خودروهای ۱۵۰ میلیونی در بازار

۱۴ مرداد ۱۴۰۰ خودروهای ۱۵۰ میلیونی در بازار

در یکی دو سال اخیر قیمت‌ها در بازار خودرو ایران چند برابر شده است و قیمت پراید به عنوان ارزان‌ترین خودرو به ۱۳۰ – ۱۴۰ میلیون تومان رسیده است و بدین ترتیب می‌توان ۱۵۰ میلیون تومان را به عنوان کف قیمتی خودروهای صفر کیلومتر تعیین کرد.

البته اشخاصی که نمی‌خواهند پراید، تیبا، ساینا و یا کوییک را بخرند و نیاز به خودروهای بزرگ‌تری دارند می‌توانند با همین مقدار پول (کمی بیشتر یا کمتر)، مدل‌های کارکرده و دست دوم ماشین‌های خانوادگی مثل سمند و پژو ۴۰۵ را خریداری کنند.

پراید ۱۱۱

مدل ۱۳۹۹ – ۱۴۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پراید ۱۱۱، اولین و آخرین فیس لیفت پراید هاچبک و همین طور گران‌ترین مدل سواری پراید است که در سال ۸۸ با پیشرانه ۶۳ اسب بخاری عرضه شد و چهار سال بعد، موتور قوی‌تری با قدرت ۷۱ اسب بخار زیر کاپوتش قرار گرفت. آخرین پراید ۱۱۱ در ۴ اردیبهشت ۹۹ از خط تولید بیرون آمد. مصرف کم سوخت، هزینه پایین نگهداری و تعمیرات و فراوانی قطعات از دلایل پرفروش شدن این هاچبک کوچک است.

پراید ۱۳۱

مدل ۱۳۹۹ – ۱۳۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پراید ۱۳۱ همان مدل صندوقداری است که در دهه هفتاد به بازار ایران رسید. این خودرو نسبت به پراید اولیه فقط تغییرات جزئی در ظاهر داشته اما از نظر فنی بهتر شده و دارای موتور یکسان با پراید ۱۱۱ و ۱۳۲ با قدرت ۷۱ اسب بخار و استاندارد آلایندگی یورو ۴ است. بعد از تعطیلی خط تولید مدل‌های ۱۱۱ و ۱۳۲، پراید ۱۳۱ آخرین مدل این خانواده بود که در تیر ماه ۹۹ برای همیشه از فهرست تولیدات سایپا حذف شد.

پراید ۱۵۱

مدل ۱۴۰۰ – ۱۴۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پراید ۱۵۱ یا وانت پراید، آخرین عضو خانواده X100 گروه خودروسازی سایپا است که از سال ۹۳ به فهرست محصولات این خودروساز اضافه شده و برعکس بقیه پرایدها، همچنان تولید می‌شود. این خودرو جزو کلاس وانت‌های کوچک شهری است و به دلیل داشتن موتور یکسان با پرایدهای سواری، فقط می‌تواند ۵۰۰ کیلوگرم بار حمل کند.

پراید ۱۵۱ پلاس

مدل ۱۳۹۹ – ۱۵۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پراید ۱۵۱ پلاس مدل آپشنال وانت ۱۵۱ است. وانت کوچک سایپا از نظر ظاهری تفاوت اندکی با مدل معمولی دارد که عبارتند از رول بار و لاینر (کفپوش فضای بار) و طرح گرافیکی. ۱۵۱ پلاس تنها مدل پراید با آپشن‌هایی مثل نمایشگر لمسی، دوربین دید عقب و سنسور عقب است.

پژو ۲۰۶

تیپ ۵ – مدل ۱۳۹۳ – ۱۵۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودروها در بازار ایران است. این هاچبک فرانسوی در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار راهی خیابان‌های کشور شد که البته در همان زمان خودروی مدرنی محسوب می شد چرا که در دهه ۸۰ شمسی، وجود ترمز ABS و کیسه هوا جلو روی پژو ۲۰۶ امکانات و آپشن جذابی بود.

پژو ۴۰۵

مدل ۱۳۹۶ – ۱۵۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۴۰۵ قدیمی‌ترین خودرویی است که همچنان روی خط تولید ایران خودرو قرار دارد. ۴۰۵ فرانسوی در سال ۷۲ و با موتورهای ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری به مشتریان ایرانی معرفی شد و از سال ۸۱ موتور ۱.۸ لیتری XU7 زیر کاپوت این خودرو قرار گرفت. اخباری ضد و نقیض درباره تعطیلی خط تولید ۴۰۵ به گوش می‌رسد و آخرین مدل آن در بازار برای سال ۹۹ است که ۲۲۰ میلیون تومان قیمت دارد اما مدل‌های پایین‌تر مثل مدل ۹۶ را می‌توان با ۱۵۵ میلیون تومان خریداری کرد.

پژو پارس

مدل ۱۳۹۳ – ۱۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو پارس یا پرشیا در سال ۱۳۷۹ به دست مشتریان رسید. این خودرو شبیه به ۴۰۵ اما با چهره‌ای جدیدتر و با الهام از پژو ۴۰۶ طراحی و تولید شده است. موتور پارس همان موتور ۱.۸ لیتری است که روی ۴۰۵ GLX قرار دارد. قیمت مدل صفر پژو پارس در بازار ۲۵۴ میلیون است و مدل ۹۳ را می‌توان با ۱۰۰ میلون تومان ارزان‌تر خرید.

تیبا ۲

مدل ۱۴۰۰ – ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تیبا ۲ که با نام تیبا هاچبک شناخته می‌شود، در سال ۹۲ و چهار سال بعد از مدل صندوقدار عرضه شد. این خودرو جزو محصولات X200 سایپا، شامل تیبا صندوقدار، ساینا و کوییک است و مشخصات فنی یکسان با این ماشین‌ها دارد. در حال حاضر تیبا ۲، ارزان‌ترین هاچبک صفر سایپا است.

تیبا ۲ پلاس

مدل ۱۴۰۰ – ۱۶۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تیبا ۲ پلاس یکی از محصولات سری پلاس سایپا است. خودروهای پلاس سایپا تغییرات جزیی در بدنه پیدا کرده‌اند و آپشن‌هایی نیز به آنها اضافه شده است. سنسور عقب، روف ریل، دیفیوزر سپرهای جلو و عقب و نمایشگر از جمله تغییرات تیبا ۲ پلاس نسبت به تیبا ۲ معمولی است.

تیبا

مدل ۱۴۰۰ – ۱۴۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تیبا اولین خودرو ملی و انحصاری گروه خودروسازی سایپا است که در سال ۱۳۸۸ معرفی شد. این خودرو روی پلتفرم X200 ساخته شده و به گفته مدیران سایپا ایمنی بیشتری از پراید دارد. البته ظاهر تیبا از پراید خیلی بهتر و جدیدتر است و موتور قوی‌تری هم با ۸۷ اسب بخار قدرت دارد (۱۶ اسب بخار بیشتر از پراید).

فروش فوری خودرو

تیبا پلاس

مدل ۱۳۹۹ – ۱۵۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تیبا پلاس مدل آپشنال تیبا معمولی است و همان آپشن‌های تیبا ۲ پلاس، در این خودرو هم نصب شده است. نکته جالب درباره تیبا پلاس این است که بعد از تیبا ۲ پلاس عرضه شد، در صورتی که مدل معمولی تیبا هاچبک، ۴ سال بعد از مدل معمولی صندوقدار به بازار آمد.

ساینا

مدل ۱۴۰۰ – ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ساینا یکی دیگر از اعضای خانواده X200 گروه خودروسازی سایپا است و در اواسط دهه ۹۰ و به عنوان فیس لیفت تیبا معرفی شد. ساینا هم مثل تیبا و تیبا ۲ و کوییک از همان موتور M15 با قدرت ۸۷ اسب بخار استفاده می‌کند و بعد از تیبا، دومین صندوقدار ارزان در بازار خودروهای صفر کیلومتر است.

ساینا پلاس

مدل ۱۴۰۰ – ۱۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ساینا پلاس خودرو دیگری است که در در لیست پلاس‌های سایپا قرار دارد و در حقیقت ترکیبی از ظاهر ساینا معمولی و آپشن‌های ساینا S است. آپشن‌های این خودرو عبارتند از نمایشگر لمسی، فرمان اسپرت دی کات، بلوتوث، نویگیشن و شیشه دودی عقب.

ساینا S

مدل ۱۴۰۰ – ۱۶۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ساینا S اولین فیس لیفتی است که گروه خودروسازی سایپا از ساینا ارائه کرده است. سپرهای عقب و جلو، جلوپنجره و گرافیک چراغ‌های این خودرو به طور کامل عوض شده اما از نظر فنی تغییری نداشته است. ، چراغ بدرقه، آینه بغل برقی، کامپیوتر سفری، صندلی قابل تنظیم راننده و سرنشین جلو از آپشن‌های فیس لیفت جدید این خودرو است.

فروش فوری خودرو

سمند LX

مدل ۱۳۹۶ – ۱۵۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سمند LX تیپ جدیدی از اولین خودروی ملی است که در سال ۱۳۸۳ به بازار آمد. در سال ۱۳۸۸، مدل دوگانه‌سوز این خودرو عرضه شد و دو سال بعد موتور بنزینی EF7 روی سمند LX قرار گرفت. سمند ال ایکس صفر با قیمت ۲۶۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد و برای خرید مدل ۹۶ می‌توان ۱۰۰ میلیون تومان کمتر هزینه کرد.

کوییک دنده ای

مدل ۱۴۰۰ – ۱۵۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کوییک در کنار پراید ۱۱۱ و تیبا یکی از هاچبک‌های جمع و جور سایپا است و هر چند به طور رسمی اعلام نشده اما مدل هاچبک ساینا محسوب می‌شود. هر چند کوییک از نظر ظاهری شباهت‌هایی به تیبا ۲ دارد و از نظر فنی کاملا مشابه این هاچبک است اما ارتفاع بیشتر، روف ریل و زه پلاستیکی باعث شده تا شکل و شمایلی اسپرت‌تر و جذاب‌تر پیدا کند.

کوییک R

مدل ۱۴۰۰ – ۱۶۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کوییک R تقلید سایپا از رنگ‌آمیزی سیتروئن C3 و اولین خودرو دو رنگ ملی است. این هاچبک فقط از نظر رنگ‌آمیزی با کوییک معمولی فرق دارد ولی همین دو رنگ بودن باعث شده تا چهره جذاب‌تری از مدل اصلی پیدا کند.

 

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو