همه چیز درباره حمل خودرو با قطار که باید بدانید

۱۶ اسفند ۱۳۹۸ همه چیز درباره حمل خودرو با قطار که باید بدانید

سفر با قطار و گذر از دشت‌ها و کوهستان‌ها یک لذت و سفر با خودرو شخصی لذتی دیگر دارد. اما در مواقعی سفر با خودرو شخصی در مسافت‌های طولانی هم خسته کننده و خطرناک است و هم به دلیل حجم بالای مصرف سوخت به صرفه نیست. از این رو استفادده از امکان حمل خودرو با قطار (در مسیرهای ریلی) در این شرایط منطقی‌ترین روش خواهد بود.

به گزارش خودرو۴۵، به طور طبیعی سفر با خودرو شخصی در مسافت‌های طولانی چندان توصیه نمی‌شود، زیرا هم خستگی راننده را در پی دارد و هم منجر به استهلاک خودرو می‌شود. از سویی دیگر سفر در برخی جاده‌های خطرناک ایران با خودرو یکی از همان مخاطراتی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

سال‌های زیادی است که جا به جایی خودرو با قطار در سفرهای طولانی مرسوم است، اما آنچنان که تصور می‌شود مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. زیرا بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در گذر از جاده‌های بین شهری خودشان رانندگی کنند. اما تصور کنید هنگامی که با قطار سفر می کنید، فرصت بیشتری برای تماشای دشت‌ها و بیابان‌ها دارید و از سویی دیگر خطرات جاده‌ای نیز برای شما و خانواده‌تان نیز تضمین می‌شود.

قوانین صدور بلیت حمل خودرو

توصیه می‌شود پیش از خرید بلیط قطار جهت حمل اتومبیل خود، حتما به موارد زیر توجه کنید تا سفری لذت‌بخش را تجربه کنید. از این رو بهتر است بلیط را سه ساعت مانده به زمان حرکت قطار تهیه کنید. توجه کنید که هنگام خرید بلیط قطار شما حق بیمه‌ای جهت تضمین جا به جایی پرداخت می‌کنید.

۱. جهت حمل اتومبیل با قطار بهتر است بلیت ماشین را به نام خودتان بخرید.

۱.برای حمل خودرو از مبدا تهران، باید بلیط مربوطه با همین عنوان در مسیر دوم حتما با یک روز فاصله از ورود قطار اول به تهران صادر شود. بر اساس اعلام شرکت رجا، ضروری است حداقل ۸ ساعت بین زمان رسیدن قطار اول به مقصد تا زمان حرکت قطار دوم فاصله‌ای در نظر گرفته شود.

۲. شرایط حمل برای خودروهای گذرموقت بدین گونه است که این خودروها تا زمانی که مجوز عبور دارند با همان شماره پلاک گذر موقت، بلیط قطار را تهیه کنید.

۳.هنگام خرید بلیت قطار جهت حمل خودرو دقت داشته باشید که خودروهای شاسی بلند با ارتفاع بیش از ۱۵۸ سانتی‌متر (پرادو، سانتافه، پاترول، نیسان وانت و …) یا خودروهای با عرض بیش از ۱۸۰ سانتی‌متر ( اکسل پهن) با قطار حمل نمی‌شود.

 

خرید بلیط حمل خودرو با قطار

قوانین حمل ماشین با قطار چیست؟

عموما تابستان و نوروز حجم سفرها به شمال، جنوب و شرق و غرب کشور بیش از پیش می‌شود، از این رو میزان مصرف بنزین، مخاطرات جاده‌ای و بسیاری عوامل دیگر نیز به ترتیب افزایش می‌یابد. به همین ترتیب سفر با قطار می‌تواند کمک بزرگی به کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه سفر خانوار شود.

حال در صورتی که تمایل داشته باشید نوروز امسال با قطار و خودرو شخصی خود به به سفر بروید، باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

۱.قبل از تحویل خودرو به انبار راه‌آهن، به میزان سوخت در باک خودرو دقت کنید. نباید باک خودرو بیش از یک سوم پر باشد.
۲.همراه داشتن کارت شناسایی مالک و مدارک خودرو الزامی است.
۳.درصورت هرگونه توقف حتما باید بلیط بعدی حداقل ۸ ساعت پس از زمان رسیدن خودرو به اولین مبدا باشد.
۴.توجه داشته باشید که حتما مشخصات خودرو شامل شماره پلاک، نام خودرو و نام مالک روی بلیط قطار ذکر شده باشد.
۵.در صورتی که خودرو صفر کیلومتر است و هنوز مراحل تعویض پلاک انجام نشده، ذکر شش رقم آخر شماره شاسی به جای پلاک ضروری است. در غیر اینصورت باید برگه‌های فروش هنگام تحویل خودرو تحویل داده شود.
۶.زمان تحویل خودرو به راه‌آهن ساعت ۸ صبح همان روز حرکت است (دقت کنید که ساعت حرکت درج شده روی بلیط حمل خودرو، آخرین مهلت پذیرش ماشین شما محسوب می‌شود).
۷. هنگام تحویل خودرو به بار، فقط لاستیک زاپاس و جک را داخل ماشین قرار دهید، زیرا به گفته شرکت رجا، این شرکت مسئولیتی در قبال وسایل داخل خودرو ندارد.
۸. امکان حمل خودروهای آسیب دیده یا تصادفی با قطار وجود ندارد؛ هنگام خرید بلیلط به این نکته توجه کنید.

 

مسیرهای حمل خودرو با قطار

 

قیمت بلیط حمل ماشین در برخی مسیرها

 

مبدا مقصد قیمت (تومان)
تهران اهواز ۱۵۲.۷۵۰
تهران تبریز ۱۰۷.۷۵۰
تهران مشهد ۲۳۶.۰۰۰
تهران یزد ۹۱.۶۵۰
تهران شیراز ۱۴۹.۰۰۰
تهران زاهدان ۱۹۵.۵۰۰
تهران کرمان ۱۵۴.۴۰۰
مشهد اهواز ۲۳۵.۰۰۰
تبریز مشهد ۲۳۵.۰۰۰
مشهد شیراز ۲۱۵.۰۰۰
یزد مشهد ۱۰۹.۴۰۰
مشهد کرمان ۱۰۹.۴۰۰

نکات ضروری حمل ماشین با قطار

*شرکت مسافربری رجا اعلام کرده است، در صورتی که راه‌آهن شهر مقصد بعد از ۲۴ ساعت زمان اعلام شده در زمان تحویل در بلیط خودرو را تحویل ندهد، موظف است ۵۰ درصد از مبلغ بلیط را به مسافر پرداخت کند. همچنین درصورتی که زمان تحویل بیش از موعد مقرر زمان بر باشد، باید کل مبلغ را به مسافر برگرداند.

*لازم به ذکر است که نرخ برگشت بلیط همان مبلغ مسیر رفت است و در صورتی که بلیط رفت و برگشت همزمان خریداری شود، شامل تخفیف خواهد شد.

*در صورتی که مسافر باید سفر را لغو کند، فرصت دارند حداقل ۱۲ تا سه ساعت قبل از حرکت بیش از ۵۰ درصد از بهای بلیط را پس بگیرند.

*مسافران می‌توانند تا ۲۴ ساعت پس از رسیدن خودرو به مقصد به صورت رایگان از پارکینگ راه‌اهن مقصد استفاده کنند. در غیر این صورت روزانه مبلغ ۱۵۰۰ تومان و پس از یک هفته مبلغ سه هزار تومان هزینه پرداخت شود.

 

 

نویسنده: نگار میرکریمی
انتهای پیام/