بررسی مشخصات فنی آئودی Q6 سال ۲۰۲۳

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ بررسی مشخصات فنی آئودی Q6 سال ۲۰۲۳

در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین کلاس‌های خودرویی، کراس‌اوورها هستند که نزدیک به سه دهه از تولد آنها می‌گذرد و در دو دهه اخیر، رشد بسیار زیادی نسبت به دیگر انواع خودروها داشته‌اند. آئودی Q6 یکی از جدیدترین محصولات این رده خودرویی است که توسط آئودی و برای گرفتن سهمی از بازار چین، متولد شده است. این خودرو، اشتراک زیادی با دیگر هم خانواده‌های خود از گروه فولکس واگن دارد.

رقابت در دنیای خودروسازی در حدی است که خودروسازان از کشورهای مختلف، از یک طرف با هم رقابت و از طرف دیگر، خودروهای مشترکی تولید می‌کنند. آئودی برای حضور قوی‌تر در بزرگ‌ترین بازار خودرویی دنیا یعنی کشور چین، جدا از همکاری‌های مختلفی که از گذشته داشته است، در آخرین گام خود، اقدام به تولید آئودی Q6 با همکاری SAIC کرده که اشتراک فنی زیادی نیز با فولکس واگن ترامونت و تالاگون دارد.
این خودرو یک کراس‌اوور سه ردیف صندلی است که روی پلتفرم MQB گروه فولکس واگن طراحی و ساخته شده است. جالب اینجاست که با وجود پایین‌تر بودن کد عددی آئودی Q6، این خودرو از نظر سایز و اندازه از دو محصول دیگر آئودی، یعنی Q7 و Q8، نیز مقدار اندکی بزرگتر است. البته این موضوع به سلیقه خاص مشتریان چینی باز می‌گردد که علاقه خاصی به خودروهای سایز بزرگ دارند. این خودرو بنا به تعریف کلاس کراس‌اوورها، با ابعادی که در حد و اندازه SUVهای فول سایز است، به عنوان یک کراس‌اوور سایز متوسط شناخته می‌شود. قابل ذکر این که به زودی نسخه الکتریکی این خودرو با نام Q6 e-tron نیز برای بازار دیگر کشورها، خصوصا آمریکا و اروپا، معرفی خواهد شد.

مزایا و معایب

+ اتاق بزرگ و جادار
+ سه ردیفه بودن صندلی‌ها
+ امکانات قابل قبول رفاهی و ایمنی
+ ظاهر جذاب‌
+ ایمنی بالا
+ سیستم دائم چهارچرخ

– تنوع اندک پیشرانه و گیربکس
– عدم عرضه به صورت تک دیفرانسیل

مشخصات فنی

آئودی Q6 فقط با یک گیربکس ۷ سرعته خودکار دو کلاچه DSG عرضه می‌شود و پیشرانه‌ها نیز فقط محدود به دو موتور ۲ لیتری و ۲.۵ لیتری است. پیشرانه ۲ لیتری از نوع TFSI که بیانگر توربوشارژ و تزریق مستقیم بودن آن است، در دو سطح قدرت و گشتاور عرضه می‌شود که نسخه ضعیف‌تر، قدرتی برابر با ۲۲۸ اسب بخار دارد و مدل قوی‌تر نیز ۲۶۱ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن.متر گشتاور تولید می‌کند. پیشرانه قوی‌تر به حجم ۲.۵ لیتر، یک پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی از نوع VR6 است که آن هم از نوع تزریق مستقیم بوده و به کمک توربوشارژر، ۲۹۶ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن.متر گشتاور تولید می‌کند.

نوع موتور

خورجینی بنزینی

حجم موتور بنزینی

۲.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ

۶ / ۲۴

تنفس موتور بنزینی

توربوشارژر با تزریق مستقیم سوخت
حداکثر قدرت مجموع

۲۹۶ اسب بخار

حداکثر گشتاور

۵۰۰ نیوتن.متر
شتاب صفر تا صد

۷.۳ ثانیه

گیربکس

هفت سرعته اتوماتیک دوکلاچه
محور محرک

دائم چهارچرخ

استاندارد آلایندگی

یورو ۶
سیستم فرمان

برقی

نوع بدنه

کراس اوور ساز متوسط
نوع رینگ

آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول

۵۰۹۹ میلیمتر
عرض

۲۰۱۲ میلیمتر

ارتفاع

۱۷۴۸ میلیمتر
فاصله بین محور جلو و عقب

۲۹۸۰ میلیمتر

فضای بخش بارگیر

۲۳۹۸ لیتر در حالت خوابیده صندلی‌ها
حجم مخزن سوخت

۶۵ لیتر

تعداد سرنشین

 ۶ و ۷ نفر
قطر رینگ

۱۹ و ۲۰ و ۲۱ اینچ

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل

دارد
کروز کنترل هوشمند

دارد

کنترل ایستایی در سربالایی

دارد
کنترل سرعت در سرازیری

دارد

کنترل کشش

دارد
کنترل پایداری

دارد

اتو پارک

ندارد
کمک کننده پارک برای جلو و عقب

دارد

سنسور جلو

دارد
سنسور عقب

دارد

رادار نقطه کور

دارد
رادار تغییر لاین

دارد

رادار نگهدارنده در بین خطوط

دارد
سیستم خودکار تعویض خطوط

ندارد

رادار تصادف جلو

دارد
رادار تصادف عقب

ندارد

سنسور شکست شیشه

ندارد
ترمز ضدقفل

دارد

تقسیم الکترونیکی نیروی ترمز

دارد
ترمز کمکی

دارد

ترمز اضطراری

دارد
ترمز پارک برقی

دارد

اتولایت

دارد
چراغ روز

دارد

چراغ بدرقه

دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان

دارد

گرم‌کن فرمان

دارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی

دارد

ناوبری

دارد
سازگاری با آیفون

دارد

سازگاری با اندروید

دارد
نمایشگر هدآپ

ندارد

دوربین عقب

دارد
دوربین جانبی

ندارد

دوربین ۳۶۰ درجه

دارد
کیسه هوا

دارد

ورود بدون کلید

دارد
استارت بدون کلید

دارد

استارت از راه دور

دارد
تهویه اتوماتیک

دارد

تهویه سرنشینان عقب

دارد
صندلی برقی راننده

دارد

صندلی برقی سرنشین جلو

دارد
صندلی ردیف دوم برقی

ندارد

گرم‌کن صندلی جلو

دارد
گرم‌کن صندلی عقب

ندارد

سردکن صندلی جلو

دارد
ماساژور صندلی راننده

ندارد

آینه بغل برقی

دارد
گرم‌کن آینه بغل

دارد

پانوراما

دارد
سانروف

ندارد

طراحی ظاهری

نمای جلویی آئودی Q6

ظاهر این خودرو در بخش جلو، بیشتر به خودروهای چینی شباهت دارد تا محصولات آئودی. هرچند که بازهم می‌توان المان‌ها و عناصری از طراحی این خودروساز را در بخش جلویی آن دید. چراغ‌های باریک، جلوپنجره شبکه‌ای خاص آئودی با طراحی ذوزنقه‌ای شکل، باز هم بیننده را یاد محصولات این خودروساز خواهد انداخت. ضمن اینکه چراغ‌های جلو نیز کاملا به سبک خودروهای آئودی طراحی شده است. کروم کاری‌های اطراف شیشه‌ها، لبه پایین درب‌ها و روی سپر عقب و جلو نیز با رنگ مات خود، ظاهر شیک و لوکس‌تری به این خودرو می‌دهد.
در عقب خودرو نیز، اولین نگاه به چراغ‌های کشیده و باریک و به هم پیوسته این خودرو می‌افتد که می‌توان آن را در دیگر محصولات این خودروساز نیز دید، طرحی که امروزه میان بسیاری از خودروهای دنیا مشترک است.

طراحی داخلی

نمای داخلی آئودی Q6

طراحی داخلی با اینکه به فولکس واگن اطلس نیز شبیه است اما لوکس‌تر به نظر می‌رسد تا نشان دهد که با یک خودرو از کلاس پرمیوم روبرو هستیم. این خودرو ۷ نفره را می‌توان به صورت ۶ نفره نیز سفارش داد و از صندلی‌های خاص و لوکس‌تری آن استفاده برد. ضمن اینکه قسمت‌های مختلف صندلی‌های جلو نیز با امکان حرکت در ۱۲ وضعیت، راحتی زیادی خواهند داشت. با قابلیت بارگیری در وضعیت خوابیده صندلی‌ها به مقدار ۲.۴ مترمکعب، فضای داخل را می‌توان از نظر جاداری به ون شبیه دانست که نشان از اتاق بزرگ این خودرو دارد.
روی داشبرد این خودرو، یک صفحه نمایش ۱۲.۳ اینچی برای بخش نمایشگرهای پشت فرمان در نظر گرفته شده است و در وسط داشبرد نیز، نمایشگر ۱۰.۱ اینچی برای استفاده به عنوان سیستم مالتی مدیا دیده می‌شود. ضمن اینکه سیستم تهویه مطبوع نیز یک نمایشگر ۸.۶ اینچی دارد. سیستم صوتی با ۱۴ بلندگو از ساخته‌های بنگ اند اولافسن است که از برترین‌های این صنعت در دنیاست.

Q6، محصولی خاص برای چین

نمای پشتی آئودی Q6

این خودرو برای بازار چین طراحی و ساخته شده است. با این وجود هیچ بعید نیست که آئودی آن را در آینده در دیگر کشورهای دنیا نیز بازاریابی کند. آئودی Q6 را باید نسخه لوکسی از فولکس واگن اطلس دانست که در حال حاضر در آمریکای شمالی فروخته می‌شود. آئودی یکی از خودروسازان محبوب چینی‌ها در رده خودروهای لوکس است که با حضور این کراس‌اوور جدید نیز، احتمالا بیشتر از قبل، جای پای خود را در این بازار وسیع محکم خواهد کرد. تجربه نشان داده است که محصولاتی که به شکل اختصاصی برای بازار چین تدارک دیده می‌شوند، موفقیت خوبی در فروش به دست می‌آورند. این خودرو در ساده‌ترین مدل، قیمتی در حدود ۷۷ هزار دلار آمریکا در بازار چین دارد و در فول‌ترین حالت، قیمت آن به ۹۶ هزار دلار خواهد رسید.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: علیرضا داودی