انواع خودروهای هاچبک را می‌شناسید؟

۱۶ تیر ۱۳۹۹ انواع خودروهای هاچبک را می‌شناسید؟

خودروهای هاچ بک، یکی از محبوب‌‌ترین انواع خودرو هستند. این ماشین‌ها عموما به دلیل جمع و جور بودن، که به هنگام پارک کردن ماشین بسیار مفید است، طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند. خوشبختانه به همت برندهای مختلف و معروفی مثل مینی (Mini) و فولکس واگن (Volkswagen)، با وارد شدن انواع خودروهای لوکس و مدرن، انواع سدان‌ها و شاسی بلندها، هاچ بک‌ها فراموش نشده اند. از جمله معروف ترین هاچ بک‌های مدرن، می‌توان به مینی هاچ بک (Mini Hatchback) و گلف (Golf) که محصولاتی از این دو برند هستند، اشاره کرد.

اگر به دنبال یک ماشین مقرون به صرفه از لحاظ سوخت و اقتصادی هستید، همیشه می‌توانید روی یک هاچ بک حساب کنید.

ماشین هاچ بک چیست؟

اصولا به خودروهایی هاچ بک گفته می‌شود که صندوق عقب ندارند. یعنی در صندوق عقب با شیشه پشتی یک سره بوده و همزمان با یک دیگر به صورت عمودی باز می‌شوند. در برخی از مدل‌ها، همزمان با باز کردن این در، می‌توانید به کابین مسافرها نیز دسترسی داشته باشید. لازم به ذکر است که گاهی انواع مدل‌های خودرو همچون خودروهای شاسی بلند، لوکس و اسپرت هم به شکل هاچ بک طراحی می‌شوند، بنابراین این بدنه و طراحی، تنها مختص به خودروهای اقتصادی یا جمع و جور نیست. هاچ بک‌های کوچک و متوسط طرفداران زیادی در آسیا و آمریکای شمالی دارند. این ماشین‌ها، به ماشین‌های شهری معروف هستند.

تاریخچه انواع هاچ بک در دنیا

نخستین هاچ بک تاریخ متعلق به سال 1938 است. تولید هاچ بک‌های امروزی و مدرن، در دهه 60 میلادی کلید خورد و محبوبیت آن‌ها در دهه 70، روز به روز افزایش یافت.

اولین ماشینی که با این گونه طراحی به بازار عرضه شد، محصول کمپانی سیتروئن (Citroën) بود و Citroën 11CV Commerciale نام داشت. طراحی این مدل بعد از جنگ جهانی دوم، دستخوش یک سری تغییرات و الگویی برای تولید هاچ بک‌های جدیدتر شد.

پس از گذشت 11 سال، برند کِیسر- فِرِیز (Kaiser-Frazer) که سال‌ها است با عرصه خودروسازی خداحافظی کرده است، دو مدل Vagabond و Traveler را معرفی کرد. برخی معتقد هستند که طراحی و ظاهر این دو محصول، تا حدی به سدان‌های روز شباهت دارد. صندلی‌های عقب این دو محصول تا می‌شدند و فضای زیادی برای مسافر و بار داشتند. این دو مدل، به عنوان «اولین هاچ بک‌های آمریکایی» شناخته می‌شوند.

در سال 1953، استون مارتین (Aston Martin) مدل DB2 را معرفی و 700 نمونه از آن را تولید کرد. جانشین آن، یعنی DB Mark II، مانند مدل‌های کیسر-فریزر، صندلی‌های تاشو داشت.

تفاوت سدان، کوپه و هاچ بک

این سوالی است که احتمالا برای خیلی‌ها پیش آمده است. سدان ماشینی است که طراحی به اصطلاح «سه جعبه» دارد. یعنی فضای موتور، فضای سرنشین و صندوق عقب از یکدیگر جدا شده‌اند. برای مثال، می‌توان به مدل‌هایی مثل نیسان آکورد (Nissan Accord)، نیسان آلتیما (Nissan Altima) و تویوتا کمری (Toyota Camry) اشاره کرد.

طراحی کوپه نیز مانند سدان دو جعبه است، اما به جای چهار در، دو در دارد. با این حال، ظاهر کوپه از سدان اسپرت‌تر است. شورولت کامارو (Chevrolet Camaro)، داج چلنجر (Dodge Challenger)  و فورد ماستنگ (Ford Mustang)، مثال‌های خوبی برای یک ماشین کوپه هستند. در صندوق عقب سدان‌ها و کوپه‌ها، از شیشه عقبی مجزا هستند.

همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، این موضوع در هاچ بک‌ها متفاوت است. شیشه و در صندوق عقب در این نوع خودروها به یک دیگر متصل هستند و همزمان با هم باز می‌شوند. این خاصیت، فضای بسیار زیادی برای بخش بار ایجاد می‌کند. از دیگر انواع هاچ بک‌های مدرن می‌توان به هیوندای النترا GT (Hyundai Elantra GT) و مزدا 3 هاچ بک (Mazda3 Hatchback) اشاره کرد.

انواع هاچ بک

دو نوع بسیار عمده و معمول این ماشین‌ها، مدل‌های دو در و چهار در است. این ماشین‌ها انواع دیگری هم دارند که لیفت بک، اسپرت بک، ناچ بک و هات هچ نامیده می‌شوند. تمامی این مدل‌ها، زیرمجموعه هاچ بک هستند.

لیفت بک:

لیفت بک نوعی هاچ بک است که در آن در صندوق عقب، گِردی و خمیدگی هاچ بک‌های معمولی را ندارد و به شکل افقی‌تری ظاهر شده است. می‌توان گفت که این ماشین‌ها، انگار صندوق عقب کوتاه‌تری دارند. با این حال، شیشه همچنان در امتداد در صندوق باز می‌شود. از آنجایی که طراحی لیفت بک‌ها سه جعبه است، شباهت زیادی به سدان‌ها دارند.

اسپرت بک:

این عبارت توسط دو برند میتسوبیشی (Mitsubishi) و آئودی (Audi) استفاده می‌شود. این محصولات نیز به سدان‌ها شباهت دارند. بهترین مثال برای این نوع هاچ بک، میتسوبیشی لنسر (Mitsubishi Lancer) و آئودی A5 اسپرت بک (Audi A5 Sportback) است.

ناچ بک:

ناچ بک یه مدلی گفته می‌شود که طراحی سه جعبه دارد، اما مانند لیفت بک‌ها، طول جعبه سوم (صندوق) نسبت به جعبه‌های دیگر کوتاه‌تر است. بسیاری از سدان‌ها و ماشین‌های کوپه هم می‌توانند ناچ بک باشند.

هات هچ:

هات هچ، اصطلاحی اروپایی برای هاچ بک‌هایی است که عملکرد و قابلیت‌های بسیار بیشتر و ممتازتری نسبت به هم رده‌های خود دارند. عموما از هات هچ‌ها در مسابقات رالی استفاده می‌شود.

۱۰هاچ بک برتر تاریخ

فروش فوری خودرو

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان