کمپانی چری، جوان‌ترین برند خودروسازی دنیا و محبوب چینی ها!

۷ شهریور ۱۳۹۹ کمپانی چری، جوان‌ترین برند خودروسازی دنیا و محبوب چینی ها!

کمپانی چری (Chery Automobile Co., Ltd)، جوان‌ترین کمپانی خودروسازی این روزهای دنیای خودرو است. این برند 23 ساله، در سال 1997 تاسیس شد. این برند چینی برخلاف برند جیلی (Geely) خصوصی نبوده و مرکز فرماندهی آن نیز در یکی از استان‌های چین قرار دارد. محصولات اصلی چری، به دو دسته تقسیم می‌شود، شاسی بلندها و دیگر خودروهای سواری، مینی‌ون‌ها و خودروهای تجاری.

خودروهای سواری همگی تحت برند چری و خودروهای تجاری تحت برند کاری (Karry) تولید شده و وارد بازار می‌شوند. در سال 2012، با توجه به نرخ فروش محصولات چری، این کمپانی دوازدهمین خودروساز بزرگ چینی نام گرفت، چرا که حدودا 590 هزار دستگاه خودرو فروخته بود. با اینکه این برند در سال 1997 بنیان گذاری شد، اما در سال 1999 تولیدات و پس از گذشت دو سال، صادرات محصولات خود را آغاز کرد. بخش بین المللی و صادرات این برند به اندازه‌ای قوی است که از سال 2003 تا حالا، بزرگت‌ترین صادرکننده چینی است. در سال 2011، این کمپانی حدود 25 درصد از محصولات خود را به سراسر دنیا صادر کرد. این کمپانی با هولدینگ کِنون (Kenon Holdings) یک قرارداد 50-50 دارد. این قرارداد در سال 2007 شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد و باعث و بانی فروش خودروهای باکیفیت زیادی شده است. در سال 2012، این کمپانی تصمیم گرفت که با بستن یک قرارداد 50-50 دیگر با جگوار لندروور (Jaguar Land Rover)، چری جگوار لندروور (Chery Jaguar Land Rover) را تشکیل دهد تا بتواند طبق این پیمان همکاری، برخی از مدل‌های برند جگوار و لندروور را تحت لیسانس چری تولید کند.

این برند در سراسر چین کارخانه‌های زیادی دارد. همچنین بیش از 15 کشور در دنیا، محصولاتش را مونتاژ می‌کنند. همچنین منتقدان زیادی دارد، چرا که بسیار معتقد هستند که این کمپانی، برخی از مدل‌های خود را عینا از خودروسازان خارجی تقلید و کپی کرده است. مشکل دیگر، نام کمپانی بوده که شباهت زیادی با نام شوی (Chevy) دارد. شوی، کوتاه شده نام برند شورولت (Chevrolet) است.

فروش فوری خودرو

تاریخچه کمپانی چری

همانطور که در ابتدا گفته شد، چری در سال 1997 توسط برخی از سران یکی از استان‌های چین تاسیس شد و تولیدات خود را پس از گذشت دو سال آغاز کرد. با استفاده از بدنه‌ی تحت لیسانس فولکس واگن (Volkswagen)، مدل فِنگیون (Fengyun) تولید شد و حدودا 30 هزار دستگاه از آن به فروش رسید. از نظر خیلی‌ها، این برند از همان ابتدا بسیار عجیب بود، چرا که این کمپانی تا سال 2003، اجازه ساخت خودروی سواری نداشت، اما با این حال اولین محصولش در سال 1999 تولید شد. در واقع تا سال 2001، این محصول به طور قانونی در بازار حضور نداشت.

تا رسیدن زمان مناسب، این برند تحت لیسانس سیاک موتور (SIAC Motor)، تمامی کارهای خود را قانونی کرده و پیش می‌برد. به همین دلیل، سیاک موتور حدودا 20 درصد از این کمپانی را در دست داشت، تا جایی که تنش‌ها بین این گروه و یکی دیگر از شرکای سیاک موتور، یعنی جنرال موتور (General Motors) بالا گرفت و این 20 درصد نیز فروخته شد. جنرال موتور هم تنها کمپانی خارجی نیست که با این برند مشکل دارد. فولکس واگن نیز ادعا کرده که کمپانی چری، از ماشین ابزار این کمپانی برای ساخت یکی از مدل‌هایش در سال 2003، استفاده کرده است.

از اوایل قرون 21، این کمپانی به دنبال همکاری و عقد قرارداد با یک کمپانی خارجی بوده است. بنابراین تصمیم گرفت که به سراغ فیات (Fiat) و کرایسلر (Chrysler) برود. کرایسلر که پیش بینی می‌کرد که مدل A1 که به تحت برند داج (Dodge) عملکرد خوبی در ایالات متحده آمریکا و سراسر بازار جهانی داشته باشد، تصمیم گرفت در سال 2007 با چری همکاری کند. این قرارداد در اواخر سال 2007 امضا شد. در اوایل سال 2008، کرایسلر قراردادی مشابه با کمپانی نیسان ( Nissan) امضا و قرارداد خود را با چری فسخ کرد.

کمپانی چینی در سال 2009 اعلام کرد که قصد داد در ترکیه یک کارخانه احداث و با کمپانی ترکیه‌ای مِرمِرلِر اتوموتیو (Mermerler Otomotiv) همکاری کند. مبلغ این همکاری معادل 500 میلیارد دلا بود. قرار بود که این کارخانه به طور موتسط، سالانه 20 هزار دستگاه خودرو تولید کند و این تعداد تا سال 2017 به 100 هزار دستگاه در سال برسد.

با فروش بیش از 700 هزار دستگاه خودرو در سال 2010، این کمپانی پربارترین کمپانی چینی لقب گرفت. در طی دو سال بعدی، این رقم کاهش یافت. در نتیجه کمپانی هم از جایگاه هفتمین خودروساز بزرگ چینی به جایگاه دهم رسید. با امضای قراردادی با خودروساز هندی، یعنی تاتا موتور (Tata Motors) قرار شد که برخی از مدل‌های جگوار لندروور در چین تولید شوند.

در حال حاضر، این کمپانی در برخی از کشورهای در حال توسعه، کارخانه و شعبه دارد. این کشورها عبارت اند از: برزیل، مصر، اندونزی، ایران، مالزی، میانمار، پاکستان، تایوان، تایلند، ترکیه، اوکراین و ونزوئلا. این کمپانی پیش‌تر در روسیه نیز کارخانه داشت اما محصولات چری در این کشور، تحت نام ورتکس (Vortex) تولید می‌شدند.برند چری

برخی از مدل‌های برند چری

تیگو 5

چری تیگو 5

خودرو چری تیگو 5، محصول خوش فروش و پرطرفدار کمپانی چری در ایران است. این خودرو که از سال 2013 به عنوان کراس اوور شهری به بازار خودرو معرفی شده است،  از سال 1394 زیر پای ایرانی ها رفت. پس از آن اما مدیران خودرو، متولی مونتاژ محصولات چری در ایران تلاش کرد نسخه فیس لیفت تیگو 5 را در سال 1397 به بازار ارائه کند. اکنون این خودرو از جمله محصولات خوش فروش کمپانی چری در ایران است.

فروش فوری خودرو

 چری تیگو 7

 چری تیگو 7

چری تیگو 7 محصولی پرطرفدار از کمپانی چری در ایران است که اولین نسل از آن در سال 2016 به عنوان محصولی کراس اوور وارد بازار جهانی شد و در ایران نیز محبوبیت مناسبی بدست آورد. اکنون گروه خودروسازی مدیران خودرو وظیفه مونتاژ این خودرو در ایران را برعهده دارد. تیپ اکسلنت تیگو7 از تابستان سال 1396 وارد بازار خودرو کشورمان شده است.

آریزو 6

آریزو 6

مدل خودرو آریزو 6 یا آریزو  GX از دیگر محصولات کمپانی چری است. سدان آریزو خودرویی به نسبت جمع و جور و به عبارتی اصاح شده مدل آریزو برند چری است. آریزو که از سال  2016 در نکایشگاه پکن معرفی شده، خودرویی برای پر کردن جی خالی میان آریزو 5 و آریزو 7 رونمایی شده است؛ اما در کل این خودرو چندان مدل جدید و خاصی نیست، بلکه بیشتر ترکیبی از دو مدل یادشده است.

چری QQ

چری QQ

این مدل یک سوپرمینی بوده و از سال 2003 تاکنون خط تولید این کمپانی را ترک نکرده است. اولین نسل آن از سال 2003 تا 2015 ساخته می‌شد و نسل دوم آن از سال 2013 تاکنون تولید می‌شود.

 

چری آریزو 3 (Arrizo 3)

چری آریزو 3

این محصول یک سدان نسبتا جمع و جور بوده و فیس لیفتی از مدل E3 است. این مدل در اواخر سال 2014 رونمایی و جایگزین مدل فولوین 2 (Fulwin 2) شد.

چری تیگو ۸

چری تیگو 5

در نمایشگاه پکن سال 2018، از این مدل رونمایی شد. این مدل یک شاسی بلند متوسط است که طرفداران زیادی دارد.

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

منابع:  Wikipedia و وبسایت کمپانی Chery

 

فروش فوری خودرو