بررسی مشخصات هیوندای کسپر

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ بررسی مشخصات هیوندای کسپر

چند وقتی بود که خبرهایی درباره تولید یک شاسی بلند جمع و جور توسط هیوندای منتشر می‌شد. بر اساس اظهارات کارشناسان و خبرنگاران، قرار بود خودرو جدید هیوندای کسپر نام بگیرد و ابعاد و اندازه‌ای کوچک‌تر از هیوندای ونیو داشته باشد.

حالا هیوندای با انتشار اولین تصاویر و جزئیات از شاسی بلند کوچک خود، این اخبار و اظهارات را تایید کرده است. برعکس تصور عموم مردم، اسم این خودرو از فیلم و سریال «کسپر: روح مهربان» گرفته نشده، بلکه حرکتی است که در ورزش اسکیت سواری انجام می‌شود.

مزایا و معایب

+ طراحی ظاهری جالب

+ شاسی بلند کوچک شهری

مشخصات فنی

از مشخصات فنی هیوندای کسپر فقط پیشرانه آن اعلام شده است. این شاسی بلند جمع و جور (کراس اوور) با دو مدل پیشرانه ۱ لیتری تنفس طبیعی و ۱ لیتری توربوشارژ در کره جنوبی عرضه خواهد شد که مشابه هاچبک هیوندای i10 است.

هر چند قدرت موتور کسپر مشخص نشده اما پیشرانه تنفس طبیعی هیوندای i10 می‌تواند ۷۵ اسب بخار نیرو تولید کند و حداکثر قدرت موتور توربو به ۹۹ اسب بخار می‌رسد. همچنین انتظار می‌رود تا با توجه به بدنه کراس اوور کسپر، پیشرانه ۱.۲ لیتری i10 نیز برای عرضه در بازارهای جهانی مثل هند استفاده شود.

مشخصات کلی

نوع موتور خطی بنزینی
حجم موتور

۱ لیتر

۱.۲ لیتر

سیلندر / سوپاپ

۳ / ۱۲

۴ / ۱۶

تنفس موتور

طبیعی

توربوشارژ

حداکثر قدرت

۷۵ اسب بخار

۸۳ اسب بخار

۹۹ اسب بخار

حداکثر گشتاور
جعبه دنده

۵ سرعته دستی

۵ سرعته اتوماتیک

محور محرک دیفرانسیل جلو
شتاب
حداکثر سرعت
مصرف سوخت
استاندارد آلایندگی یورو ۶
سیستم فرمان برقی
نوع بدنه کراس اوور
نوع رینگ آلومینیومی
نوع شاسی یکپارچه
ترمز جلو دیسکی خنک‌شونده
ترمز عقب دیسکی

ابعاد و ظرفیت‌ها

طول ۳۵۹۵ میلیمتر
عرض ۱۵۹۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۵۷۵ میلیمتر
فاصله بین محور جلو و عقب ۲۴۰۰ میلیمتر
وزن خالص
تعداد سرنشین ۵ نفر
حجم صندوق عقب
حجم مخزن سوخت
قطر رینگ
چرخ جلو و عقب

* مشخصات فنی هیوندای کسپر به طور کامل منتشر نشده است.

طراحی ظاهری هیوندای کسپر

طراحی ظاهری هیوندای کسپر

هیوندای کسپر روی پلتفرم K1 ساخته شده و این پلتفرم برای تولید هاچبک i10 نیز استفاده شده است. هر چند کسپر خودرو کوچکی است اما روف رگ (میله سقف) و در بزرگ صندوق باعث شده تا طراحی کاربردی داشته باشد.

قوس‌های بزرگ چرخ‌ها زیر درهای عقب دیده می‌شود و در نگاه اول به نظر می‌رسد که این خودرو دو در داشته باشد اما دستگیره‌ها کنار شیشه‌ها و درون لچکی مشکی رنگ قرار گرفته‌اند.

طراحی جلوی کسپر دارای دو بخش است. بخش اول چراغ‌های باریکی هستند که در قسمت بالایی قرار گرفته‌اند و دو چراغ گرد روز در بخش پایینی و روی سپر دیده می‌شوند. همین طراحی در عقب کراس اوور کره‌ای تکرار شده و چراغ‌ها زیر شیشه عقب نصب شده‌اند.

هیوندای کسپر دو تیپ پایه و اکتیو خواهد داشت که جلوپنجره مشبک مدل پایه نقره‌ای رنگ است و تیپ اکتیو دارای جلوپنجره‌ای به رنگ مشکی با دو ورودی اضافی هوا خواهد بود.

طراحی داخلی هیوندای کسپر

هنوز تصویر و اطلاعاتی از طراحی داخلی و کابین هیوندای کسپر منتشر نشده است.

آپشن‌ها و امکانات هیوندای کسپر

نمای جانبی هیوندای کسپر

هیوندای فعلا فهرست آپشن‌ها و امکانات هیوندای کسپر را اعلام نکرده است.

هیوندای کسپر؛ شاسی بلند کوچک‌تر از پراید هاچبک

نمای جلو و عقب هیوندای کسپر

هیوندای کسپر «تجسم تلاش و کوشش برای تغییر نگاه و کلیشه‌ها و قالب‌های رایج در بازار خودرو» است. کره‌ای‌ها برای این شاسی بلند کوچک وبسایت اختصاصی را راه‌اندازی کرده‌اند تا پیش فروش را از این طریق انجام شوند.

اگر بخواهید تصور دقیق‌تری از این کراس اوور داشته باشید، باید بدانید که کسپر از پراید ۱۱۱، کوچک‌تر است و فقط قد بلندتری دارد. هیوندای کسپر اواخر سال جاری میلادی و فقط در بازار کره جنوبی عرضه خواهد شد و بعد از آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو