دریافت معاینه فنی خودرو در سال ۱۴۰۰

۶ مرداد ۱۴۰۰ دریافت معاینه فنی خودرو در سال ۱۴۰۰

اهمیت معاینه فنی خودرو غیرقابل انکار است. اما فارغ از اهمیت معاینه فنی خودروها برای خود وسایل نقلیه، دلایل مهم دیگری هم هستند که می‌توانند در صورت خرابی هر یک از قطعات خودرو و عدم توجه به آن‌ها، خطرات و آسیب‌های جبران ناپذیری را ایجاد کنند. در ادامه به اهمیت معاینه فنی خودرو و پرسش‌های متدوال آن می‌پردازیم.

بازگشایی مراکز معاینه فنی و تعویض پلاک از ۹ مرداد

پس از یک هفته تعطیلی مراکز معاینه فنی و تعویض پلاک، رییس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک ناجا اعلام کرد: از روز شنبه ۹ مردادماه تمامی مراکز به صورت دائمی آماده ارائه خدمات هستند. به گفته سرهنگ محمدی، با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد حتی در شرایط قرمز نیز مراکز تعویض پلاک به صورت دائمی باز باشند.

 • ساعت کاری مراکز تعویض پلاک:  ۷ صبح تا ۱۵

فروش فوری خودرو

نرخ معاینه فنی ۱۴۰۰

نرخ معاینه فنی ۱۴۰۰برای خودروهای سبک در مراجعه اول به قیمت ۴۷ هزار تومان و در مراجعه دوم ۱۰ هزار تومان خواهد بود. همچنین نرخ ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومانی برای خودروهای سنگین در مراجعه اول در نظر گرفته شده که اگر به مراجعه دوباره کشیده شود، مبلغ ۱۲هزار تومان از آنها اخذ می‌شود. برای موتورسیکلت هم در بار اول ۱۲هزار تومان و در دفعات بعد، ۲هزار تومان برای نرخ معاینه فنی اعلام شده است. البته این نرخ بدون هیچ تغییری نسبت به سال قبل اعلام شده است.

دریافت نوبت‌ (آنلاین)

در حال حاضر امکان نوبت‌گیری آنلاین مراکز معاینه فنی در شهر تهران فراهم است. برای دریافت آنلاین نوبت به نشانی inspection.tehran.ir مراجعه کنید.

فروش فوری خودرو

معاینه فنی از کی الزامی شد؟

اولین بار سال ۱۳۵۳ بود که لزوم توجه به بررسی آلایندگی و سلامت خودروها مطرح و از آن پس انجام معاینه فنی برای خودروها الزامی شد.

کدام خودروها به معاینه نیاز دارند؟

براساس قانون معاینه فنی برای خودروهای سواری (داخلی و خارجی) که سن آنها از ۴ سال بیشتر شود به معاینه فنی نیاز دارند و براساس قانون راهنمایی و رانندگی اگر خودروهای مشمول در سال 99 معاینه فنی نداشته باشند روزی ۵۰ هزار تومان جریمه می شوند.

چگونگی استعلام معاینه فنی

قبل از خرید خودرو دست دوم باید به معاینه فنی آن توجه کنید چرا که معاینه فنی خودرو از سلامت خودرو حکایت دارد. سامانه جامع سیمفا (symfa.ir) یکی از سامانه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید از سلامت خودرو و اعتبار معاینه فنی آن مطلع شود. استعلام معاینه فنی از طریق این سامانه برای خودروهای سراسر کشور امکان پذیر است. برای مراجعه به مراکز معاینه فنی حتما کارت سبز خودرو خود را به همراه داشته باشید.

مراحل انجام معاینه فنی

 • پذیرش:‌ در مرحله اول اطلاعات خودرو و شخص توسط پلیس ناجا ثبت می‌شود.
 • بررسی خودرو از نظر ظاهری: ابتدا خودرو از لحاظ ظاهری (سالم بودن شیشه‌ها، چراغ‌‌ها و لاستیک‌ها، داشتن کمربند و بوق و..) مورد بررسی قرار می‌‌گیرد.
 • اینکه خودروی شما چه میزان آلایندگی تولید می‌کند در این مرحله مشخص می‌شود.
 • قبل از رفتن به مراکز معاینه فنی چراغ‌های خودرو خود را از نظر فنی بررسی کنید که انحراف نور نداشته باشد. سلامت چراغ‌ها در این مرحله توسط رایانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • در مرحله پنجم خودرو میزان انحراف خودرو شما پس از طی کردن یک کیلومتر سنجیده می‌شود.
 • کمک فنرها در خودرو اهمیت بالایی دارند و در این مرحله سلامت آنها بررسی می‌شود.
 • دقت و سلامت ترمز‌های اصلی و دستی از مسائل مهمی است که در معاینه فنی حساسیت بالایی روی آن وجود دارد.
 • مرحله آخر از خان معاینه فنی سیستم تعلیق خودرو بررسی می‌شود.

اگر خودرو شما تمام این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارد برچسب معاینه فنی و گواهی با اعتبار یکساله صادر می‌شود.

خودرو در معاینه فنی رد شد چه کنیم؟

در صورتی که خودرو مشکل داشته باشد و تایید نشود نواقص آن در یک برگه ذکر می‌شود و راننده تا ۱۵ روز فرصت دارد عیب‌ها را برطرف کند و به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کند تا  مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

معاینه فنی و چند نکته

 • در صورت نداشتن معاینه فنی امکان خرید طرح ترافیک وجود ندارد.
 • خودروهایی که معاینه فنی برتر دریافت می‌کنند از تخفیف ۲۰ درصدی طرح ترافیک و زوج و فرد برخوردار می‌شوند.
 • با ارسال عدد ۱ به ۲۰۰۰۱۱۲ می توانید از مدت زمان انتظار در صف مراکز معاینه فنی اطلاع پیدا کنید.

توجه داشته باشید که معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از ۴ سال سن دارند الزامی است و انجام آن می‌تواند از تصادفات بسیاری جلوگیری کند. همچنین با رفع ایرادات خودرو می‌توان به سلامتی محیط زیست و زمین کمک کرد.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45

منبع عکس شاخص: ایرنا