تاریخچه کمپانی خودروسازی جیلی چینی

۷ شهریور ۱۳۹۹ تاریخچه کمپانی خودروسازی جیلی چینی

جیلی (Geely)، یکی از برندهای خودروسازی معروف و مطرح است که طرفداران زیادی در بازار جهانی خودرو دارد. این شرکت خصوصی چند ملیتی، یکی از جوان‌ترین و کم سن و سال‌ترین برندهای این صنعت است. کمپانی جیلی هم مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر، کسب و کار خود را از جای دیگری شروع کرد و پس از گذشت چند سال، تصمیم گرفت در زمینه تولید خودرو فعالیت خود را آغاز کند. در واقع این برند 33 ساله، در سال 1986 شکل گرفت، اما سال 1997 یعنی پس از گذشت 11 سال، به عنوان یک برند وارد صنعت خودرو شد. این کمپانی جهانی، که مرکز فرماندهی‌اش در پکن واقع شده، در زمینه ساخت خودرو، موتور و ماشین‌های لوکس فعالیت می‌کند. لی شوفو، یک تاجر میلیارد چینی و صاحب این برند و رئیس هیئت مدیره آن است. آقای شوفو، کمتر از 60 سال سن دارد.

خودروهای سواری این کمپانی تحت نام‌های جیلی، لوتوس (Lotus)، لینک اند کو (Lynk & Co)، پروتون (PROTON) و ولوو (Volvo) تولید می‌شوند. برند خودروهای تجاری متفاوت بوده و شامل کمپانی EV لندن (London EV Company) یوآن چِنگ اتو (Yuan Cheng Auto) می‌شوند. در سال 2018، این برند بیش از 1.5 میلیون دستگاه خودرو در سراسر بازار جهانی فروخت.

این کمپانی، در سال 2010 شرکت ولوو را از برند فورد (Ford) خریداری کرد، اما پیش از آن، خودش تمامی محصولاتش را تولید می‌کرد. این برند در کمپانی‌هایی مانند لوتوس و کمپانی EV لندن هم سهم بسیار چشم گیری دارد. لوتوس یک کمپانی پریتانیایی و سازنده ماشین‌های اسپرت است. کمپانی EV لندن نیز تاکسی تولید می‌کند.

گروه برند جیلی، به پنج زیرگروه دیگر تقسیم می‌شود. این زیرمجموعه‌ها شامل گروه اتو جیلی (مسئول تولید محصولات جیلی، لوتوس، لینک اند کو و پروتون)، گروه ولوو مسئول تولید محصولات ولوو و پل‌استار (Polestar) گروه خودروهای تجاری نیو انرژی جیلی (بخشی از گروه EV لندن و یوآن چنگ) و گروه جیلی که مختص بیزینس‌های جدید و تولید موتورسیکلت و گردشگری است، می‌شود.

نام این کمپانی به معنای «شانس» است.

برند جیلی

تاریخچه برند خودروسازی جیلی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، کسی که این کمپانی را تاسیس کرد، لی شوفو نام دارد. او در سال 1986، با مقدار پولی که از خانواده‌اش قرض گرفت، کسب و کار تولید یخچال خود را بنیان‌گذاری کرد. با گذر زمان کمپانی او به قدری موفق شد که توانست طیف وسیعی از محصولات مختلف را برای مشتریان چینی خود تولید کند. در اواسط دهه 90 میلادی، این کمپانی یک شرکت رو به ورشکستی را خریداری کرد تا از طریق آن، به تولیدات موتورسیکلت روی آورد.

در سال 1998، این کمپانی تولید ون‌های کوچک را آغاز کرد و بعد از گذشت یک سال، موفق شد که تایید شروع تولیدات خودرو را اخذ کند. اما تولیدات اتومیبل به محض گرفتن تایید و تا سال 2002، آغاز نشد. با موفقیت‌های روزافزون، این خودروساز تازه کار توانست در نمایشگاه خودروی فرانکفورت در سال 2005 و سپس در نمایشگاه دیترویت سال بعد از آن حضور پیدا کند. این کمپانی طی دو سال به قدری موفق و مشهور شد که تصمیم گرفت در اواسط سال 2008، برای خرید برند ولوو از فورد اقدام کرد. در اواخر سال 2009، فورد اعلام کرد که از میان تمامی مشتریان، ترجیح می‌دهد که برند ولوو را به جیلی چینی بفروشد. این خرید و فروش در سال 2010 و پس از مذکراتی طولانی نهایی شد.

حالا فرصتی طلایی به دست آمده بود که این کمپانی، وارد کشورهای اروپایی شود. جیلی که حالا از کیفیت محصولات خود مطمئن شده و تمامی امتحان‌های لازم را پس داده بود، اعلام کرد که تا اواخر سال 2021، خودروهای چینی‌اش را وارد بازار بریتانیا خواهد کرد. همچنین اعلام کرد قصد دارد بازار ایتالیا را نیز قبضه کند. اولین مدلی که در بازار بریتانیا به فروش رسید، Emgrand EC7 نام داشت.

سال 2017، اتفاقاتی افتاد که برای سرنوشت و آینده این برند چینی بسیار مهم بود. این کمپانی محبوب و شناخته شده، اعلام کرد که قصد دارد 51 درصد از سهام لوتوس را از صاحبش بخرد. همچنین اعلام کرد برای خرید 49.4 درصد از سهم پورتون برنامه دارد، چرا که می‌خواهد در آینده و رشد بازار خودروی راست دست نقش پررنگی داشته باشد. این کمپانی با خرید تِرافوجیا (Terrafugia) که سازنده ماشین‌های پرنده است، وارد فاز جدیدی از صنعت خودرو شد. همچنین با سرمایه گذاری 3.25 میلیارد یورویی در شرکت والد ولوو، تصمیم گرفت به این کمپانی ساخت و ساز تولید کننده کامیون، رونق ببخشد. با این تصمیم، جیلی تبدیل به بزرگ‌ترین سهامدار این کمپانی تبدیل شد. موفقیت‌ها و افتخارات این کمپانی به همین جا ختم نمی‌شود چرا که در سال 2018، 8.2 درصد از سهام دایملر (Daimler AG)، یعنی صاحب برند مرسدس بنز (Mercedes-Benz) را نیز خرید.

چند مدل از برند جیلی

Geely Borui

در اواسط سال 2014، مدل مفهومی این مدل تایید، و در نتیجه Borui که در ابتدا KC نام داشت، وارد فاز تولید شد. پلتفرم این مدل، محصول مشترک بین جیلی و ولوو است. از آنجایی که این مدل یک فست‌بک است، همه معتقد هستند برای یک خودروساز چینی، محصول عجیبی است.

 

Geely Borui

Geely Binyue

این مدل، یک شاسی بلند نسبتا جمع و جور است که از سال 2018 تولید می‌شود. این محصول در بازار جهانی با نام Coolray شناخته می‌شود و بسیار پرطرفدار است.

 

جیلی بنیوعه

Geely Jiaji

این مدل یک MPV جمع و جور است و در واقع به عنوان اولین MPV این کمپانی شناخته می‌شود. جیاجی در نمایشگاه خودرو شانگهای در سال 2017 رونمایی شد و پس از دو سال به طور رسمی پا به بازار گذاشت.

 

جیلی جیجای

Geely Icon

جیلی آیکون یکی از جدیدترین مدل‌های این کمپانی است که از فوریه سال جاری، در بازار به خرید و فروش می‌رسد. این مدل در سال 2018 رونمایی و تحت نظر یکی از خبره‌ترین طراحان این کمپانی تولید شد.

 

جیلی آیکون

 

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Geely#:~:text=Founding%20Geely%20in%201986%20as,motorcycles%20in%20the%20mid%2D1990s