نحوه تشخیص روغن موتور تقلبی

۱۱ شهریور ۱۴۰۲ نحوه تشخیص روغن موتور تقلبی

روغن موتور نقشی حیاتی در کارکرد درست و دوام موتور خودرو دارد. این سیال با کاهش اصطکاک درون موتور، انتقال حرارت، جمع‌آوری ذرات و جلوگیری از خوردگی و سایش قطعات، از موتور محافظت می‌کند. برای هر خودرو باید روغن موتور مناسب و با کیفیت انتخاب کرده و در بازه‌های معین آن را تعویض کنیم. متاسفانه روغن موتور تقلبی در بازار وجود دارد و ممکن است هنگام تعویض در دام چنین روغن‌هایی بیفتیم. با این حال تشخیص روغن موتور تقلبی کار خیلی سختی نیست و با رعایت برخی نکات می‌توانیم خیال خود را از بابت خرید روغن اصلی راحت کنیم.

روغن موتور تقلبی

روغن موتور تقلبی، روغنی است که با استفاده از مواد بی‌کیفیت و بدون رعایت استانداردهای لازم تولید می‌شود. این روغن‌ها از مواد اولیه ارزان‌قیمت و مواد افزودنی بی‌کیفیت ساخته می‌شوند و فاقد خواص و ویژگی‌های روغن موتور اصل هستند.

روغن موتور تقلبی و خرابی موتور

روغن موتور تقلبی و خرابی موتور

روغن موتور تقلبی دارای ویسکوزیته، نقطه ریزش، نقطه اشتعال و خصوصیات دیگری است که با مشخصات فنی موتور سازگار نیست. این روغن‌ باعث افزایش اصطکاک، گرمایش و سایش در بین قطعات متحرک موتور می‌شود. علاوه‌بر این، روغن موتور تقلبی قادر به جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی و همچنین رسوب‌زدایی در سطوح داخلی قطعات موتور نیست. این روغن باعث کاهش راندمان، افزایش مصرف سوخت و تولید آلایندگی بیشتر می‌شود. بنابراین، استفاده از روغن موتور تقلبی به جای روغن موتور استاندارد و با کیفیت، باعث کاهش عمر مفید و کارایی موتور شده و فروش خودرو کارکرده را سخت می‌کند.

نحوه تشخیص روغن موتور تقلبی

روغن موتور تقلبی می‌تواند به عملکرد و عمر موتور خودرو آسیب بزند. برای تشخیص روغن موتور تقلبی، چندین روش وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بررسی بسته بندی

بسته بندی روغن موتور

روغن موتور تقلبی معمولا در بسته‌بندی‌های نامناسب و با کیفیت پایین عرضه می‌شود. برچسب‌های ناهماهنگ، اشتباهات املایی، عدم وجود شماره سریال و تاریخ تولید و انقضا، از نشانه‌های یک روغن موتور تقلبی است.

بررسی رنگ و بو

روغن موتور تقلبی رنگ و بوی نامطبوع و ناخالص دارد. روغن موتور اصل باید به رنگ زرد یا قهوه‌ای روشن باشد. اگر روغن موتور سیاه، کدر، لعاب‌دار و بوی سوختگی داشته باشد، به احتمال زیاد تقلبی است.

بررسی ویسکوزیته

ویسکوزیته یا چسبندگی روغن موتور تقلبی پایین‌تر از حد مجاز است. برای تست ویسکوزیته، می‌توانید کمی از روغن موتور را بین انگشتان خود بگیرید و آن‌ها را از هم جدا کنید. اگر روغن موتور به صورت نخ‌دار کشیده شود، نشان‌دهنده ویسکوزیته مناسب است، اما اگر حالت آبکی داشته باشد، نشان‌دهنده ویسکوزیته پایین و افزایش احتمال تقلبی بودن آن است.

تشخیص روغن موتور اصل قبل خرید

تشخیص روغن موتور اصل پیش از خرید یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. روغن موتور اصل با روغن موتور تقلبی در بسیاری از ویژگی‌ها متفاوت است. برای تشخیص روغن موتور اصل، باید به موارد زیر دقت کرد.

توجه به قیمت روغن موتور

قبل از خرید روغن موتور، اگر به دنبال برند و گزینه‌ای خاص هستید، با جستجو در اینترنت و یا پرسش از چند فروشگاه، قیمت حدودی آن را پیدا کنید. بدیهی است که اگر فروشگاهی نوع مشخصی از یک روغن موتور را با قیمتی خیلی پایین‌تر از حد میانگین عرضه کرد، اصل بودن آن زیر سوال می‌رود. به‌طور کلی نباید به خاطر اندکی صرفه‌جویی مالی، به سمت روغن موتوری رفت که احتمال تقلبی بودن آن وجود دارد. این نوع صرفه‌جویی، ممکن است به خرابی موتور، تحمیل هزینه‌های سنگین و در نهایت تنبیه شدید راننده منجر شود!

مشورت با تولیدکنندگان معتبر

بهتر است قبل از خرید روغن موتور اصل، با تولیدکنندگان معتبر و رانندگان با تجربه در این زمینه صحبت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از کیفیت و مناسب بودن روغن موتور مطمئن شوید. به عنوان یک نکته مهم از فروشندگانی که سعی دارند با سخنان بی‌منطق و بدون دلیل، شما را به خرید یک روغن موتور خاص ترغیب کنند، دوری کنید. اگر متوجه شدید که فروشنده‌ای به سوالات شما پاسخ مناسب نمی‌دهد و فقط برای فروش روغن موتور خود پافشاری می‌کند، بهتر است هر چه سریع‌تر آن فروشگاه را ترک کنید.

تامین کننده

اعتبار تامین‌کننده از مهمترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید روغن موتور توجه کرد. متاسفانه برخی از افراد سودجو با استفاده از روغن‌های ضایعاتی و مخلوط کردن آنها با روغن‌های جدید، اقدام به تولید جنس نو می‌کنند.

این نوع روغن‌ها ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش عمر موتور شوند. از این رو پیش از خرید روغن موتور، حتما سابقه و شهرت تامین‌کننده را بررسی کنید و از مغازه‌ها و فروشگاه‌های نامشخص و نامعتبر خرید نکنید.

بسته بندی و ظاهر قوطی

بسته بندی و ظاهر قوطی روغن موتور

روغن موتور اصل دارای بسته‌بندی مناسب و محکم است. قوطی روغن نباید دارای خط و خش، شکاف، پارگی یا نشتی باشد. همچنین نوع نوشته‌ها، لوگوها و درپوش باید مطابق با نمونه اصلی باشند. برای این کار بهتر است با مراجعه به وبسایت شرکت سازنده، نسبت به نوع قوطی، شکل بسته‌بندی، لوگوها و فونت‌ها آشنا شوید.

برچسب

برچسب‌های موجود روی قوطی یا ظرف روغن موتور باید دارای اطلاعات کامل و صحیح باشند. به عنوان مثال نام تولیدکننده، تاریخ تولید و انقضا، شماره سریال، استانداردهای کیفی و نوع روغن برخی از اطلاعاتی هستند که باید روی یک قوطی یک روغن موتور اصل درج شوند. بد نیست بدانید به‌طور کلی روغن موتور شامل سه دسته روغن مصنوعی، معدنی و ترکیبی می‌شود.

فویل

دهانه ظروف پلاستیکی روغن موتور اصل دارای یک فویل نازک است. این فویل باید به طور یکنواخت و محکم بر روی دهانه ظرف چسبیده باشد. وجود این فویل نشان می‌دهد که ظرف در کارخانه پلمپ شده. هر گونه صدمه، پارگی و شکاف روی سطح یا حاشیه‌های این فویل می‌تواند نشانه‌ای از پر شدن ظرف در خارج از کارخانه و توسط افراد سودجو باشد.

لکه گیری

از روش‌های ساده و موثر برای تشخیص روغن موتور اصل از تقلبی استفاده از لکه‌گیری است. برای این کار، باید یک یا چند قطره روغن موتور را روی کاغذ بریزید. روغن موتور اصل، لکه‌ای با حاشیه‌های صاف و بدون پرز دارد، در حالی که روغن موتور تقلبی، لکه‌ای با حاشیه‌های نامنظم و پرزدار دارد. علاوه بر این، رنگ لکه روغن موتور اصل، شفاف و زرد است، در حالی که رنگ لکه روغن موتور تقلبی، تیره و قهوه‌ای است. با استفاده از این روش ساده، می‌توانید به راحتی روغن موتور خود را بررسی کنید و از خرید نمونه‌های تقلبی جلوگیری کنید.

قوام و ویسکوزیته

به میزان مقاومت یک مایع در برابر جاری شدن ویسکوزیته گفته می‌شود. روغن موتور اصل دارای ویسکوزیته معینی است. اما روغن تقلبی ممکن است دارای ویسکوزیته کمتر یا بیشتر از حد معین باشد که این امر باعث افزایش فشار، کاهش راندمان و خرابی قطعات موتور می‌شود. اگر روغن خیلی شل و به‌ اصطلاح آبکی باشد، به معنای کم بودن ویسکوزیته است. در مقابل چنانچه روغن خیلی غلیظ باشد و به سختی جاری شود، نشان‌ می‌دهد که ویسکوزیته آن بالاست.

اشتباهات دستوری و هجی

تولیدکنندگان روغن موتور اصل، توجه زیادی به کیفیت بسته‌بندی و محتوای محصولات خود دارند و از اشتباهات دستوری و هجی در آنها اجتناب می‌کنند. اما تولیدکنندگان روغن موتور تقلبی اغلب برای کاهش هزینه‌ها، از بسته‌بندی‌های ارزان‌تر و محتوای کم‌کیفیت‌تر استفاده می‌کنند که ممکن است شامل اشتباهات دستوری و هجی نیز باشد. برخی از این اشتباهات عبارتند از غلط املایی نام یا برند روغن موتور، استفاده از کلمات یا عبارات نادرست یا غیرمعمول، درج اشتباه تاریخ تولید یا انقضا، استفاده از فونت یا رنگ غیرمعمول و عدم وجود اطلاعات مهم مانند شماره سریال یا شماره شناسایی محصول.

تست روی کاغذ

در این روش باید مقداری از روغن موتور را روی کاغذ بریزید. در گام بعدی باید با کج کردن کاغذ اجازه دهید روغن به سمتی جاری شود. پس از این کار چنانچه نقاط و لکه‌های تیره در مسیر جاری شدن روغن ایجاد شود، باید نسبت به اصل بودن محصول شک کنید. روغن موتور اصل لکه و نقطه سیاهی از خود برجای نمی‌گذارد.

بررسی ساختار روغن

بررسی ساختار روغن موتور

اگر روغن موتور درون ظرفی شفاف است، باید بررسی کنید که در قسمت پایینی آن ذراتی ته‌نشین نشده باشد. در غیر این صورت، پس از باز شدن ظرف می‌توانید با لمس مقداری از روغن بین دو انگشت به وجود ناخالصی یا عدم یکنواختی پی ببرید. همچنین می‌توانید مقداری از روغن را در یک ظرف کوچک شفاف بریزید و آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در جایی ثابت بگذارید. چنانچه روغن موتور اصل و با کیفیت باشد، پس از این مدت چیزی در ظرف ته‌نشین نمی‌شود.

تاریخ تولید

هنگام خرید روغن موتور تاریخ تولید و انقضای آن را کنترل کنید. در روغن موتورهای اصلی تاریخ تولید تا ثانیه درج می‌شود، از این رو تاریخ تولید دو قوطی نمی‌تواند یکسان باشد. نکته دیگر اینکه عمر مفید روغن موتور محدود است و همواره سعی کنید قوطی‌هایی با تاریخ تولید جدیدتر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هم تاریخ تولید و هم تاریخ انقضا باید خوانا باشد.

حضور هنگام تعویض روغن

هنگام تعویض روغن موتور، بهتر است در کنار خودرو باشید و همه فرآیندها را زیر نظر بگیرید. حتی پیشنهاد می‌شود در صورت امکان درپوش و پلمپ قوطی را پس از بررسی دقیق، خودتان باز کنید.

بررسی بارکد روی بسته بندی

برای اطمینان از کیفیت و اصالت روغن موتور خود، باید به بارکد منحصربه‌فرد روی بسته‌بندی آن توجه کنید. این بارکد شامل اطلاعاتی است که می‌توانید آن‌ها را در سایت کمپانی یا تماس با پشتیبانی شرکت بررسی کنید. این روش توسط اکثر شرکت‌های سازنده روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند راهکاری برای پیشگیری از خرید روغن تقلبی باشد.

بعضی از شرکت‌ها علاوه‌بر بارکد، از روش‌های دیگری نیز برای تضمین اصالت محصولات خود استفاده می‌کنند. مثلا برخی از آن‌ها حروف لیزری یا هولوگرام خاصی روی درب یا قوطی روغن موتور قرار می‌دهند که با باز شدن آسیب می‌بینند و قابل استفاده مجدد نیست. شما می‌توانید با استفاده از این علائم و از طریق پیامک، اپلیکیشن، وب‌سایت یا تلفن نسبت به اصل بودن روغن موتور اطمینان حاصل کنید.

تشخیص روغن موتور اصل پس از خرید

پس از خرید روغن موتور نیز با دقت در برخی نکات می‌توان نسبت به اصل بودن آن مطمئن شد. در ادامه به برخی از این نکات می‌پردازیم.

بوی روغن موتور

روغن موتور اصل باید بدون بو باشد و هیچ رایحه‌ای نداشته باشد. بعضی از روغن موتورهای تقلبی دارای بوی تند و نامطبوعی هستند که شباهت زیادی به بوی نفت یا روغن سوخته دارد.

بررسی رنگ و شفافیت روغن

امکان تشخیص روغن موتور تقلبی از نمونه اصلی با دقت در رنگ و شفافیت نیز وجود دارد. روغن موتور اصل باید دارای رنگ زرد یا قهوه‌ای روشن باشد، همچنین یک روغن موتور مناسب بدون هرگونه کثیفی یا کدری و کاملا شفاف است. اما روغن موتور تقلبی ممکن است رنگی سیاه، قهوه‌ای سوخته یا نارنجی داشته باشد، در این صورت وجود هر گونه ذرات ریز، ته‌نشین شدن در ظرف و گذاشتن لکه تیره روی کاغذ مهر تاییدی بر تقلبی بودن روغن موتور خواهد بود.

رانندگی با روغن موتور جدید

چنانچه با دقت در نکات فوق به این نتیجه رسیدید که روغن موتور خریداری‌شده اصل است، آن را در موتور بریزید. شاید پس از تعویض روغن، متوجه شوید که موتور نرم کار نمی‌کند و صدای آن در مقایسه با قبل بدتر شده است. در چنین شرایطی با استفاده از گیج، غلظت و سطح روغن را بررسی کنید. اگر روغن بیش از حد رقیق بود و چسبندگی لازم را نداشت، به‌احتمال قوی روغن موتوری که خریده‌اید، تقلبی است یا کیفیت لازم را ندارد.

فاکتور خرید روغن موتور

بهتر است هنگام تعویض روغن، فاکتوری که دارای تاریخ تعویض و مهر فروشگاه است، دریافت کنید. چنانچه روغن موتور تقلبی از آب دربیاید، بعدها از طریق این فاکتور می‌توانید مشکل خود را پیگیری کنید.

سوراخ کردن قوطی روغن موتور

برخی از افراد سودجو و کسانی که در زمینه تولید و توزیع روغن موتور تقلبی فعالیت دارند، با جمع‌آوری قوطی‌های برندهای معتبر، آنها را با روغن تقلبی پر کرده و وارد بازار می‌کنند. با سوراخ کردن قوطی روغن موتور اصلی، شما فرصت را از چنین افرادی می‌گیرید.

چک کردن مداوم سطح روغن موتور

چک کردن مداوم سطح روغن موتور

یک روغن موتور استاندارد، در گذر زمان حجم و کیفیت خود را حفظ می‌کند. اما روغن موتور تقلبی، به فاصله کوتاهی تبخیر می‌شود و حجم خود را از دست می‌دهد. در نتیجه سطح آن پایین می‌آید و شاید فکر کنید که موتور در حال کم کردن روغن است. برای اطمینان از این موضوع، پیشنهاد می‌شود پس از تعویض روغن موتور، با استفاده از گیج سطح آن را چند بار کنترل کنید.

یخ زدن موتور در هوای سرد

یخ زدن موتور در هوای سرد یا درست کار نکردن آن در دماهای پایین، از نشانه‌های یک روغن موتور بی‌کیفیت و تقلبی است. یک روغن موتور مناسب و با کیفیت، چه در دمای پایین و چه در دمای بالا، نقش روانکاری را به خوبی انجام می‌دهد.

نحوه خرید روغن موتور اصل

برای انتخاب یک روغن موتور مناسب، اول باید دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید. البته برخی از تولیدکنندگان روغن موتور در وبسایت خود نوع روغن مناسب برای هر مدل خودرو را ذکر می‌کنند. خرید از از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های معتبر دیگر نکته‌ای است که باید مد نظر داشت. این فروشگاه‌ها و نمایندگی‌ها دارای گواهینامه‌ها و مجوزهای مشخصی هستند که اعتبار آن‌ها را تضمین می‌کند. در بالا نیز اشاره کردیم که روغن موتور اصل تاریخ تولید و انقضای خوانایی دارد، ضمن اینکه بسته‌بندی هم باید صحیح و سالم، بدون آسیب و نشتی و با هولوگرام شرکت سازنده باشد.

در کنار این‌ها باید گفت که روغن موتور اصل قیمتی منطقی دارد و اگر فروشنده‌ای قیمت خیلی پایین‌تری پیشنهاد کرد، احتمالا با روغن تقلبی طرف هستید.

عوارض روغن موتور تقلبی

استفاده از روغن موتور تقلبی می‌تواند عوارض جدی و خطرناکی برای خودرو و محیط زیست داشته باشد. روغن موتور تقلبی از کیفیت پایین‌تری برخوردار است و نمی‌تواند به خوبی وظایف خود را انجام دهد. این نوع روغن ممکن است حاوی مواد زائد یا سمی باشد که باعث آلودگی هوا شود. برخی از مهم‌ترین عوارض استفاده از روغن موتور تقلبی عبارتند از:

  • کاهش عمر مفید موتور و قطعات آن
  • افزایش مصرف سوخت و به روغن‌سوزی افتادن موتور
  • کاهش قدرت و شتاب خودرو
  • افزایش صدای موتور و لرزش
  • احتمال تشکیل رسوبات در سیلندر خودرو
  • احتمال تشکیل اسیدهای خورنده و خرابی پیستون‌ها و سوپاپ‌ها
  • احتمال آسیب به پمپ روغن و فیلتر روغن موتور
  • افزایش دود و بوی نامطبوع از خروجی اگزوز خودرو
  • افزایش آلودگی هوا
  • و در نهایت بالا رفتن احتمال تحمیل هزینه سنگین ناشی از خرابی موتور یا حتی تصادف

با توجه به مواردی که برشمردیم، توصیه می‌شود همیشه از روغن موتور اصل، با کیفیت بالا و متناسب با خودروی خود استفاده کنید. در صورت تردید و شک در اصالت روغن، در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

تعویض سریع روغن موتور تقلبی

روغن بی‌کیفیت یا تقلبی از همان لحظه تعویض می‌تواند زمینه‌ساز دردسرهای بزرگ شود. برای درک بهتر تصور کنید عمل روانکاری و جذب حرارت که جزو وظایف روغن موتور است، به درستی انجام نشود. در چنین شرایطی هر آن، این احتمال وجود دارد که بخشی از موتور صدمه‌ای جدی ببیند. بدیهی است اگر این اتفاق بیفتد، با هزینه‌هایی سرسام‌آور روبرو خواهید شد. بنابراین، هر موقع که مطمئن شدید روغن موتور استفاده‌شده بی‌کیفیت یا تقلبی است، در تعویض آن یک لحظه هم تعلل نکنید.

روغن موتور تقلبی در بازار

مثل لوازم یدکی خودرو، متاسفانه روغن موتور تقلبی نیز در بازار وجود دارد. از آنجایی که نقش روغن بسیار مهم است و با سلامتی موتور خودرو ارتباط تنگاتنگی دارد، در انتخاب و خرید آن باید نهایت وسواس و دقت را به خرج دهید.

خرید روغن موتور اصل از فروشگاه معتبر

خرید روغن موتور اصل از فروشگاه معتبر

فروشگاه‌های معتبر معمولا به صورت عمده و مستقیما از شرکت‌های بزرگ اقدام به خرید روغن موتور می‌کنند. علاوه بر این، صاحبان چنین فروشگاه‌هایی ارزش زیادی برای اعتبار و شهرت خود قائلند و با توزیع‌کنندگان مطرح در ارتباط هستند. از این رو احتمال ورود کالای تقلبی به قفسه‌های این فروشگاه‌ها بسیار کمتر است. با توجه به این موضوع خرید و تعویض روغن موتور در یک فروشگاه معتبر، اصلی است که باید همیشه آن را رعایت کنید.

نتیجه گیری

روغن موتور تقلبی به معنای واقعی بلای جان موتور است و می‌تواند با ایجاد خسارت‌های سنگین، قیمت خودرو دست دوم را با افت شدید مواجه کند. متاسفانه برخی افراد سودجو با تولید و توزیع این نوع روغن علاوه‌بر مال، با جان مردم نیز بازی می‌کنند. با توجه به این خطرات، انتخاب یک روغن موتور مناسب و با کیفیت اهمیت بسیار بالایی دارد. تشخیص روغن موتور تقلبی کار سختی نیست و با رعایت نکاتی که در این مطلب اشاره کردیم، می‌توانید نسبت به خرید و استفاده از روغن موتور اصل و با کیفیت اطمینان پیدا کنید.

سوالات متداول

اگر از روغن موتور تقلبی استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

روغن موتور تقلبی یک محصول غیر استاندارد است که ویژگی‌های لازم برای حفاظت از موتور را ندارد. این نوع روغن ممکن است باعث کاهش عمر موتور، افزایش مصرف سوخت، کاهش قدرت و شتاب، افزایش دود و صدای موتور و همچنین آسیب به قطعات حساس شود. بنابراین، توصیه می‌شود که همیشه از روغن‌ معتبر و با کیفیت خوب استفاده کنید و در فواصل زمانی مناسب آن‌ را تعویض کنید.

خطرات استفاده از روغن موتور با کیفیت پایین چیست؟

استفاده از روغن موتور با کیفیت پایین می‌تواند خطرات جدی برای موتور خودرو ایجاد کند. در بدترین حالت، روغن موتور تقلبی می‌تواند موتور خودرو را خراب کرده و در برخی شرایط احتمال تصادف را افزایش دهد. به همین دلیل، باید همیشه روغن موتور اصل و مناسب با نوع و مدل خودروی خود را انتخاب کنید.

فروش فوری خودرو

نویسنده: سعید علیپور