آشنایی با انواع محصولات کرمان موتور

۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ آشنایی با انواع محصولات کرمان موتور

شرکت خودروسازی کرمان موتور در سال 1369 به منظور واردات برخی مدل‌های کمپانی کره‌ای دوو تاسیس شد. این شرکت از سال 1373 تا 1381 اقدام به مونتاژ بعضی محصولات نظیر دوو سی یلو و دوو ماتیز کرد اما در سال 1381 و به دلیل خریداری گروه دوو توسط جنرال موتورز آمریکا، همکاری میان این دو شرکت به نقطه پایان رسید.

این نقطه پایان در واقع خط شروع همکاری کرمان موتور با برخی دیگر از خودروسازان بین‌المللی نظیر فولکس واگن و هیوندای محسوب می‌شد. چند سال بعد هم کرمان موتور به سمت کمپانی چینی لیفان تمایل پیدا کرد و برخی محصولات این شرکت نظیر لیفان 520 و لیفان 620 را در سال‌های انتهایی دهه هشتاد روانه بازار کرد. همچنین در سال 1388 شرکت چینی جی ای سی (جک) به جمع شرکای کرمان موتور اضافه شد و دو مدل جک جی3 و جک جی5 به سبد تولیدات کرمان موتور وارد شدند. پس از آن نیز خودرو شاسی بلند جک s5 از سوی کرمان موتور روانه بازار ایران شد که مورد استقبال فراوان مشتریان داخلی قرار گرفت. در این بین محصولاتی همچون لیفان ایکس 50، ایکس60، جک اس 3 و… نیز بر روی خط تولید کرمان موتور قرار گرفتند.

در حال حاضر شرکت کرمان موتور برخی مدل‌های لیفان و جک را در لیست تولیدات خود دارد که در ادامه شناسنامه هر یک از مدل‌ها به اختصار ذکر شده است.

لیفان 620

لیفان 620 یکی از سدان‌های جمع و جور موجود در بازار ایران است که توسط شرکت کرمان موتور از اواخر سال 1389 روانه بازار ایران شد. این خودرو در ابتدا با موتور 1600 سی سی به دست مشتریان ایرانی رسید اما مدتی بعد به موتور قدرتمندتر 1.8 لیتری تجهیز شد که مدل جدیدتر با نام لیفان 620 تلنت در بازار شناخته می‌شود. عملکرد نسبتا نرم سیستم تعلیق، بهره‌مندی پیشرانه از زنجیر تایم، عملکرد بهتر دیسک و صفحه در مدل تلنت 1800 و گنجایش بالای صندوق عقب، از جمله مزایای سدان لیفان 620 به شمار می‌روند. از طرف دیگر عایق بندی نه چندان مناسب کابین این خودرو در برخی مواقع موجب بروز انتقاداتی از سوی مشتریان شده است.

لیفان ۶۲۰

لیفان ایکس 60

لیفان ایکس 60 به عنوان یک کراس اوور جمع و جور شهری از سال 2011 به بازار چین راه پیدا کرد و طی سال 1391 شمسی نیز مهمان جاده‌های کشورمان شد. این خودرو در ابتدا با یک پیشرانه 1800 سی سی و گیربکس دستی به مشتریان ایرانی رسید اما از سال 1395 مدل اتومات آن که به جعبه دنده خودکار cvt مجهز شده بود نیز روانه بازار کشورمان شد. از جمله نقاط قوت لیفان ایکس 60 می‌توان به طراحی ظاهری مناسب، کابین جادار، خدمات پس از فروش نسبتا گسترده و توان فنی معقول آن در مدل دستی اشاره کرد. عدم بهره‌مندی از امکانات رفاهی ایمنی مناسب نیز در زمره نقاط ضعف لیفان ایکس 60 قرار می‌گیرد.

لیفان X60

 لیفان ایکس 50

لیفان X50 یک هاچبک شهری است که به دلیل برخورداری از برخی تزیینات ظاهری حالتی شبیه به محصولات کراس اوور پیدا کرده و می‌توان آن را یک هاچبک کراس دانست. این خودرو که محصول سال 2014 است، از تابستان 1394 در جمع تولیدات شرکت کرمان موتور حاضر شد. موتور لیفان ایکس50 از نوع چهار سیلندر تنفس طبیعی 1.5 لیتری بوده و به همراه دو نوع گیربکس دستی و یا cvt اتوماتیک روانه بازار شده است. ظاهر جذاب و گنجایش مناسب کابین از جمله مزایای ایکس 50 محسوب شده و فرمان پذیری آن نیز جزو نقاط ضعف این هاچبک چینی به شمار می‌آید.

لیفان X50

 

لیفان 820

سال‌ها بود که جای یک سدان سایز متوسط نسبتا لوکس و در عین حال خوش قیمت در جمع تولیدات کرمان موتور خالی بود تا آنکه در بهار 95 چشم مشتریان ایرانی به حضور نام لیفان 820 در لیست تولیدات کرمانی‌ها روشن شد. این سدان چینی به موتور 2.4 لیتری تنفس طبیعی مشابه تویوتا کمری xv40 مجهز شده که نیروی آن توسط یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به سوی محور جلو ارسال می‌شود. فضای جادار کابین، صندوق عقب وسیع و پیشرانه مشترک با کمری از جمله نکات مثبت این سدان نیمه لوکس چینی به شمار می‌روند. از طرف دیگر برخی مشتریان نسبت به کیفیت رنگ بدنه و هماهنگی نامناسب میان عملکرد گیربکس با پیشرانه اعلام ناخرسندی کرده‌اند. همچنین عرضه محدود این خودرو سبب شد تا در بازار ایران به جایگاهی که شایسته‎‌اش بود نرسد.

 

لیفان 820

جک جی5

جک J5 به عنوان یک سدان جمع وجور از سال 1392 به سبد تولیدات کرمان موتور وارد شد. این خودرو در ابتدا با موتور 1.5 لیتری و مجهز به گیربکس دستی روانه بازار ایران شد اما مدتی بعد نسخه اتوماتیک آن همراه با یک پیشرانه 1.8 لیتری جایگزین مدل دستی گردید. امکانات مناسب و عملکرد فنی قابل قبول از جمله مزیت‌های جک جی5 به شمار می‌آیند. عدم هماهنگی دلچسب میان پیشرانه و جعبه دنده اتوماتیک را نیز می‌توان در زمره انتقادات وارده بر این سدان چینی قلمداد کرد.

جک جی ۵

جک اس5

اواخر سال 1393 بود که کرمان موتور یکی از محصولات بسیار محبوب خودش را  روانه بازار کشور کرد. جک اس 5 که از شباهت بسیاری به کراس اوور کره‌ای هیوندای توسان برخوردار بود، به دلیل قیمت مناسب و توانایی فنی نسبتا سطح بالا، خیلی زود مورد توجه خریداران داخلی قرار گرفت تا عطش هوادران کراس اوورهای شهری با توانایی مالی کمتر را که دل در گرو محصولات کره‌ای داشتند، تا حدودی فرونشاند. جک s5 در ابتدا با یک پیشرانه 2 لیتری در کنار جعبه دنده دستی همراه شد اما از سال 96 عرضه نمونه اتوماتیک آن که مجهز به گیربکس شش سرعته دوکلاچه بود، کلید خورد و همچون مدل دستی مورد استقبال نسبتا گسترده خریداران داخلی قرار گرفت.

توانایی فنی سطح بالا، طراحی ظاهری و داخلی زیبا، کابین جادار، بازار خرید و فروش بسیار پر رونق و امکانات مناسب نمونه اتوماتیک، در رسته نکات مثبت جک اس 5 دسته‌بندی می‌شوند. از طرف دیگر فقدان کروز کنترل و کمبود امکانات نسخه دستی نیز از جمله نکات منفی جک اس 5 شمرده می‌شوند.

 

جک اس ۵

جک اس 3

شرکت کرمان موتور پس از عرضه موفق کراس اوور محبوب اس 5 تصمیم گرفت تا برادر کوچکتر این شاسی بلند محبوب را نیز به دست مشتریان ایرانی برساند تا بدین وسیله موفقیت های جک S5 را در یک کلاس پایین‌تر نیز ادامه دهد. جک S3 متولد سال 2014 است و از تابستان 96 به جمع اعضای خانواده کرمان موتور پیوست.

با این حال به دلیل ظاهر نه چندان متناسب، عرضه به نسبت محدودتر و توانایی فنی معمولی، نتوانست به جایگاهی همتراز با برادر بزرگترش دست یابد. ناگفته نماند که موتور جک اس3 از نوع چهار سیلندر تنفس طبیعی به حجم 1600 سی سی است که نیروی آن توسط یک جعبه دنده اتوماتیک CVT به سوی چرخ‌های جلو ارسال می‌شود. سواری نرم نیز جزو نکات مثبت جک اس 3 محسوب می‌شود.

 

جک اس ۳

جک جی4

جک J4 یک سدان کوچک در حد و اندازه‌های هیوندا اکسنت است که پس از اقبال مشتریان ایرانی نسبت محصولات کمپانی چینی «جی ای اس» از سوی کرمان موتور در سال 1397 روانه بازار کشورمان شد. جک جی4 یکی از محصولات کرمان موتور است که در کلاس پایین‌تر از جک جی 5 دسته بندی می‌شود. این خودرو دارای پلتفرم مشترک با کراس اوور S3 بوده و از پیشرانه 1.5 لیتری موجود در جی5 دنده‌ای نیرو می‌گیرد. مواردی نظیر سواری نرم و پیشرانه مجهز به زنجیرتایم را می‌توان در زمره نقاط قوت جی4 دسته بندی کرد. عرضه محدود این سدان جمع و جور را نیز می‌توان به عنوان نکته‌ای منفی در کارنامه جک جی4 ثبت کرد.

 

جک جی ۴

ناگفته نماند که شرکت کرمان موتور اخیرا همکاری خود را جهت مونتاژ برخی محصولات هیوندای نظیر: سانتافه، سوناتا، اکسنت و… نیز آغاز کرده بود که به دلیل اعمال تحریم‌ها، پس از عرضه نسبتا محدود مدل‌های مذکور به حالت تعلیق درآمد.

نویسنده: حسین باباپور