فونیکس تیگو ۸ پرو در برابر دیگنیتی پرستیژ

۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ فونیکس تیگو ۸ پرو در برابر دیگنیتی پرستیژ

اگر بخواهیم دو کراس اوور نیمه‌لوکس و خوش‌قدوقامت امروز بازار ایران را مثال بزنیم، فونیکس تیگو ۸ پرو و دیگنیتی پرستیژ بهترین گزینه‌ها به حساب می‌آیند. بنابراین مقایسه اسپرت‌ترین مدل‌های فونیکس و دیگنیتی می‌تواند یکی از داغ‌ترین رقابت‌های خودرویی در بازار امروز کشورمان را رقم بزند.

فونیکس تیگو ۸ پرو، اواخر سال ۱۴۰۰ به عنوان اولین محصول برند فونیکس از سوی مدیران خودرو در بازار ایران اعلام حضور کرد. این خودرو در کلاس کراس‌اوورهای لوکس سایز متوسط قرار می‌گیرد و ابعاد نسبتا بزرگی دارد. بهره‌مندی از امکانات راداری بسیار پیشرفته و مدرن باعث شده تا در حال حاضر تیگو ۸ پرو پرچم‌دار فناوری رانندگی خودکار در ایران باشد.

از سوی دیگر، دیگنیتی پرستیژ در سال ۱۴۰۱ توسط گروه بهمن رونمایی شد. این خودرو نسخه ارتقایافته و گران‌تر دیگنیتی پرایم به شمار می‌رود و مهم‌ترین تفاوت آن نسبت به برادرش، تغییر موتور و گیربکس است. بدین ترتیب مهم‌ترین انتقادات وارده به دیگنیتی پرایم یعنی ضعف توان فنی آن تا حد زیادی برطرف شده؛ چرا که حالا یک موتور ۲ لیتری توربوشارژ پرقدرت به همراه گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک، جایگزین مشخصات فنی قبلی شده است. ضمن آن که برخی جزئیات ظاهری پرستیژ نیز نسبت به مدل پرایم تغییر کرده و چهره تقریبا اسپرت‌تری از این خودرو خانوادگی به نمایش گذاشته شده است.

دیگنیتی پرستیژ و فونیکس تیگو ۸ پرو حریفان قدرتمندی برای همدیگر به حساب می‌آیند. این دو کراس اوور چینی چه از نظر کلاس بدنه و ابعاد و چه از نظر توان فنی و همچنین بازه قیمتی شباهت‌هایی با هم دارند. بنابراین رقابت بین آنها می‌تواند بسیار داغ و جذاب باشد و مشتریان خودروهای لوکس از خود خواهند پرسید که دیگنیتی پرستیژ بخریم یا تیگو ۸ پرو؟ برای آن که بدانید فونیکس تیگو ۸ پرو بهتر است یا دیگنیتی پرستیژ و کدام یک ارزش خرید بالاتری دارد.

مشخصات فنی

مقایسه فونیکس تیگو ۸ پرو با دیگنیتی پرستیژ خبر از شباهت نسبی توان فنی این دو کراس اوور مجلل بازار ایران می‌دهد؛ چرا که در هر دو خودرو شاهد حضور پیشرانه‌های توربوشارژ با فناوری تزریق مستقیم سوخت درون سیلندر هستیم. با این حال حجم و قدرت موتور دیگنیتی پرستیژ کمی بالاتر است و بیشینه گشتاور آن هم در محدوده‌های مهیج‌تری قرار می‌گیرد.

بر این اساس باید بدانید که موتور 2 لیتری دیگنیتی پرستیژ قادر است ۲۲۸ اسب بخار قدرت (در ۵۵۰۰ دور در دقیقه) و ۳۵۵ نیوتن.متر گشتاور (در ۲۲۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه) را به وسیله یک گیربکس اتوماتیک شش سرعته (دارای مبدل گشتاور) به چرخ‌های جلو انتقال دهد. نبود سیستم تمام چرخ محرک می‌تواند مهم‌ترین ضعف فنی دیگنیتی پرستیژ به شمار برود که البته شاید در آینده روی نسخه‌های فول‌آپشن ارائه شود.

در طرف دیگر میدان فونیکس تیگو ۸ پرو حضور دارد. این خودرو قوای محرکه خود را از موتور ۱.۶ لیتری با توان ۱۹۷ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۲۹۰ نیوتن.متر تامین می‌کند. به منظور انتقال قدرت موتور به محور جلو نیز از یک گیربکس دو کلاچه ۷ سرعته تر (W DCT) در یکی از لوکس‌ترین محصولات مدیران خودرو استفاده شده است.

گیربکس‌های دوکلاچه از نظر هدررفت نیروی موتور وضعیت بهتری نسبت به جعبه‌دنده‌های اتوماتیک معمولی دارند، اما میزان استهلاک آنها خصوصا برای افرادی که به نحوه رانندگی با این گونه گیربکس آشنایی ندارند، کمی بالاست و می‌تواند در طول زمان هزینه نگهداری بیشتری بر جیب مالک تیگو ۸ پرو وارد کند.

به هر حال، تا اینجای کار شاید گمان برود که دیگنیتی پرستیژ به دلیل بهره‌مندی از موتور پرقدرت‌تر و گشتاور بیشتر، خودروی چابک‌تری نسبت به فونیکس تیگو ۸ پرو باشد و شتاب هیجان‌انگیزتری ارائه دهد. برای روشن شدن این قضیه باید به اطلاعتان برسانیم که فونیکس تیگو ۸ پرو، ۲۳۵ کیلوگرم از دیگنیتی پرستیژ سبک‌تر است؛ این رقم بسیار قابل توجهی‌ست و باعث می‌شود که محصول فونیکس علیرغم موتور ضعیف‌تر، شتاب و چابکی بهتری نسبت به دیگنیتی پرستیژ ارائه دهد.

طبق برخی تست‌های غیررسمی شتاب صفر تا ۱۰۰ تیگو ۸ پرو حدود ۸.۹ ثانیه برآورد شده است. در حالی که دیگنیتی پرستیژ برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت توقف کامل، نزدیک به ۱۰.۵ ثانیه زمان نیاز دارد.

در مورد تجربه رانندگی و تفاوت کیفیت سواری این دو خودرو باید گفت که جدای از بحث چابکی و هیجان رانندگی که به نفع تیگو ۸ پرو است، در باقی موارد می‌توان گفت که هر دو خودرو عملکرد تقریبا مشابهی از خود نشان می‌دهند. میزان سفتی سیستم تعلیق به حدی است که بتواند هندلینگ و پایداری قابل قبولی در جاده‌های منحنی شکل و هنگام دور زدن ایجاد کند.

البته به دلیل موتور پرقدرت احتمال بروز بیش‌فرمانی یا کم‌فرمانی و رسیدن به حالت اسپین شدن یا در رفتن قسمت عقب خودرو، در هر دو شاسی‌بلند مورد نظر وجود دارد. به‌خصوص رانندگانی که تا پیش از این تجربه رانندگی با ماشین‌های پرقدرت را نداشته‌اند، باید هنگام راندن این خودروها دقت بیشتری به خرج دهند.

هر چند، وجود سیستم‌های کنترل کشش و پایداری می‌تواند در حالت عادی رانندگی متعادل و مطمئن با هندلینگ قابل قبول و چسبندگی مطلوب برای این دو خودرو چینی ایجاد کند، اما به هر حال، رعایت احتیاط، علی‌الخصوص برای افراد تازه‌کار واجب و ضروری است.

کیفیت سواری دیگنیتی پرستیژ و فونیکس تیگو ۸ پرو نیز علی‌رغم سفتی نسبی سیستم تعلیق، در شرایط عادی نرم و دلنشین است و عایق‌بندی مناسب کابین توانسته سکوت دلنشینی را برای سرنشینان آنها به وجود بیاورد.

با این حال، در جاده‌های ناهموار ورود برخی ضربات از جاده و سیستم تعلیق به درون کابین تا حدودی اجتناب‌ناپذیر است؛ اما در مجموع باید گفت که سواری رضایت‌بخشی را از این دو خودرو شاهد خواهید بود.

در زمینه آپشن‌ها و امکانات رفاهی داخل کابین نیز وضعیت هر دو خودرو بسیار مطلوب و سطح بالا به نظر می‌رسد. به نحوی که می‌توان گفت در حال حاضر فونیکس تیگو ۸ پرو و دیگنیتی پرستیژ جزو پرآپشن‌ترین خودروها دسته‌بندی می‌شوند.

در این بین تیگو ۸ پرو به دلیل بهره‌گیری از رادارهای هشدار و سیستم رانندگی نیمه‌خودکار می‌تواند امنیت و رفاه بیشتری برای کاربران خود داشته باشد. این در حالی است که دیگنیتی پرستیژ فاقد چنین سیستم‌هایی است و نبود امکانات راداری و سامانه‌های هشدار در این خودرو به عنوان یک نقطه ضعف تلقی می‌شود.

مشخصات کلی

فونیکس تیگو ۸ پرو دیگنیتی پرستیژ
نوع موتور خودرو خطی بنزینی خطی بنزینی
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۲ لیتر
سیلندر / سوپاپ ۴ / ۱۶ ۴ / ۱۶
تنفس موتور توربو توربو
قدرت ۱۹۷ اسب بخار ۲۲۸ اسب بخار
گشتاور ۲۹۰ نیوتن.متر ۳۵۵ نیوتن.متر
گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک DCT ۶ سرعته اتوماتیک
محور محرک دیفرانسیل جلو دیفرانسیل جلو
شتاب ۸.۹ ثانیه ۱۰.۵ ثانیه
سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۸.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶ یورو ۶
فرمان برقی برقی
بدنه کراس اوور متوسط کراس اوور متوسط
نوع رینگ آلومینیومی آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ها

فونیکس تیگو ۸ پرو دیگنیتی پرستیژ
طول ۴۷۲۲ میلیمتر ۴۷۶۰ میلیمتر
عرض ۱۸۶۰ میلیمتر ۱۸۷۵ میلیمتر
ارتفاع ۱۷۴۵ میلیمتر ۱۶۵۵ میلیمتر
فاصله محورها ۲۷۱۰ میلیمتر ۲۸۳۰ میلیمتر
وزن خالص ۱۵۶۰ کیلوگرم ۱۸۰۰ کیلوگرم
تعداد سرنشین ۷ نفر ۵ نفر
ظرفیت صندوق عقب ۸۹۰ لیتر ۷۸۰ لیتر
حجم مخزن سوخت ۵۱ لیتر ۷۰ لیتر
قطر رینگ ۱۹ اینچ ۲۰ اینچ

آپشن ها و امکانات

فونیکس تیگو ۸ پرو دیگنیتی پرستیژ
کروز کنترل دارد دارد
کروز کنترل هوشمند دارد ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی دارد دارد
کنترل سرعت در سرازیری دارد دارد
کنترل کشش دارد دارد
کنترل پایداری دارد دارد
اتو پارک ندارد ندارد
سنسور جلو دارد ندارد
سنسور عقب دارد دارد
رادار نقطه کور دارد ندارد
رادار تغییر لاین دارد ندارد
رادار تصادف جلو دارد ندارد
رادار تصادف عقب دارد ندارد
ترمز ضدقفل دارد دارد
توزیع نیروی ترمز دارد دارد
ترمز کمکی دارد دارد
ترمز اضطراری دارد ندارد
ترمز پارک برقی دارد دارد
پدال شیفتر دارد ندارد
اتولایت دارد دارد
چراغ روز دارد دارد
دکمه‌های کنترلی فرمان دارد دارد
گرم‌کن فرمان ندارد ندارد
نمایشگر اطلاعات و سرگرمی دارد دارد
ناوبری دارد دارد
نمایشگر هدآپ ندارد ندارد
دوربین عقب دارد دارد
دوربین ۳۶۰ درجه دارد دارد
کیسه هوا دارد دارد
ورود بدون کلید دارد دارد
استارت بدون کلید دارد دارد
تهویه اتوماتیک دارد دارد
صندلی برقی راننده دارد دارد
صندلی برقی سرنشین جلو دارد دارد
گرم‌کن صندلی جلو دارد دارد
سردکن صندلی جلو دارد ندارد
ماساژور صندلی جلو ندارد ندارد
آینه بغل برقی دارد دارد
گرم‌کن آینه بغل دارد دارد
پانوراما دارد دارد
سانروف دارد دارد

طراحی ظاهری

نمای جلو تیگو ۸ پرو

نمای جلوی دیگنیتی پرستیژ

چنین خودروهای گران‌قیمتی باید ظاهر لوکس و مدرنی داشته باشند تا بتوانند نظر مشتریان را به سمت خود جلب کنند.

هم فونیکس تیگو ۸ پرو و هم دیگنیتی پرستیژ توانسته‌اند معیارهای بصری مشتریان ایرانی را تا حد زیادی در قالب بدنه خود پیاده کنند و فرمی جذاب و مجلل را به نمایش بگذارند.

در این میان احساس می‌شود که فونیکس تیگو ۸ پرو شباهت بیشتری به شاسی‌بلندهای کلاسیک داشته باشد و در عین حال به میزان قابل قبولی لوکس به نظر می‌رسد. با توجه به اینکه فونیکس تیگو ۸ پرو نسخه فیس‌لیفت از نسل قبلی چری تیگو ۸ به شمار می‌آید، حس کلاسیک بودن ظاهر این خودرو چندان بی‌دلیل نیست. چنین سبک طراحی می‌تواند طرفدارانی بین خانواده‌ها و همچنین افراد مسن‌تر داشته باشد.

در سمت دیگر، دیگنیتی پرستیژ استایلی جدیدتر نسبت به سایر کراس‌اوورها و شاسی‌بلندهای بازار ایران پیش روی مشتری قرار می‌دهد؛ هر چند این استایل پیش از این با دیگنیتی پرایم در کشورمان شناخته شده بود و حالا نیز تقریبا همان شکل و شمایل سابق را ارائه می‌دهد. با این وجود برخی قسمت‌های بدنه مثل طرح سپرهای دیگنیتی پرستیژ نسبت به نسخه پرایم تغییر کرده و حالا همخوانی بیشتری با توان فنی بالاتر این خودرو دارد و می‌تواند ظاهر اسپرت‌تری را به نمایش بگذارد.

تا این لحظه، به جز دیگنیتی کراس اوور مونتاژی دیگری با فرم بدنه کوپه در بازار ایران نداریم و همین نکته می‌تواند مشتریان جوان‌تر یا افرادی را که به دنبال خودرویی با ظاهر خاص‌تر هستند، به سمت محصولات برند بهمن دیگنیتی جذب کند.

بنابراین به طور کلی می‌توان گفت که هم فونیکس تیگو ۸ پرو و هم دیگنیتی پرستیژ از نظر فرم ظاهری مشکل خاصی ندارند و می‌توانند مطابق با سلیقه مشتریان نیازهای آنها را برآورده کرده و به عنوان محصولات لوکس و جذاب در جاده‌های کشور تردد کنند.

طراحی داخلی

نمای داخلی تیگو ۸ پرو

نمای داخلی دیگنیتی پرستیژ

در مورد مقایسه دیگنیتی پرستیژ با فونیکس تیگو ۸ پرو از نظر طراحی و فضای داخلی می‌توان گفت که وضعیت هر دو خودرو مطلوب و دلنشین به نظر می‌رسد، اما تیگو ۸ پرو به دلیل ارائه کابین لوکس و کمی مدرن‌تر، احتمالا می‌تواند امتیاز بیشتری در این زمینه کسب کند.

به‌کارگیری نمایشگرهای دوقلو یکپارچه در بالای داشبرد و استفاده از متریال مرغوب همراه با روکش‌های چرم و سطوح نرم در قسمت‌های مختلف کابین، باعث شده تا فضای داخل فونیکس تیگو ۸ پرو، لوکس و سطح بالا به نظر برسد. صندلی‌های این خودرو، به‌خصوص صندلی‌های ردیف جلو نیز فرمی راحت و اسپرت دارند تا بدن سرنشین را به طور کامل در بربگیرند و خستگی را در طول مسافرت‌های طولانی رفع کنند.

فضای کابین دیگنیتی پرستیژ نیز در نوع خود جذاب، راحت و زیبا به نظر می‌رسد، اما در مجموع نسبت به تیگو ۸ پرو کمی سطح پایین‌تر احساس می‌شود. نکته مثبت دیگنیتی پرستیژ نسبت به فونیکس تیگو ۸ پرو، برخورداری از فاصله محوری بزرگ‌تر است که باعث می‌شود تا فضای بیشتری به ناحیه زانو و پاهای سرنشینان ردیف عقب اختصاص یابد. هر چند، به دلیل شیب سقف، سرنشینان ردیف دوم تیگو ۸ پرو از نظر فضای سر وضعیت کمی بهتری دارند. همچنین وجود صندلی‌های ردیف سوم در کراس اوور لوکس مدیران خودرو باعث می‌شود تا خانواده‌های پرجمعیت بتوانند استفاده بهینه‌تری از کابین ماشین خود داشته باشند. این در حالی است که محصول بهمن موتور، یعنی دیگنیتی پرستیژ فاقد صندلی‌های ردیف سوم است.

علاوه بر این، در صورت خواباندن صندلی‌های ردیف سوم، فضایی معادل ۸۹۰ لیتر به منظور جا دادن اسباب و لوازم در قسمت عقب تیگو ۸ پرو به وجود خواهد آمد. این در حالی است که فضای صندوق عقب دیگنیتی پرستیژ چیزی حدود ۷۸۰ لیتر است و از این نظر کمی نسبت به حریف محدودیت دارد. اما در مجموع هر دو خودرو صندوق عقب بسیار بزرگ و جاداری ارائه می‌دهند و می‌توانند به خوبی نیازهای خانواده‌های ۵ تا ۶ نفر را برآورده سازند.

نتیجه‌گیری

نمای عقب تیگو ۸ پرو

نمای عقب دیگنیتی پرستیژ

فونیکس تیگو ۸ پرو از نظر طراحی ظاهری شباهت بیشتری به شاسی‌بلندهای کلاسیک دارد. بنابراین اگر طرفداران خودروهای شاسی‌بلند واقعی با طراحی نسبتا اصیل‌تر هستید، احتمالا تیگو ۸ پرو می‌تواند بیشتر با سلیقه شما همخوانی داشته باشد.

این خودرو به انواع سامانه‌های هشدار تصادف و سیستم‌های فعال ایمنی و همچنین سامانه رانندگی نیمه‌خودکار مجهز است. ضمنا امکاناتی دارد که فعلا در خودروهای مونتاژی داخلی دیده نمی‌شود و همین امر مزیت مهمی برای تیگو ۸ پرو به حساب می‌آید. بنابراین اگر به دنبال بهره‌مندی از آپشن‌های روز دنیا به ویژه در زمینه ایمنی و رانندگی خودکار هستید، فونیکس تیگو ۸ پرو بهتر می‌تواند توقعات شما را برآورده کند.

برخورداری از صندلی ردیف سوم و همچنین وجود نمایندگی‌های گسترده مدیران خودرو در سطح کشور باعث می‌شود تا خیال مالک فونیکس تیگو ۸ پرو از نظر خدمات پس از فروش راحت باشد. به ویژه که شرکت مدیران خودرو گارانتی ۷ ساله پیشرانه را برای این محصول در نظر گرفته و این مورد می‌تواند ضمانت مهمی برای مشتری به حساب بیاید و اضطراب‌های ناشی از خراب شدن موتور را برطرف کند.

همچنین به دلیل وزن کمتر، تیگو ۸ پرو می‌تواند شتاب و چابکی بهتری ارائه دهد و سواری هیجان‌انگیزتری نسبت به دیگنیتی پرستیژ داشته باشد.

در سوی دیگر، دیگنیتی پرستیژ به دلیل برخورداری از استایل کوپه مانند، احتمالا جذابیت ظاهری بیشتری برای مشتریان جوان‌تر خواهد داشت. توان فنی این خودرو در نوع خود مطلوب به نظر می‌رسد و بیشینه گشتاور بالای آن باعث می‌شود تا شتاب‌گیری اولیه دیگنیتی پرستیژ توقعات اکثر مشتریان را برآورده کند. ضمن آنکه از لحاظ هندلینگ، پایداری و همچنین حرکات عرضی بدنه نیز به نظر می‌رسد وضعیت دیگنیتی پرستیژ کمی بهتر از رقیب باشد.

ناگفته نماند فضای پای سرنشینان عقب در دیگنیتی پرستیژ بزرگ‌تر است و افراد بلندقد از این نظر آزادی عمل بیشتری درون این خودرو خواهند داشت. ضمنا قیمت دیگنیتی پرستیژ پایین‌تر از فونیکس تیگو ۸ پرو است و همین قضیه می‌تواند نکته مثبتی برای محصول بهمن موتور محسوب شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: تیم تولید محتوا خودرو45