارس راهی بازار کشورمان شد. گرچه پژو پارس از قوای فنی مشابه با پژو ۴۰۵ (موتور ۱۸۰۰ سی سی) بهره می‌برد، اما یک نسخه خاص از آن به نام ELX برای چند سال به بازار آمد که از پیشرانه ۱۶ سوپاپ مشترک با سیتروئن زانتیا نیرو می‌گرفت. تولید مدل ELX پس از چند سال متوقف شد اما ساخت پژو پارس در این سال‌ها با پیشرانهXU7  و TU5 همراه با گیربکس دستی و اتومات، در قالب مدل‌های ال ایکس، سال، دوگانه‌سوز، اتوماتیک و… تا به امروز همچنان ادامه یافته است.

 

جدیدترین قیمت محصولات ایران خودرو

۳. پژو ۲۰۶

پژو ۲۰۶ از سال ۱۹۹۸ در لیست تولیدات شرکت فرانسوی پژو قرار گرفت و اوایل دهه هشتاد شمسی بود که جاده‌های کشورمان را مزین به حضور خودش ساخت. این خودرو جمع‌ و جور در تیپ‌های مختلف و مجهز به دو نوع پیشرانه ۴ سیلندر تنفس طبیعی با نام‌های TU3 و TU5 به پارکینگ منازل ایرانیان راه یافت.

پیشرانه تیو۳ به عنوان مدل کم‌توان‌تر قادر به تولید نیرویی معادل ۷۵ اسب بخار و ۱۱۸ نیوتن متر گشتاور است که به واسطه گیربکس ۵ سرعته دستی به سوی چرخ‌های جلو انتقال می‌یابد. پیشرانه TU5 نیز همان‌طور که اشاره شد معادل با ۱۰۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این مدل علاوه بر گیربکس ۵ سرعته دستی با یک جعبه‌دنده چهار سرعته اتوماتیک مجهز به مبدل گشتاور (موسوم به AL4) نیز وارد بازار شد.

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو

۴. سمند

سمند که به عنوان خودرو ملی ایران از سال ۱۳۸۰ به بازار ایران ارائه شد، از پلتفرم مشترک با پژو ۴۰۵ بهره می‌برد و همچنان در لیست تولیدات ایران‌خودرو حضور دارد. سمند با تیپ‌های مختلف همچون LX، دوگانه، سال، سورن و… عرضه شد که علاوه بر قوای فنی مشترک با پژو ۴۰۵ (موتور۱۸۰۰)، به یک پیشرانه جدید پایه گازسوز موسوم به موتور EF7 نیز مجهز شده‌اند. موتور سمند EF7 دارای توانی معادل ۱۱۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۵۷ نیوتن‌متر است که توسط جعبه دنده ۵ سرعته به سوی چرخ‌های جلو روانه می‌شود.

 

فروش نقدی ایران خودرو

۵. رنو ال ۹۰ (تندر ۹۰)

ال ۹۰ سدانی اقتصادی است که در زیرمجموعه رومانیایی شرکت رنو یعنی داچیا به تولید رسیده و از سال ۱۳۸۶ مونتاژ آن در شرکت ایران خودرو آغاز شد. قرار بود ال ۹۰ به عنوان محصولی ارزان‌قیمت جایگزین پیکان شود اما امروزه به یکی از گران‌ترین تولیدات ایران‌خودرو بدل شده است. نمونه فیس‌لیفت تندر ۹۰ با عنوان «تندر پلاس» نیز در سال‌های اخیر به لیست محصولات شرکت ایران خودرو اضافه شد.

تمام تیپ‌های تندر ۹۰ شامل تندر پلاس، پارس تندر (محصول پارس خودرو) و…، از یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری با نام K4M نیرو می‌گیرند. توان پیشرانه مذکور برابر ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۰ نیوتن متر گشتاور است که توسط جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی یا ۴ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود.

 

سایت پیش فروش ایران خودرو
۶. رانا

اتومبیل رانا به عنوان یکی از تولیدات ملی ایران خودرو از سال ۱۳۹۱ در لیست تولیدات این شرکت جای گرفت. رانا که در واقع نسخه فیس لیفت شده پژو ۲۰۶ صندوقدار به حساب می‌آید، با با چهره متفاوت و فضای داخلی دگرگون شده نسبت به پژو ۲۰۶ روانه بازار ایران شد. قوای فنی این محصول با پژو ۲۰۶ تیپ ۵ تفاوت چندانی نداشته و از همان پیشرانه TU5 نیرو می‌گیرد.

 

فروش نقدی ایران خودرو

۷. دنا

دنا نیز به عنوان نسخه فیس لیفت سمند روانه بازار کشورمان شدد و با توجه به ظاهر بسیار جذاب‌تر مورد استقبال اکثر هم‌وطنان و مشتریان ایرانی قرار گرفت. دنا از همان پیشرانه EF7 به کار رفته در سمند نیرو می‌گیرد. همچنین پس از ارائه دنا، شرکت ایران خودرو اقدام به عرضه محصول دیگری به نام دنا پلاس کرد که تفاوت‌هایی از نظر ظاهری با دنای معمولی دارد.

دنا پلاس نیز از همان موتور EF7نیروی خود را دریافت می‌کند که توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به سوی چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. البته گل سرسبد محصولات دنا به دنا پلاس توربو مشهور شده است؛ این محصول به یک پیشرانه توربوشارژ بر پایه موتور EF7 مجهز شده که قادر به تولید نیرویی معادل ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۱۵ نیوتن متر گشتاور خواهد بود.

 

قیمت کارخانه محصولات ایران خودرو

۸. پژو ۲۰۰۸

پژو ۲۰۰۸ به عنوان یک محصول کراس اوور جمع‌وجور از سال ۲۰۱۳ در قالب مدل جایگزین ۲۰۷ استیشن واگن معرفی شد. این محصول در سال ۲۰۱۶ دستخوش فیس‌لیفت جزئی شده و از سال ۱۳۹۶ مهمان جاده‌های ایران شد؛ اما به دلیل شروع دور جدید تحریم‌ها تولید آن در حال حاضر متوقف شده و به حالت تعلیق درآمده است. پژو ۲۰۰۸ از یک پیشرانه توربوشارژ توانمند موسوم به THP165 نیرویی برابر با ۱۶۳ اسب بخار دریافت می‌کند. گشتاور حاصل از این پیشرانه نیز معادل ۲۴۰ نیوتن متر خواهد بود که توسط یک جعبه‌دنده ۶ سرعته اتومات راهی چرخ‌های جلو می‌شود.

قیمت محصولات ایران خودرو در سال ۹۸

 

علاوه بر مدل‌های ذکر شده، شرکت ایران خودرو اقدام به عرضه برخی محصولات دیگر نظیر سوزوکی ویتارا و کیزاشی، هایما اس۷، هایما اس۵ و دانگ فنگ اچ۳۰ کراس نیز کرده که در این مطلب به آنها اشاره‌ای نشده است.

 

نویسنده: حسین باباپور