بررسی مشخصات فنی پژو ۴۰۵

۲۱ مرداد ۱۴۰۰ بررسی مشخصات فنی پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ یک سدان جمع‌وجور از سری تولیدات اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی شرکت فرانسوی پژو است که تولید آن در کشورمان طی سال‌های ابتدایی دهه هفتاد آغاز شد و تا سال ۱۳۹۹ تداوم یافت.

پژو ۴۰۵ در سال ۱۹۸۸ میلادی لقب خودرو سال اروپا را به دست آورد و نسخه‌های نسبتا مختلفی از آن در بازار ایران به تولید رسید که از جمله می‌توان به پژو ۴۰۵ GLX و مدل‌های دیگری نظیر پژو ۴۰۵ GLI و مدل SLX اشاره کرد.

همچنین پژو پارس نیز به عنوان نسخه فیس لیفت پژو ۴۰۵ در اواخر دهه هفتاد و ابتدای دهه هشتاد شمسی به بازار کشور راه پیدا کرد که گرچه از لحاظ فنی و پلتفرم تفاوت چندانی با پژو ۴۰۵ نداشت اما ظاهر نسبتا زیبا و مجلل‌تری به خود گرفته بود که همین مهم نیز موجب استقبال گسترده مشتریان از پژو پارس شد. طبق اظهارنظر مدیران شرکت ایران خودرو، در حال حاضر به جز نسخه SLX تولید انبوه سایر نسخه‌های پژو ۴۰۵ متوقف شده است.

مشخصات فنی پژو ۴۰۵

مشخصات

حجم / میزان / تعداد

محور محرک

دیفرانسیل جلو

حجم موتور

۱۷۶۱ سی سی (GLX / دوگانه‌سوز)

۱۵۸۷ سی سی (SLX)

نوع موتور

XU7JP/L3 بنزینی (GLX)

XU7JP/L3 دوگانه‌سوز

TU5 بنزینی (SLX)

تنفس موتور

طبیعی

حداکثر قدرت

۱۰۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه (GLX / دوگانه‌سوز بنزین)

۸۳ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه (دوگانه‌سوز گاز)

۱۰۵ اسب بخار در ۵۶۰۰ دور در دقیقه (SLX)

حداکثر گشتاور

۱۵۳ نیوتن متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه (GLX)

۱۵۳ نیوتن متر در ۳۵۰۰ دور در دقیقه (دوگانه‌سوز بنزین)

۱۲۶ نیوتن متر در ۳۵۰۰ دور در دقیقه (دوگانه‌سوز گاز)

۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه (SLX)

شتاب

۱۱ ثانیه (GLX / دوگانه‌سوز)

۱۳.۲ ثانیه (SLX)

حداکثر سرعت

۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

۱۸۰ کیلومتر بر ساعت (دوگانه‌سوز گاز)

تعداد سیلندر

۴

تعداد سوپاپ

۸ (GLX / دوگانه‌سوز)

۱۶ (SLX)

انتقال قدرت

۵ سرعته دستی

مصرف سوخت ترکیبی

۹ لیتر در صد کیلومتر (GLX)

۹.۱ لیتر در صد کیلومتر (دوگانه‌سوز بنزین)

۹.۶۹ مترمکعب در صد کیلومتر (دوگانه‌سوز گاز)

۷.۵ لیتر در صد کیلومتر (SLX)

استاندارد آلایندگی

یورو ۴

سیستم فرمان

هیدرولیکی

سیستم تعلیق جلو

مک فرسون

سیستم تعلیق عقب

فنر پیچشی

نوع بدنه

سدان خانوادگی

نوع رینگ

فولادی

نوع شاسی

یکپارچه

ترمز جلو

دیسکی خنک‌شونده

ترمز عقب

کاسه‌ای

مشخصات

ابعاد و اندازه‌ها

طول

۴۴۰۸ میلیمتر

عرض

۱۶۹۴ میلیمتر

ارتفاع

۱۴۱۰ میلیمتر

فاصله بین محور جلو و عقب

۲۶۶۹ میلیمتر

وزن خالص

۱۱۰۰ کیلوگرم (GLX)

۱۲۵۰ کیلوگرم (دوگانه‌سوز)

۱۱۲۰ کیلوگرم (SLX)

حجم مخزن سوخت

۷۰ لیتر (بنزین)

۷۵ مترمکعب (گاز)

قطر رینگ

۱۴ اینچ

۱۵ اینچ

چرخ جلو و عقب

R14 185/65

R15 195/60

حجم صندوق عقب

۴۷۰ لیتر

۳۹۵ لیتر (دوگانه‌سوز)

تعداد سرنشین

۵ نفر

طراحی ظاهری پژو ۴۰۵

طراحی ظاهری پژو ۴۰۵

شکی نیست که با توجه به عمر بیش از ۳۰ ساله این خودرو، شمایل بیرونی پژو ۴۰۵ بسیار قدیمی و کلاسیک به نظر می‌رسد؛ در واقع نمی‌توان هیچ یک از شاخصه‌های مدرن طراحی خودروهای امروزی را در وجهه این سدان جمع‌وجور فرانسوی پیدا کرد. با این حال مشتریان بازار کم تنوع ایران سال‌ها است با این ظاهر قدیمی کنار آمده‌ و در مقایسه با مدل‌های جدیدتری همچون رنو ال ۹۰، بسیاری از مشتریان ظاهر تند و تیزتر پژو ۴۰۵ را ترجیح می‌دهند.

در طراحی بدنه پژو ۴۰۵ اثری از خطوط سیال و انحناهای مدرن دیده نمی‌شود. طرح اصلی بدنه با کمترین انحنا و به وسیله خط‌هایی با زوایای شکسته شکل گرفته و البته حالتی نسبتا آیرودینامیک را برای آن پدید آورده‌اند؛ به ویژه حالت تیز دماغه خودرو که مناسب شکافت هوا طراحی شده است. چراغ‌های جلو نیز به صورت چهارضلعی فوق‌العاده ساده در کنار جلوپنجره‌ای کشیده با نوارهای افقی جای داده شده‌اند؛ سپر جلو هم با حداقل تزیینات، نیمه پایینی چهره را پوشانده است. در نمای جانبی از زه‌های بغل درب به منظور کاهش سادگی این بخش از بدنه کمک گرفته شده است.

نمای عقب نیز حرف چندانی برای گفتن نداشته و چراغ‌هایی ساده به فرم چهارضلعی به همراه سپری ساده‌تر، برخی تزیینات جزیی و لوگوی پژو در آن دیده می‌شود. ناگفته نماند که ۴۰۵ SLX به عنوان نمونه فیس لیفت پژو ۴۰۵ در سال‌های اخیر روانه بازار شده که ظاهر نسبتا مدرن‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از مهمترین تحولات این مدل می‌توان به تغییر گرافیک داخلی چراغ‌ها، به روزرسانی طراحی سپرها و اضافه شدن مه شکن به سپر جلو، استفاده از زه های بغل در پهن‌تر و حضور یک اسپویلر کوچک در لبه درب صندوق اشاره کرد.

به طور کلی اگرچه طراحی بیرونی پژو ۴۰۵ را نمی‌توان به هیچ وجه با محصولات مدرن مورد مقایسه قرار داد اما در جمع مدل‌های نسبتا ارزان‌قیمت داخلی، پژو ۴۰۵ به ویژه در نسخه اس ال ایکس نمای نسبتا قابل قبول و هماهنگی را از خود بروز داده و همچنان می‌تواند تا حدودی مشتریان ایرانی این‌گونه محصولات اقتصادی را نسبت به ظاهر خود راضی نگاه دارد.

طراحی داخلی پژو ۴۰۵

پژو ۴۰۵ تا مدت‌ها از یک نوع داشبورد قدیمی در مدل‌های خود استفاده می‌کرد تا اینکه طی سال‌های اخیر یک مدل داشبورد جدید در فضای داخلی این خودرو جایگزین شد و مدل قدیمی‌ که از کیفیت بالاتر و متریال نرم بهره می‌برد، کنار گذاشته شد. داشبورد جدید پژو ۴۰۵ از لحاظ طراحی ظاهری دارای شاخصه‌های به روزتری بوده و فضای زیباتری را برای سرنشینان رقم زده است؛ به ویژه که دیگر خبری از آن غربیلک فرمان زشت دوشاخه پژو ۴۰۵های قدیمی‌تر اثری دیده نمی‌شود و یک فرمان جدید با طراحی قابل قبول جانشین آن شده است.

البته طراحی داشبورد جدید پژو ۴۰۵ نیز در مقایسه با محصولات روز، همچنان قدیمی و ساده جلوه می‌کند؛ به خصوص دریچه‌های تهویه حالتی مستطیلی داشته و بسیار قدیمی به نظر می‌رسند. سایر المان‌های داشبورد نیز از لحاظ بصری چنگی به دل نمی‌زنند. با این حال طرح جدید پنل کیلومتر شمار پشت فرمان در مقایسه با مدل‌های قدیمی‌ رضایت افزون‌تر مشتریان را در پی داشته و نمایی جذاب‌تر در مقابل چشمان راننده رقم زده است.

همان‌طور که اشاره شد سطح کیفی متریال داشبورد چندان تعریفی نداشته و پلاستیک خشک در نقاط مختلف آن به کار گرفته شده است؛ پنل درب‌ها نیز وضعیت مشابهی داشته و با وجود آنکه از لحاظ طراحی ظاهری دارای شمایل جذاب‌تری هستند، اما در بحث متریال چندان باکیفیت ظاهر نشده‌اند. همچنین گنجایش فضای داخلی کابین پژو ۴۰۵ برای حضور پنج سرنشین بزرگسال با قد متوسط کافی به نظر می‌رسد و محدودیت چندانی را از لحاظ فضای اختصاص یافته به سر و پاها تحمیل نمی‌کند.

گنجایش صندوق عقب پژو ۴۰۵ نیز نسبتا وسیع بوده و ظرفیت مناسبی را به جهت قرارگیری اسباب و وسایل مسافرت‌های خانوادگی در اختیار کاربران قرار خواهد داد. به طور کلی فضای داخلی پژو ۴۰۵ گرچه همچنان قدیمی و ساده به نظر می‌رسد اما با این حال، به ویژه در نسخه‌های داشبورد جدید و در مقایسه با رقبایی همچو رنو تندر ۹۰ جذاب‌تر بوده و لذت دیداری بیشتری به سرنشینان خود انتقال می‌دهد.

آپشن‌ها و امکانات پژو ۴۰۵

طراحی داخلی پژو ۴۰۵

از آنجا که پژو ۴۰۵ در ردیف محصولات نسبتا ارزان‌قیمت و اقتصادی بازار ایران دسته‌بندی شده، در نتیجه نمی‌توان انتظار وجود آپشن‌های رفاهی و ایمنی گسترده را از این خودرو داشت. با این حال طی سال‌های اخیر اضافه شدن دو عدد ایربگ به صورت استاندارد باعث شده تا شاهد ارتقاء کیفی این محصول از لحاظ ایمنی باشیم. پژو ۴۰۵ SLX به عنوان جدیدترین مدل پژو ۴۰۵ از آپشن‌های رفاهی ایمنی به شرح زیر بهره می‌برد:

رینگ‌های فولادی ۱۵ اینچی سفارشی، ترمز ضد قفلABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، چراغ‌های مه شکن جلو و عقب، کاسه چراغ کریستالی جلو و عقب، فرمان هیدرولیک، سیستم صوتی با چهار اسپیکر، دو عدد کیسه هوا راننده و سرنشین جلو، تهویه مطبوع دستی، تنظیم صندلی راننده و سرنشین جلو به صورت غیر برقی، تزئینات داخلی کرم رنگ، روکش صندلی پارچه‌ای، آینه‌های جانبی با تنظیم برقی.

مزایا و معایب پژو ۴۰۵

از جمله نقاط قوت پژو ۴۰۵ می‌توان به فضای جادار کابین، فراوانی بسیار زیاد لوازم یدکی، گستردگی خدمات پس از فروش و تعمیرکار ماهر، عملکرد نسبتا مناسب سیستم تعلیق و ارائه سواری نه چندان خشک اشاره کرد. با این حال مصرف سوخت بالا به ویژه در پژو ۴۰۵ جی ال ایکس ۱۸۰۰، طراحی ظاهری قدیمی و کیفیت نه چندان بالای ساخت از جمله انتقادات وارده بر این فرانسوی کهنسال بازار ایران خواهند بود.

 وضعیت فروش پژو ۴۰۵ در بازار ایران

پژو ۴۰۵ یکی از پایه‌های اصلی تولیدات داخلی کشورمان را تشکیل می‌دهد که بهره‌مندی آن از مزایایی همچون هزینه تعمیر و نگهداری نسبتا پایین و خدمات پس از فروش فوق‌العاده گسترده آن در سطح کشور به همراه ارائه توان فنی قابل قبول، سبب شده تا مشتریان بی‌شماری در سراسر کشور خواهان این مدل باشند. بنابراین وضعیت فروش پژو علی الخصوص ۴۰۵ در ایران از شرایطی بسیار پررونقی سود برده و همواره خریداران فراوانی جهت خرید یک پژو ۴۰۵ در بازار ایران وجود خواهند داشت. این درحالی است که باید بر اساس رعایت استانداردهای ۸۵ گانه قرار است از تا پایان تیرماه ۹۹، توقف تولید پژو 405 اجرایی شود.

تهیه و تنظیم: تیم محتوا خودرو45