تاریخچه هوندا سیویک تایپ R

۲۶ شهریور ۱۴۰۱ تاریخچه هوندا سیویک تایپ R

نشان R و تایپ R روی بدنه خودروها مخفف Racing است و اولین ماشینی که این حروف روی بدنه آن به چشم خورد، برای مسابقه اتومبیلرانی تولید شده بود. نخستین خودرو که آرم تایپ R را داشت، NSX تایپ R ژاپنی بود که برای کاهش وزن آن، عایق صدا، سیستم صوتی، شیشه‌های برقی و تهویه مطبوع را حذف کرده بودند. دومین خودرو با نشان Type R، هوندا اینتگرا مدل ۱۹۹۵ بود که فقط در بازار ژاپن عرضه می‌شد. اما اینتگرا تایپ R مدل ۱۹۹۷ اولین خودرویی بود که با آرم قرمز رنگ و با برند آکورا به بازار ایالات متحده آمریکا رسید. اینتگرا Type R الگویی برای مدل‌های بعدی تایپ R شد و نشان داد برای داشتن خودرو اسپرتی که به صورت روزمره استفاده شود، نیازی نیست وزن ماشین زیاد کاهش یابد. قدرت موتور افزایش یافته بود، اما طراحان و مهندسان تمام هم و غم خود را روی فرمان‌پذیری، حس و حال اسپرت و ساخت خودرویی سرگرم‌کننده و سریع گذاشته بودند.

طی این سال‌ها، مدل‌های آکورد تایپ R هم تولید شده، اما سیویک تایپ R چیز دیگری است. رانندگی اسپرت یکی از ویژگی‌های مهم هوندا سیویک است و نقطه شروعی برای ورود به دنیای خودروهای پرفورمنس محسوب می‌شود. تاریخچه این سلسله اسپرت در سال ۱۹۹۷ میلادی شروع شد و حالا هوندا سیویک تایپ R وارد ۲۵ سالگی می‌شود.

EK9 سیویک تایپ R (سال ۱۹۹۷-۲۰۰۰)

EK9 سیویک تایپ R (سال ۱۹۹۷-۲۰۰۰)

هوندا تجربیاتی را که از تولید محدود NSX و اینتگرا تایپ R به دست آورده بود، در مدل ۱۹۹۷ سیویک به کار گرفت. یکی از دلایلی که هوندا توانست تایپ R را به تولید انبوه برساند، توسعه موتور همه‌کاره VTEC (زمانبندی متغیر سوپاپ و کنترل الکترونیکی لیفت – Variable Valve Timing & Lift Electronic Control) بود. پیشرانه ۱.۶ لیتری به‌کار رفته در نسل EK9 سیویک تایپ R به‌صورت دستی ساخته شده بود و ۱۸۲ اسب بخار قدرت در ۸۲۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کرد. مثل بیشتر موتورهای VTEC دوربالای هوندا، گشتاور پیشرانه کم و فقط ۱۶۰ نیوتن.متر بود. بدنه سبک تایپ R موجب شد وزن خودرو به ۱۰۵۰ کیلوگرم کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که از سیستم تعلیق جناغی دوبل و دیفرانسیل لغزش محدود مارپیچ (LSD) استفاده شده بود. نسل اول کوچک، چابک و سریع بود و استانداردی را برای نسل‌های بعدی هوندا سیویک تایپ R تعریف کرد.

EP3 سیویک تایپ R (سال ۲۰۰۱-۲۰۰۵)

EP3 سیویک تایپ R (سال ۲۰۰۱-۲۰۰۵)

هوندا سیویک تایپ R در سال ۲۰۰۱ راهی اروپا شد. نسل دوم سیویک تایپ R که در بریتانیا تولید می‌شد، موتور سریع و دوربالای ۲ لیتری DOHC i-VTEC سری K را معرفی کرد و ۱۹۷ اسب بخار قدرت و ۱۹۷ نیوتن.متر گشتاور داشت. این خودرو دارای ترمزهای ارتقایافته و گیربکس دستی ۶ سرعته با ضریب پایین بود. استفاده از فولاد با کشش بالا در بدنه، سفتی پیچشی استاتیکی را تا ۸۰ درصد نسبت به EK9 افزایش داد. همچنین پویایی و دینامیک خودرو با استفاده از سیستم تعلیق دو جناغی پیوند واکنشی در عقب و سیستم فرمان برقی جدید با ضریب متغیر دنده بهتر شده بود.

FN2 / FD2 سیویک تایپ R (سال ۲۰۰۷-۲۰۱۱)

FN2 / FD2 سیویک تایپ R (سال ۲۰۰۷-۲۰۱۱)

نسل سوم هوندا سیویک تایپ R در ژاپن و اروپا با دو مدل مختلف در دسترس خریداران قرار داشت. در اروپا، هاچبک با موتور EP3 (کد FN2) عرضه می‌شد، در حالی که نسخه ژاپنی، خودرو سدان با موتور جدیدتر و قوی‌تر K20A، دیفرانسیل لغزش محدود مارپیچ و ترمزهای برمبو بود. در ورژن اروپایی شاسی جدیدی به کار رفت و برای بزرگ‌تر شدن فضای کابین، باک بنزین زیر صندلی‌های جلو نصب شد و در عقب خودرو به جای سیستم دوجناغی، سیستم تعلیق میله پیچشی قرار گرفت. برعکس نسل اول، نسخه ژاپنی جدید، بزرگ‌تر و سنگین‌تر شد، با این حال موتور قوی‌تر، پایداری بیشتر و شاسی محکم‌تری داشت.

FK2 سیویک تایپ R (سال ۲۰۱۵-۲۰۱۷)

FK2 سیویک تایپ R (سال ۲۰۱۵-۲۰۱۷)

بالاخره هوندا سیویک تایپ R در نسل FK2 مجهز به توربوشارژ شد. این خودرو در سال ۲۰۱۵ با موتور ۲ لیتری توربوشارژ K20C1 با قدرت ۳۰۶ اسب بخار و سیستم تعلیق اسپرت و دیفرانسیل لغزش محدود روانه بازار شد. موتور توربوشارژ دورپایین با گشتاور بیشتر (۴۰۰ نیوتن.متر) حس و حال متفاوتی نسبت به پیشرانه نسل قبلی داشت، اما سریع‌تر بود و ۰ تا ۱۰۰ را در ۵.۷ ثانیه پر می‌کرد. به خاطر قدرت بیشتر، نسل چهارم سیویک تایپ R با ترمزهای بزرگ برمبو و دیسک‌های خنک‌شونده در چرخ‌های جلو عرضه شد. نسخه هاچبک FK2 فقط مخصوص بازار بریتانیا تولید شد و برای طرفداران اروپایی Type R به معنای بازگشت به اصل بود.

FK8 سیویک تایپ R (سال ۲۰۱۷-۲۰۲۲)

FK8 سیویک تایپ R (سال ۲۰۱۷-۲۰۲۲)

هوندا سیویک Type R در سال ۲۰۱۷ به صورت رسمی به بازار آمریکا رسید. تولید این خودرو در بریتانیا انجام گرفت و نسل FK8 سیویک تایپ R سریع‌ترین و به‌روزترین مدلی محسوب می‌شود که تاکنون ساخته شده است. هوندا با طراحی هوشمندانه سیستم تعلیق برای کمک‌فنرهای تطبیقی و دیفرانسیل لغزش محدود، گشتاور فرمان را که توسط موتور تقویت‌شده ۳۰۶ اسب بخاری تولید می‌شد، حذف کرد. این خودرو همچنین نمایشی‌ترین سیویک تایپ R است که نیروی رو به پایین آن از طریق کیت بدنه با زاویه‌های تیز و بال بزرگ عقب ایجاد می‌شود. هر چند قدرت FK2 بیشتر از نسل پنجم نیست، اما در سال ۲۰۱۷ رکورد ۷:۴۳.۸ را در پیست نوربرگرینگ ثبت کرد که در زمان خود بهترین رکورد خودروهای دیفرانسیل جلو بود.

FL5 سیویک تایپ R (سال ۲۰۲۲-)

FL5 سیویک تایپ R (سال ۲۰۲۲-)

نسل جدید هوندا سیویک تایپ R معرفی شده است و به‌زودی روانه بازارهای جهانی می‌شود. این خودرو بهترین نسل و همین طور آخرین نسل تایپ R قبل از برقی شدن آن خواهد بود. نسل FL5 سیویک تایپ R از نسخه جدید موتور ۲ لیتری توربوشارژ با قدرت ۳۱۵ اسب بخار و گشتاور ۴۲۰ نیوتن.متر استفاده می‌کند. هوندا سیویک Type R جدید رکوردشکنی را شروع کرده و سریع‌ترین زمان ماشین‌های دیفرانسیل جلو را در پیست سوزوکا به ثبت رسانده است. نسل ششم از مدل قبلی آرام‌تر به نظر می‌رسد، اما استانداردهای جدیدی را برای محصولات آینده تعریف خواهد کرد. به دلیل برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، کارخانه هوندا سیویک تایپ R در بریتانیا تعطیل شده و تولید آن در ژاپن انجام می‌شود.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو