لاستیک دولتی و شرایط و مدارک لازم برای خرید لاستیک!

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ لاستیک دولتی و شرایط و مدارک لازم برای خرید لاستیک!

در اکثر کشورها، لاستیک‌ها به عنوان یکی از بخش‌های حیاتی خودرو قیمت نسبتا بالایی دارند. یکی از روش‌های تهیه لاستیک خودرو با قیمت مناسب، ثبت نام در خرید لاستیک‌های دولتی است. در واقع رانندگان با خرید لاستیک‌های دولتی، هزینه کمتری را نسبت به بازار آزاد برای تهیه لاستیک پرداخت می‌کنند. در گذشته افراد برای تهیه لاستیک دولتی باید به مراکز توزیعی که دولت در نظر می‌گرفت مراجعه می‌کردند اما این شیوه دستخوش تغییراتی شده است که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

لاستیک‌ها مانند ستون خودرو هستند. این اجزاهای مهم اگر نباشند خودرو زمین گیر می‌شود و به طور کل حرکت آن غیر ممکن می‌شود. به دلیل اصطکاک بالا و برخورد مکرر با سطح زمین، میزان فرسایش لاستیک‌‌ها بیشتر از سایر اجزای خودرو است. همچنین رانندگی با لاستیک‌های فرسوده خطر آفرین خواهد بود و ممکن است سبب انحراف خودرو از مسیر اصلی شود. به همین دلیل بعد از مشاهده ساییدگی در آنها باید هرچه سریعتر تعویض شوند.

برای خرید لاستیک دولتی کجا ثبت نام کنیم؟

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرده که افراد اگر لاستیک با نرخ دولتی می‌توانند به سایت جامع تجارت به‌ آدرس https://kala.ntsw.ir/ مراجعه کنند. گفتنی است که در سایت جامع تجارت ایران آمده که متقاضیان در حال حاضر نیاز به ثبت نام ندارند و پس از حدود ۲ ماه سهمیه تایر سواری اختصاص میابد و امکان دریافت تایر از طریق سامانه مذکور وجود دارد.

با ثبت نام آنلاین، لاستیک دولتی بگیرید!

توزیع لاستیک دولتی از گذشته مرسوم بوده و دولت لاستیک‌ها را با قیمتی پایین‌تر از قیمت لاستیک‌های بازار به مراکز مشخص شده، عرضه می‌کند. پیش‌تر رانندگان برای تهیه لاستیک دولتی باید به نمایندگی‌ها مراجعه می‌کردند که این شیوه اکنون دستخوش تغییراتی شده است. ثبت نام برای دریافت لاستیک‌های دولتی در حال حاضر به صورت اینترنتی انجام می‌شود. این شیوه در روزهایی که کرونا در سراسر جهان می‌تازد نسبت به روش‌های قدیمی منطقی‌تر به نظر می‌رسد. رانندگان می‌تواند با توجه به شرایط و مدارک مورد نیاز در سامانه‌های توزیع لاستیک دولتی ثبت نام کنند.

دولت چه هدفی را در توزیع لاستیک دنبال می‌کند؟

استفاده از لاستیک‌های دولتی برای رانندگانی که معیشت خود و خانواده را از طریق ماشین تامین می‌کند بسیار کارساز است. به عبارتی رانندگان پول کمتری را برای تهیه لاستیک پرداخت می‌کنند که به صرفه جویی کمک می‌کند و از سویی دیگر رانندگان قادر به تامین لاستیک برای خودرو خواهند شد. شاید دولت در توزیع لاستیک‌های دولتی اهدافی از قبیل کمک به افراد کم درآمد و حمایت از تولیدات را دنبال می‌کند.

خرید لاستیک دولتی

جزئياتی درباره خرید لاستیک‌های دولتی

پایین بودن قیمت لاستیک‌های دولتی نسبت به بازار آزاد ممکن است سبب رواج دلالی شود که دولت در این رابطه تصمیمی اخذ کرده است. به این صورت که رانندگان تنها به تهیه حداکثر دو حلقه لاستیک در سال هستند. در واقع مالک یک خودرو نمی‌تواند در یک سال بیشتر از دو حلقه لاستیک دولتی خریداری کند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که با ثبت نام در دو سایت توزیع لاستیک دولتی قادر به خرید چهار حلقه لاستیک خواهید بود.

دو شرکت از تولیدکنندگان لاستیک در کشور موظف‌اند که ۱۰ تا ۱۵ درصد از مجموعه موجودی خود را به لاستیک دولتی اختصاص دهند. برای ثبت نام می‌توانید یکی از دو روش حضوری و غیر حضوری را انتخاب کنید پیشنهاد می‌شود به دلیل شیوع کرونا از مراجعه حضوری بپرهیزید و الز طریق سایت‌ها نسبت به تهیه لاستیک دولتی اقدام کنید.

مدارک لازم برای خرید لاستیک دولتی

قیمت لاستیکی دولتی چقدر است؟

به دلیل نوسانات بازار نمی‌توان نرخ دقیقی از لاستیک‌های دولتی ارائه کرد اما آمارها نشان می‌دهد که همیشه قیمت لاستیک‌های دولتی نسبت به نمونه‌های بازار آزاد تفاوت قیمت چشم گیری داشته است.

اطلاعیه جدید درباره توزیع لاستیک دولتی

(به روز رسانی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۸)

در روزهای گذشته اعلام شده بود که متقاضیان دریافت لاستیک سواری با مراجعه به سایت جامع تجارت، ثبت نام کنند؛ سپس اعلام شد که نیاز به ثبت نام نیست و افراد باید به سامانه تخصیص تایر مراجعه کنند (ثبت نام آغاز نشده است).

در سایت جامع تجارت اطلاعیه‌ای به شرح زیر آمده است:

«به اطلاع می‌رساند در حال حاضر نیاز به ثبت نام در سامانه جامع تجارت جهت دریافت تایر سواری وجود ندارد. پس از تخصیص سهمیه تایر سواری (حدود ۲ ماه آینده) اطلاع رسانی لازم صورت گرفته و امکان دریافت تایر از طریق سامانه kala.ntsw.ir  فراهم می شود».

 

نویسنده: شقایق صفی خانی