فونیکس آریزو ۶ پرو در برابر بهمن ریسپکت

۱۴ تیر ۱۴۰۲ فونیکس آریزو ۶ پرو در برابر بهمن ریسپکت

سدان‌های چینی در نبود رقبای وارداتی بخش مهمی از بازار ایران را برای خود کنار گذاشته‌اند و گاه‌وبیگاه یک محصول مونتاژی در این کلاس رونمایی می‌شود. در حال حاضر دو خودروی فونیکس آریزو ۶ پرو و بهمن ریسپکت جزو مهم‌ترین بازیگران این سگمنت به حساب می‌آیند و در کنار محصولاتی همچون کی ام سی J7، به عنوان سدان‌های شهری مدرن در ایران به فروش می‌رسند.

در این مطلب به مقایسه فونیکس آریزو ۶ پرو با ریسپکت بهمن موتور پرداخته‌ایم، چراکه این دو محصول نزدیک‌ترین رقبای هم به حساب می‌آیند و از لحاظ فنی، قیمتی و کلاس بدنه در یک سطح قرار می‌گیرند. البته ویژگی‌های ظاهری و خصوصیات دینامیک رانندگی این دو با یکدیگر تفاوت دارد.

مشخصات فنی

جالب است بدانید که علاوه بر فونیکس آریزو ۶ پرو، رقیب آن یعنی بهمن ریسپکت نیز در اصل جزو محصولات شرکت چری محسوب می‌شود. چراکه بهمن ریسپکت نسخه فیس‌لیفت و به‌روز شده از چری آریزو ۷ است و بنابراین جای تعجب ندارد که مشخصات فنی این دو ماشین چینی مشابه همدیگر باشد.

این ماشین‌ها با همان موتور معروف ۱.۵ لیتری توربوشارژ به بازار آمده که روی اکثر خودروهای چری و مدیران خودرو در ایران قرار دارد. این پیشرانه ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ روی فونیکس آریزو ۶ پرو قدرتی معادل ۱۴۷ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۲۱۰ نیوتن.متر را از طریق گیربکس CVT با ۹ دنده مصنوعی به محور جلو انتقال می‌دهد.

در طرف دیگر بهمن رسپکت به همین نوع موتور و گیربکس مجهز شده، با این تفاوت که شرکت سازنده به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری روی موتور ریسپکت انجام داده و نهایت گشتاور و قدرت تولیدی آن را ارتقا بخشیده است. بر این اساس، موتور ریسپکت قادر است ۱۵۴ اسب بخار به علاوه ۲۳۰ نیوتن.متر گشتاور تولید کند.

اما به نظر ما این اعداد صرفا توان خروجی موتور است و میزان نیرویی که درنهایت به چرخ‌ها و نقطه تماس آنها با سطح جاده می‌رسد، در این دو خودرو با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد. به‌ویژه که اختلاف وزن این دو ماشین چینی هم چندان قابل توجه نیست و
بنابراین می‌شود انتظار داشت که چالاکی و شتاب آریزو ۶ پرو اختلاف چندانی با بهمن ریسپکت نداشته باشد. طبق ارزیابی‌های غیررسمی، می‌توان توقع داشت که شتاب صفر تا ۱۰۰ فونیکس آریزو ۶ پرو و بهمن ریسپکت ۱۰.۵ ثانیه باشد.

بنابراین اگر بحث شتاب و چالاکی برای شما اهمیت دارد، باید بدانید که هر دو ماشین مورد نظرمان از این جهت تقریبا هم‌تراز هستند و اختلاف چشمگیری بین چابکی این دو محصول چری وجود ندارد. البته به دلیل گشتاور بیشتر ریسپکت، شاید گاهی مواقع شاهد شتاب‌گیری اولیه کمی بهتر در محصول بهمن موتور باشید که البته این مورد نیز خیلی چشمگیر و قابل توجه نیست.

اما در بحث دینامیک رانندگی، پایداری و هندلینگ خودرو، به‌ویژه زمانی که در سرعت‌های بالا به یک پیچ وارد و یا از آن خارج می‌شوید، بهمن ریسپکت می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. دلیل برتری محصول بهمن موتور نسبت به سدان فونیکس برخورداری از سیستم تعلیق پیشرفته‌تر مالتی لینک مستقل در چرخ‌های عقب است. این سیستم تعلیق می‌تواند با عملکرد مستقل روی هر چرخ، تعادل و هندلینگ بهتری برای خودرو به وجود آورد. درنتیجه هنگامی که با سرعت بالا وارد پیچ می‌شوید، انتهای ماشین تعادل بهتری دارد و احتمال بروز بیش فرمانی در آن به حداقل می‌رسد.

اما فونیکس آریزو ۶ پرو از طراحی میله پیچشی یکپارچه برای سیستم تعلیق عقب خود استفاده می‌کند. این سیستم تعلیق در سرعت‌های متعارف عملکرد قابل قبولی دارد و سواری نرمی هم در فونیکس آریزو ۶ پرو به ارمغان می‌آورد، اما به هر حال کمبودهای آن از لحاظ ایجاد پایداری مناسب در سرعت‌های بالا، خود را نشان می‌دهد و از این جهت نسبت به حریف ضعیف است.

همچنین علی‌رغم آنکه موتور و گیربکس دو خودرو تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند، اما میزان مصرف سوخت رسمی فونیکس آریزو ۶ پرو نسبت به بهمن ریسپکت مقداری پایین‌تر است که می‌توان آن را به دلایلی همچون آیرودینامیک بهتر بدنه و همچنین توان خروجی پایین‌تر موتور نسبت داد. البته در عمل می‌توان انتظار مصرف سوخت یکسان نزدیک به ۷.۵ لیتر را از هر دو ماشین چینی داشت.

هر دو خودرو از نظر کیفیت سواری وضعیت مناسبی دارند و می‌توانند سواری راحت، لذت‌بخش و نرمی را برای کاربران خود فراهم کنند. سکوت کابین و عدم ورود سروصدای زیاد به داخل هم از دیگر ویژگی‌های مثبت این دو خودرو از لحاظ تجربه سواری به حساب می‌آید.

مشخصات کلی

فونیکس آریزو ۶ پور بهمن ریسپکت
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۵ لیتر ۱.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور توربوشارژ توربوشارژ
قدرت ۱۴۷ اسب بخار ۱۵۴ اسب بخار
گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر ۲۳۰ نیوتن متر
گیربکس CVT CVT
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
شتاب ۱۰.۵ ثانیه ۱۰.۵ ثانیه
سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۶.۹ لیتر در صد کیلومتر ۷.۵ لیتر در صد کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۵ یورو ۵
فرمان برقی برقی
بدنه سدان جمع و جور سدان جمع و جور
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

  فونیکس آریزو ۶ پرو بهمن ریسپکت
طول ۴۷۱۰ میلیمتر ۴۶۷۰ میلیمتر
عرض ۱۸۲۵ میلیمتر ۱۸۲۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۴۹۰ میلیمتر ۱۴۸۳ میلیمتر
فاصله محورها ۲۶۷۰ میلیمتر ۲۷۰۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۴۱۵ کیلوگرم ۱۴۰۸ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۵ نفر ۵ نفر
ظرفیت صندوق عقب ۵۷۰ لیتر ۴۵۵ لیتر
حجم مخزن سوخت ۴۸ لیتر ۵۰ لیتر
قطر رینگ ۱۷ اینچ ۱۷ اینچ

آپشن ها و امکانات

  فونیکس آریزو ۶ پرو بهمن ریسپکت
کروز کنترل دارد دارد
کروز کنترل هوشمند ندارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد دارد
کنترل سرعت در سرازیری ندارد ندارد
کنترل کشش دارد دارد
کنترل پایداری دارد دارد
اتو پارک ندارد ندارد
سنسور جلو ندارد ندارد
سنسور عقب دارد دارد
رادار نقطه کور ندارد دارد
رادار تغییر لاین ندارد دارد
رادار تصادف جلو ندارد ندارد
رادار تصادف عقب ندارد دارد
ترمز ضدقفل دارد دارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
ترمز کمکی دارد دارد
ترمز اضطراری ندارد ندارد
ترمز پارک برقی دارد دارد
پدال شیفتر ندارد ندارد
اتولایت دارد دارد
چراغ روز دارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد دارد
گرم‌کن فرمان ندارد ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد دارد
ناوبری دارد دارد
نمایشگر هدآپ ندارد ندارد
دوربین عقب دارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه دارد دارد
کیسه هوا دارد دارد
ورود بدون کلید دارد دارد
استارت بدون کلید دارد دارد
تهویه اتوماتیک دارد دارد
صندلی برقی راننده دارد دارد
صندلی برقی سرنشین جلو ندارد ندارد
گرم‌کن صندلی جلو دارد دارد
سردکن صندلی جلو ندارد ندارد
ماساژور صندلی جلو ندارد ندارد
آینه بغل برقی دارد دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد دارد
پانوراما ندارد ندارد
سانروف دارد دارد

طراحی ظاهری

طراحی فونیکس آریزو ۶ پرو

طراحی بهمن ریسپکت

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مشتریان برای خرید خودرو، نوع طراحی ظاهری و میزان زیبایی است. در مورد طراحی ظاهری این دو خودرو می‌توان گفت که هر دوی آنها تقریبا خودروهای زیبا و مناسبی برای بازار ایران به حساب می‌آیند، اما فونیکس آریزو ۶ پرو طراحی ملایم‌تری دارد و به‌ویژه طرح نمای چهره و قسمت پشت آن از خشونت و قاطعیت کمتری برخوردار است. این سبک طراحی می‌تواند بیشتر مورد پسند خانواده‌ها و افراد دارای سن و سال بالاتر قرار بگیرد.

اما در سوی دیگر علی‌رغم طراحی نسبتا ملایم و کمی قدیمی نمای جانبی بهمن ریسپکت که در واقع متعلق به چری آریزو ۷ است، طراحی چهره و همچنین نمای پشت این خودرو بسیار اسپرت و مدرن به نظر می‌رسد. طرح تندوتیز چراغ‌ها و فرم ریسینگ سپر جلو باعث شده تا ریسپکت بهمن موتور نسبت به حریف، چهره خشن‌تر و اسپرت‌تری ارائه دهد. این سبک طراحی می‌تواند بیشتر مورد پسند جوان‌ترها قرار بگیرد و افرادی که به دنبال خودرویی با ظاهر اسپرت‌تر می‌گردند، احتمالا طراحی ریسپکت بهمن را بیشتر می‌پسندند.

بنابراین در مجموع می‌توان گفت که هم طرح بدنه فونیکس آریزو ۶ پرو و هم بهمن ریسپکت در نوع خود متعادل و جالب توجه است و بسته به سلیقه و سن و سال مشتری، هر کدام از آنها می‌تواند مورد پسند افراد مختلف قرار بگیرد.

طراحی داخلی

کابین فونیکس آریزو ۶ پرو

کابین بهمن ریسپکت

در مورد مقایسه طراحی داخلی فونیکس آریزو ۶ پرو با بهمن ریسپکت می‌توان نتیجه‌ای مشابه نمای بیرونی این دو خودرو گرفت . طراحی داخلی فونیکس آریزو ۶ پرو در عین زیبایی تا حدودی مدرن و کمی هم مینیمال به نظر می‌رسد. دریچه‌های تهویه سراسری، الگوهای مدرن روی داشبورد، اهرم دنده خلبانی و…، از ویژگی‌های مثبت نمای داخلی آریزو ۶ پرو به حساب می‌آید. این سبک طراحی حالتی نوین دارد و می‌تواند تجلل و اشرافیت بیشتری درون کابین این ماشین برای سرنشینان به همراه بیاورد.

طراحی داشبورد بهمن ریسپکت جنبه اسپرت و ریسینگ بیشتری به نمایش می‌گذارد. این شیوه طرح‌پردازی داخلی تا حدود کلاسیک‌تر است، اما در عین حال هیجان بیشتری احساس می‌شود و احتمالا مشتریان جوان‌تر ارتباط بهتری با آن برقرار می‌کنند. کیفیت متریال داشبورد و رودری های هر دو خودرو به نوبه خود مناسب است و بیشتر کاربران از آنها رضایت کافی خواهند داشت.

با توجه به اینکه فاصله محوری ریسپکت بهمن نسبت به فونیکس آریزو ۶ پرو کمی بزرگ‌تر است، می‌توان انتظار داشت که فضای پا و زانوها در صندلی‌های ردیف عقب این خودرو برای افراد بلندقد کمی جادارتر باشد. البته فضای صندلی‌های ردیف دوم آریزو ۶ پرو هم نسبتا جادار است و محدودیت چندانی در آن احساس نمی‌شود.

در مورد حجم صندوق، گرچه فضای ۴۵۵ لیتری صندوق عقب ریسپکت کافی به نظر می‌رسد و می‌تواند چمدان‌های مسافرتی ۴ تا ۵ نفر را درون خود جا بدهد، اما فضای ۵۷۰ لیتری صندوق عقب فونیکس آریزو ۶ پرو جای هیچ حرف و حدیثی باقی نمی‌گذارد و تمامی دغدغه‌های کاربران در مسافرت یا سایر مواقع را به خوبی پوشش می‌دهد.

بنابراین اگر یک کابین مدرن، نوین و کمی مجلل‌تر می‌خواهید، آریزو ۶ پرو گزینه بهتری خواهد بود. ضمن آن که صندوق عقب این خودرو هم فضای بزرگ‌تری برای جا دادن لوازم مسافرتی به شما ارائه می‌دهد. اما طراحی داخلی ریسپکت بهمن موتور اسپرت‌تر به نظر می‌رسد و می‌تواند در زمان رانندگی هیجان بیشتری برای راننده فراهم کند.

همچنین از لحاظ امکانات رفاهی هر دو خودرو تقریبا مشابه یکدیگر هستند و امکانات آسایشی قابل قبولی را در اختیار سرنشینان خود می‌گذارند. البته در این بین بهمن ریسپکت دارای آپشن مهم شارژر وایرلس است که می‌تواند نیاز کاربران حاضر در کابین خود را به نحو بهتری پاسخ دهد. اما متاسفانه فونیکس آریزو ۶ پرو از این آپشن کاربردی بی‌بهره است.

آریزو ۶ پرو یا ریسپکت

نمای عقب فونیکس آریزو ۶ پرو

نمای عقب بهمن ریسپکت

به پایان مقایسه فونیکس آریزو ۶ پرو و بهمن ریسپکت رسیدیم و حالا می‌خواهید جواب این سوال را بدانید که بالاخره فونیکس آریزو ۶ پرو بخریم یا ریسپکت بهمن موتور؟

به نظر ما در شرایط فعلی بازار خودرو کشور که هنوز اثر چندانی از خودروهای وارداتی نو و دست دوم دیده و شنیده نمی‌شود، بهمن ریسپکت و آریزو ۶ پرو می‌توانند سدان‌های شهری صفر کیلومتر مناسبی برای کاربردهای خانوادگی باشند.

اما اگر بخواهیم مزایا و معایب این دو خودرو را دقیق‌تر بررسی کنیم و ببینیم که هر یک از این دو خودرو به درد کدام دسته از مشتریان می‌خورد، باید بگوییم که بهمن ریسپکت برای مشتریانی مناسب است که چهره قاطع و اسپرت‌تری می‌خواهند و طراحی ظاهری جوان‌پسند در اولویت آنها قرار دارد. ضمن آن که طراحی داخلی این خودرو نیز جوان‌پسندتر است و فضای کابین نسبت به حریف کمی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. وجود شارژر وایرلس در لیست امکانات رفاهی این خودرو نیز می‌تواند برای بعضی کاربران به‌ویژه افرادی که زیاد به دل جاده می‌زنند، مهم و تاثیرگذار باشد.

اما در سمت دیگر فونیکس آریزو ۶ پرو طراحی ظاهری ملایم‌تری ارائه می‌دهد و نمای داخلی آن کمی مجلل‌تر به نظر می‌رسد. این موارد می‌تواند آریزو ۶ پرو را برای خانواده‌ها و افراد با سن‌وسال‌دارتر، به خودروی مناسب‌تری تبدیل کند. همچنین صندوق عقب آریزو ۶ پرو فضای بزرگ‌تری دارد و کاربردپذیری این خودرو را نسبت به حریف افزایش می‌دهد. گفتنی است فونیکس آریزو ۶ پرو از رادار هشدار نقطه کور، رادار هشدار تغییر خط و همچنین رادار هشدار تصادف از عقب سود می‌برد. این موارد می‌تواند امنیت کاربران آریزو ۶ پرو را نسبت به ریسپکت بهمن موتور افزایش دهد و ایمنی بیشتری در طول رانندگی به وجود آورد.

فونیسک آریزو ۶ پرو و بهمن ریسپکت از لحاظ بازار خرید و فروش خودرو وضعیت قابل قبولی دارند و به دلیل اشتراک فنی با اکثر محصولات چری در ایران، از لحاظ تعمیرات و تهیه قطعات یدکی با مشکل چندانی مواجه نخواهند شد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور