همه چیز درباره شاسی خودرو

۲۰ آذر ۱۳۹۹ همه چیز درباره شاسی خودرو

در صورت بروز تصادف، شاسی خودرو از آسیب دیدن سرنشینان جلوگیری می‌کند. خرید خودرو دست دوم نیاز به کارشناسی و توجه بسیاری دارد. شاسی خودرو یکی از مواردی است که هنگام خرید خودرو دست دوم باید از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید.

شاسی خودرو چیست؟

خودرو از سه قسمت مهم پیشرانه، بدنه و شاسی تشکیل شده است. این سه از بخش‌های بسیار مهم خودرو به شمار می‌روند. شاسی با ستون‌های فولادی مانند یک چارچوب در کنار اجزای دیگر خودرو قرار دارد که در حالت‌های عادی قابل مشاهده نیست. اجزایی مانند فنربندی، پیشرانه، سیستم انتقال قدرت و فرمان روی شاسی سوار می‌شوند. شاسی خودرو باید ویژگی‌هایی مانند سبکی، حجم کم، استحکام، توان تحمل ضربه، مقاومت و کمترین صدا را داشته باشد. این بخش مهم خودرو در تصادفات از آسیب رسیدن به سرنشینان جلوگیری می‌کند.

مشکلات شاسی خودرو چیست؟

انحراف فرمان

اگر انحراف و کشیده شدن فرمان به یک جهت را در خودرو مشاهده کردید، قبل از هر اقدامی باید شاسی خودرو را بررسی کنید.

صدا در جلوبندی خودرو

اگر در هنگام رانندگی متوجه ساییدگی و صدا در جلوبندی خودرو شدید یعنی شاسی خودرو شکسته‌ است و به جوش دادن نیاز دارد. در صورتی که صدا و اصطکاک در یک سمت خودرو باشد‌، احتمال آسیب بیشتری وجود دارد.

فرسودگی شاسی

تمام شاسی با رطوبت سبب پوسیدگی و فرسودگی آن می‌شود. زمانی که شاسی خودرو پوسیده شود، لرزش و صدای زیادی از جلوبندی خودرو در کابین احساس می‌شود.

انحراف شاسی

تصادف و به تبع آن ضربه‌های شدید سبب انحراف شاسی می شود. انحراف شاسی می‌تواند به سایر قطعات خودرو آسیب وارد کند. انحراف جزئی شاسی توسط تعمیرکاران قابل رفع است اما اگر این احراف جدی و شدید باشد ممکن است شاسی خودرو هیچگاه به حالت قبل برنگردد.

جهت‌گیری گشتاوری

اگر در سرعت‌های بالا متوجه انحراف خودرو به یک سمت شدید، احتمال اینکه شاسی خودرو آسیب دیده باشد وجود دارد.

شاسی خوردگی

شاسی خوردگی بیشتر در قسمت‌های ابتدایی و انتهایی آن رخ می‌دهد. شاسی خوردگی بسیار خطرناک است و جان سرنشیان ا تهدید می‌کند، از سویی دیگر لرزش‌های خودرو به درون اتاق منتقل می‌شود.

انحراف شاسی خودرو

راه‌هایی برای پوشاندن مشکلات شاسی خودرو

جوش دادن اتاق خودرو

برخی از افراد برای جلوگیری از لرزش خودرو و ایجاد سر و صدا چند نقطه از اتاق خودرو را جوش می‌دهند و روی جوش‌ها را با بتونه و رنگ می‌پوشانند که تشخیص آن کار ساده‌ای نیست. به خاطر داشته باشید که قبل ار خرید خودرو دست دوم حتما زیر موکت و کفپوش‌های خودرو و صندوق عقب را بررسی کنید.

ریختگی رنگ

شاسی کشی در بین خودروهای تصادفی معمول است و تعمیرکاران پس  از شاسی کشی محلی که رنگ آن ریخته است را رنگ و بتونه می‌کنند که توسط اشخاص عادی قابل مشاهده نیست و باید از کارشناسی خودرو بهره برد.

دلایل آسیب دیدن شاسی خودرو

دلایل آسیب دیدن شاسی خودرو

  • تصادف شدید
  • افتادن در چاله
  • عبور با سرعت بالا از سرعت گیر
  • چرخاندن ناگهانی فرمان خودرو

آشنایی با انواع شاسی خودرو

مستقل

شاسی‌های مستقل به صورت یک قطعه جدا ساخته و به اتاق و سایر قسمت‌ها متصل می‌شود.

یکپارچه

شاسی یک پارچه به صورت کلی با سایر اجزای خودرو ساخته می‌شود. شاسی مستقل خودرو در حال حاضر منسوخ شده است و تقریبا در تمام خودروها از شاسی یکپارچه استفاده می‌شود.

چرا توجه به شاسی هنگام خرید خودرو دست دوم مهم است؟

ابتدا باید گفت که هرگونه آسیب دیدگی شاسی خودرو ایمنی آن را به خطر می‌اندازد. معیوب بودن شاسی خودرو هزینه بسیاری می‌طلبد و از همه مهمتر اینکه از تصادف شدید خودرو خبر می‌دهد. بنابراین قبل از خرید خودرو دست دوم حتما از کارشناسان خودرو کمک بخواهید و تمام موارد را بررسی کنید تا در صورت خرید خودرو محتمل ضرر و هزینه‌های گزاف نشوید و خودرو ایمنی و امنیت لازم را برای سرنشیان داشته باشد.

 

نویسنده شقایق صفی خانی