اهمیت همراه داشتن لاستیک زاپاس

۲۶ مرداد ۱۳۹۹ اهمیت همراه داشتن لاستیک زاپاس

لاستیک زاپاس خودرو، یکی از مهمترین وسایلی از خودرو است که باید همواره در خودرو باشد؛ چرا که به همراه داشتن برخی از ابزار‌ها و وسایل در ماشین بسیار ضروری است زیرا حادثه خبر نمی‌کند و هر لحظه ممکن است خودرو شما دچار نقص فنی شود و در جایی حضور داشته باشید که امکان دسترسی به مکانیکی و امداد خودرو وجود نداشته باشد در این لحظه باید با ابزارهایی که به همراه دارید شروع به حل مشکل کنید. یکی از وسایل‌های ضروری که لازم است همیشه در خودرو شما باشد لاستیک زاپاس است. اتفاقات مختلفی می‌تواند سبب پنچر شدن تایر ماشین شود که به همراه داشتن لاستیک زاپاس می‌تواند به شما کمک بزرگی بکند اگر لاستیک زاپاس به همراه دارید و تایر ماشینتان پنچر شده آستین‌ها را بالا زده و به راحتی لاستیک خود را عوض کنید.

اهمیت داشتن لاستیک زاپاس

نحوه تعویض لاستیک

ماشین وسیله‌ای است که هر لحظه ممکن است دچار آسیب شود. یکی از آسیب‌هایی که هر لحظه ماشین شما را تهدید می‌کند پنچری یا ترکیدن لاستیک ماشین است. این اتفاق ممکن است در یک خیابان هموار یا در یک مسیر سخت و ناهموار پیش آید. اگر در شهر باشید می‌توانید از ماشین‌های امدادی کمک بگیرید و یا اگر لاستیک زاپاس به همراه دارید خودتان لاستیک را عوض کنید اما همیشه ماشین‌های امدادی در دسترس نیستند و ممکن است خودرو شما در یک جای دور افتاده پنجر شود که تنها راه دست به کار شدن خودتان باشد پس به این نکته توجه داشته باشید که به همراه داشتن لاستیک زاپاس بسیار ضروری است و باید همیشه در خودرو شما باشد.

نحوه عوض کردن لاستیک خودرو

لاستیک زاپاس را چگونه تعویض کنیم

عوض کردن لاستیک ماشین شاید در ظاهر کار بسیار سخت و پیچیده‌ای باشد اما این چنین نیست. تعویض لاستیک یکی از کارهایی است که خودتان به راحتی می‌توانید انجام دهید. به یاد داشته باشید که به همراه داشتن ابزار نیز مهم است چون بدون ابزار‌های لازم تعویض لاستیک ممکن نیست.

برای تعویض لاستیک باید آچارهای T و یا L شکل که متناسب با مدل ماشین شما است، جک و لاستیک زاپاس به همراه داشته باشید.

مراحل تعویض لاستیک:

  • ابتدا باید لاستیک زاپاس را از محل خود خارج کنید. در بیشتر خودروها لاستیک زاپاس در صندوق عقب قرار دارد. در خودروهای کراس اوور محل قرارگیری لاستیک در پشت در عقب ماشین است در برخی دیگر از خودروها نیز لاستیک زاپاس در زیر خودرو قرار گرفته است. اگر لاستیک زاپاس شما در صندوق عقب است برای برداشتن آن باید کفی صندوق عقب را کنار بزنید.
  • اگر خودرو شما قالپاق دارد ابتدا قالپاق را باز کنید. دومین کاری که باید انجام دهید شل کردن پیچ‌های لاستیک آسیب دیده است. قبل از باز کردن پیچ‌ها ماشین را روی یک سطح هموار قرار دهید. فراموش نکنید که ماشین باید در حالت دنده باشد و ترمز دستی را نیز کشیده باشید. باز کردن پیچ‌‌های لاستیک با آچار‌های مخصوص کار سختی نیست و پیچ‌ها به راحتی باز می‌شوند. اگر پیچ‌ها محکم بسته شده باشند و قادر به باز کردن آن نیستید؛ آچار را روی مهره قرار دهید و با پا به آچار ضربه بزنید تا پیچ‌ها باز شوند.
  • بعد از اینکه پیچ های لاستیک را شل کردید نوبت به جک زدن می‌رسد. برای جک زدن باید جک را دقیقا در زیر شاسی خودرو قرار دهید. اگر جک در جای درستی قرار نگیرد باعث آسیب زدن به خودرو می‌شود. درباره جک ماشین این نکته را به خاطر داشته باشید که جک هر ماشین بسته به مدل و وزن خودرو ساخته می‌شود پس وقتی از جک‌های متفرقه استفاده می‌کنید مراقب باشید که تحمل وزن خودرو شما را داشته باشد. وقتی جک را در جای مناسب قرار دادید به اندازه‌ای که نیاز است قلاب جک را می‌چرخانید تا خودرو به میزان لزم بالا بیاید.
  • حال باید پیچ‌هایی که قبلا تا حدودی باز کرده بودید را کامل باز کنید تا لاستیک آسیب دیده از جای خود خارج شود سپس لاستیک زاپاس را جایگزین لاستیک معیوب کنید و پیچ‌ها را از جایی که باز کردید ببندید. بهتر است پیچ ها را همراه با هم سفت کنید و از سفت کردن یک دفعه یک پیچ خودداری کنید. به یاد داشته باشید که پیچ‌ها را درست و محکم ببندید.
  • در مرحله آخر نیز جک را پایین می‌آورید تا خودرو در جای خود قرار گیرد. پس از اینکه جک را پایین آوردید دوباره پیچ‌ها را محکم کنید. اگر لاستیک قالپاق داشت آن را در جای خود قرار دهید. اکنون تعویض لاستیک خودرو شما به پایان رسیده و می‌توانید به راحتی از خودرو استفاده کنید.

توجه کنید که در اولین فرصت لاستیک آسیب دیده را تعویض و یا تعمیر کنید. همانطور که گفته شد به همراه داشتن لاستیک زاپاس بسیار مهم است و لاستیک نباید معیوب و آسیب دیده باشد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شقایق صفی‌خانی