رونمایی از لوگوی جدید سیتروئن

۲۳ مهر ۱۴۰۱ رونمایی از لوگوی جدید سیتروئن

خودروساز فرانسوی سیتروئن که در بین ایرانی‌ها نامی آشنا است، لوگوی جدیدش را رونمایی کرد تا نشان دهد که قصد دارد دوران تازه‌ای را شروع کند. سیتروئن که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه استلانتیس محسوب می‌شود، نشان جدید را از اواسط سال ۲۰۲۳ روی محصولاتش نصب می‌کند، لوگو تازه خودروساز فرانسوی برای اولین بار روی مدل مفهومی سیتروئن آلی سوار شده است.

لوگو جدید سیتروئن

سیتروئن آلی

می‌گویند برای جلو رفتن باید گاهی به عقب برگشت. این جمله را بعضی طراحان لوگوی جدید خودروسازان مد نظر قرار داده‌اند و نشان‌های جدید کمپانی‌ها را بر اساس طرح‌های قدیمی پیاده کرده‌اند که می‌توان به آرم تازه رنو و همین طور پژو اشاره کرد.

فراگیر شدن تولید و عرضه خودروهای برقی موجب شده تا دیگر خودروساز فرانسوی، یعنی سیتروئن هم دستی به نشان روی محصولاتش بکشند و با نگاه به گذشته، طرحی نو دراندازد.

لوگوی جدیدی که سیتروئن قرار است محصولاتش را با آن به بازار بفرستد، دهمین نسخه از پیکان دوتایی (Deux Chevron) است که برای اولین بار سال ۱۹۱۹ در اولین خودرو سیتروئن استفاده شد.

لوگوی جدید باریک‌تر و جذاب‌تر دیده می‌شود، اما در عین حال ظاهری آشنا دارد. طراحان برای رسیدن به یک نشان جدید و مدرن که مناسب عصر دیجیتال و فضای مجازی باشد، به یک قرن پیش رفته‌ و نماد بیضی‌شکل را از سال ۱۹۱۹ به سال ۲۰۲۲ آورده‌اند.

با دستکاری‌هایی روی نشان قدیمی سیتروئن، لوگوی جدیدی به دست آمده که نشان‌دهنده تغییر نام تجاری و «شفاف‌سازی آینده» آن است. با این حال، آرم جدید همان طرح قدیمی نیست، بلکه بازگشت به اصل و ریشه برای رسیدن به یک مفهوم و ایده مدرن است. هر چند لوگو جدید سیتروئن بهترین نشان تاریخ محسوب نمی‌شود، اما نسبت به آرم فعلی پیشرفت قابل توجهی داشته است.

لوگوی جدید سیتروئن دارای دو پیکان (شورون یا هشتواره) است که در همه نشان‌های تاریخ ۱۰۳ ساله سیتروئن تکرار شده است. آندره سیتروئن بنیانگذار کمپانی خودروسازی، قبل از ورود به حوزه صنعت خودرو صاحب یک شرکت ریخته‌گری و فلزکاری بود و این پیکان‌ها نمادی از آن شرکت است. در طراحی لوگوی جدید هشتواره‌ها پهن‌تر و برجسته‌تر شده‌اند و درون قاب بیضی‌شکل نرم و ملایم قرار گرفته‌اند.

لوگوی جدید سیتروئن

لوگو دارای چند رنگ برای کاربردهای گوناگون است. رنگ‌های سفید و خاکستری برای ایجاد حس آرامش در بیننده به کار رفته و از دو رنگ متضاد آبی مونت کارلو (برگرفته از مدل‌های 2CV و DS) برای سربرگ‌های شرکت و نمایندگی‌ها و از رنگ قرمز به عنوان نشان روی خودروها استفاده می‌شود.

به گفته مدیران سیتروئن، لوگوی جدید نشان‌دهنده دورانی تازه، هیجان‌انگیز و پویا همراه با تولید خودروهای برقی است. سیتروئن از همان ابتدا به خاطر ساخت ماشین‌های متفاوت معروف بوده و به جز مقطعی در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، همچنان این رویه را حفظ کرده است.

با تغییر نشان‌واره، شعار برند سیتروئن نیز عوض شده و از این به بعد عبارت «Nothing Moves Us Like Citroen» (هیچ چیزی مثل سیتروئن ما را تکان نمی‌دهد) در کالاهای تبلیغاتی استفاده خواهد شد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو