خیز نیسان برای رسیدن به خودرو پاک

۲۳ بهمن ۱۳۹۹ خیز نیسان برای رسیدن به خودرو پاک

شرکت ژاپنی نیسان متعهد شده است که میزان آلایندگی خودروهایش را به صفر برساند. این خودروساز، آخرین شرکتی است که قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی (۱۴۲۹ خورشیدی) به هدف تولید خودرو پاک برسد و اولین بخش این برنامه تولید خودروهای تمام برقی تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۰۹ خورشیدی) است.

تولید خودرو پاک نیسان و کاهش آلایندگی کارخانه‌ها

مدیران این شرکت ژاپنی اعلام کردند که برای همه مراحل زنجیره تامین و تولید محصول – اعم از استخراج مواد اولیه کمیاب و ساخت خودرو و همچنین استفاده از خودرو و بازیافت آن – بر اساس قرارداد پاریس در مورد گرمایش زمین عمل کرده و میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلایندگی را تا سال ۲۰۵۰ به صفر می‌رسانند.

طبق اظهارات مدیران نیسان، همه خودروهای این شرکت برای دستیابی به این هدف، برای عرضه در بازارهای اصلی (شامل چین، اروپا، ژاپن و ایالات متحده آمریکا) در ابتدای دهه بعدی میلادی، برقی خواهند بود. هنوز مشخص نیست که آیا خودروهای نیسان فقط با پیشرانه‌های برقی تولید خواهند شد و یا اینکه یک نسخه برقی از مدل‌های جدید بنزینی هم به بازار خواهد آمد.

در حال حاضر، نسل دوم نیسان لیف در این شرکت ژاپنی تولید می‌شود و در اواخر سال ۲۰۲۱ هم شاسی‌بلند برقی آریا روانه بازارهای جهانی خواهد شد. همچنین مدل‌های هیبریدی جدید به فهرست محصولات نیسان اضافه شده است، از آن جمله می‌توان به قشقایی جدید اشاره کرد که فقط با موتورهای هیبریدی به دست خریداران می‌رسد.

زمان عرضه محصولات در هر بازار به میزان استفاده از خودروهای برقی و همین طور قوانین دولتی کشورها بستگی دارد. برای مثال، ر عرضه و فروش خودروهای غیربرقی در سال ۲۰۳۰ میلادی در بریتانیا ممنوع خواهد شد.

فناوری‌های نیسان برای کاهش آلایندگی خودروها

فناوری‌های نیسان برای کاهش آلایندگی خودروها

مهندسان نیسان در تلاش هستند تا پیشرانه‌های برقی ای-پاور (e-Power) خودروهایشان را برای بهبود بهره‌وری انرژی تقویت کنند. همچنین نیسان در حال کار روی باتری‌های حالت جامد و فناوری دیگری است که می‌تواند هزینه باتری خودروهای برقی را کاهش و کارایی آنها را افزایش دهد.

همچنین شرکت نیسان قصد دارد تا «سیستم اکو باتری» را برای تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر پاک راه‌اندازی کند. نیسان در حال توسعه سیستم‌ها و فرآیندهایی است تا بهره‌وری خط تولید خودروهایش را افزایش داده و هم‌زمان آلایندگی کارخانه‌هایش کاهش دهد.

هدف خودروسازان بزرگ از تولید خودرو پاک

در حال حاضر تعدادی از خودروسازان بزرگ مثل گروه خودروسازی فولکس واگن و فورد متعهد شده‌اند تا سال ۲۰۵۰ خودرو پاک تولید کنند. مرسدس بنز آلمان تا سال ۲۰۲۲ محصولات کربن خنثی تولید خواهد کرد و تا سال ۲۰۳۹ همه محصولاتش دی اکسید کربن خنثی خواهند بود. ولوو سال ۲۰۴۰ میلادی را سال رسیدن به هدف تولید خودرو پاک اعلام کرده و بی ام و قصد دارد تا میزان آلایندگی خودروهایش در سال ۲۰۳۰ را به میزان ۴۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ برساند.

 

نویسنده: میلاد قزللو

 

فروش فوری خودرو کارکرده