تفاوت 206 صندوقدار و معمولی

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تفاوت 206 صندوقدار و معمولی

پژو 206 در دو دهه گذشته یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودروهای تولدی بازار ایران است که از ابتدای دهه  80 تاکنون بر خط تولید شرکت ایران خودرو (ایکو) قرار دارد. 206 یک هاچ‌بک شهری و اقتصادی با کیفیتی قابل قبول به طراحی پژو فرانسه است که در مدت زمانی کوتاه محبوبیتی چشمگیر در بازار ایران پیدا کرد.

ایران خودرو که محصول چهار در صندوق‌دار کوچک‌تر از خانواده 405 نداشت، شرایط را مساعد دید تا با همکاری پژو فرانسه این هاچ‌بک درون شهری محبوب را به یک صندوق عقب مناسب تجهیز کرده تا بر محبوبیت این خودرو برای خانواده‌ها به منظور استفاده در مسافرت‌های بین شهری بی‌افزاید. نتیجه کار تولید نسخه سدان (چهار در صندوق‌دار) 206 با کد شناسایی SD بود که در سال 1386 روانه بازار ایران شد.

تفاوت ظاهری 206 صندوقدار و معمولی

اولین تمایز قابل توجه میان دو خودرو تفاوت در ابعاد خارجی آن‌ها است. با توجه به اشتراک پلتفرم و بر اساس اطلاعات فنی موجود بر سایت رسمی ایکو، نسخه صندوق‌دار معادل 353 میلی‌متر از نسخه هاچ‌بک کشیده‌تر است. همچنین به دلیل تفاوت در سیستم تعلیق محور عقب، نسخه صندق‌دار 30 میلی‌متر ارتفاع بیشتر دارد.

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های بین خودروهای صندوق‌دار و نمونه‌های هاچ‌بک آن‌ها، اختلاف میان فاصله محورها است که در هر دو نسخه 206 این فاصله برابر است. از آن گذشته حتی برش درهای عقب خودرو در دو نسخه با یکدیگر کاملا یکسان است. مزیت این موضوع در کاهش هزینه‌های تولید برای شرکت خودروساز و همچنین فراوانی در عقب خودرو در بازار برای مشتریان است که از دیدگاه قیمتی تفاوتی با در عقب نسخه هاچ‌بک ندارد. اما در مقابل تنگ  بودن فضای ورودی به ردیف دوم صندلی‌ها در نسخه صندوق‌دار درست همانند نسخه هاچ‌بک، یکی از معایب بزرگ این سبک اجرا است.

یکی از محدودیت‌های خودوهای هاچ‌بک کوچک‌ بودن در عقب و در نتیجه دشواری سوار و پیاده شدن سرنشینان است. به همین دلیل در نسخه‌های سدان خودروهای هاچ‌بک خوردوسازان تلاش می‌کنند تا برش در‌های عقب را به منظور هماهنگی بیشتر با اجزا بدنه و سهولت سوار و پیاده شدن سرنشینان به شکل کشیده‌تر و متفاوت طراحی کنند اما این مهم در 206 SD اجرا نشده است و دقیقا همین موضوع به بهانه مطبوعات برای تمسخر این خودرو در زمان عرضه بدل شد.

از آن گذشته، فاصله محورها در دو خودرو هیچ تفاوتی با هم ندارد. در نتیجه فضای نشیمن سرنشینان عقب در نسخه صندوق‌دار به هیچ‌ عنوان جادارتر از نسخه هاچ‌بک نیست. به عبارت ساده‌تر تنها پس از چند دقیقه سواری در نسخه 206 صندوق‌دار به سادگی می‌توانید حضور صندوق عقب دربخش انتهایی خودرو را فراموش کنید چرا که این خودرو هیچ تمایز محسوسی در نمای داخلی با نسخه هاچ‌ بک ندارد. به همین دلیل پارک کردن نسخه صندوق‌دار با حدود 35 سانتی متر طول بیشتر، تقریبا به سادگی پارک کردن نسخه هاچ‌بک است.

مزیت های 206 هاچ بک

بعد از بررسی اختلاف میان ابعاد خارجی، به مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تمایز میان دو خودرو 206 هاچ‌بک و 206 صندو‌ق‌دار می‌رسیم، یعنی فضای صندوق عقب. 206 هاچ‌بک در کلاس خود فضای صندوق باری برابر با 245 لیتر در اختیار سرنشینان می‌گذارد که فضای به واقع قابل قبول است. اما زمانی که نسخه هاچ‌بک 206 به وسیله نقلیه خانواده چهار نفره شما بدل شود، عدم داشتن فضای کافی برای حمل لوازم و تجهیزات هر چهار سرنشین به شدت به چشم می‌آید.

در مقابل هدف از تولید نسخه سدان دقیقا برطرف کردن همین مشکل بود. در نتیجه فضای صندوق عقب در 206 SD به 400 لیتر افزایش یافته است که هرچند از تند 90 با حجم 510 لیتر و خانواده سمند با 500 لیتر کمتر است اما نباید ابعاد خارجی و کلاس تولیدی خودرو 206 را از یاد برد. بنابرین حجم 400 لیتری صندوق عقب نسخه سدان 206 حجمی قابل احترام و کاملا کاربردی است.

نسخه صندوق‌دار 206 ترکیبی از یک هاچ‌بک شهری کم‌ مصرف و محبوب با فضای بار قابل احترام و بسیار بزرگ است که باعث می‌شود مشتری نهایی ترکیبی از ویژگی‌هایی چون مصرف سوخت اقتصادی و ابعاد جمع و جور را به صورت همزمان در کنار فضای حمل بار قابل توجه تجربه کند. شاید این یکی از جذابیت‌های انواع 206 باشد.

تفاوت مشخصات فنی 206 معمولی و صندوقدار

هر دو نسخه هاچ‌بک و صندوق‌دار 206 در ابتدای تولید در تیپ‌های متعدد و متمایزی به تولید می‌رسیدند. در گذر زمان، ایکو با حفظ دو تیپ 2 و 5 نسخه هاچ‌بک و تیپ V8 نسخه سدان، تنوع تریم این دو خودرو را به حداقل ممکن کاهش داد.

هر دو خودرو هاچ‌بک تیپ 5 و صندوق‌دار تیپ V8 از پیشرانه مشترک 1.6 لیتری تنفس طبیعی انژکتوری 16 سوپاپ TU5 پژو بهره می‌گیرند که با داشتن ضریب تراکم نسبتا بالا 10.5:1 (10.5 به 1) قادر به تولید 105 اسب بخار قدرت در دور 5800 و 142 نیوتون.متر گشتاور در دور 4000 است. توان و گشتاور تولیدی در هردو خودرو از طریق گیربکس پنج سرعت دستی به محور جلو منتقل می‌شود اما در عین حال نسخه صندوق‌دار طبیعتا به دلیل داشتن اندک وزن بیشتر، در عملکرد فنی و میزان مصرف سوخت با نسخه هاچ‌ بک اندکی متفاوت خواهد بود.

از این رو نسخه صندوق‌دار 206 با داشتن 32 کیلوگرم وزن بیشتر در زمانی مشابه به نسخه هاچ‌بک (حدود 11.5 ثانیه) به تندی 100 کیلومتر برساعت می‌رسد اما تمایز خود را در میزان مصرف سوخت به نمایش می‌گذارد. این اعداد و ارقام هر چقدر منطقی یا کمی عجیب و غریب، با استناد به اطلاعات رسمی ارائه شده از سوی شرکت ایران خودرو به شرح جدول زیر است.

دیگر تفاوت جزئی و دور از چشم میان 206 صندوق‌دار و هاچ‌ بک، اندک تفاوت در سیستم تعلیق محور عقب خودرو است که در حقیقت اختلاف ارتفاع میان دو خودرو را نیز باعث می‌شود. سیستم تعلیق 206 هاچ‌بک از نوع میل پیچشی است که تقریبا در بیشتر خودروهای دیفرانسیل شهری سبک به کار می‌رود و به ارزان‌ترین نوع سیستم تعلیق در خودروهای دیفرانسیل جو (FWD) مشهور است چرا که از دیدگاه تولید و نگهداری کمترین هزینه را با خود به همراه دارد.

نسخه سدان 206 از محور مشابهی در بخش عقب بهره می‌گیرد با این تفاوت که به دلیل نیاز این خودرو برای افزایش پایداری، به دو بازو عرضی نیز تجهیز شده است. طراحی این محور کاملا برگرفته از محور عقب 206 RC و 206 GTI به عنوان نسخه‌های اسپرت 206 است که هر دو نیازمند پایداری بیشتر سیستم تعلیق در عقب هستند.

استفاده از این سیستم تعلیق در عقب نسخه صندوق‌دار 206 به افزایش پایداری و ثبات حرکتی خودرو در پیچ‌ها و مانورها کمک قابل توجهی می‌کند تا برخلاف نسخه هاچ‌بک در سرعت‌های بالا و پیچ‌های تند تمایل کمتری به واژگون شدن داشته باشد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شهاب انیسی