تاریخچه کمپانی سانگ یانگ، قدیمی ترین خودروساز کره جنوبی!

۲ آبان ۱۳۹۹ تاریخچه کمپانی سانگ یانگ، قدیمی ترین خودروساز کره جنوبی!

کمپانی‌های خودرویی آسیایی، بخش عظیمی از صنعت خودروسازی را تشکیل می‌دهند. از جمله این شرکت‌ها، می‌توان به کیا (Kia Motors)، تویوتا (Toyota) هیوندای (Hyundai) و البته سانگ یانگ (SsangYong) اشاره کرد. این برند هم مانند بسیاری دیگر از برندها، متعلق به کشوره کره جنوبی است. البته نسبت به دیگر رقبای خود که در دهه 30 یا 40 میلادی وارد میدان شدند، قدمت کمتری دارد. در حال حاضر، این کمپانی متعلق به شرکت چندملیتی  هندی، یعنی ماهیندرا اند ماهیندرا لیمیتِد (Mahindra & Mahindra Limited) است. حدودا در سال 2010 بود که کمپانی سانگ یانگ تا مرز ورشکستگی پیش رفت. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، در فوریه سال 2011، این کمپانی هندی بیش از 70 درصد سهم آن را خریداری کرد. در ژانویه سال 2019، مشخص شد که این شرکت خودروسازی هندی صاحب 74.65 درصد سهام کمپانی محبوب کره‌ای است. این قرارداد توسط کمسیون بازرگانی آزاد کره جنوبی پذیرفته شده است.

شرکت سانگ یانگ چه بود و چه شد؟

این کمپانی محبوب کره‌ای، در چهارم مارچ سال 1954، یعنی 66 سال پیش تاسیس شد. در واقع در ابتدای کار، این کمپانی متشکل از دو کمپانی دیگر بود. این دو کمپانی ورکشاپ ها دونگ-هوآن (Ha Dong-hwan Motor Workshop) که در همان سال تاسیس شد و کمپانی دونگ‌بانگ موتور (Dongbang Motor Co) بود که در سال 1962 تشکیل شد. پس از گذشت یک سال (1963)، این دو کمپانی ادغام شده و شرکت هادونگ-هوان موتور (Ha dong-hwan Motor Co.) به وجود آمد. در سال 1964، این کمپانی به ساخت جیپ برای ارتش آمریکا مشغول شد. البته در کنار آن محصولات دیگری مانند وانت و اتوبوس نیز تولید می‌کرد. فعالیت واقعی این کمپانی از سال 1976 آغاز شد، درست زمانی که ها دونگ-هوآن، محصولاتی برای اهداف مختلفی می‌ساخت. در سال 1977 نام این شرکت به دونگ-آ موتور (Dong-A Motor) تغییر یافت و در سال 1984، مدیریت کمپانی جیپ سالی کیوهوا (Keohwa) را بر عهده گرفت. تقریبا دو سال بعد، گروه بیزینسی سانگ یانگ (SsangYong Business Group) وارد ماجرا شده و این کمپانی را از آن خود کرد.

متاسفانه عمر کمپانی کیوهوا (Krohwa Ltd.) آنچنان طولانی نبود. این کمپانی در سال 1981 شکل گرفت و در سال 1984 مدیریتش به گروه بزینسی سانگ یانگ منتقل شد. فعالیت اصلی آن در زمینه تولید جیپ‌ها بود؛ یعنی تحت لیسانس کمپانی اصلی جیپ ساخته و به بازار کشورهای دیگر صادر می‌کرد. این کمپانی، پس از قرارداد مشترک شینجین موتورز (Shinjin Motors) و AMC (American Motor Corporation) به وجود آمد. این همکاری در سال 1974 شکل گرفت. این کمپانی در سال 1981 به یک شرکت مستقل تبدیل شد، آن هم درست زمانی که AMC قرارداد را ترک کرد. در سال 1983، جیپ‌هایی که کیوهوا می‌ساخت، کوراندو (Korando) نام می‌گرفتند.

کمپانی فعلی سانگ یانگ که اکنون در حال فعالیت است، در سال 1986 پا گرفت. پس اینکه گروه بیزینسی سانگ یانگ دونگ-آ موتورز را تصاحب کرد، نام کمپانی در سال 1988 به سانگ یانگ موتور (SsangYong Motor) تغییر یافت. اما پیش از آن توانست در سال 1987 و زمانی که در اوج بود، کمپانی انگلیسی پنتر وِست‌ویندز (Panther Westwinds) را که با نام پنتر نیز شناخته می‌شود، از آن خود کند. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کمپانی سانگ یانگ موتور، همکاری با دایملزر-بنز (Daimler-Benz) برای تکنولوژی در سال 1991 بود. طبق این قرارداد، کمپانی کره‌ای موظف به ساخت شاسی بلند و مرسدس بنز (Mercedes-Benz) موظف به تامین تکنولوژی آن بود. استفاده از امکانات آماده مرسدس-بنز، این اجازه را به این کمپانی نوپا می‌داد که بدون صرف کردن وقت برای زیرساخت، جای پای خود را در بازار محکم کند. البته این کار برای مرسدس-بنز هم هیجان انگیز بود، چرا که در بازار شلوغ و پررونق شاسی بلندهای دهه 90 میلادی، برای خود رقیب می‌آفرید. حتی تا مدت‌‎ها پس از پایان فروش مدل موسو (Musso)، این کمپانی همچنان از همکاری با کمپانی موفق و مشهور آلمانی سود می‌برد.

در سال 1977، کمپانی دِوو موتورز (Daewoo Motors) که اکنون جی ام کره (GM Korea) شناخته می‌شود، بخش عظیمی از سهم گروه سانگ یانگ را خریداری کرد تا مجددا آن را در سال 200 بفروشد. در سال 2004، کمپانی چینی سیاک (SIAC)، توانست 51 درصد از سهام این کمپانی را از آن خود کند و اما این پایان ماجرا نیست.

در طی عمر نه چندان کوتاهش، این کمپانی کره‌ای برای جلوگیری از ورشکستگی، بین شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی دست به دست شد. در ژانویه سال 2009، پس از ثبت ضرری معادل 75.42 میلیون دلار، به امانت گذاشته شد. یکی از مهم‌ترین دلایل این ضرر مالی، بحران اقتصادی جهانی در آن زمان و کاهش تقاضا در بازار بود.

همانطور که پیش‌تر گفته شد، بخش زیادی از سهام این کمپانی در سال 2011 و برای جلوگیری از ورشکستگی، به کمپانی هندی ماهیندرا واگذار شد. از آن زمان تاکنون، کمپانی سانگ یانگ با قدرت پیش رفته و رقیب نسبتا قدری برای دیگر برندها محسوب می‌شود.

معرفی چهار مدل محبوب برند سانگ یانگ

رکستون  G4 (Rexton G4) 2018

نسل اول سانگ یانگ رکستون شاسی بلند متوسط، در سال 2001 وارد بازار شد و حضور آن تا سال 2017 ادامه داشت. موتور توربوشارژ چهار سیلندر این مدل G4 آن که در بازار ایران نیز یافت می‌شود، 222 اسب بخار نیرو و 250 نیوتون.متر گشتاور تولید می‌کند. جعبه دنده این مدل 6 سرعته و اتوماتیک است.

سانگ یانگ رکستون 2018

کوراندو پرمیوم 2014 (Korando)

کوراندو یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های این کمپانی کره‌ای در بازار جهانی است. نسل سوم آن از سال 2010 تا 2019 در بازار حضور داشت. موتور چهار سیلندر آن، قدرتی معادل 150 اسب بخار و گشتاوری برابر با 197 نیوتون.متر دارد. همچنین شتاب آن در عرض 14.6 ثانیه از 0 به 100 می‌رسد.

کوراندو پرمیوم 2014

تیوولی 2016 (Tivoli)

تیوولی یکی از محبوب‌ترین و موفق‌ترین مدل‌های این شرکت است که در سال 2015 تولید شد. در سال 2019 این مدل فیس‌لیفت داشت. موتور آن چهار سیلندر است و انتقال نیرو از طریف دیفرانسیل‌های جلو صورت می‌گیرد. قدرت آن 128 اسب بخار و گشتاورش 160 نیوتون.متر است.

تیوولی 2016

کایرون (Kyron)

کایرون در سال 2011 به بازار عرضه شد. موتور آن شش سیلندر دارد و حداکثر قدرت آن 220 اسب بخار و بیشینه گشتاورش 312 نیوتون.متر است.

سانگ یانگ کایرون 2011

 

منابع: https://en.wikipedia.org/wiki/SsangYong_Motor

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان