لیزینگ خودرو و شرایط آن

۶ بهمن ۱۴۰۲ لیزینگ خودرو و شرایط آن

اگر بودجه کمی دارید و به دنبال خرید خودرو هستید، به واسطه آشنایان یا آگهی‌ها با واژه لیزینگ روبه‌رو شده‌اید. لیزینگ ماشین راحت‌ترین روش خرید خودرو برای آن دسته افرادی است که سرمایه‌شان برای خرید نقدی خودرو صفر کیلومتر و دست دوم کافی نیست. شرکت‌های متعددی در حوزه لیزینگ خودرو فعالیت می‌کنند و شرایط خاص خود را دارند. معمولا ۵۰ درصد بهای ماشین از خریدار دریافت و مابقی به‌صورت اقساط بلندمدت تسویه می‌شود.

لیزینگ خودرو چیست؟

لیزینگ خودرو چیست؟

لیزینگ خودرو، نوعی روش خرید اقساطی ماشین است که توسط شرکت‌های لیزینگ معتبر ارائه می‌شود. در این روش، معمولا ۵۰ درصد بهای خودرو به عنوان پیش‌پرداخت دریافت و مابقی از طریق اسقاط بلندمدت به همراه سود تسویه می‌شود. بنابراین می‌توان گفت اگرچه بازپرداخت اقساط با سود همراه است، ولی خودرو با بودجه اولیه کمتر، در دست متقاضی قرار می‌گیرد.

از لحاظ لغوی، لیزینگ (Leasing) یک واژه انگلیسی به معنی اجاره کردن امتیاز یک دارایی است. به بیان بهتر، شرکت‌های لیزینگ با دریافت پیش‌پرداخت، خودرو را به متقاضی اجاره می‌دهند تا زمانی که مبلغ خودرو به‌طور کامل توسط خریدار پرداخت شود. تا آن زمان، سند خودرو در رهن شرکت لیزینگ است و تنها به شرط پرداخت مبلغ آخرین قسط، به متقاضی تحویل داده می‌شود.

خرید خودرو به‌ روش لیزینگ، به سرمایه اولیه کمتری نیاز دارد، هرچند مبلغ نهایی خودرو به دلیل سودی که با هر قسط پرداخت می‌شود، بیشتر از قیمت واقعی آن تمام می‌شود. لیزینگ خودرو با عقد یک قرارداد مابین مالک (شرکت) و متقاضی (خریدار) صورت می‌گیرد. در این قرارداد، موارد مختلفی مثل قیمت نهایی ماشین، تعداد، سررسید، نحوه پرداخت اقساط و همین‌طور شروط تملیک خودرو توسط خریدار نوشته شده است. هر شرکت لیزینگ، شرایط خاص خود را برای واگذاری سند به خریدار دارد، هرچند برخی شرایط مابین اکثر شرکت‌ها، رایج و مشترک است.

شرایط لیزینگ خودرو

اگر مایل به خرید خودرو به‌ روش لیزینگ هستید، باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. اول اینکه به سراغ شرکت معتبر و باسابقه بروید و از همه مهم‌تر، شرایط و بندهای قرارداد را به دقت مطالعه کنید. حتی‌المقدور به همراه فردی باتجربه و آشنا به ضوابط لیزینگ به جلسه معامله بروید و تنها به شرط توجیه درست شرایط و موافقت با آن‌ها، قرارداد معامله را امضا کنید.

شرکت‌های لیزینگ فهرست متنوعی از خودروها و شرایط فروش آن‌ها را به همراه جزئیاتی همچون قیمت خودرو، نحوه قسط‌بندی، مدت بازپرداخت و… در دسترس متقاضیان قرار می‌دهند. در هنگام خرید خودرو لیزینگ، مشتری ابتدا باید ۵۰ درصد قیمت ماشین را به عنوان پیش‌پرداخت بدهد. مابقی پول معمولا به‌صورت قسطی یا در قالب تسهیلات دیگری توسط مشتری پرداخت می‌شود. تنها به شرط عمل به قرارداد و رعایت بندهای آن و البته پرداخت آخرین قسط، خودرو به نام مشتری سند زده می‌شود. یعنی تا زمانی که پول ماشین به‌طور کامل پرداخت نشده باشد، سند در گرو شرکت لیزینگ باقی می‌ماند.

مهم‌ترین مزیت خرید خودرو لیزینگی، اقساط بلندمدت آن است. البته نباید فراموش کرد که شرکت‌های لیزینگ خودرو در ازای ارائه چنین خدمتی، از مشتری سود دریافت می‌کنند. این سود به‌طور متوسط بین ۱۵ الی ۲۵ درصد تعریف می‌شود. بدین ترتیب قیمت نهایی خودروی لیزینگی به‌طور قابل‌توجهی از بهای واقعی خودرو بیشتر است. ولی چون اقساط در بلندمدت تعریف شده و مقدار ثابتی دارد، و از آنجا که ارزش پول در هر سال کاهش پیدا می‌کند -به‌عنوان مثال، ۵ میلیون تومان امسال «از لحاظ ارزش» تفاوت بسیاری با ۵ میلیون تومان سال آینده دارد-، متقاضیان لیزینگ خودرو معمولا با سود ۱۵ یا ۲۵ درصدی کنار می‌آیند.

ناگفته نماند که شرایط لیزینگ بین شرکت‌های مختلف، متغیر است. با این وجود، شرایط مشترک اکثر شرکت‌های معتبر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • پرداخت حداقل ۵۰ درصد بهای خودرو به عنوان پیش‌پرداخت
 • تسویه قیمت خودرو در اقساط بلندمدت از ۶ الی ۶۰ ماه (۵ ساله)
 • میزان سود اقساط بین ۱۵ الی ۲۵ درصد
 • واگذاری پرداخت هزینه‌های مربوط مالکیت، بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و… به مشتری به‌صورت نقدی یا افزودن این هزینه‌ها روی مبلغ اقساط\

نکات مهم درباره خرید لیزینگی خودرو

نکات مهم درباره خرید لیزینگی خودرو

در صورت تمایل به خرید ماشین به روش لیزینگ، چند نکته مهم را باید مدنظر قرار دهید. اول اینکه به سراغ یک شرکت معتبر و مجاز بروید. مراکز معرفی‌شده توسط بانک مرکزی، مطمئن‌ترین شرکت‌های لیزینگ خودرو هستند.

نکته دوم برای خرید خودرو لیزینگی، مطالعه کامل قرارداد و شرایط آن است. محتوای قرارداد میان شرکت و خریدار، شامل مواردی همچون قیمت خودرو، نحوه محاسبه هزینه‌های جانبی، شیوه اقساط، شرط سند زدن و… می‌شود. در صورت نیاز از یک فرد باتجربه کمک بگیرید و با آگاهی کامل قرارداد را امضا کنید.

سود تسهیلات شرکت‌های لیزینگ از سود بانک‌ها بیشتر است. به بهانه سود کمتر، تحویل فوری، فروش خودرو زیر قیمت بازار، قرعه‌کشی برای پیش‌پرداخت کمتر و از این قبیل وعده‌های فریبنده، اجازه سوءاستفاده را ندهید. لیزینگ خودرو مزایا و معایب خاص خود را دارد.

مزایای لیزینگ خودرو

لیزینگ خودرو یک روش ساده برای تملیک ماشین است، به‌خصوص برای آن دسته افرادی که درآمد بالایی ندارند. در این روش می‌توان نیمی از بهای ماشین را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت لیزینگ واریز و مابقی را از طریق اسقاط بلندمدت تسویه کرد. به‌طور کلی، مهم‌ترین مزایای خرید خودرو به ‌روش لیزینگ شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تحویل سریع‌تر در مقایسه با روش ثبت نام در سامانه یکپارچه
 • گزینه‌های متنوع برای زمان و نحوه بازپرداخت
 • عدم نیاز به نقدینگی بالا و پرداخت تدریجی بهای خودرو
 • افزایش قدرت خرید و انتخاب خودرو
 • ثبات در پرداخت اقساط بدون تاثیرپذیری نسبت به نوسان قیمت خودرو در بازار
 • مدیریت مالی بهتر

معایب لیزینگ خودرو

علاوه بر مزایای فراوان، خرید خودرو به‌ روش لیزینگ با معایبی نیز همراه است. مهم‌ترین معایب لیزینگ خودرو را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • عدم مالکیت تمام و کمال تا پیش از به پایان رساندن اقساط
 • عدم امکان فروش خودرو تا پیش از به پایان رساندن اقساط
 • پرداخت سود بابت خرید خودرو
 • خرید خودرو با قیمت بیشتر از حالت عادی
 • تحمیل اجباری برخی هزینه‌ها مثل بیمه بدنه

روش های لیزینگ خودرو

روش های لیزینگ خودرو

در ایران، لیزینگ ماشین به دو روش انجام می‌شود. رایج‌ترین روش لیزینگ، اجاره به شرط تملیک است و روش دیگر، از طریق سند زدن با اخذ چک و سفته صورت می‌گیرد. در هر دو روش، متقاضی باید ۵۰ درصد قیمت ماشین را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت لیزینگ واریز کند.

روش اجاره به شرط تملیک

در این روش، سند خودرو در صورت عمل به شروط قرارداد و پس از تسویه‌حساب نهایی، به نام متقاضی زده می‌شود. به بیان بهتر، تا زمانی که آخرین قسط توسط متقاضی پرداخت نشود، سند ماشین در تملیک شرکت لیزینگ است. به همین دلیل، روش اجاره به شرط تملیک یک روش محبوب و بی‌دردسر به حساب می‌آید. در صورت عدم پرداخت قسط، شرکت می‌تواند ماشین را توقیف کند.

روش سند زدن با دریافت چک و سفته

در روش سند زدن با دریافت چک و سفته، معادل با قیمت خودرو که در قرارداد ذکر شده، چک و سفته از خریدار دریافت می‌شود. همچنین به دو ضامن معتبر نیاز است تا از همان بدو قرارداد، خودرو به نام خریدار سند بخورد.

مدارک لازم برای لیزینگ ماشین

مدارک لازم برای لیزینگ ماشین

بسته به شغل متقاضی، مدارک لازم برای خرید خودرو از طریق لیزینگ متفاوت است. با این حال، کپی کارت ملی و تمامی صفحات شناسنامه، گواهی امضا، چک صیادی و پرینت گردش حساب سه‌ماهه، مدارک رایجی هستند که از همه متقاضیان با هر شغل و حرفه‌ای گرفته می‌شود.

لیزینگ خودرو کارکرده

همان‌طور که گفته شد، لیزینگ راحت‌ترین روش برای مالکیت خودرو است. اما شرکت‌های لیزینگ تنها خودروهای صفر کیلومتر را در دسترس متقاضیان قرار نمی‌دهند. با توجه به افزایش شدید قیمت خودرو در سال‌های اخیر، بسیاری افراد با درآمد کم یا متوسط به دنبال خرید خودروی کارکرده و دست‌دوم هستند. شرکت‌های لیزینگ این نیاز بازار را به خوبی درک کرده و علاوه بر خودروهای صفر، امکان خرید خودروی دست دوم را نیز برای متقاضیان فراهم آورده‌اند.

لیزینگ خودرو کارکرده، بهترین روش برای خرید ماشین توسط افراد با درآمد متوسط است و به سرمایه کلانی احتیاج ندارد. در این روش، متقاضی ۵۰ درصد بهای خودرو را به عنوان پیش‌پرداخت و مابقی را به صورت اقساط بلندمدت پرداخت می‌کند. به بیان دیگر، شرایط خرید خودروی لیزینگی دست دوم تقریبا شبیه به شرایط لیزینگ خودرو نو است.

به چه خودرویی، کارکرده و دست دوم گفته می‌شود؟ این تعریف در بین شرکت‌های لیزینگ متفاوت است. با این حال، معمولا خودروهای داخلی با حداکثر عمر ۷ سال (یا کارکرد ۱۵۰ هزار کیلومتر) و خودروهای خارجی با حداکثر عمر ۱۰ سال (یا کارکرد ۲۰۰ هزار کیلومتر) جزو ماشین‌های کارکرده به حساب می‌آیند.

فروش خودرو لیزینگی

همان‌طور که گفته شد، خرید خودرو به‌ روش لیزینگ با خرید اقساطی خودرو فرق دارد. در لیزینگ خودرو، تا زمانی که آخرین قسط توسط خریدار پرداخت نشود، خودرو قانونا به شرکت تعلق دارد. در چنین شرایطی خریدار نمی‌تواند ماشین خود را بفروشد و معامله آن از لحاظ قانونی مشکل دارد.

اگر به هر دلیلی خریدار قادر به پرداخت به‌موقع قسط نباشد، شرکت لیزینگ می‌تواند ماشین را توقیف کند. در این صورت رفع توقیف با دردسرهای بسیاری همراه است و زمان و هزینه لازم برای انجام آن ممکن است حتی بیشتر از مبلغ قسط شود.

توقیف خودرو لیزینگی

دلایل مختلف مثل سرپیچی از مقررات راهنمایی و رانندگی می‌تواند باعث توقیف ماشین شود. ولی اصلی‌ترین عامل توقیف خودرو لیزینگی، عدم پرداخت به‌موقع اقساط آن است. در این صورت، خودرو به پارکینگ فرستاده می‌شود و ترخیص آن منوط به پرداخت قسط و رضایت شرکت لیزینگ است. تنها به این شرط و با ارائه مدارکی همچون کارت خودرو، برگ سبز، قبض پارکینگ و نامه ترخیص می‌توان خودروی لیزینگی توقیف‌شده را از پارکینگ خارج کرد.

نتیجه گیری

لیزینگ خودرو بهترین روش برای خرید ماشین با سرمایه کم است. در این روش، نیمی از قیمت خودرو باید به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت لیزینگ واریز شود و نیم دیگر به صورت پرداخت اقساطی درمی‌آید. تنها به شرط رعایت شرایط قیدشده در قرارداد و پرداخت آخرین قسط، سند ماشین به نام مشتری زده می‌شود.

این روش مزایای متعددی دارد، اما شامل معایبی نیز می‌شود که مرتبط با ماهیت روش لیزینگ هستند. به عنوان مثال، تا زمانی که آخرین قسط پرداخت نشده باشد، شرکت لیزینگ مالک اصلی خودرو است و خریدار به هیچ‌وجه امکان فروش آن را ندارد. همچنین در صورت عدم پرداخت قسط، شرکت لیزینگ به‌صورت قانونی حق توقیف خودرو را دارد.

با تمام این اوصاف، لیزینگ ماشین روشی ساده تملیک خودرو برای افراد با درآمد متوسط است و در صورت تعهد و پایبندی به شرایط درج‌شده در قرارداد، هیچ مشکلی برای خریدار به وجود نمی‌آید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو45