انواع پژو ۲۰۶ در بازار ایران

۲۳ آذر ۱۳۹۸ انواع پژو ۲۰۶ در بازار ایران

پژو ۲۰۶ بدون شک یکی از پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰ سال اخیر در ایران بوده است. این خودروی فرانسوی در همان روزهای اول ورودش به بازار ایران، توانست دل جوانان ایرانی را بدست آورد و به یکی از محبوبت‌ترین خودروهای بازار تبدیل شود.

به گزارش خودرو۴۵، پرفروش‌ترین محصول برند پژو در دهه ۸۰ شمسی نیز توانست یکی از مهم‌ترین محصولات تاریخ صنعت خودروسازی ایران شود. چرا که پس از ورود موفق این مدل و خانواده محبوبش به ایران از همان سال ۱۳۸۰، گروه خودروسازی ایران خودرو تولید این مدل را در کنار سایر تولیدات این شرکت به دست گرفت.

گروه خودروسازی پژو فرانسه تاکنون این مدل پرطرفدار جهانی را به کشورهایی همچون فرانسه، آرژانتین، چین، مالزی، برزیل، انگلستان، اروگوئه، شیلی و ایران عرضه کرده است.

این خودرو ۲۲ ساله موفق‌ترین محصول قرن اخیر کمپانی پژو است که به دلیل سبک طراحی جمع و جور، ظاهر جوان پسند و ویژگی‌های فنی مناسبش هنوز هم مورد استقبال خریداران ماشین است. محصول تولیدی پرطرفدار پژو در ایران اما ۱۸ ساله شده است.

پژو۲۰۶ به عنوان ششمین نسل از سری اتاق ۲ از کمپانی پژو است. گرچه این اتومبیل در کشور فرانسه توقف تولید شده است، اما همچنان در برخی کشورها همچون ایران تولید و عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که همانند بازار ایران، در اروپا نیز، ۲۰۶ و فرزندانش در به عنوان یکی از اولین گزینه‌های خودرو دست دوم شناخته می‌شود.

یکی از دلایل محبوبیت این خودرو نسبت به سایر محصولات اقتصادی و به صرفه پژو، ایمنی آن است. به گونه‌ای که peugeot 206 از جمله اولین محصولات این کمپانی بود که در آزمون‌های ایمنی یوروانکپ ۴ ستاره از ۵ ستاره را کسب کرد.

 

انواع تیپ‌های پژو ۲۰۶ در ایران

همانگونه که اشاره شد، ۲۰۶ در ابتدا به صورت وارداتی به بازار ایران عرضه شد، اما پس از قرارداد این کمپانی با ایران خودرو و آغاز تولید آن، برنامه تولید این مدل در شش تیپ مختلف آغاز شد.

به طور کلی ۱۲ مدل پژو ۲۰۶ در بازار ایران وجود دارد که شش مدل آن مربوط به گروه هاچ‌بک‌ها، چهار مدل صندوقدارها و دو مدل نیز متعلق به خانواده ۲۰۷ است.

نکته: در حال حاضر تیپ‌های یک، سه،‌ چهار و شش از گروه هاچ‌بک ۲۰۶ دیگر تولید نمی‌شوند.

توقف تولید پژو ۲۰۶ در ایران، آغاز تولید مدل ایرانی

از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ به عنوان دهه طلایی تولید محصولات Peugeot 206 در ایران با همکاری پژو فرانسه شناخته می‌شود، ناگهان تحریم‌های غرب علیه ایران اوج گرفت و با خروج یک جانبه پژو از ایران قرار داد ایران خودرو با این کمپانی دچار مشکل شد. در همین زمان بود که گروه خودروسازی ایران خودرو تصمیم گرفت تا تولید پژو ۲۰۶ ایرانی را بدون قطعات منفصله از پژو، تولید این محصول را با همکاری چینی‌ها پیش گیرد.

این اتفاق یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت مدل‌های کارکرده ۲۰۶ در بازار بود که این روند در سال ۹۷ و با رشد بی‌رویه نرخ دلار نیز تکرار شد.

لازم به ذکر است که ایران خودرو تنها توانست تیپ ۵ از ۲۰۶ را داخلی سازی کند و از سال ۱۳۹۴ به بعد نیز تیپ ۲ را به بازار عرضه کرد.

 

پژو 206

مشخصات و ویژگی‌های تیپ ۱

تیپ یک اولین پژو ۲۰۶ عرضه شده به بازار ایران محسوب می‌شود. شکلی ظاهری و بدنه این مدل همچون سایر مدل‌ها (تیپ سه، چهار و شش) است.

طراحی فرمان تیپ یک نیز همانند دو مدل پژو ۴۰۵ و ۲۰۵ بود که فرمانی دوشاخه در آن تعبیه شده بود. از دیگر تفاوت‌های این مدل با سایر، می‌توان به صفحه نمایش کوچک‌تر بالای داشبورد اشاره کرد. در این مدل نیز لوگوی پژو که شکل یک شیر را نمایش می‌هد با لوگوی روی فرمان همرنگ است.

سیستم صوتی تیپ یک همچنین از نوع قدیمی و با پخش نوار کاست بود که البته قابلیت تبدیل به پنل جدید و پخش ‌CD را دارا است.

پیشرانه TU3 این مدل به حجم ۱.۳۶ لیتری و توان آن نیز ۷۵ اسب بخار با ۵ دنده دستی است.

قیمت ۲۰۶ تیپ۲ کارکرده

مشخصات و ویژگی‌های تیپ ۲

طبیعی است که دومین تولیدی از یک مدل خودرو، نسخه ارتقا یافته مدل اولی باشد که این امر در مورد تیپ ۲ نیز صدق می‌کند. به همین دلیل امکانات تجهیزات تیپ ۲ به جز تغییراتی جزيی آن هم در جهت بهبود و ارتقا شکل ظاهری و کابین با تیپ ۱ تفاوت چندانی ندارد.

این تغییرات شامل تبدیل فرمان از دو شاخه به سه شاخه، ارتقا سیستم صوتی به پخش CD، بزرگ‌تر شدن صفحه نمایش بالای داشبورد و مجهز شدن به چراغ اخطارهای مربوط به نقص‌های فنی است.

از جمله مشخصات فنی این خودرو می‌توان به حجم موتور ۱۳۶۰ سی‌سی، دیفرانسیل جلو و موتور دارای چهار سیلندر هشت سوپاپه اشاره کرد.

همچنین حداکثر قدرت این مدل ۷۵ اسب بخار، با ۵ دنده دستی است. مصرف سوخت ترکیبی این مدل ۶.۳ لیتر در هر صد کیلومتر و دارای حجم باک ۵۰ لیتری است.

 

پژو۲۰۶ تیپ۵

مشخصات و ویژگی‌های تیپ۳

ترکیب تیپ۲ و تیپ۵ از ۲۰۶، محصولی با نام پژو۲۰۶ تیپ۳ است. به طور کلی این مدل ویژگی‌های فنی تیپ۲ و امکانات رفاهی تیپ ۵ بهره گرفته است.
تیپ۳ دارای موتور بنزین سوز، با حجم موتور ۱۵۸۷ سی‌سی، ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ است. سیستم سوخت رسانی این مدل انژکتوری با ظرفیت باک ۵۰ لیتر است.

 

قیمت پژو۲۰۶ تیپ۳

 

حداکثر توان خروجی این خودرو ۱۱۰ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه و توان حجمی آن ۷۳ اسب بخار بر لیتر است. این مدل همچنین هفت دنده دستی و کمک فنرهای جلو و عقب هیدرولیکی دارد.

مشخصات و ویژگی‌های تیپ ۴

یکی از خاص‌ترین و کم یاب‌ترین مدل‌های ۲۰۶، تیپ ۴ آن است.

زیرا این مدل به صورت قطعات آماده یا همان SKD وارد ایران می‌شد که ایران خودرو فقط این قطعات را مونتاژ و خودرو مذکور را به بازار عرضه می‌کرد.

تیپ۴ تنها و اولین مدل از ۲۰۶ بود که به صورت دنده اتوماتیک وارد بازار شد و در ابتدا با هرف عرضه به معلولان و جانبازان در نظر گرفته شد.

 

قیمت پژو۲۰۶ کارکرده

مشخصات و ویژگی‌های تیپ ۵

انتخاب اول همه طرفداران ۲۰۶، داشتن تیپ ۵ از محصولات این برند است. به همین دلیل به جرات می‌توان گفت که پژو۲۰۶ تیپ ۵ از جمله محبوب‌ترین و پرفروش ترین تیپ پژو در بازار جهانی و البته ایران است.

این مدل هم ظاهر ارتقا یافته‌تری نسبت به تیپ ۲ دارد و هم نسبت به تیپ۶ مصرف سوخت بهینه‌تری دارد، به همین دلیل انتخاب اول عاشقان ۲۰۶ است.

از جمله مشخصات فنی این مدل می‌توان موتور چهار سیلندر ۱۶ سوپاپه، حجم موتور ۱۵۸۷ سی‌سی است. حداکثر قدرت این مدل ۱۱۰ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه، مصرف سوخت ترکیبی ۶.۴ لیتری در هر صد کیلومتر با حجم باک ۵۰ لیتر است.

در مقایسه پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با ام وی ام ۳۱۵ چینی،‌ تیپ ۵ امتیازهای بیشتری را از لحاظ مشخصات فنی، آپشن و امکانات بدست آورده است.

 

مشخصات پژو ۲۰۶ تیپ ۵

مشخصات و ویژگی‌های تیپ ۶

پژو۲۰۶ اتوماتیک با عنوان تیپ ۶ بیش از سایر مدل‌ها شناخته می‌شود. چرا که این خودرو مورد علاقه و پسند خانوار و البته مشتری‌های پر و پا قرص این برند است. این مدل نسبت به سایر مد‌ل‌ها وزن بیشتری دارد.
جعبه دنده این اتومبیل ۴ سرعته و شتاب صفر تا صد آن نیز ۱۱ ثانیه عنوان شده است.

 

پژو۲۰۶ کارکرده

 

نکته: با خروج پژو از ایران و پایان قراردادش با ایران خودرو، تولید تیپ ۶ نیز متوقف شد و این مدل به آرزوی ایرانی‌ها تبدیل شد؛ چرا که با ورود مجدد پژو به ایران پس از برجام، بازهم علاقه ای برای تولید تیپ ۶ مشاهده نشد و عمر این مدل به سه سال محدود شد. البته در حال حاضر هنوز انواع خودرو ۲۰۶ کارکرده در بازار با هیجان هرچه بیشتر خرید و فروش می‌شود.

 

امکانات و تجهیزات مشترک انواع مدل‌های ۲۰۶

مواردی همچون آینه‌های کناری برقی، شیشه‌های برقی عقب، تهویه مطبوع خودکار، ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ و چند امکانات دیگر علاوه بر تیپ ۵، در سایر مد‌ل‌ها همچون ۳، ۴ و ۶ نیز موجود است.

همچنین آپشن هایی از جمله کنترل سیستم صوتی از پشت فرمان، چراغ همراهی، چراغ مه‌چراغ مه شکن شکن عقب و جلو، تنظیم ارتفاع صندلی راننده و قفل مرکزی و رینگ فولادی در همه مدل‌ها مشترک است.

تولید تیپ۵ از ۲۰۶ ایرانی،‌ کیفیت قابل مقایسه‌ای با نسخه مونتاژ و یا کاملا فرانسوی ندارد. قطعات این خودرو در بسیاری موارد با رانا یکسان است.

 

پژو ۲۰۶ اتوماتیک

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ۲ صفر ایران خودرو

تفاوت‌های پژو ۲۰۶ فرانسوی با ایرانی

با تولید مدل‌های مختلف ۲۰۶ در ایران، سیستم الکترونیکی این خودروها از سه شبکه سراسری به یک شبکه جایگزین تغییر حالت داد. در این شرایط بسیاری از آپشن‌ها خود به خود کنسل شد گرچه با حذف بسیاری از امکانات و تجهیزات این خودروها، ایران خودرو تلاش کرد تا امکاناتی دیگر را جایگزین از دست رفته ها کند، اما در این میان چندان موفق نبود.

 

قیمت ۲۰۶ ایران خودرو

پژو ۲۰۶ کاملا ایرانی تولید گروه خودروسازی ایران خودرو

 

 

شاید در نگاه اول تغییر چندانی در شکل ظاهری و بدنه ۲۰۶ ایرانی و فرانسوی مشاهده نشود. اما با کمی دقت، حذف نوار مشکی رنگ دور ستون‌ درها و چراغ های عقب در نسخه ایرانی به خوبی مشاهده می‌شود.

با این حال پژو۲۰۶ کارکرده همچنان در بازار ایران طرفدار دارد و بازار آن در سایت‌های فروش فوری خودروهای کارکرده رونق دارد.

 

نویسنده: نگار میرکریمی