آمادگی چری برای حضور در بازار بریتانیا

۲۷ آبان ۱۴۰۱ آمادگی چری برای حضور در بازار بریتانیا

شرکت خودروسازی چینی چری حدود دو دهه است که در بازار خودرو ایران حضور دارد و محصولاتش تحت برندهای ام وی ام و فونیکس و چری توسط مدیران خودرو به مشتریان ایرانی عرضه می‌شود. همچنین، روسیه، آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی مناطقی هستند که چری در آنها حضور پررنگی دارد. فروش خودروهای چینی در استرالیا چند سالی است که شروع شده و برنامه آینده خودروسازان شرق آسیا، به‌خصوص چری، ورود به بازار بریتانیا و اروپا است. طبق برنامه مدیران چری، سرعت بالای توسعه و طراحی ماشین‌های الکتریکی این امکان را فراهم کرده تا خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی از سال ۲۰۲۶ در دسترس خریداران بریتانیایی قرار بگیرد.

چری در بازار بریتانیا

فونیکس FX چری اومودا ۵

به گفته چارلی ژانگ، معاون اجرایی بخش صادرات چری، خودروساز چینی در حال برنامه‌ریزی است تا با عرضه مدل‌های مختلفی از ماشین‌های هیبریدی و پلاگین هیبریدی در سال ۲۰۲۶ وارد بازار بریتانیا شود.

به همین منظور، چری بعد از ۷ سال به بازار استرالیا برگشته تا نشان دهد برنامه‌اش برای حضور در بازار بریتانیا و اروپا جدی است.

هنوز مشخص نیست کدام مدل‌ها به دست خریداران انگلیسی خواهد رسید، اما عرضه این خودروها در بازار استرالیا میزان موفقیت احتمالی آنها را در اروپا نشان خواهد داد. خودروساز چینی بر اساس برنامه زمان‌بندی‌شده خودروهای مختلفی را شامل محصولات پلاگین هیبریدی و برقی به فروش خواهد رساند. به دلیل سرعت بالای برقی شدن خودروها، توسعه و طراحی محصولات مختص بریتانیا از همین حالا آغاز شده است.

چری اومودا ۵، جدیدترین محصول صادراتی چینی‌ها است که در استرالیا و مالزی عرضه شده و در ایران هم با نام فونیکس FX توسط مدیران خودرو رونمایی شده و به فروش می‌رسد.

چری اومودا ۵ موجود در بازار استرالیا، دارای پیشرانه پلاگین هیبریدی با قدرت ۲۰۱ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن.متر و باتری ۶۴ کیلووات ساعتی است و با یک بار شارژ ۴۵۰ کیلومتر راه می‌رود. ام جی ZS برقی و هیوندای کونا الکتریک رقبای اومودا در اقیانوسیه و جنوب شرق آسیا هستند.

استرالیا کشور توسعه‌یافته‌ای محسوب می‌شود و دارای مقرراتی شبیه اتحادیه اروپا است و به همین خاطر بازار مناسبی برای تست محصولات پیش از عرضه به بریتانیا و اروپا است.

شاسی‌بلندهای تیگو و سدان آریزو دیگر خودروهای صادراتی چری برای بازارهای جدید اندونزی، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و ترکیه است که این ماشین‌ها را مدیران خودرو با نام‌های فونیکس تیگو ۷ پرو، فونیکس تیگو ۸ پرو و فونیکس آریزو ۶ پرو به ایرانی‌ها می‌فروشد.

چری از سال ۲۰۱۲ شرکتی را برای تولید محصولات جگوار لندرور در چین راه‌اندازی کرد و خودروهای خودش را با برندهای چری، جتور و اکسید به بازار می‌فرستد. این شرکت چینی در حال آماده‌سازی برای معرفی برند جدیدی است که در سال ۲۰۲۳ معرفی می‌شود.

چری در ۹ ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی، یک میلیون و ۲۶ هزار و ۷۵۸ دستگاه خودرو فروخت که ۳۸.۸ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است. از یک میلیون خودرو فروخته‌شده چری، ۲۰۷ هزار و ۸۹۳ دستگاه، محصولات هیبریدی و پلاگین هیبریدی بوده است.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو