خودروهای ۳۵۰ میلیون تومانی بازار (بهمن ۱۴۰۰)

۱۲ بهمن ۱۴۰۰ خودروهای ۳۵۰ میلیون تومانی بازار (بهمن ۱۴۰۰)

با رسیدن به روزهای پایانی سال همیشه شاهد رونق گرفتن بازار خودرو و افزایش میزان خرید ماشین و فروش اتومبیل بودیم، اما چند سالی است که به دلیل شرایط اقتصادی و همین طور شیوع ویروس کرونا، اوضاع مثل گذشته نیست. بازار خودرو امسال هم تحت تاثیر مذاکرات برجام قرار دارد و خریداران و فروشندگان فعلا دست نگه داشته‌اند. در حال حاضر بازار در رکود به سر می‌برد و قیمت خودرو نسبت به ماه پیش حدود ۳ تا ۵ درصد افزایش داشته، هر چند اگر به قیمت‌های ابتدای سال نگاه کنیم، رشد قیمتی ۴۰-۵۰ میلیون تومانی را می‌بینیم.

بایک سابرینا

مدل ۱۳۹۸ – ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

بایک سابرینا هاچبکی است که شکل و شمایلی شبیه به کراس‌اوورها دارد و به طور واضح و مشخص از روی مرسدس بنز کلاس B طراحی شده. این خودرو از سال ۹۳ وارد کشور شد و از سال ۹۷ توسط دیار خودرو مونتاژ می‌شود. پیشرانه ۱.۵ لیتری سابرینا ۱۱۳ اسب بخار قدرت دارد و از گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته استفاده می‌کند.

برلیانس H230 (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۹ – ۳۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H230 نسخه سدان H220 است که یک در سال ۲۰۱۲ در چین روی خط تولید قرار گرفت و سال ۱۳۹۴ توسط سایپا در ایران عرضه شد و یک سال بعد خط تولید آن به پارس خودرو تحویل داده شد. این خودرو از نظر امکانات و تجهیزات تفاوتی با مدل هاچبک ندارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴.۵ ثانیه است و خودرویی کند به حساب می‌آید اما از نظر مصرف سوخت اقتصادی است و ۶.۸ لیتر در صد کیلومتر می‌سوزاند.

پژو ۲۰۶ (تیپ ۵)

مدل ۱۳۹۹ – ۳۳۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو هم در بازار ایران و هم در بازارهای جهانی بود. این هاچبک فرانسوی در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار راهی خیابان‌های کشور شد و در آن زمان خودروی مدرنی بود. پژو ۲۰۶ در ۶ تیپ تولید می‌شد که در حال حاضر فقط تیپ ۵ و ۲ روی خط تولید باقی مانده‌اند. مصرف سوخت این هاچبک کوچک ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر است.

پژو ۲۰۶ SD

مدل ۱۴۰۰ – ۳۳۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ SD در سال ۱۳۸۵ به بازار ایران معرفی شد و از آن زمان با هشت تیپ عرضه می‌شد اما از سال ۹۳ فقط تیپ V8 تولید می‌شود. تنها تفاوت ۲۰۶ صندوقدار با هاچبک در اتصالات فنربندی عقب است که باعث بهتر شدن فرمان‌پذیری خودرو شده است.

پژو ۲۰۷ (دنده‌ای)

رینگ فولادی – مدل ۱۳۹۹ – ۳۴۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رینگ فولادی – مدل ۱۴۰۰ – ۳۵۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رینگ فولادی، فرمان برقی، کروز کنترل – مدل ۱۳۹۹ – ۳۴۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رینگ فولادی، فرمان برقی، کروز کنترل – مدل ۱۳۹۹ – ۳۶۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پانوراما – مدل ۱۳۹۹ – ۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پانوراما – مدل ۱۴۰۰ – ۳۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۷ فیس لیفت ۲۰۶ است که با امکانات بیشتر از مدل قبلی، یکی از محبوب‌ترین خودروهای داخلی است که توسط شرکت ایران خودرو تولید و عرضه می‌شود. این خودرو در سال ۹۵ زیر پای مشتریان قرار گرفت و نسخه مجهز به سقف پانوراما نیز در سال ۹۹ به بازار آمد. چراغ‌های جلو، آینه و جلوپنجره از نو طراحی و در بالای داشبرد هم یک نمایشگر لمسی استفاده شده است.

پژو ۲۰۷ صندوقدار (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۹ – ۳۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۷ صندوقدار ۱۰ سال بعد از پژو ۲۰۶ صندوقدار توسط ایران خودرو معرفی شد. این خودرو هم مثل ۲۰۶ SD خاص بازار ایران طراحی شده و در فرانسه یا دیگر کشورها خبری از ۲۰۷ با این شکل و شمایل نیست. مشخصات فنی مدل صندوقدار هیچ تفاوتی با مدل هاچبک ندارد و از نظر آپشن هم فقط فرمان برقی و آینه بغل تاشو برقی دارد.

پژو پارس

دوگانه‌سوز – مدل ۱۳۹۹ – ۳۳۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

دوگانه‌سوز – مدل ۱۴۰۰ – ۳۴۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان

LX – مدل ۱۴۰۰ – ۳۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو پارس که در ابتدا با نام پرشیا شناخته می‌شد، در سال ۱۳۷۹ به دست خریداران ایرانی رسید. این خودرو شبیه به ۴۰۵ اما با چهره‌ای جدیدتر و با الهام از پژو ۴۰۶ طراحی و تولید شده است. موتور پارس همان موتور ۱.۸ لیتری است که روی ۴۰۵ GLX قرار دارد. LX یکی از مدل‌های پژو پارس یا پرشیا است که از سال ۱۳۹۰ و با موتور TU5 روانه بازار شده است. پژو پارس LX از امکانات بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های پارس برخوردار است.

دنا

مدل ۱۳۹۹ – ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

دنا در سال ۱۳۹۳ و یک دهه بعد از اولین خودرو ملی به مشتریان داخلی معرفی شد. این خودرو هم مثل بقیه خانواده سمند روی پلتفرم پژو ۴۰۵ ساخته شده اما طراحی بهتری از سمند و سورن دارد. این سدان ایران خودرو از موتور ۴ سیلندر ۱.۷ لیتری EF7 استفاده می‌کند و خودرو خانوادگی محسوب می‌شود.

سمند LX EF7 (دوگانه‌سوز)

مدل ۱۴۰۰ – ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سمند LX تیپ جدیدی از اولین خودروی ملی است که در سال ۱۳۸۳ و با هدف رفع کاستی‌ها و نواقص تیپ‌های قبلی به بازار آمد. در سال ۱۳۸۸، مدل دوگانه‌سوز این خودرو عرضه شد و دو سال بعد موتور بنزینی EF7 روی سمند LX قرار گرفت.

شاهین

مدل ۱۴۰۰ – ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

شاهین جدیدترین محصول گروه خودروسازی سایپا، برای اولین بار در سال ۹۷ در نمایشگاه خودرو شیراز رونمایی شد. این سدان جمع و جور در ابتدا با نام رهام اما بعد به دلیل شباهت ظاهری با پرنده شاهین و به خاطر حمایت از این پرنده، نامش تغییر پیدا کرد. موتوری که زیر کاپوت شاهین قرار گرفته، همانی است که قبلا در ساینا، تیبا و کوییک استفاده شده بود، با این تفاوت که توربوشارژ دارد. این خودرو دارای دو تیپ S (لو آپشن) و G (فول آپشن) است که فعلا فقط شاهین G را می‌توان در طرح فروش سایپا خریداری کرد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو