کی خودرو معامله کنیم؟

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ کی خودرو معامله کنیم؟

بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند که در شرایط فعلی که انتخابات ایران، توافق احتمالی و نوسانات قیمت ارز را پیش رو داریم، معامله خودرو قدری سخت شده و باید سنجیده‌تر عمل کرد.

شاید هر بار که صحبت از معامله در حوزه اقتصاد می‌شود، شنیده باشیم که باید با احتیاط کار کرد. اما این احتیاط وقتی در اقتصاد ایران و در شرایط بی‌ثبات باشد، دوچندان می‌شود. شرایط فعلی اقتصاد ایران را تصور کنید: مردم در انتظار مذاکرات دوباره ایران با کشورهای غربی هستند و دلار هر روز قدری با کاهش قیمت روبرو می‌شود. در چنین شرایطی، بیشتر افرادی که خبره بازار هستند می‌گویند باید کمی دست نگه داشت یا قدری با تامل حرکت کرد. همین مساله در بازار خودروی ایران هم مصداق دارد. بازاری که شاید بیشتر از دیگر بخش‌های اقتصاد و متاثر از نوسانات اخیر قیمت دلار به شدت با کاهش معاملات روبرو شده است.

اما آیا در شرایط فعلی خرید یا فروش خودرو کار درستی است؟ اصلا بهتر است خودرو بخریم یا بفروشیم؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها باید قدری عمیق‌تر به بازار خودرو نگاه کرد. در شرایط فعلی چند گزاره در بازار خودرو وجود دارد که تصمیم‌گیری را قدری سخت می‌کند: اول اینکه شورای رقابت به تازگی فرمول قیمتگذاری تازه را برای خودروسازان اعلام کرده اما قیمت‌ها از این دستور تازه تمکین نکرده و همچنان در حال سرازیر شدن از نردبان قیمت است. دوم اینکه مذاکرات هنوز مشخص نیست و برخی حاضر به معامله نمی‌شوند. سومین مساله هم قیمت دلار است که هر روز با کاهش قیمت همراه است و مشخص نیست سرانجام قیمت آن به کجا می‌رسد. اما بد نیست تک تک این گزاره‌ها را به صورت مجزا بررسی کنیم و ببینیم که چرا در شرایط فعلی باید مراقب معامله در بازار خودرو باشیم.

چرا خودرو بخریم؟

برخی معتقدند که قیمت‌های فعلی بازار خودرو تقریبا به کف رسیده و خیلی پایین‌تر نخواهد آمد. این استدلال از آنجایی نشات می‌گیرد که شورای رقابت دستور تازه خود را صادر کرده و دیر یا زود قیمت دوباره به سمت بالا خواهد رفت. پس شاید از یک منظر بتوان گفت که در شرایط فعلی بهترین موقعیت برای خرید خودرو فراهم شده است.

از طرفی ممکن است توافق ایران با کشورهای دیگر به سرانجام نرسد و دلار دوباره تحت تاثیر آن، بالا رود. در این صورت قیمت خودروهای خارجی هم به سمت افزایش سیر کرده و دوباره نردبان قیمتی خود را به سمت صعود، طی می‌کند.

چرا خودرو بفروشیم؟

اما یک روی دیگر را هم می‌توان در این بازار تصور کرد. توافق ایران با کشورهای غربی حاصل شود و قیمت دلار و خودرو باز هم پایین‌تر بیاید. از طرفی در ایران در آستانه یک اتفاق بزرگ یعنی انتخابات ریاست‌ جمهوری هستیم. همزمانی این دو اتفاق باعث شده تا برخی گمانه‌زنی‌ها نشان دهد احتمالا باز هم قیمت خودرو پایین خواهد آمد.

پس شاید اینطور به نظر برسد که مشتریان بازار خودرو که قصد فروش خودرویشان را دارند باید سریع‌تر تصمیم بگیرند تا بتوانند خودرویشان را به قیمت بهتری بفروشند. چون در صورت نهایی و مثبت شدن توافق هسته‌ای، دلار باز هم کاهش می‌یابد و قیمت خودروی این مشتریان ارزان‌تر می‌شود.

خودرو خارجی بخریم یا ایرانی؟

پاسخ این پرسش بسته به این مساله دارد که بودجه خرید مشتری چقدر باشد. طبیعی است که اگر بودجه بیشتری داشته باشند، امکان خرید خودروی خارجی هم برایشان بیشتر فراهم است. اما یک نکته را در این رابطه فراموش نکنید. بازار خودرو همانقدر که در ارتباط با خودروهای داخلی بی‌نظم شده، در حوزه خودروهای خارجی هم همین وضعیت را دارد.

درست در شرایطی که واردات خودرو متوقف است، دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو عنوان کرده که برخی خودروهای خارجی با کاهش قیمت 80 میلیون تومانی مواجه شده‌اند. این مساله به خوبی نشان می‌دهد که بازار خودروهای خارجی هم چندان در وضعیت فعلی ثبات ندارد و باز هم باید با احتیاط معامله کرد. در حقیقت خودروهای خارجی تحت تاثیر امید ایجاد شده برای توافق در مذاکرات قدری ارزان شده اما آنطور که کارشناسان تاکید می‌کنند، این کاهش قیمت چندان تداوم نخواهد داشت.

مطالب مرتبط:

تاثیر انتخابات بر بازار خودرو

یک نکته مهم که در مورد معامله خودرو در یک ماه پیش رو باید در نظر داشت، مساله انتخابات است. نتیجه این انتخابات بسته به اینکه کدام طیف فکری سکان قوه مجریه را در دست بگیرد، تاثیر متفاوتی بر بازار خودرو خواهد گذاشت. طیف موسوم به راست و محافظه‌کار چندان موافق واردات خودرو نیست و این احتمال وجود دارد که در صورت موفقیت آنها در انتخابات، واردات خودرو کماکان متوقف باقی بماند. این مساله تاثیر متفاوتی بر بازار خودرو خواهد داشت.

از طرفی طیف سیاسی مقابل، بیشتر موافق مذاکره و همکاری با شرکت‌های خودروسازی خارجی هستند و اگر در انتخابات پیروز شوند، احتمال بازگشت شرکت‌های خودروساز خارجی بیشتر شده و روال متفاوتی را در بازار خودرو رقم می‌زند.

در حقیقت تا زمانی که نتیجه انتخابات ایران مشخص نشود، نمی‌توان اظهار نظر درستی در این رابطه کرد چرا که از یک سو، معامله‌گران در انتظار هستند و روند حرکت‌ قیمتی بی‌ثبات است و از طرف دیگر هم، هر کدام از جریان‌های فکری سیاسی، برنامه‌های متفاوتی برای بازار خودرو خواهند داشت.

نتیجه گیری؛ با احتیاط عمل کنید

طی گفت و گوهای متعدد خودرو45 با کارشناسان صنعت خودرو، افراد زیادی بودند که شرایط فعلی را زمان مناسبی برای انجام معامله در بازار خودرو عنوان نکردند. بسیاری از این کارشناسان معتقدند که قیمت تا بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران باز هم کاهش می‌یابد و به همین دلیل بهتر است قدری برای معامله در بازار خودرو دست نگه داشت.

اما اگر به هر دلیل، تصمیم به معامله خودرو – چه خرید و چه فروش – دارید، بهتر است قدری احتیاط کنید و قبل از معامله، شرایط بازار را به طور کامل بسنجید. اگر قصد خرید خودرو دارید این نکته را پس ذهن خود داشته باشید که اگر ماشین نخرید هم خیلی ضرر نکرده‌اید چون احتمال ارزان‌تر شدن قیمت خودرو وجود دارد. اگر هم قصد فروش دارید، احتمالات ذکر شده را مد نظر قرار دهید. این نکته را به خاطر داشته باشید که وضعیت امروز اقتصاد ایران به دلیل عواملی که به آن اشاره کردیم، باثبات نیست و چه خرید و چه فروش، با ریسک‌های بسیاری همراه است که اگر به آن توجه نکنید، ممکن است ضررهای بعدی جبران‌ناپذیر باشد.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

فروش فوری خودرو کارکرده