همه چیز درباره لیزینگ خودرو و خرید اقساطی خودروهای صفر یا کارکرده!

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ همه چیز درباره لیزینگ خودرو و خرید اقساطی خودروهای صفر یا کارکرده!

افزایش تورم و نرخ ارز قیمت کالا‌ها را چند برابر کرده است. خودرو نیز در چند سال گذشته روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و افزایش قیمت چندبرابری را تجربه کرده است؛ قیمت‌هایی که در برخی مدل‌ها به ۱۰ برابر نیز افزایش پیدا کرده و به نوعی قدرت خرید افراد نیز در این نوسانات کاهش پیدا کرده است؛ حالا بسیاری از افراد قادر به خرید خودرو نیستند. به دنبال افزایش قیمت خودرو فروش اقساطی یا لیزینگی خودرو نیز گسترس زیادی داشته این روزها نیز شرکت‌های مختلفی در این حوزه فعالیت می‌کنند و خودروها را با توجه به برخی شروط به مشتری واگذار می‌کنند.

توصیه می‌شود هنگام خرید لیزینگی نسبت به مراحل خرید، مباحث حقوقی و مالی اشراف داشته باشید تا احتمال کلاهبرداری صورت نگیرد و بتوانید با اعتماد و اطمینان خرید لیزینگی داشته باشید. در ادامه همه چیز درباره لیزینگ خودرو شرح داده خواهد شد اما بهتر است در ابتدا به توضیح «لیزینگ» پرداخته شود.

 

لیزینگ خودرو چیست؟

لیزینگ در لغت کرایه دادن و یا اجاره دادن معنا شده است. در واقع در بین عموم مردم به معنای حق مالکیت پس از پرداخت اقساط است. در لیزینگ خودرو، افراد بخشی از قیمت آن را پرداخت می‌کنند و بخش دیگر مبلغ را از شرکت‌های لیزینگی وام می‌گیرند و در بازه مشخصی اقساط آن را پرداخت می‌کنند، پس از تمام شدن اقساط سند مالکیت به نام فرد می‌شود.

مراکز معتبر خودرو لیزینگ

افزایش سو استفاده و کلاه برداری به نام لیزینگ سبب شد که بانک مرکزی، ۲۸ شرکت را به عنوان مراکز لیزینگ خودرو معرفی کند. گفتنی است که بیشتر این مراکز در تهران قرار دارند و برخی نیز در سایر استان‌ها شعبه دارند و مشغول به فعالیت هستند.

 

 شرایط خرید خودرو لیزینگی

اگر پول کافی برای خرید خودرو ندارید و می‌خواهید به صورت اقساطی خودرو خریداری کنید، شرکت‌های لیزینگ می‌توانند یکی از گزینه‌های پیش روی شما باشد. وقتی به شرکت‌های لیزینگ خودرو مراجعه می‌کنید به شما لیست فروش خودرو را به شما می‌دهند که در آن قیمت خودرو، شرایط خرید، مدت بازپرداخت و… در آن مشخص شده است. شرکت‌های لیزینگ معمولا ۵۰ درصد از قیمت خودرو در بازار را از خریدار می‌گیرند و باقی مانده مبلغ را به صورت وام یا سایر تسهیلات از سوی شرکت فروشنده به خریدار می‌دهند و افراد موظف‌اند که نسبت به باز پرداخت وام در زمان مقرر اقدام کنند تا سند خودرو به نام فرد زده شود.

مدت زمان بازپرداخت وام در شرکت‌های لیزینگ ایران معمولا سه یا چهار ساله است که سود مشخصی نیز برای تسهیلات ارائه شده در نظر گرفته می‌شود. قیمت تمام شده خودرو در شرکت‌های لیزینگ بیشتر از بازار خواهد شد. این شرکت‌ها معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ درصد نرخ سود برای تسهیلاتی که پرداخت کرده‌اند در نظر می‌گیرند و افراد باید در طول زمان مشخص شده اقساط و سود آن را باز گردانند. خرید خودرو از شرکت‌های لیزینگ ممکن است یک تا 1.5 برابر قیمت خودرو برای شما تمام شود.

خودرو مورد نظر پس از زمان مشخصی که می‌تواند ۱۰ تا ۵۰ روز طول بکشد به دست خریدار می‌رسد. برای دریافت خودرو باید حدود نصف هزینه آن را پرداخت کنید. هزینه بیمه بدنه و سایر بیمه‌ها یا به عهده خریدار گذاشته می‌شود و یا شرکت‌های لیزینگ خودرو را بیمه شده تحویل می‌دهند و هزینه آن را روی اقساط خودرو حساب می‌کنند.

سند زدن خودرو در این شرکت‌ها به دو صورت انجام می‌شود. یکی از شیوه‌ها به این صورت است که اندازه مبلغ خودرو از خریدار چک و سفته دریافت می‌شود و خریدار با معرفی دو ضامن معتبر سند خودرو را در همان ابتدا به نام خود می‌زند. شیوه دیگر اجاره به شرط تملیک است به این معنا که خودرو تا پایان بازپرداخت در تملک شرکت است و پس از اتمام اقساط، سند آن به نام خریدار زده می‌شود. به یا داشته باشید که شرکت‌‌های لیزینگ معمولا اجاره به شرط تملیک را انتخاب می‌کنند زیرا دردسرهای حقوقی آن کمتر است و اگر خریدار قادر به پرداخت اقساط نباشد، فروشنده می‌تواند به راحتی خودرو را پس بگیرد اما اگر خودرو در ابتدا به نام خریدار سند زده شود در صورت ایجاد مشکل در باز پرداخت اقساط، مالک نمی‌تواند به راحتی خودرو را پس بگیرد.

نکاتی درباره خودروهای لیزینگ

اگر قصد خرید خودروهای لیزینگ را دارید باید شرکت لیزینگی را با دقت انتخاب کنید و گول تبلیغات را نخورید چراکه کلاه برداری در این حوزه بسیار زیاد است پس باید درباره شرکتی که انتخاب می‌کنید اطلاعات کافی داشته باشید.

هنگام امضای قرارداد آن را به دقت بخوانید و درباره شروطی که فروشنده گذاشته است با یک فرد حقوقی مشورت کنید.

ممکن است برخی شرکت‌ها بعد از دریافت پول حواله معرفی به بانک به شما بدهند که باید گفت اعتباری ندارد و نباید به آن دلخوش بود.

شرکت‌هایی که قصد کلاه برداری دارند از مشتریان مبالغ زیر ۱۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند تا آنها را در قرعه کشی شرکت دهند و با همان مبالغ انداک پول زیادی جمع می‌کنند و متواری می‌شوند.

اگر سود تسهیلات شرکت لیزینگ پایین بود باید به آن شک کنید نرخ سود پایین و بسیار بالا و شرایط عجیب یکی از ویژگی‌های شرکت‌های کلاه بردار است.

 

خرید خودرو لیزینگ

توقیف خودرو‌های لیزینگی

خودرو‌های لیزینگی نیز مانند سایر خودرو‌ها می‌تواند به دلایل مختلف توقیف و به پارکینگ منتقل شود یکی از دلایل توقیف این خودرو‌ها عدم پرداخت قسط به شرکت‌های لیزینگ است. قدم اول برای خارج کردن خودرو از پارکینگ این است که بدانید که صدور دستور توقیف خودرو از کجا بوده است و برای اطلاع از آن می‌توان به محلی که پرونده در آن تشکیل شده بروید و از قسمت شماره‌گذاری استعلام بگیرید. برای این کار باید برگ سبز ماشین و کارت خودرو را به همراه داشته باشید. همچنین برای مراجعه به پارکینگ به همراه داشتن کارت خودرو، قبض پارکینگ، نامه ترخیص راهنمایی و رانندگی و برگ سبز خودرو الزامی است.

مزایا و معایب خرید لیزینگ

  • خودرو به سرعت در دسترس قرار می‌گیرد
  • دست شرکت‌ها در مدت پرداخت اقساط باز است
  • خرید خودرو لیزینگ توان خرید را افزایش می‌دهد

خرید لیزینگ معایبی نیز دارد، از جمله:

  • افزایش قیمت در مقایسه با تسهیلات بانکی
  • شرط مالکیت بعداز پرداخت اقساط
  • هزینه اضافی

 

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که هنگام خرید خودرو لیزینگ باید با دقت کافی عمل کنید تا ضرر و زیانی به شما وارد نشود همچنین درباره شرکتی که قصد خرید از ان دارید مطمئن شوید تا کلاه برداری صورت نگیرد.

 

نویسنده: شقایق صفی خانی