اکسپنگ (Xpeng)، رقیب جدید تسلا

۱۱ بهمن ۱۴۰۰ اکسپنگ (Xpeng)، رقیب جدید تسلا

استارتاپ چینی Xpeng با ارائه یک تکنولوژی جدید در عرصه خودروهای خودران، به یکی از مهم‌ترین رقبای تسلا تبدیل خواهد شد.

کمپانی بی مانند تسلا (Tesla)، هر روز از روز گذشته موفق‌تر ظاهر شده و خط تولید محصولات الکتریکی‌ و پیشرفته آن گسترده‌تر می‌شود، تا جایی که اخیرا مدیر عامل این غول آمریکایی، یعنی ایلان ماسک (Elon Musk) اعلام کرد که چیز زیادی تا رونمایی این کمپانی بزرگ از محصول خودرانش باقی نمانده است.

حالا رقیب سرسخت و همتای چینی این شرکت آمریکایی، یعنی اکسپنگ، یک جورهایی اعلان جنگ کرده است و حریف می‌طلبد. اکسپنگ در آخرین رویدادش، از تکنولوژی جدید مخصوص خود برای خودروهای خودران رونمایی کرده است. به گفته این شرکت چینی که اخیرا به موفقیت چشمگیری در زمینه طراحی و تولید خودروهای الکتریکی رسیده است، این فناوری که NGP یا همان Navigation Guided Pilot نام دارد، برای رانندگی در بزرگراه‌ها نیز مناسب خواهد بود.

از قرار معلوم، Xpeng این فناوری پیچیده و جدید را با یکی از پرچمداران خود، یعنی P7 امتحان می‌کند. روزی که P7 به NGP مجهز شود، قادر خواهد بود که به راحتی و بدون هیچ مشکلی لاین عوض کند، سرعتش را کم و زیاد کند و از دیگر خودروهای اطرافش سبقت بگیرد.

NGP به خودی خود بخشی از تکنولوژی جدید این کمپانی، یعنی XPILOT 3.0 محسوب می‌شود. این فناوری، سیستم دستیار راننده پیشرفته (ADAS/ Advanced Driver-Assistance System) نام دارد و حریف خطرناکی برای دستاوردها و فناوری‌‌های فعلی تسلا به نظر می‌رسد.

ADAS قادر است به تنهایی کنترل و مدیریت خودرو را در دست بگیرد، اما باید بدانید همچنان حضور راننده ضروری است. مبادا روزی پشت فرمان P7 بنشینید و بدون توجه به مسیر و فرمان، به ADAS اجازه دهید به تنهایی خودرو را کنترل کند، زیرا در این صورت ممکن است جانتان به خطر افتد. فراموش نکنید که معلومات و تکنولوژی‌های فعلی ما در رابطه با خودروهای خودران، هنوز آنقدر پیشرفته نیست که با جانمان به آن‌ها اعتماد کنیم!

عملکرد اکسپنگ

بدون شک لازم است که راننده، در ابتدا یک ویدیوی آموزشی تماشا کند. پس از آن، می‌تواند سیستم «بزرگراه اکسپنگ» را فعال کند، اما همچنان لازم است که حتما دست‌هایش بر روی فرمان بمانند.

پس از اینکه راننده مقصد را در نقشه وارد کند، P7 به طور اتوماتیک قادر خواهد بود لاین عوض کند و راننده را به مقصد برساند. اگر زمانی لازم شود راننده کنترل را به دست بگیرد، P7 با یک اخطار جدی او را آگاه می‌کند.در شرایط آب و هوایی نامناسب که احتمال بروز تصادف بالاتر از روزهای عادی است، استفاده از این سیستم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

کمپانی می‌گوید که P7 به 14 دوربین و سنسور مجهز است و تک تک آن‌ها در این سیستم پیچیده نقش مهمی را ایفا می‌کنند. خبر بد یا حتی شاید هم خبر خوب، این است که سیستم ADAS تنها برای نسخه پیشرفته‌تر و گران قیمت‌تر P7 و فقط و فقط برای مشتریان چینی قابل استفاده و دسترسی است.

اما چرا؟ شاید از آنجایی که این تکنولوژی هنوز به طور کامل قابل اعتماد نیست. اگر P7 موجب بروز تصادفات یا گرفتن جان خریداران بازار جهانی شود، این خودروساز چینی با شکست بزرگی مواجه خواهد شد.

از طرفی، خیلی‌ها ترجیح می‌دهند که اگر قرار است رانندگی با یک خودران را برای نخستین بار  تجربه کنند، پشت فرمان یک خودروی قابل اعتمادتر و ترجیحا آمریکایی یا آلمانی بنشینند. بنابراین این یک موقعیت برد-برد برای اکسپنگ و مشتریان بازار کشورهای دیگر است!

درباره اکسپنگ

اکسپنگ

در سال 2014، اکسپنگ توسط هنری ژیا (henry Xia) و هی تائو (He Tao) پایه‌گذاری شد. این استارتاپ چینی، خود را به اندازه‌ای قدرتمند، قدر و قابل اعتماد می‌داند که همیشه در تلاش است با تسلا رقابت کرده و از این غول خودروسازی آمریکایی جلو بزند.

از حق نگذریم که این شرکت ایده‌های خلاقانه و وسوسه انگیز زیادی در سر دارد و به نظر می‌رسد با استفاده از تجارب دیگر برندهای خودروسازی، بتواند در آینده نه چندان دور به موفقیت قابل توجهی برسد؛ اما آیا روزی به قدری قوی می‌شود که تسلا و ایلان ماسک نابغه را که دیوانه وار در تلاش برای بهترین بودن است کنار بزند؟ باید در انتظار واکنش و قدم بعدی تسلا باشیم!

فروش آنلاین خودرو

تهیه و تنظیم: پرستو مهدی قلیخان