تحلیل بازار خودرو

۱۴ آذر ۱۴۰۱ تحلیل بازار خودرو

تحلیل قیمت بازار خودرو (هفته منتهی به ۳ آذر)

گرچه نرخ ارز در روزهای پایانی آبان‌ماه تقریبا ثابت بود اما بازار خودرو مقابل کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کرد و حتی با شیب اندکی رشد صعودی را طی پیش گرفته بود. بنابراین کارشناسان معتقد بودند این روند در روزهای ابتدایی آذر هم ادامه خواهد داشت. اما بر خلاف پیش‌بینی‌ها، قیمت خودرو در روزهای نخست ماه آذر به ثباتی نسبی رسید.

بر همین اساس، کارشناسان عقیده دارند در هفته پیش رو مقاومت بازار خودرو برابر کاهش قیمت‌ها شکسته خواهد شد و پس از چندین هفته افزایشی، روند نزولی قیمت خودرو در پیش خواهد بود.

تحلیل قیمت خودرو صفر (هفته منتهی به ۳ آذر)

بازار خودروهای صفر در روزهای پایانی آبان، با وجود ثبات نرخ ارز، با شیبی اندک، روندی صعودی داشت. این روند در ابتدای آذر همچنان ادامه داشت.

کارشناسان معتقد هستند گرچه در این چند روز شاهد افزایش تعداد معاملات خودرو بودیم، اما مصرف‌کنندگان واقعی چندان نقشی در این معاملات نداشتند. به همین دلیل تعادل عرضه و تقاضا از بین رفت. از سوی دیگر وزارت صمت و خودروسازان در هفته‌های اخیر طرح‌های فروش بسیاری برگزار کردند تا بازار خودرو به سمت تک‌نرخی شدن قیمت‌ها حرکت کنند.

تمام این عوامل سبب شد تا بازار خودروهای صفر، روزهای ابتدایی آذر را با آرامش سپری کند و قیمت‌ها تقریبا به ثبات برسد.

تحلیل قیمت خودرو کارکرده (هفته منتهی به ۳ آذر)

بازار خودروی کارکرده نیز با پیروی از بازار خودروهای صفر در هفته منتهی به ۳ آذر تقریبا ثبات قیمت را تجربه کرد.

تحلیل قیمت بازار خودرو (آبان ماه)

 • بازار خودرو در آبان‌ماه به سبب رشد بی‌سابقه دلار، شاهد روند صعودی شدید قیمت‌ها بود. این روند صعودی در اواسط ماه به دلیل کمتر شدن نوسانات نرخ دلار کاهش پیدا کرد. بنابراین گمان می‌رفت قیمت خودرو در بازار نیز با کاهش همراه باشد اما بازار مطابق پیش‌بینی‌ها عمل نکرد.
  روزهای پایانی آبان‌ماه، بار دیگر قیمت خودرو در بازار خودروهای صفر و کارکرده آرایش صعودی به خود گرفت. بنابراین کارشناسان با بررسی رفتار بازار، معتقدند در هفته ابتدایی آذر‌ماه نیز قیمت خودرو کمتر نمی‌شود.
 • تحلیل قیمت خودرو صفر (آبان ماه)

 • بازار خودروی صفر، آبان ماه را با آرامش آغاز کرد اما با نوسان ناگهانی نرخ ارز، قیمت خودرو نیز به یکباره افزایش یافت. در میانه آبان، نوسانات نرخ ارز کنترل شد و انتظار می‌رفت قیمت‌ خودرو نیز روندی نزولی به خود بگیرد اما خلاف انتظارات، شاهد مقاومت بازار خودرو در برابر کاهش قیمت‌ها بودیم.
  این روند با نزدیک شدن به روزهای پایانی آبان ادامه داشت تا جایی که بازار خودروهای صفر، رشد یک درصدی قیمت در اغلب خودروها را تجربه کرد. بنابراین تغییر چندانی برای آذرماه پیش بینی نمی‌شود.
 • تحلیل قیمت خودرو کارکرده (آبان ماه)

 • بازار خودروهای کارکرده هم با تبعیت از بازار خودروهای صفر، رفتاری مشابه داشت. هفته نخست آبان‌ماه تقریبا بدون تغییر خاصی در قیمت خودرو کارکرده، سپری شد. اما با شروع نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت ها آغاز شد.گرچه در میانه آبان، دامنه نوسان نرخ ارز تقریبا کنترل شد اما قیمت خودروی کارکرده همچنان افزایش یافت و در برابر کاهش، مقاومت کرد.نرخ دلار در روزهای پایانی ماه آبان با شیبی اندک همچنان روند صعودی خود را ادامه داد ولی همین رشد اندک نیز در بازار خودرو تاثیر گذاشت و این بازار، شاهد رشد ۱.۵ درصدی قیمت در بیشتر خودروهای کارکرده بود و به نظر می‌رسد این روند برای آذر ۱۴۰۱ ادامه داشته باشد.
 • تحلیل قیمت بازار خودرو (مهرماه)

  بازار خودرو در مهرماه همچنان روزهای راکدی را سپری کرد. گرچه اخبار واردات خودرو و نوسان‌های نرخ ارز در پی اخبار سیاسی گاهی تاثیری جزئی در قیمت خودروها ایجاد می‌کرد اما بازار خودرو، مهرماه را در سکوت و رکود به پایان رساند.

  تحلیل قیمت خودرو صفر (مهرماه)

  عرضه و تقاضا در بازار خودرو به دلیل برگزاری منظم عرضه خودرو در طرح‌های مختلف، تقریبا به تعادل رسیده است. از سوی دیگر سرنوشت واردات خودرو همچنان با وجود اخبار بسیار، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. گرچه نرخ ارز نوسان‌های اندکی داشت اما نتوانست تاثیر جدی و پایداری بر بازار خودرو داشته باشد.

  از همین رو قیمت خودروهای صفر داخلی و مونتاژ نوسان چندانی نداشت و تقریبا ثابت بود.

  تحلیل قیمت خودرو کارکرده (مهرماه)

  قیمت خودروهای کارکرده در مهرماه از قیمت خودروهای صفر تبعیت کرد و تقریبا بدون نوسان ماند و اخبار سیاسی و اقتصادی هم نتوانست قیمت خودرو کارکرده را تغییر دهد.

 • تحلیل قیمت بازار خودرو (شهریورماه)

  بازار خودرو در شهریور ماه شاهد تعادل نسبی بین عرضه و تقاضا بود. از سوی دیگر اخبار سیاسی مانند سرنوشت نامعلوم برجام و ادامه مذاکرات، قطعی شدن واردات خودرو و نوسان‌های اندک نرخ ارز ناشی از این اتفاقات سبب شد تا قیمت خودرو در این ماه با نوسان اندک تقریبا ثابت بماند و بازار خودرو روزهای راکدی را تجربه کند.

  تحلیل قیمت خودرو صفر (شهریورماه)

  برگزاری سه دوره عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش و افزایش ظرفیت تولید خودروسازان داخلی سبب ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا شد. از سوی دیگر اخبار سیاسی و اقتصادی و نوسان‌های اندک نرخ ارز، قیمت خودروهای صفر داخلی و مونتاژ را با اندکی تغییر تقریبا ثابت نگه داشت.

  تحلیل قیمت خودرو کارکرده (شهریورماه)

  قیمت خودروهای کارکرده داخلی، مونتاژ و خارجی هم متاثر از ثبات قیمت خودروهای صفر و رخدادهای سیاسی و اقتصادی تقریبا بدون تغییر باقی ماند. بازار خودروهای کارکرده در شهریورماه نیز مانند خودروهای صفر تقریبا بدون تغییر و راکد ماه را به پایان رساند.

  تحلیل قیمت بازار خودرو (مردادماه)

  بازار خودرو به صورت کلی در مردادماه روزهای آرامی را پشت سر گذاشت و شاهد نوسانات اندکی بود. متعادل شدن عرضه و تقاضا به دلیل عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو در کنار اخبار رو به مثبت مذاکرات برجام و زمزمه نهایی شدن مصوبه واردات خودرو سبب شد تا بیشتر خریداران در انتظار اخبار بیشتر چندان اقدام به معامله خودرو نکنند و بازار خودرو در تمامی رده‌ها، ماهی همراه با رکود را تجربه کند.

  تحلیل قیمت خودرو صفر (مردادماه)

  خودروهای صفر ایرانی و مونتاژ با نوسان‌های اندکی در این ماه تغییر قیمت داشتند. از آنجایی که تولیدات خودروسازان داخلی توسط سامانه یکپارچه فروش خودرو با فاصله نه چندان زیادی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد، میزان عرضه و تقاضا به تعادلی نسبی رسیده است. به همین دلیل قیمت خودروهای صفر ایرانی و مونتاژ داخلی تقریبا ثابت (با نوسان بسیار کم) بود.

  تحلیل قیمت خودرو کارکرده (مردادماه)

  قیمت خودروهای کارکرده ایرانی و مونتاژ داخل نیز متاثر از اتفاقات سیاسی و اقتصادی کشور، همانند خودروهای صفر با نوسان اندکی تقریبا ثابت بود. بازار خودروهای کارکرده وارداتی نیز تقریبا راکد بود و گاهی به دلیل نوسان‌های جزئی نرخ ارز، شاهد افزایشی جزئی بود.

  فروش آنلاین خودرو

  نویسنده: فاطمه امین الرعایا