تحلیل بازار خودرو

۲۲ مرداد ۱۴۰۱ تحلیل بازار خودرو

بازار خودرو در چند سال اخیر به یک بازار ملتهب با نوسان‌های بسیار تبدیل شده است. تقریبا هر اتفاقی از رویدادهای سیاسی گرفته تا تصمیم‌های اقتصادی قیمت خودرو در بازار آزاد را تغییر می‌دهد. تقریبا از زمان لغو برجام و ممنوعیت واردات خودرو با برگزاری قرعه‌کشی‌ها، پای واسطه‌ها به بازار خودرو باز شد. تا خودرو هم روزهای چند نرخی بودن را تجربه کند.

بارها راهکارهای مختلفی از سوی مسئولان اندیشیده شد اما پس از مدتی از یادها رفت. اواخر سال ۱۴۰۰، رئیس جمهوری ۸ فرمان را برای سامان دادن به وضعیت صنعت خودرو صادر کرد. پس از آن وزارت صمت با روش‌های مختلف تلاش کرد این فرمان‌ها را اجرایی کند. راه‌اندازی سامانه یکپارچه فروش خودرو و آزادسازی واردات خودرو از جمله همین اقدامات بود.

تحلیل قیمت کلی بازار خودرو هفته سوم مرداد

بازار خودرو در حال حاضر شاهد ثبات و روند کاهشی جزئی است. اما بنابر نظر کارشناسان، این ثبات چندان پایدار نخواهد بود و بازار خودرو در آینده نه چندان دور شاهد موج جدید افزایش قیمت خواهد بود.

ثبات کنونی ناشی از افزایش عرضه خودرو و حذف فرآیند قرعه‌کشی است و کارشناسان انتظار دارند این ثبات تنها تا پایان شهریور ماه ادامه داشته باشد و پس از آن بازار خودرو شاهد روند صعودی قیمت‌ها باشد.

تحلیل قیمت صفر در هفته سوم مرداد

بازار خودروهای صفر در ابتدای سومین هفته مرداد ماه به دلیل افزایش نرخ ارز، شاهد رشد صعودی قیمت بود.

خودروهای وارداتی و مونتاژ با تاثیر بیشتر از بالا رفتن نرخ ارز، افزایش قیمت محسوس‌تری داشتند. اما در نهایت بازار این خودروها با فرا رسیدن تعطیلات تاسوعا و عاشورا، روزهای با ثباتی را تجربه کرد.

از سوی دیگر خودروهای صفر داخلی به دلیل کاهش تقاضا در اثر افزایش عرضه خودروهای داخلی، حذف روند قرعه‌کشی برخی خودروها و ایام تعطیل، کاهش قیمت داشتند.

تحلیل قیمت خودروی کارکرده در هفته سوم مرداد

افزایش نرخ دلار در اوایل سومین هفته مرداد، بازار خودروهای کارکرده را نیز تحت تاثیر قرار داد. به همین دلیل خودروهای کارکرده وارداتی سیر صعودی قیمت را تجربه کردند.

برخی کارشناسان معتقدند این افزایش قیمت در بازار خودرو، به دلیل ثبات نسبی چند هفته گذشته چندان دور از انتظار نبوده است.

تحلیل قیمت خودرو در هفته دوم مرداد

بازار خودرو‌های داخلی و مونتاژ داخل در هفته دوم مرداد ماه به دلیل تحویل خودرو توسط خودروسازان و همچنین افزایش ظرفیت تولید شاهد ثبات قیمت و حتی اندکی کاهش بوده است.

اما بازار خودروهای چینی و وارداتی به دلیل افزایش نرخ دلار، شاهد رشد قیمت خودروها خارجی بود.

تحلیل قیمت صفر هفته دوم مرداد

در هفته دوم مرداد ماه، نرخ ارز با رشد ۰.۳۴ درصدی، روندی صعودی داشت. به همین دلیل بازار خودروهای صفر وارداتی و چینی شاهد افزایش قیمت بود.

از سوی دیگر به دلیل بالا رفتن ظرفیت تولید و تکمیل خودروهای ناقص، تعداد خودروهای صفر داخلی و مونتاژ داخل موجود در بازار افزایش داشت. از همین رو بازار خودروهای داخلی ایرانی و مونتاژ داخلی، شاهد کاهش اندک قیمت‌ها و ثبات نسبی بود.

بر اساس آمار موجود بازار خودروهای صفر، قیمت خودروهای وارداتی، ۰.۵۷ درصد و خودروهای چینی، ۰.۱۷ درصد افزایش داشتند اما خودروهای مونتاژ داخل با ۰.۳۸ درصد و خودروهای ایرانی با ۰.۰۸ درصد کاهش روبه‌رو بودند.

تحلیل قیمت خودروی کارکرده در هفته دوم مرداد

بازار خودروهای کارکرده وارداتی هم با تاثیر از افزایش ۰.۳۴ درصدی نرخ دلار، شاهد صعودی شدن قیمت‌ها بود و بازار خودروهای کارکرده داخلی و مونتاژ داخل به دلیل افزایش عرضه، شاهد کاهش قیمت‌ها بود.

بنابر آمار بازار معاملات خودروهای کارکرده، در هفته دوم مردادماه خودروهای وارداتی حدود ۰.۵۵ درصد و خودروهای چینی ۰.۳۸ درصد افزایش قیمت داشتند. این در حالی است که خودروهای ایرانی با ۰.۱۲ درصد و خودروهای مونتاژ داخل با ۰.۳۳ درصد روندی کاهش قیمت را تجربه کرده است.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: فاطمه امین الرعایا