بررسی مشخصات فنی رنو کایگر

۲۰ بهمن ۱۴۰۰ بررسی مشخصات فنی رنو کایگر

شرکت خودروسازی رنو مدت زمانی طولانی است که در بازار منطقه خاورمیانه حضور پررنگی دارد. این خودروساز اقتصادی فرانسوی اگرچه در کشورهای ثروتمند حاشیه جنوبی خلیج فارس هیچ نقشی ندارد اما در عوض برای کشورهای در حال توسعه خاورمیانه، منطقه منا(خاورمیانه و شمال آفریقا) و کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین اهمیت بسیار زیادی دارد.

این برند نیز از سالیان دور در ایران حضور بسیار مهمی داشته است. این حضور چه در نقش برند وارداتی اروپایی و چه به عنوان برند مونتاژ داخل اروپای شرقی، اهمیت استراتژیکی برای بازار خودرو به همراه داشته است. البته نباید از حق بگذریم که اهمیت حضور برند رنو در ایران بیشتر در زمینه تولید داخل و مونتاژ محصولات اقتصادی این برند از حوزه اروپای شرقی (محصولات برند داچیا کشور رومانی نظیر تندر 90 و ساندرو) برای ایرانیان اهمیت بسیار بیشتری دارد تا نسخه‌های وارداتی.

زیرمجموعه رنو هندوستان که در سال ۲۰۰۵ به منظور مونتاژ داخلی و همکاری مستقیم در صنعت خودرو هند تاسیس شد؛ اخیرا از محصولی جدید با نام Kiger (کایگر) برای سال ۲۰۲۱ در هندوستان پرده برداری کرد. این محصول از کلاس کراس اوورهای بسیار کوچک شهری، پس از سه مدل داستر (Duster)، ترایبر (Triber) و کوئید (Kwid)، چهارمین محصولات تولیدی رنو هندوستان در بازار این کشور پهناور خواهد بود.

کایگر شناسی

طراحی ظاهری رنو کایگر

رنو Kiger با تلفظ کایگر که در برخی تلفظ‌های دیگر از جمله هندی و فرانسوی کیگِر نیز خوانده می‌شود، کراس اووری از کلاس ساب کامپکت (بسیار کوچک) شهری است که با همکاری تیم طراحی فرانسوی/هندی رنو و با الهام گیری از زبان طراحی وقت رنو فرانسه در هندوستان طراحی شده است. این خودرو که در ماه اول سال میلادی ۲۰۲۱ به بازار هند معرفی شد قرار است تا ماه سوم میلادی جاری به عنوان چهارمین محصول هندی رنو (پس از مدل‌های داستر، ترایبر و کوئید) در بازار این کشور عرضه شود. زندگی مدل کایگر به عنوان خودرویی مفهومی در سال ۲۰۲۰ آغاز شد که با وجود داشتن ابعادی بزرگ‌تر، همچنان از المان‌های طراحی بسیار مشابه با مدل کوچک‌تر و اقتصادی‌تر کوئید الهام گرفته بود.

کایگر با داشتن ابعادی خارجی برابر با 3991×1750×1600 و فاصله محورهای ۲۵۰۰ میلی‌متری بر پلتفرم CMF-A+ رنو/نیسان بنا شده است که به عنوان خودرویی از کلاس کراس اوورها، فاصله‌ کف آن با سطح زمین برابر با ۲۱۰ میلی‌متر است و دقیقا بین دو کراس اوور کوئید و داستر می‌ایستد تا سبد محصولات رنو در بازار هند گسترده‌تر شود. در نتیجه از دیدگاه پلتفرم این خودرو دقیقا با رنو ترایبر و نیسان مگنایت (Magnite) مشترک است. پیشرانه مورد استفاده در این کراس اوور بسیار کوچک اقتصادی دو نمونه سه سیلندر خطی (I3) کاملا جدید به حجم۱.۰ لیتر است که یک نمونه آن تنفس طبیعی و دیگری نسخه توربو است. سه گیربکس برای کایگر در نظر گرفته شده است که یکی از آن‌ها نسخه ۵ سرعتی دستی، دیگری ۵ سرعت اتوماتیک از نوع AMT با نام شناسایی Easy-R از ساخته‌های مشترک رنو و داچیا رومانی و نسخه سوم نمونه ضریب متغییر CVT ویژه پیشرانه توربو است تا تحت هیچ شرایطی کاگر از ذات اقتصادی خود جدا نباشد.

مشخصات داخلی کایگر

طراحی داخلی رنو کایگر

با توجه به توان ۱۰۰ اسب بخاری و گشتاور ۱۶۰ نیوتون.متری نسخه توربو پیشرانه I3 (۷۲ اسب بخار و ۹۸ نیوتون.متر برای نسخه تنفس طبیعی)، شاید نتوان از کایگر انتظار زیادی داشت اما باید اعتراف کرد که اعداد و ارقام مجموعه فنی این خودرو در نسخه توربو با توجه به کلاس تولیدی و وزن ۱۰۱۲ کیلوگرمی آن هماهنگی بسیار معقول و قابل احترامی را به نمایش می‌گذارد. از آن مهم‌تر، اهمیت رونمایی و عرضه کایگر در بازار هندوستان برای رنو در حقیقت در ارائه سری جدیدی پیشرانه‌های بنزینی است که برای اولین بار روی این محصول به بازار جهانی عرضه خواهد شد. در نتیجه اهمیت کایگر برای رنو تنها در نوین بودن نام این مدل نهفته نیست.

با وجود تاکید شدید رنو بر اقتصادی بودن محصولات در بازار خودروهای در حال توسعه به منظور کسب سهم بیشتر فروش در کنار رقبای ژاپنی، کایگر در نمای داخلی همچنان المان‌های جذاب طراحی برند رنو را با خود به همره دارد. اگرچه خبری از آپشن‌های دهان پرکن یا کیفیت قطعات بسیار بالا نیست اما کیفیت مونتاژ و سبک طراحی آن – مخصوصا با به کارگیری نمایشگر لمسی 8 اینچی برای سیستم مولتی مدیا و نمایشگر 7 اینچی نیمه LCD/LED پشت فرمان به منظور نمایش اطلاعات حیاتی خودرو – به واقع در نمای داخلی کایگر انقلاب کرده است.

فضای استاندارد محفظه بار کایگر در عقب به کمک طراحی جعبه‌ مانند اتاق به صورت استاندارد در حدود درقم قابل احترام ۴۰۰ لیتر است که در صورت خوابیدن ردیف عقب صندلی‌ها این مقدار به حدود ۸۸۰ لیتر افزایش خواهد یافت. اگرچه این محصول نوین در حال حاضر برای بازار هند معرفی شده است اما در آینده نزدیک بدون شک به بازار سایر کشوهای در حال توسعه از جمله آمریکای لاتین و منطقه منا نیز نفوذ خواهد کرد.

رنو کایگر در ایران

نمای داخلی رنو کایگر

ممکن است سوال پیش آید که حالا معرفی محصولی فرانسوی ویژه بازار هند برای ما چه اهمیتی دارد؟ چه نیازی است تا بیش از یک معرفی ساده با کایگر آشنا شویم؟ پاسخ را با سوالی دیگر مطرح می‌کنم. آیا به یاد دارید که حدود سال ۱۳۹۶ زمزمه‌هایی مبنی بر ورود رنو کوئید بازار هندوستان به ایران به عنوان جانشین مناسب و ارزان قیمتی برای پراید مطرح شده بود؟ اگرچه این مهم محقق نشد و از همان ابتدا اعلام شد که درصورت ورود کوئید به بازار ایران (که از نظر ایمنی نیز چندان مورد تایید بازار جهانی نبود)، این خودرو گزینه‌ای به ارزانی و خوش قیمتی پراید نخواهد بود.

در هر صورت؛ زمزمه ورود احتمالی کوئید به بازار خودروهای مونتاژی کشور نشان داد که احتمالا پس از داچیا رومانی، رنو هندوستان می‌تواند از گزینه‌های خوب احتمالی برای شراکت غیر مستقیم با شرکت رنو فرانسه و تولید محصولات اقتصادی متفاوت این برند در بازار کشور ایران باشد. اگرچه شرایط اقتصادی و سیاسی حال حاضر ایران به هیچ وجه اجازه هیچ‌گونه شراکت و همکاری شرکت‌های اروپایی (و زیرمجموعه وابسته آن‌ها) با ایران را به آن‌ها نمی‌دهد و اروپایی‌ها نیز حاضر نیستند به قیمت از دست دادن بازار سهم جهانی معتبر خود همانند چینی‌ها زیر آبی بروند، در نتیجه این موضوع در حال حاضر ممکن نخواهد بود. به هر حال باید در ذهن داشت که درصورت هرگونه توافق احتمالی میان ایران و جامعه جهانی در آینده نزدیک، ممکن است محصولات هندی رنو فرانسه از اولین گزینه‌های مونتاژی (همانند داچیا ساندرو در دوران پس از برجام) باشند.

نمای عقب رنو کایگر

 

نویسنده: شهاب انیسی